Jaki kolor ścian do pokoju dziecka? Wybieramy idealne barwy!
Pokój dziecięcy musi spełniać kilka funkcji, a dodatkowo sprawiać wrażenie przytulnej przestrzeni. Efekt osiągniesz odpowiednimi kolorami farb, które pozwolą Ci podzielić wnętrze na strefy nauki, zabawy i odpoczynku. Biel, szarość, pastele – wybór odcieni może się okazać naprawdę trudny. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na jaką barwę się zdecydować i czym uzupełnić aranżację, żeby pokój dla dziecka był idealnym miejscem do spędzania czasu.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jak pomalować pokój dziecka?
- Podłoga do pokoju Twojej pociechy – jaka będzie najlepsza?
- Pokój dziecięcy dla chłopca – motyw kosmosu czy piłki nożnej?
- Pokój dla dziewczynki – różowy to nie wszystko!
- Pokój chłopca i dziewczynki – spełnij marzenia obydwu pociech!
- Pokój niemowlaka – pomysły na przestrzeń dla każdego maluszka!
- Pokój dla dziecka w stylu skandynawskim – jasny i przytulny
Jak pomalować pokój dziecka?
Ogromny wybór kolorów farb do ścian sprawia, że bez trudu wybierzesz produkt odpowiadający pomysłowi na bajkowy pokój dziecięcy. Biel sprawdzi się doskonale, ale będzie lepiej wyglądała, jeśli z czymś ją połączysz. Jasny odcień skomponujesz z pastelowym niebieskim lub delikatnym różowym. Nie musisz stosować kolorów na całej ścianie – warto namalować ciekawe wzory, na przykład góry lub kropki.
Czerń nie kojarzy się z przestrzenią dla dzieci, ale warto z niej skorzystać na ścianach, jednak w nieco innej formie. Sprawdź ofertę farb tablicowych i zastosuj wybrany model na niewielkiej powierzchni. Z takiego rozwiązania ucieszy się każdy maluch! Po ścianie będzie wielokrotnie rysować kolorowymi kredami, zmieniając nieco wygląd pokoju.
Zastanawiając się, jak pomalować pokój dziecka, weź pod uwagę nie tylko kolor farby, lecz także jej właściwości. Wybierz preparat z plamoodporną powłoką – usunięcie z niej zabrudzeń nie sprawi Ci trudności. Jeśli Twoja pociecha ma skłonności do uczuleń, postaw na farbę antyalergiczną – będzie znacznie bezpieczniejsza.
Ściany w przestrzeni Twojego maluszka ozdobisz nie tylko odpowiednim kolorem farby, lecz także rysunkami, plakatami czy tapetą, którą możesz zastosować na jednej ze ścian, żeby urozmaicić wystrój pomieszczenia. Dziecko uwielbia zwierzątka? Ozdób jego pokój naklejkami z podobizną ulubionych gatunków. Jeśli jest fanem bajki, udekoruj przestrzeń grafikami z podobizną postaci z filmu animowanego.
Jak pomalować pokój dziecka? Jaką farbę wybrać?
- Biel skomponuj z pastelowymi elementami – delikatne wzory wzbogacą wystrój,
- Wykorzystaj czarną farbę tablicową – da dzieciom mnóstwo frajdy,
- Pamiętaj o wybraniu preparatu odpornego na plamy oraz antyalergicznego,
- Odpowiedni kolor farby będzie tłem dla plakatów z bohaterami kreskówek.
Podłoga do pokoju Twojej pociechy – jaka będzie najlepsza?
Jak pomalować pokój dziecka to nie jedyne pytanie, na które musisz znaleźć odpowiedź, urządzając przestrzeń dla pociechy. Ważna jest także podłoga – powinna pasować do odcienia farby, być łatwa w czyszczeniu i bezpieczna dla malucha. Zrezygnuj z płytek – chodzenie po zimnej posadzce może okazać się dla kilkulatka nieprzyjemne.
Pokój dziecięcy warto wykończyć panelami – są przyjemne w dotyku, a modele o wysokiej klasie ścieralności na długo zachowają atrakcyjny wygląd. Modele imitujące drewnianą posadzkę dodadzą pomieszczeniu wyjątkowo przytulnego charakteru. Jeśli chcesz wybrać panele, postaw na te ekologiczne.
Pokój dla dziecka świetnie zaprezentuje się wykończony przyjemną w dotyku wykładziną, która spełni jednocześnie funkcje maty do zabawy. Zaletą takiej okładziny jest antypoślizgowość, a ewentualny upadek na miękką powierzchnię nie będzie bolesny. Problemem, który możesz napotkać, jest możliwość zbierania się na wykładzinie dużych ilości kurzu, co sprawi problem maluchowi skłonnemu do alergii. Na szczęście obecnie coraz więcej sklepów ma w ofercie modele ze specjalną powłoką – dzięki niej pył nie unosi się podczas chodzenia.
Pokój dziecięcy – jaką podłogę wybrać?
- Ekologiczne panele o wysokiej klasie ścieralności,
- Wykładzina z powłoką antyalergiczną.
- Zrezygnuj z zimnych płytek, na które upadek byłby bolesny.
Pokój dziecięcy dla chłopca – motyw kosmosu czy piłki nożnej?
Gwiazdy na suficie, piłki na ścianie, ulubione postaci z kreskówek – w pokoju dziecięcym dla chłopca może znaleźć się wiele motywów, a który z nich wybrać? Przede wszystkim weź pod uwagę zdanie pociechy i jej hobby – nawiązujące do zainteresowań obrazki powinny pojawiać się w przestrzeni malucha. Połącz dwa kolory ścian – na przeciwległych sobie niech pojawi się biel, a druga barwa powinna ożywiać przestrzeń. W tym celu sprawdzi się zieleń lub błękit.
Jeśli masz w domu sportowca, udekoruj pokój dziecięcy dla chłopca wykładziną imitującą zieloną murawę z bramkami, a jedną ze ścian pomaluj na taki sam odcień. Zamiast fotela postaw na pufę sako w kolorach piłki. Nie zapomnij także o plakatach z ulubionymi piłkarzami malucha – wybrane zdjęcia wydrukuj i powieś je w ramkach, a zielona ściana będzie dla nich znakomitym tłem. Jeśli dziecko zdobywa medale i puchary, wyeksponuj je w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.
Pasją wielu kilkulatków jest nie tylko sport, ale także kosmos. Urządzasz pokój dziecięcy dla chłopca marzącego o byciu astronautą w przyszłości? Na suficie stwórz przy pomocy wielobarwnych farb gwieździste niebo i ozdób je naklejką z księżycem – fluorescencyjny gadżet będzie świecił w nocy. Pomaluj ścianę przy łóżku we wzór planet – to element charakterystyczny, dlatego skorzystaj z niego wyłącznie na jednej powierzchni, a pozostałe wykończ białą farbą.
Pokój dziecięcy dla chłopca – co na ściany?
- Białe ściany połącz z kolorowymi, na przykład zieloną,
- Udekoruj je plakatami nawiązującymi do hobby,
- Zdecyduj się na świecące w ciemności naklejki.
Pokój dla dziewczynki – różowy to nie wszystko!
Urządzenie przestrzeni dla małej księżniczki może Ci sprawić nieco trudności. Różowy odcień jest pierwszym, który przychodzi na myśl. Jeśli Twoja kilkuletnia pociecha chce mieć ten kolor w swoim pokoju, zastosuj go, ale na mniejszej powierzchni. Nie maluj całych ścian, a wyłącznie ich część, tworząc przy tym piękne wzory, na przykład dużych grochów na białym tle.
Różowy pokój dla dziewczynki może za kilka lat posłużyć nastolatce, jeśli wybierzesz elementy, które łatwo jest wymienić. Przykładem mogą być zasłony, lampka nocna, pościel, żyrandol czy dywan przy łóżku. Urządzając przestrzeń, pamiętaj także o dodatkach pozbawionych praktycznej funkcji – sprawdzą się różowy flaming, figurki z ulubionych kreskówek lub muszelki uzbierane na wakacjach.
Miętowy pokój dla dziewczynki to zdecydowanie bardziej uniwersalne rozwiązanie, które spodoba się także nastolatce. Kolor zastosuj na jednej ze ścian oraz ramie łóżka – wystarczy, że ją przemalujesz. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie ramek na zdjęcia w tym samym odcieniu – powieszone na białym tle będą nawiązywać do barwnej ściany. Wymień uchwyty mebli i dostaw fotel uszak – dzięki temu miętowy pokój dla dziewczynki zachwyci wszystkich spójną aranżacją, a za kilka lat posłuży nastolatce.
Urządzając pokój dla dziewczynki, pamiętaj o jej pasjach. Jeśli lubi taniec, wyeksponuj to, dekorując ścianę naklejką w kształcie baletnicy. Bez trudu nadasz wnętrzu indywidualny charakter – wystarczy, że w ramkach umieścisz zdjęcia pociechy z zawodów. Nie zapomnij o ciekawej przestrzeni do odpoczynku – niech w pokoju nawiązującym do magicznego świata tańca znajdzie się tipi, czyli namiot, w którym dziewczynka skryje się i poczyta ulubioną książkę.
Pokój dla dziewczynki – jak go pomalować i ozdobić?
- Stwórz różową farbą wzory na białym tle,
- Aranżację uzupełnij dodatkami w cukierkowym odcieniu,
- Miętowy pokój dla dziewczynki udekoruj barwnymi uchwytami i wygodnym fotelem,
- Pastelowym kolorem pomaluj tylko jedną ścianę, na przykład tę przy łóżku.
Pokój chłopca i dziewczynki – spełnij marzenia obydwu pociech!
Możesz przeznaczyć tylko jeden pokój dla dziewczynki i chłopca? Jeśli przestrzeń jest kwadratowa, a naprzeciwko drzwi znajduje się duże okno, to masz dość proste zadanie. Wystarczy, że po dwóch stronach pomieszczenia, pod ścianami ustawisz łóżka. Zadbaj o pomalowanie ścian innym kolorem, wybór odmiennych poszewek na pościel, a także inne lampki nocne czy fotele do biurek w różniących się od siebie odcieniach.
Jeśli masz do dyspozycji nieco mniej ustawne pomieszczenie, a dwa łóżka muszą znajdować się przy jednej ścianie, możesz odróżnić strefę każdego z rodzeństwa bez stosowania dwóch odcieni farb. Szary pokój dla dziecka podzielisz przy pomocy parawanu. Dobrze sprawdzi się także zasłona zawieszona na karniszu – pozwoli każdemu zachować nieco prywatności, a biały, zwiewny model będzie pasował do popielatych ścian.
Urządzając pokój chłopca i dziewczynki, możesz zdecydować się na znane i lubiane rozwiązanie w postaci piętrowego łóżka. Ścianę przy meblu podziel odmiennymi kolorami – będzie to wyglądało ciekawie, a dzieciom da poczucie, że mają własny kąt, o którego wyglądzie zdecydowały. Pamiętaj jednak, że taki mebel może doprowadzić do innej kłótni – być może dwie pociechy będą chciały zająć to samo piętro.
Jak wydzielić strefy w pokoju chłopca i dziewczynki?
- Ściany przy łóżkach pomaluj innymi odcieniami – wybranymi przez pociechy,
- Jednobarwny, szary pokój dla dziecka podziel parawanem lub zasłoną,
- Postaw piętrowe łóżko, a ścianę przy każdym z pięter pomaluj innym kolorem.
Pokój niemowlaka – pomysły na przestrzeń dla każdego maluszka!
Przed przyjęciem na świat nowego członka rodziny, zadbaj o przygotowanie dla maleństwa wygodnej i pięknej przestrzeni, w której zarówno on, jak i Ty będziecie się czuli dobrze. Wybór elementów wyposażenia zacznij od łóżeczka – sprawdź przede wszystkim, czy ma stabilne szczebelki, których dziecko nie będzie w stanie przesuwać samodzielnie, kiedy podrośnie. Jeśli zależy Ci na meblu mobilnym, postaw na łóżko na kółkach – będzie mogło być elementem zarówno pokoju niemowlaka, jak i sypialni rodziców. Zadbaj również o przewijak, który znacząco ułatwi wykonywanie czynności pielęgnacyjnych.
Choć pokój niemowlaka powinien być przede wszystkim funkcjonalny, to estetyka tego pomieszczenia jest równie ważna. Możesz urządzić je w dowolnym stylu – warto zastosować nowoczesny minimalizm, który nie zabierze wnętrzu przytulności, a sprawi, że będzie jasne i optycznie większe. Pokój niemowlaka wykończ przy pomocy białej farby – będzie tłem dla popularnego wzoru gór w pastelowym odcieniu. Na podłodze z ciemnych paneli ustaw ozdobę w postaci ogromnego, białego misia, a aranżację uzupełnij własnoręcznie wykonanym tipi – kolor tkaniny niech odpowiada dekoracjom ściennym.
Pokój niemowlaka – pomysły, które warto wykorzystać:
- Wybierz łóżeczko na kółkach – postawisz je w dowolnym pomieszczeniu w razie potrzeby,
- Postaw na białe ściany, które będą tłem dla kolorowych dekoracji,
- Nie zapomnij o ozdobach – w tej roli sprawdzi się biały miś,
- Wystrój wzbogać samodzielnie skonstruowanym tipi.
Pokój dla dziecka w stylu skandynawskim – jasny i przytulny
Styl skandynawski cieszy się nieustającą popularnością, a z jego zasad warto skorzystać także w pomieszczeniu dla pociechy. Postaw na delikatną kolorystykę na ścianach – szarość, biel, pastelowe odcienie. Spokojne barwy uzupełnij drewnianymi elementami, na przykład ramą łóżka, wiszącą półką na książki lub konikiem na biegunach.
Pamiętaj również o dodatkach – wybierz te, które przełamią stonowaną kolorystykę wnętrza. W tym celu wykorzystaj hamak w miętowym odcieniu, wiszącą lampę z żółtym abażurem lub wielobarwne ramki na zdjęcia. Na niewielkiej przestrzeni, na przykład nad biurkiem, zastosuj tablicę kredową, a tuż przy łóżku połóż miękki dywan z gęstym runem – sprawi, że pokój dla dziecka w stylu skandynawskim będzie bardziej przytulny.
Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – jak go urządzić?
- Zdecyduj się na stonowany kolor ścian – najlepsza będzie szarość,
- Uzupełnij spokojne barwy przytulnymi pastelami,
- Wykorzystaj tablicówkę na niewielkiej przestrzeni,
- Pamiętaj o dodatkach, na przykład hamaku.
czwartek, 14 lipiec 2022 10:09