Beton architektoniczny – salon na miarę naszych czasów
Kiedy myślimy o naszym domu, jako o miejscu, w którym spędzamy miłe chwile z rodziną i przyjaciółmi, salon występuje zazwyczaj w roli serca całego organizmu. To tam spędzamy większość naszego czasu i pragniemy, aby miejsce to było nie tylko niepowtarzalne i eleganckie, ale i przytulne oraz wygodne. Pomocą w uzyskaniu takiego efektu okazuje się, bardzo ostatnio modny, beton architektoniczny.
O czym dowiesz się w artykule?
- Beton architektoniczny – co to za materiał?
- W jakim wnętrzu sprawdzą się betonowe ściany?
- Z czym łączyć beton architektoniczny?
- Jak położyć beton architektoniczny w salonie?
- Beton architektoniczny – salon w stylu industrialnym, ale nie tylko
- Jakie materiały polubią się z betonowymi ścianami?
Beton architektoniczny – co to za materiał?
Beton dekoracyjny, powszechnie zwany też architektonicznym, to mieszanka, z której powstają betonowe płyty przeznaczone do dekoracji i wykończenia wnętrz, (uwaga: nie pełnią one funkcji konstrukcyjnej budynku!). Taki beton może występować w wersji o gładkim lub też porowatym wykończeniu, różnej kolorystyce i być efektem połączenia bardziej, lub mniej, naturalnych surowców. To wszystko, a także nazwa producenta, jak i inne parametry techniczne, będzie rzutować na jego cenę końcową. Przed podjęciem decyzji o zakupie betonu architektonicznego warto, zastanowić się, w co chcemy zainwestować, a na czym wolelibyśmy oszczędzić.
Na cenę końcową betonu będzie mieć wpływ:
- Rodzaj wykończenia: gładkie, chropowate, a może we wzory lub fale albo trójwymiarowe?
- W jakim procencie mieszanka betonowa jest wytworzona z naturalnych surowców,
- Producent, a także jakość mieszanki i jej parametry techniczne.
W jakim wnętrzu sprawdzą się betonowe ściany?
Beton architektoniczny to materiał odmienny od betonu konstrukcyjnego, wykorzystywany głównie do tworzenia okładzin ściennych i wykańczania wnętrza. Stanowi rozwiązanie przede wszystkim dla dużych salonów – betonowe płyty w różnych bądź jednakowych odcieniach nadadzą wnętrzu elegancki i nietuzinkowy klimat. Mały salon również można urządzić w stylu industrialnym, stawiając na farbę imitującą betonową powierzchnię. Beton architektoniczny w salonie podkreśli minimalistyczny design i nada charakteru całemu wnętrzu.
Beton architektoniczny sprawdzi się:
- W dużym salonie o powierzchni około 20 m², ale również w mniejszym pomieszczeniu, pod postacią farby imitującej beton,
- Jeżeli szukamy rozwiązania jednocześnie trwałego, ale i eleganckiego, które nie prędko się opatrzy.
Z czym łączyć beton architektoniczny?
Istnieje wiele odcieni, spośród których możemy wybierać, planując betonowe ściany w naszym salonie – od jasnoszarego, przez greige, aż po stalowoszary, z łatwością więc wybierzemy coś dla siebie. Beton architektoniczny w salonie bez problemu połączymy zarówno z nasyconymi, jak i z przygaszonymi barwami. To samo tyczy się temperatury kolorów – świetnie będzie wyglądał w salonie o chłodnych odcieniach, ale mieszanka z ciepłymi tonami też da dobry efekt. Jeżeli planujemy postawić na wyraziste dodatki, np. żółtą nowoczesną lampę, czy fioletowe tkaniny, beton architektoniczny posłuży jako spokojna i nowoczesna baza dla odważniejszych kolorów.
Beton architektoniczny w salonie dobrze wypadnie w połączeniu z:
- Zarówno ciepłymi i intensywnymi kolorami, jak i chłodnymi i przygaszonymi,
- Oryginalnymi dodatkami w odważnych kolorach, ale i jako główny bohater wnętrza,
- Wystrojem w stylu nowoczesnym, np. z drewnianą podłogą oraz we wnętrzu w stylu glamour lub vintage, w towarzystwie eleganckiego dywanu.
Jak położyć beton architektoniczny w salonie?
Decydując się na beton architektoniczny w salonie, zyskamy nie tylko oryginalny design, ale i narzędzie, dzięki któremu całkowicie odmienimy strukturę ścian w pomieszczeniu. Co więcej, nie musimy się ograniczać, betonowa może być jedna ze ścian, jako główny punkt skupiający uwagę, albo i kilka, a nawet wszystkie ściany w salonie. Same betonowe płyty mogą występować w wersji dwu- lub trójwymiarowej, tworząc ciekawe efekty wizualne, np. fale lub geometryczne wypukłości. Beton architektoniczny, ze względu na jego uniwersalny charakter, możemy wykorzystać do wyłożenia nie tylko ścian, ale i podłogi lub sufitu.
Wybierając beton w salonie, pamiętajmy, że:
- Warto postawić na kreatywność i połączyć różne efekty, jakie daje ten materiał, np. na części powierzchni zastosować betonowe płyty w wersji trójwymiarowej, a obok płyty w wersji dwuwymiarowej w innym odcieniu,
- Jest łatwy w utrzymaniu i bardzo wytrzymały, dlatego sprawdzi się nie tylko na ścianach będących w zasięgu rąk małych dzieci, ale i na podłodze bądź suficie.
Beton architektoniczny – salon w stylu industrialnym, ale nie tylko
Na ogół beton kojarzony jest z surowymi aranżacjami wnętrz, np. w stylu industrialnym, posłuży jednak równie dobrze jako element wystroju w salonie o stylu skandynawskim, minimalistycznym bądź z elementami eklektycznymi. Beton architektoniczny to materiał, który otwiera bardzo wiele możliwości kreowania przestrzeni. W salonie w stylu przemysłowym beton podkreśli charakter wnętrza i nada mu surowości, w minimalistycznym i skandynawskim będzie stanowił spójny i spokojny łącznik pomiędzy innymi elementami wystroju, z kolei w klasycznym wprowadzi ekstrawaganckie przełamanie oraz eleganckie tło dla mebli i dodatków. Zapomnijmy więc raz na zawsze o betonie, jako o materiale budowlanym – to teraz najgorętszy element dekoracyjny, o którym warto pamiętać, projektując salon.
Beton architektoniczny to pomysł na salon w stylu:
- industrialnym,
- skandynawskim,
- minimalistycznym,
- klasycznym.
Jakie materiały polubią się z betonowymi ścianami?
Beton architektoniczny w salonie to dobry towarzysz dla praktycznie wszystkich rodzajów materiałów tworzących wnętrze. Osobom ceniącym wyszukane, acz minimalistyczne wnętrza, do gustu przypadnie połączenie betonu z biało-czarnymi meblami oraz metalowym bądź szklanymi dodatkami. Inny sprawdzony duet to drewno i architektoniczny beton. Salon, który w ten sposób uzyskamy, będzie pełen ciepła i nienachalnego uroku.
Postaw na aranżację betonu z:
- biało-czarnymi meblami,
- metalowymi lub szklanymi dodatkami,
- drewnem,
- tekstyliami.
środa, 20 lipiec 2022 09:13