Jak optycznie powiększyć przedpokój?
Przestronny, wygodny przedpokój z pojemną szafą i wygodną ławeczką. Z miejscem na buty i parasolki... czy nie tak (mniej więcej) wyobrażamy sobie idealny przedpokój? Tymczasem w większości mieszkań przedsionek to niewielkich rozmiarów pomieszczenie, które niekiedy (wydawać by się mogło) nadaje się tylko do tego, by przez nie przejść. A przecież zawiera przestrzeń, którą można, a nawet trzeba wykorzystać! Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by nie tylko optycznie powiększyć korytarz w mieszkaniu, ale także, by „wycisnąć” tu z każdego centymetra sześciennego, ile się da!
O czym przeczytasz w artykule?
- Pomysł na przedpokój
- Przedpokój w kompakcie
- Jasny przedpokój
- Podłoga w małym przedpokoju
- Bez granic. Aranżacyjne scalenie podłogi
- Lustro w przedpokoju
- Jak poszerzyć optycznie wąski przedpokój?
- Szafy, szafki i wieszaki
- Lampy na korytarz
- Czy drzwi mogą mieć znaczenie?
- Jak urządzić biały przedpokój?
- Jak urządzić szary korytarz?
- Lista spraw do zapamiętania
Pomysł na przedpokój
Jeszcze przed przystąpieniem do projektowania, warto spisać listę mebli i akcesoriów, które w przedpokoju będą niezbędne. Dobrze byłoby, aby po wejściu do domu intuicyjnie można było odłożyć klucze, zdjąć i odwiesić kurtkę czy płaszcz, zdjąć i schować buty. Dzięki temu unikniemy bałaganu (o który tak łatwo w korytarzu!) .
Co powinno się znaleźć w przedpokoju?
- Wieszak na wierzchnie okrycia,
- Półka lub szafka na buty,
- Wysoka lub zabudowana szafa,
- Szafka lub półka na klucze,
- Siedzisko,
- Lustro.
Przedpokój w kompakcie
Oczywiście, nie zawsze mamy na tyle dużo miejsca, by wszystkie wymienione powyżej elementy aranżacji mogły się znaleźć w naszym przedpokoju. Niekiedy trzeba będzie zapewne zrezygnować z niektórych z nich. Jednak zanim z bólem serca wykreślimy ze swojego projektu szafę czy półkę, warto poszukać alternatywnych rozwiązań. Najlepiej w takim przypadku postawić na meble wielofunkcyjne, kompaktowe.
Jak zmieścić w małym przedpokoju coś, co teoretycznie nie powinno się w nim zmieścić?
- Zaprojektujmy na całą ścianę wysoką zabudowę, w której znajdzie się miejsce na ławeczkę, szafkę na buty, wieszak i półkę na podręczne przedmioty.
- Wybierzmy wieszak na wierzchnie ubrania z półką na kapelusze i czapki.
- Szafka na buty z funkcją półki przyda się do odłożenia kluczy.
- Skrzynia z miękkim siedziskiem pomieści apaszki i szaliki.
- Drzwi wysokiej zabudowy mogą być jednocześnie lustrem.
Jasny przedpokój
Mały korytarz możemy optycznie powiększyć przede wszystkim poprzez zastosowanie w nim jasnych kolorów. Biały sufit i podłoga z jasnych płytek lub desek mają szansę sprawić, by powstał w naszych oczach całkiem przestronny przedpokój. Ściany możemy pomalować również na biało, jednak tu mamy znacznie większe pole do popisu, jeśli chodzi o kolory. Ponadto, jeśli nie mamy zamiaru zrywać wszystkiego „do gołej cegły”, warto rozważyć pomalowanie zastanej boazerii na biały kolor.
Jakie kolory farb powiększą optycznie mały przedpokój?
- Biała,
- Kość słoniowa,
- Jasnoszary,
- Beż,
- Jasnożółty,
- Pudrowy róż.
Podłoga w małym przedpokoju
Bez względu na to, jaki materiał wybierzemy na podłogę do małego przedsionka, warto zadbać o to, by pasowała ona kolorystycznie do ścian oraz by była (o czym już mówiliśmy) jasna. Dzięki temu wnętrze wyda się nie tylko większe, ale również spójne. Wybierzmy materiały, które zawierają delikatne smugi, cętki czy wzorki. W przeciwnym razie będzie na nich widać nawet najmniejsze zabrudzenia.
Spośród jakich materiałów podłogowych można wybierać?
- Drewno,
- Płytki ceramiczne,
- Płytki gresowe,
- Płytki PCV,
- Płytki kamienne,
- Posadzki żywiczne,
- Panele.
Bez granic. Aranżacyjne scalenie podłogi
Pomalowanie ścian przedpokoju na jasny kolor i zdecydowanie się na jasną podłogę to tylko jedna ze sztuczek, dzięki którym wnętrze to będzie się wydawało większe. Jeśli chcemy, by wydawało się dłuższe, warto położyć na podłodze długi chodnik w mocne wzory. Kolejnym (o wiele lepszym, choć znacznie droższym) rozwiązaniem jest aranżacyjne scalenie podłogi. Polega ono na położeniu takich samych płytek, desek czy paneli w przedpokoju, jak i w dalszej części mieszkania.
Gdzie sprawdzi się zastosowanie jednolitej podłogi w korytarzu i kolejnym pomieszczeniu w mieszkaniu?
- Choć taki sposób powiększenia wnętrza może sprawdzić się w większości mieszkań i domów, najlepsze efekty przynosi w przypadku, gdy mamy mały przedpokój w bloku. Dzięki niemu unikamy niepotrzebnego podziału, który powoduje, że pomieszczenie optycznie staje się mniejsze, a ponadto nadajemy mieszkaniu dizajnerskiego sznytu.
Lustro w przedpokoju
Lustro to nieodzowny element wyposażenia każdego przedpokoju. Jednak jeśli chodzi o mały korytarz, to jest to absolutna konieczność. Przede wszystkim dlatego, że lustro optycznie powiększa pomieszczenie, w którym się znajduje. Co więcej, w większości polskich przedsionków nie ma okien, więc tym bardziej warto się postarać o to, by mogło ono zawisnąć na ścianie lub też stać się częścią drzwi szafy, gdyż odbije światło padające z okien w innych pomieszczeniach.
O czym warto pamiętać, planując zawieszenie lustra w przedpokoju?
- Jeśli głównie zależy nam na rozjaśnieniu przedpokoju, dobrze jest powiesić lustro tak, by odbijało światło z sąsiadującego z nim pokoju lub kuchni.
- Lustro powinno odbijać to, na co chcemy zwrócić uwagę. Sterta ubrań na wieszaku czy wieczny bałagan na szafce nie wchodzą więc w rachubę.
Jak poszerzyć optycznie wąski przedpokój?
W wielu naszych mieszkaniach znajduje się wąski przedpokój. Jak da się zauważyć, mimo to można w nim zmieścić (prawie zawsze) wszystko, co potrzebne. Jeśli jednak przedpokój jest tak wąski, że ledwo się w nim mieścimy, nawet gdy nie stoją w nim meble, nie ma sensu na siłę ich tu upychać. Lepiej pokusić się o zgrabny zabieg, by optycznie go powiększyć.
Jak sprytnie przywrócić optycznie proporcje wąskiemu korytarzowi?
- Jednym z najlepszych sposobów jest położenie na jednej ze ścian fototapety z rozpościerającym się pejzażem czy też widokiem miasta.
- Na wąskiej ścianie połóżmy tapetę w poziome pasy. Dzięki nim będzie się wydawała szersza.
- Dłuższe ściany malujemy białą farbą, a krótsze farbą o kilka tonów ciemniejszą. To sposób na to, by pomieszczenie wydawało się bardziej przestronne.
- Rezygnujemy z intensywnych i ciemnych kolorów na rzecz stonowanych i jednolitych barw.
Szafy, szafki i wieszaki
Jeśli należymy do grona tych szczęściarzy, którzy zmieszczą w swoich małych przedsionkach meble, to wspaniale! Warto tylko wiedzieć, które wybrać, by po pierwsze nie przytłoczyć nimi pomieszczenia, a po drugie, by jak najwięcej się w nich zmieściło. Na szczęście jest na to kilka sposobów.
Jakie szafy, szafki i wieszaki wybrać do małego korytarza?
- Jeśli miejsce na to pozwala, wybierzmy dużą szafę wnękową, najlepiej z lustrem na drzwiach. Najwygodniejsza w użytkowaniu będzie taka z przesuwnymi drzwiami. Połyskujące fronty dodatkowo powiększą optycznie wnętrze.
- Pojemne i wąskie szafki na buty (uchylne!) lub też wysokie i wąskie szyfoniery nie zajmują dużo miejsca, a są bardzo pojemne.
- W małym przedpokoju sprawdzą się także delikatne konsole przytwierdzane do ściany, rzędy wąskich półek czy też szafki narożne, wykorzystujące maksymalnie dostępną przestrzeń.
- Wieszaki, które przylegają do ściany, będą znacznie bardziej praktyczne niż (nawet jeśli modne i stylowe) odstające i nieregularnie ustawione.
- Pudełka, kosze i dekoracje zachowajmy do większych pomieszczeń. Tutaj zostawmy tylko to, co całkowicie niezbędne.
Lampy na korytarz
Do optycznego powiększania małego przedpokoju doskonale nadaje się oświetlenie. Będzie nie tylko dawać światło, ale również powodować wrażenie większej przestrzeni i tworzyć miłą atmosferę. Wystarczy poznać kilka aranżacyjnych sztuczek, a potem już tylko odpowiednio je rozplanować.
Jak oświetlić mały przedsionek?
- Światła punktowe umieszczone wzdłuż jednej ze ścian korytarza lub też w miejscu zetknięcia się ściany z sufitem stworzą wspaniały nastrój i powiększą optycznie przestrzeń.
- W małym (choć nie tylko) przedpokoju świetnie sprawdzą się żarówki i diody LED. Pięknie oświetlają wybrane obrazy czy przedmioty. Dają światło białe lub kolorowe. W przypadku małego korytarza najlepiej będą wyglądały światła białe.
- Duże, wiszące lampy i żyrandole zostawmy tam, gdzie ich miejsce: w przestronnych salonach i holach.
Czy drzwi mogą mieć znaczenie?
Do optycznego powiększenia małego korytarza możemy nawet wykorzystać drzwi, tak! W niewielkim pomieszczeniu każdy szczegół gra ważną rolę, dlatego warto zwrócić uwagę także na to, jakie drzwi montujemy w sąsiadujących pomieszczeniach. Dzięki temu zyskamy jeszcze jeden element działający tak, by przedpokój wydawał się większy.
Drzwi w przedpokoju:
- Wszystkie powinny należeć do tej samej serii wzorniczej (drzwi wejściowe zostawiamy w spokoju),
- Najlepiej, by były przeszklone, gdyż sprawiają wrażenie lżejszych, a ponadto przeszklenia dają nam więcej światła padającego z okien sąsiadujących z korytarzem pomieszczeń.
Jak urządzić biały przedpokój?
Pomieszczenia aranżowane w kolorze białym cieszą się niesłabnącą popularnością. I nic w tym dziwnego! Robią piorunujące wrażenie, niezwykle powiększają optycznie ciasne wnętrza, a do tego... są bardzo proste w wykonaniu. Dlatego też nie może tu zabraknąć kilku przepisów na udane aranżacje białych przedsionków.
Oto kilka naszych propozycji:
- Białe drzwi i listwy przypodłogowe, białe ściany i podłoga z jasnego drewna. Na jednej ze ścian duże lustro w białej ramie i zdjęcia w czarnych i drewnianych ramkach z białym passe-partout.
- Drewniana, jasna podłoga. W kolorze desek blat komódki stojącej pod jedną ze ścian. Komódka wyposażona w czarne gałki, a na niej lampa z przezroczystą podstawą i czarnym abażurem. Tuż nad nią wiszą zdjęcia w czarnych ramkach. Na ścianie po przeciwnej stronie mamy dwa kinkiety z białymi abażurami.
- Białe drzwi wejściowe na tle jasnobeżowej ściany. Po prawej stronie ciąg białych szafek bez uchwytów, a w nim wnęka z miękko wyściełaną ławeczką. Na ścianie we wnęce – ciemne drewno i wieszaki. Biały sufit, a na nim punktowe oświetlenie.
Jak urządzić szary korytarz?
Szarości, podobnie jak biel, zawitały do naszych mieszkań stosunkowo niedawno i ich popularność również nie maleje. To kolory, które doskonale komponują się nie tylko z bielą i czernią, ale również z brązami, a nawet turkusem czy pudrowym różem. Szary dobrze wygląda też w towarzystwie jaskrawych kolorów, takich jak żółty czy czerwony. U nas prezentujemy kilka sposobów na aranżacje szarego, jasnego, małego przedpokoju.
Kilka przepisów na udane, szare aranżacje korytarza:
- Praktycznie: szary, niezbyt jasny kolor ścian, podłogi i mebli. Po jednej stronie równy rząd niskich półek na buty, a nad nimi wieszaki. Jeszcze wyżej jasne ramki i zegar w białej oprawie. Na suficie dwie centralne lampy z czarnymi, metalowymi kloszami.
- Jasnoszare ściany i białe drzwi, listwy i lamperia z deseczek. Po jednej stronie biała ławeczka z miękkim, szarym obiciem, a nad nią wieszak. Całość oświetla zawieszona u góry lampa z czarnym kloszem.
- Szara ściana, a przy niej biała, wąska konsola z drewnianym blatem. Nad nią zegar w kolorach czarnym, brązowym i białym. Po drugiej stronie – fototapeta przedstawiająca widok miasta z balkonu.
Lista spraw do zapamiętania
Na koniec jeszcze dodajmy kilka ogólnych zasad, którym dobrze jest hołdować podczas aranżacji małego przedpokoju. Być może wydadzą się oczywiste, jednak w ferworze remontu i wybierania mebli i wykończeń, można coś ważnego przeoczyć. Dlatego mamy nadzieję, że ta mała lista okaże się pomocna.
O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając mały korytarz?
- Nie wnosimy i nie ustawiamy tutaj żadnych zbędnych przedmiotów.
- Za dekoracje niech posłużą te elementy aranżacji, które i tak się tutaj znajdą: zdobiona rama lustra, stylowa konsola czy wieszak.
- Jeśli jest na to miejsce, warto umieścić w przedpokoju szafeczkę lub wieszak na klucze (doskonale je organizuje, a klucze nie mają prawa się zgubić).
czwartek, 14 lipiec 2022 09:16