Nie wiesz, jak urządzić mały pokój dla dziecka? Poznaj porady naszego eksperta!
Czy zdarzyło się Wam widzieć przestronny pokój dla dziecka, który raczej można nazwać bawialnią? I czy ten pokój wydał się Wam mało przytulny? Albo czy widzieliście kiedyś maleńki pokoik dla dziecka, który był tak uroczy, a przy tym funkcjonalny, że nie mogliście się napatrzeć? To, czy pokój dla dziecka będzie zachęcał do pozostania w nim, do zabawy i odpoczynku lub też czy będzie lekko odstraszał swoją niezagospodarowaną przestrzenią, zależy tylko od nas! Dlatego też fakt, że mamy do dyspozycji mały pokój dla dziecka, nie przeszkodzi nam w urządzeniu przytulnego, pięknego wnętrza, w którym nasza pociecha z przyjemnością będzie spędzała czas. W takiej przestrzeni można połączyć i ciekawe wzornictwo, i funkcjonalność.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jak urządzić mały pokój dla dziecka?
- Jakie meble powinny się znaleźć w pokoju niemowlęcym?
- Jakie wybrać łóżeczko do małego pokoju dziecka?
- Pokój dla małego dziecka. O przewijaku
- Gdzie najlepiej przechowywać zabawki dla dziecka?
- Gdzie przechowywać ubranka dla małego dziecka?
- Jak urządzić mały pokój dla rodziców i dziecka?
- Jakie meble wybrać do małego pokoju dla kilkulatka?
- Dodatki w małym pokoju dla dziecka
- Jakie tkaniny zastosować w aranżacji małego pokoju dla dziecka?
- Jak dobrać kolory do małego pokoju dla dziecka?
- 2 w 1, czyli mały, ale funkcjonalny pokój dla dziecka
- Jak urządzić pokój dla dziecka, aby był bezpieczny?
- Jak nie urządzać małego pokoju dziecięcego?
Jak urządzić mały pokój dla dziecka?
Aranżacja pokoju dziecięcego wymaga – jak wszystko zresztą, co ma przynieść dobre efekty – naszego zaangażowania i uwagi. Pierwszym krokiem do pięknego pokoiku dziecięcego będzie zdecydowanie, jakie meble mają w nim stanąć. Tu podpowiedzią będą zainteresowania młodego lokatora czy ulubione kolory. Pamietaj jednak, że w tym wielu zmienność jest rzeczą stałą, dlatego wymagania przecedź przez sito praktyczności.
Ustalmy więc:
- Jakie tkaniny wprowadzą nutkę przytulności do pokoiku?
- Jakie dodatki go rozweselą?
- Jakie kolory będą dominować?
- Jakie oświetlenie będzie służyło tu do karmienia, czytania i rysowania czy usypiania (w zależności od wieku dziecka)?
- Jak zadbamy o funkcjonalność pokoiku (w dalszej części artykułu przedstawimy sprawdzone rozwiązania!)?
- Jak zadbamy o bezpieczeństwo (i tym tematem także zajmiemy się za chwilę)?
Jakie meble powinny się znaleźć w pokoju niemowlęcym?
O ile ustalenie, jakie meble mają się znaleźć w pokoju kilkulatka, zwykle nie nastręcza nam trudności, to z pokojem niemowlęcym może być już inaczej. Zwłaszcza jeśli jesteśmy dopiero przyszłymi rodzicami, a wszelkie docierające do nas porady są ze sobą sprzeczne. Niewątlipiwe najważniejsze będzie łóżeczko, a drugie miejsce na liście zajmie komoda z przewijakiem. Pomyśl też o fotelu do karmienia oraz szafie.
Meble, które powinny znaleźć się w pokoju niemowlaka:
- Łóżeczko. To najważniejszy mebel!
- Komoda z przewijakiem.... albo bez, ale szuflady doskonale nadają się do chowania małych ubranek, akcesoriów i środków pielęgnacyjnych,
- Regał lub półki. Tu mogą stanąć – w zależności od umiejscowienia – książki, akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji maluszka lub też maskotki i bibeloty (z każdym niemal tygodniem ich przybywa!),
- Fotel do karmienia (jeśli tylko jest jeszcze miejsce w pokoiku),
- (Ewentualnie) szafa. Póki nasza pociecha ma ubranka wielkości ubranek dla lalek, komoda w zupełności wystarczy.
Jakie wybrać łóżeczko do małego pokoju dziecka?
Młodzi rodzice zwykle decydują się na tradycyjne, drewniane łóżeczko ze szczebelkami. Dziecko może w nim spać nawet do trzeciego roku życia. W sklepach znajdziemy jednak bardzo duży wybór innych łóżeczek, które również są godne uwagi! Najlepsze łóżeczko do małego pokoju dziecka powinno łączyć kilka funkcji – może być nie tylko posłaniem, lecz także przestrzeniem przechowywywania, dzięki ukrytym szufladom.
Jeśli nie drewniane, klasyczne łóżeczko, to jakie?
- Łóżeczko wyposażone w szuflady i przewijak. Zajmuje mniej więcej tyle miejsca, co tradycyjne łóżeczko drewniane, jednak pomieści mnóstwo potrzebnych przy dziecku akcesoriów.
- Łóżeczko „rosnące razem z dzieckiem”. W momencie, gdy nasza pociecha wyrasta z łóżeczka, można je zmontować tak, by służyło jeszcze dobrych kilka lat.
- „Kosz Mojżesza”. Przypomina nieco gondolę wózka dziecięcego, ale wykonane jest z wikliny. Choć nie wystarczy nam na długo ze względu na swoje niewielkie rozmiary, to jednak w małym pokoju będzie idealne! Ponadto, można je ustawić na stelażu, stelażu z kołkami lub kołysce, a nawet podwiesić do sufitu.
- Łóżeczko dostawne. Zajmuje niewiele miejsca i można je bezpiecznie dostawić do łóżka rodziców.
Pokój dla małego dziecka. O przewijaku
W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę dłużej przy przewijaku. To akcesorium, które jest niezastąpione podczas przewijania małego dziecka i wykonywania przy nim czynności pielęgnacyjnych. Jest bardzo praktyczne, a do tego bezpieczne: ma podwyższone boki. Oczywiście, gdy tylko dziecko zacznie samo przewracać się na boczek, nie można od niego odejść na krok. To również znak, że powoli trzeba rezygnować z przewijaka.
Co, jeśli nie komoda z przewijakiem?
- Jeśli w małym pokoju dla dziecka nie ma miejsca na komodę z przewijakiem, warto kupić przewijak zakładany na łóżeczko. Będzie tu ustawiony na wygodnej wysokości, a do tego pozwoli zaoszczędzić dużo miejsca.
- Standardowa nakładka na łóżeczko ma wymiary 70 cm x 50 cm lub 80 cm x 50 cm.
Gdzie najlepiej przechowywać zabawki dziecka?
Każde urodziny dziecka, każda Gwiazdka i inne okazje to zwykle czas, gdy kolekcja zabawek naszych milusińskich rozrasta się w zastraszającym tempie. Co więcej, z wieloma zabawkami dziecko jest bardzo związane i nie chce ich oddać ani wyrzucić, nawet jeśli ich stan ewidentnie wskazuje na taką potrzebę. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko znaleźć sprytne sposoby na przechowywanie zabawek. W małym pokoju będą jak znalazł.
Jak najlepiej przechowywać zabawki?
- Najlepiej przechowywać je tak, by dziecku było łatwo je samemu układać.
- Do przechowywania zabawek dziecięcych świetnie nadają się wszelkiego rodzaju regały z półkami na pudełka (podpisujemy je, nawet jeśli dziecko jeszcze nie potrafi czytać. Na razie napisy będą dla nas!).
- W komodach z szufladami znajdzie się miejsce na drobiazgi, jednak tu potrzebne będą organizery, przegródki i pudełeczka.
- Pudła i skrzynie nadają się idealnie do przechowywania maskotek.
- Jeśli nasze dziecko ma kolekcję, na przykład lalek czy samochodzików, warto postarać się o specjalne półeczki na nie, organizery z kieszonkami czy też listwy magnetyczne.
Gdzie przechowywać ubranka dla małego dziecka?
W małym pokoju dla dziecka musi się znaleźć miejsce na mebel, w którym pomieszczą się wszystkie jego ubranka. Wiele osób decyduje się na duże, zajmujące całą ścianę, garderoby. To rozwiązanie bardzo praktyczne i z pewnością taka szafa posłuży nam wiele lat. Jeśli jednak garderoba w pokoju dziecka nie do końca nam odpowiada, to mamy jeszcze inne możliwości.
- W małym pokoju dziecięcym może stanąć szafa na ubrania lub komoda, która wydaje się dużo bardziej funkcjonalna. Szuflady podzielone na przegródki pomieszczą wszystkie mikroskopijne skarpeteczki, kaftaniki, body i śpioszki.
Jak urządzić mały pokój dla rodziców i dziecka?
Jeden pokój dla rodziców i dziecka? To rozwiązanie tyleż częste, co praktyczne. W pierwszych tygodniach życia maluszka wolimy go mieć blisko siebie. Nawet jeśli maluch śpi w osobnym pokoju, to prawdopodobnie i tak większą część nocy spędzimy przy nim, przynajmniej na początku.
O czym warto pamiętać, urządzając pokój dla rodziców i dziecka?
- Niech łóżeczko i ewentualne inne meble dziecięce będą w tym samym stylu, co meble, które wcześniej były w sypialni.
- Świetnym rozwiązaniem do małego pokoju (i nie tylko!) dla rodziców z dzieckiem jest łóżeczko dostawne. Zajmuje niewiele miejsca, można je bezpiecznie dostawić i przymocować do łóżka rodziców, a jednak maluszek pozostaje „ na swoim terytorium”.
Jakie meble wybrać do małego pokoju dla kilkulatka?
Mały pokój dla dziecka powinien oznaczać... dużo miejsca do przechowywania. Jeśli wszystko będzie miało swoje miejsce, a najlepiej jeszcze, jeśli będzie pochowane, to w pokoju będzie panował porządek i zyskamy miejsce na zabawę! Obecnie w sklepach znajdziemy duży wybór mebli dla dzieci. Jakie jednak wybrać?
Jakie meble będą odpowiednie do małego pokoju dla kilkulatka?
- Komody,
- Zamykane szafki wiszące,
- Długie, wąskie regały,
- Mały stolik z krzesełkiem,
- Skrzynie,
- Łóżko piętrowe,
- Łóżko modułowe (na przykład z biurkiem, szufladkami czy szafą).
Dodatki w małym pokoju dla dziecka
Nawet w najmniejszym pokoju dla dziecka nie może zabraknąć stylowych dodatków. To one przecież tworzą atmosferę i nadają całemu wnętrzu charakter. Trzeba tu jednak pamiętać, że w małym pokoju szczególnie trzeba uważać na to, by dodatków nie było zbyt dużo, ponieważ efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Zamiast atmosfery będzie... bałagan.
Na jakie dodatki warto postawić w małym pokoju dla dziecka?
- Kolorowe poduszki,
- Lampki w kształcie kul (cotton balls)
- Chorągiewki,
- Półeczki z miejscem na maskotki, bibeloty lub obrazki,
- Tiulowe pompony,
- Baldachim nad łóżeczkiem,
- Osłonki na łóżeczko,
- Namiot do zabawy.
Jakie tkaniny zastosować w aranżacji małego pokoju dla dziecka?
Tkaniny, podobnie jak dodatki, tworzą nastrój w pokoju. Obecne trendy w aranżacjach wnętrz stawiają na jasne kolory, przez co pokój dziecka może wydawać się chłodny i sterylny. W takim wypadku warto „ocieplić” go puszystymi, miękkimi, mięsistymi tkaninami.
- Do małego pokoju lepiej wybrać jednokolorowe tkaniny lub też w delikatny, drobny rzucik. Unikamy dużych wzorów, które przytłoczą kameralne wnętrze.
Jak dobrać kolory do małego pokoju dla dziecka?
Jak pisaliśmy, w nowoczesnych aranżacjach pokoi królują jasne kolory... na szczęście dla tych, którzy chcieliby optycznie powiększyć urządzane przez siebie wnętrza. Mały pokój dla dziecka w kolorze białym czy jasnoszarym to obecnie najgorętszy trend!
Jak łączyć kolory w pokoju dziecka?
- W pokoiku urządzonym na biało pięknie będą się prezentować pastele: pudrowy róż, jasnoszary lub błękit.
- Jeśli chcemy dodać mocniejszego akcentu w pokoiku dziecka, możemy użyć dodatków w kolorze czarnym, malinowym lub jaskrawożółtym.
2 w 1, czyli mały, ale funkcjonalny pokój dla dziecka
Urządzając mały pokój dla dziecka, warto wykorzystać kilka sposobów na zaoszczędzenie miejsca. Meble 2 w 1 lub nawet 3 w 1, zamykane pufy, szuflady pod łóżkiem – to tylko niektóre z przykładów. A mamy ich dla Was znacznie więcej!
Kilka trików, dzięki którym uda nam się wykorzystać każdą dostępną w pokoju przestrzeń:
- Meble wykonane na miarę,
- Platforma, na niej łóżko, a w jej podstawie – szuflady, wysuwane biurko i półki,
- Półpiętro,
- Tablica korkowa nad biurkiem,
- Łóżko z szufladami na pościel,
- Piętrowe łóżko modułowe, na przykład z szufladami i szafą.
Jak urządzić pokój dla dziecka, aby był bezpieczny?
Kupujemy nowe meble do pokoju dziecka, cieszymy się z nich, bo są ładne, mają modny kolor, a do tego są praktyczne. Czy zastanawialiście się jednak nad tym, czy są również bezpieczne? Większość producentów chwali się dbaniem o bezpieczeństwo małych użytkowników, ale jeśli producent wybranych przez nas mebli tego nie robi, to trzeba samemu zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Bezpieczne meble, to znaczy jakie?
- Pomalowane hipoalergicznymi farbami lub lakierami,
- O zaokrąglonych krawędziach i kantach,
- Wyposażone w spowalniacze zamykania w szufladach i drzwiczkach,
- Są wyposażone w taśmy mocujące do ściany.
Jak nie urządzać małego pokoju dziecięcego?
Powyżej podaliśmy mnóstwo propozycji na urządzenie małego pokoju dla dziecka. Mamy nadzieję, że okażą się przydatne. Zanim jednak rzucicie się w wir przygotowań, zobaczcie, jak nie podchodzić do sprawy.
Czego nie robić, urządzając mały pokój dla dziecka?
- Bez planu. Nie kupuj tego, co akurat wpadnie Ci w oko. Zaplanuj dokładnie aranżację małego pokoju dziecka, a następnie konsekwentnie trzymaj się projektu. W efekcie uzyskasz uporządkowane, przemyślane, spójne wnętrze, w którym łatwo będzie utrzymać porządek.
- Szukać za wszelką cenę mebli i akcesoriów wielofunkcyjnych. Choć sprawdzają się w małych pokojach dla dzieci, to jednak jeśli będzie ich zbyt wiele, przytłoczą wnętrze, a do tego ich rozkładanie, rozsuwanie, odchylanie, składanie... będzie bardzo uciążliwe!
- „Kolorowo”. To znaczy, przyjąć, że w pokoju będą po prostu różne kolory. To się nie uda! Musimy zdecydować się na odcienie. Pastelowe? Szarości? Soczyste czerwienie, żółcie i turkusy? Czerń i biel? Wszystko – jak najbardziej tak... o ile nie jednocześnie.
środa, 25 maj 2022 08:53