Jak urządzić mały salon w stylu skandynawskim? Galeria pomysłów
Styl skandynawski, ceniony za swoją prostotę, przestrzeń i naturalność, znalazł w polskich mieszkaniach i domach swoje poczesne miejsce i prawdopodobnie nieprędko z niego ustąpi. A wszystko to dlatego, że jesteśmy spragnieni przestrzennych, czystych wnętrz, pełnych ciepłego światła i ciepłych dodatków. Przytulnych i jednocześnie uporządkowanych. Wygodnych i praktycznych, ale także miłych dla oka. Styl skandynawski, zwany też norweskim, to jasne, przestronne wnętrza pełne światła, komfortowe i funkcjonalne meble i dodatki – również wykonane własnoręcznie. Dom urządzony w takim stylu wydaje się gościnny, ciepły i rodzinny. Dziś przedstawiamy wskazówki dotyczące urządzania małego salonu w stylu skandynawskim: jak dobrać kolory, meble i dodatki. Jeśli chcecie się dowiedzieć, dlaczego w bloku łatwiej jest zaaranżować salon w stylu skandynawskim niż w nowiutkim mieszkaniu od dewelopera, zostańcie z nami!
O czym dowiesz się z artykułu?
- Styl skandynawski w salonie – charakterystyczne elementy
- Aranżacja salonu w stylu skandynawskim – dodatki
- Ściany i podłoga w małym salonie w stylu skandynawskim
- Skandynawski salon, czyli jak niewielkim wysiłkiem stworzyć niepowtarzalną atmosferę
- Styl skandynawski w salonie – meble
- Salon w stylu skandynawskim w bloku
Styl skandynawski w salonie – charakterystyczne elementy
Aranżacja salonu w stylu skandynawskim to sama przyjemność. Szukamy sposobów na rozjaśnienie wnętrza i na jego komfortowe wyposażenie przy użyciu naturalnych kolorów, materiałów i tkanin. W salonie w stylu norweskim nie może zabraknąć bieli, a doskonałe towarzystwo będą dla niej stanowiły beże i odcienie szarości. Na takim tle pięknie będą się prezentować naturalne materiały, tak charakterystyczne dla tego stylu: drewno, kamień i wiklina. Na sofie i fotelach znajdziemy tu ciepłe, grube pledy z wełny i bawełny, a na zasłony wybierzemy len.
W takim jasnym pomieszczeniu musi się znaleźć miejsce na kącik wypoczynkowy z meblami o ergonomicznych kształtach. Praktyczne i funkcjonalne – takie właśnie powinny być meble do salonu w stylu skandynawskim. Bez przepychu i zbędnych ozdobników. Na dywanie mogą być widoczne wyraziste, geometryczne wzory, które idealnie podkreślą skandynawski charakter wnętrza.
Obrazki, obrazy, grafiki lub zdjęcia w ramkach to jeden z charakterystycznych elementów stylu skandynawskiego. Świetnie prezentują się obrazki w równych ramkach (na przykład czarnych, białych lub drewnianych), rozmieszczone jeden obok drugiego. Dobrym rozwiązaniem jest też zawieszenie wąskiej półeczki ze specjalnym wyżłobieniem, na której można wygodnie i estetycznie ustawić dowolne obrazy lub zdjęcia w ramkach. Dodatkowym atutem takiej półki jest fakt, że ustawienie obrazków można tu dowolnie zmienić w każdej chwili.
Styl norweski – salon i charakterystyczne elementy:
- Dla stylu skandynawskiego charakterystyczne jest stosowanie jasnych kolorów we wnętrzu: rozbielony beż i szarość, a także biel we wszystkich odcieniach.
- Meble, jakie wstawimy do salonu urządzonego w stylu skandynawskim, powinny być przede wszystkim ergonomiczne, wygodne i praktyczne.
- Styl skandynawski kocha naturalne materiały: drewno, kamień, wiklinę, len, wełnę, bawełnę i jutę.
- Salon w stylu skandynawskim nie może się obejść bez obrazów, grafik lub zdjęć w solidnych ramkach. Najlepiej prezentują się one w zestawach po kilka lub nawet kilkanaście.
Aranżacja salonu w stylu skandynawskim – dodatki
Dopełnieniem surowego, skandynawskiego wnętrza, będą dodatki wprowadzające nieco ciepła: miękkie, nawet futrzane poduszki, wełniane pledy o grubym splocie przerzucone przez oparcie miękkiej kanapy, dywany i abażury (na przykład z filcu). Świeżości i lekkości dodadzą całej aranżacji cięte kwiaty w szklanym lub białym wazonie, abażury z białego papieru, kryształowe żyrandole i zwiewne firanki.
Choć styl skandynawski ma dużo określonych elementów, można go dodatkowo ożywić, wykorzystując dodatki lub meble zapożyczone z innych stylów. Fotel z czasów PRL (albo stylizowany na taki) świetnie będzie się komponował z nowoczesnymi meblami. Ciężka, duża ława z blatem z surowych desek wprowadzi do wnętrza akcent rustykalny, a przy tym nie zakłóci naturalnego charakteru stylizacji. Ciemnoczerwony, skórzany puf przywieziony z egzotycznej wycieczki świetnie będzie nawiązywał kolorem do poduszek w norweskie wzory ułożonych na kanapie.
Na szczególną uwagę zasługuje stosowanie w aranżacjach w stylu skandynawskim industrialnych dodatków. Mowa tu o takich elementach jak metalowe szafki i regały, a także lampy – na przykład z metalową oprawą lub też wiszące na kablu żarówki edisonowskie. Co ciekawe, zarówno w stylu skandynawskim, jak i loftowym, często wykorzystuje się do ożywienia aranżacji duży, jaskrawożółty fotel uszak. W obu stylach także chętnie stosuje się popularne białe krzesła z drewnianymi nóżkami i łączącymi je metalowymi elementami.
Styl skandynawski – salon z najciekawszymi dodatkami:
- Dodatki do salonu w stylu skandynawskim ocieplające optycznie wnętrze: puchate poduszki na sofie, plecione dywany w kąciku wypoczynkowym, ciepłe koce i pledy o dużym splocie.
- Dodatki zapożyczone z innych stylów: meble stylizowane na PRL, ławy z blatem z surowych desek, czy też industrialne lampy, szafki, regały, fotele i krzesła.
Ściany i podłoga w małym salonie w stylu skandynawskim
Styl skandynawski jest wprost wymarzony do urządzenia małego salonu. Pomalowane na biało ściany powiększą optycznie wnętrze, rozjaśnią je i sprawią, że będzie się ono wydawało bardziej przestronne. Delikatne dekoracje na ścianach – jak wspomniane obrazki lub zdjęcia w ramkach, a także pojedyncze półki na książki lub obrazy dopełnią jeszcze wrażenia lekkości. Jeśli w przypadku naszego salonu pomalowanie wszystkich ścian na biało wydaje się mało efektowne, być może warto jedną z nich pomalować na szaro lub okleić tapetą w biało-szare, szerokie, pionowe pasy. Szczęśliwcy mieszkający w domach z historią być może będą mogli wydobyć na światło dzienne czerwone cegły, choć ściana z białej cegiełki również doskonale wpisze się w styl skandynawski.
Podłoga w salonie w stylu skandynawskim? Najczęściej drewniana, z dużych klepek lub szerokich desek. Pokryta olejem lub białą farbą. Często przecierana. Można tu wybrać rodzime gatunki drewna: jesion, dąb, świerk, brzozę. Pod sofą i stolikiem, jak już wspomnieliśmy, kładziemy pleciony dywan w geometryczne wzory lub też w szary („pieprz z solą”)
Chyba nic tak nie wprowadza przyjemnego ciepła do pomieszczenia, jak kominek lub choćby piec kaflowy. Wkomponowany w salon w stylu skandynawskim będzie kusił wszystkich domowników i gości, którzy z przyjemnością będą ogrzewać przy nim zmarznięte ręce.
Styl skandynawski – nowoczesny i z nutką nostalgii:
- W salonie skandynawskim malujemy wszystkie ściany na biało lub też jedną wykańczamy inaczej: malujemy na kolor jasnoszary, oklejamy tapetą w stonowane wzory lub też – jeśli jest taka możliwość – eksponujemy czerwone cegły.
- Podłoga w salonie w stylu skandynawskim powinna być drewniana, olejowana lub malowana na biało.
- Kominek lub piec kaflowy w takim salonie to prawdziwy skarb, który wprowadzi do pomieszczenia przyjemne ciepło i niepowtarzalny klimat.
Skandynawski salon, czyli jak niewielkim wysiłkiem stworzyć niepowtarzalną atmosferę
Ciepłą, przyjemną atmosferę tworzy jednak w stylu skandynawskim nie tylko ogień na kominku czy w piecu. Tu nieodzowne będą lampy, i to w dużych ilościach! Abażury dające przyćmione, kojarzące się z bezpieczeństwem światło. Małe, punktowe lampki, które tworzą nastrój, a nawet kryształowe żyrandole, dzięki którym światło będzie przyjemnie się iskrzyć na pojedynczych kryształkach. W salonie w stylu skandynawskim nie może też zabraknąć świec - grubych, najczęściej białych, na specjalnych, prostych w formie, podstawkach lub przezroczystych, szklanych naczyniach.
Powyżej dużo mówiliśmy o jasnych kolorach, które dominują we wnętrzach w stylu skandynawskim. Nie można jednak pominąć faktu, że do bieli, kremu, beżu czy szarości świetnie pasują elementy w kolorze czarnym i ciemnobrązowym. Co więcej, nasz salon urządzony w norweskim stylu nabierze ciekawego charakteru, jeśli znajdą się w nim pojedyncze jaskrawe elementy wyposażenia, takie jak żółte lub turkusowe poduszki, miętowe narzuty, kobaltowe wazony. Ważne, by kolory te można było spotkać w naturze.
Aranżacje salonu w stylu skandynawskim:
- Wymagają „ciepłej” oprawy w postaci lamp i świec.
- Są najpiękniejsze, gdy użyje się do ich dekoracji barwnych elementów, na przykład żółtych, jaskrawozielonych, turkusowych, miętowych, kobaltowych czy błękitnych.
Styl skandynawski w salonie – meble
Warto wiedzieć, że wybierając meble do salonu w stylu skandynawskim, mamy dość dużą dowolność... w pewnym zakresie. Najlepiej prezentują się tu meble drewniane, białe lub też łączące elementy drewniane z białym. Nie zapominamy też jednak o uroczych, wprowadzających oryginalne akcenty, meblach z surowych desek i o metalowych szafkach czy regałach.
We wnętrza urządzone w stylu skandynawskim idealnie wpisują się także meble zrobione samodzielnie, na przykład z drewnianych skrzynek po owocach. Skrzynki szlifujemy, zabezpieczamy ich powierzchnię bejcą lub białą farbą, a następnie skręcamy ze sobą tak, by poszczególne elementy tworzyły jedną całość: wąski i wysoki lub niski i szeroki regał albo solidny stolik kawowy na kółkach. Same skrzynki mogą nam posłużyć za półki na książki (przykręcone do ściany) lub gazetniki (ustawione po prostu przy sofie lub fotelu).
Centrum salonu zawsze jednak będzie stanowiła duża sofa lub narożnik – sama w sobie powinna być prosta, ale nie może na niej zabraknąć miękkich poduch, koca lub pledu. Całość mogą dopełniać duże pufy lub też – jeśli salon jest mały - choćby wygodny fotel.
Meble w salonie w stylu skandynawskim:
- Wybieramy meble drewniane, białe lub też białe z drewnianymi elementami.
- Mile widziane są tu także meble „ z duszą”, na przykład wykonane z surowych, ciężkich desek, na metalowej podstawie.
- Meble DIY, zwłaszcza z takich materiałów jak palety czy skrzynki na owoce, będą stanowiły doskonałe wyposażenie salonu w stylu skandynawskim.
Salon w stylu skandynawskim w bloku
Mały salon w stylu skandynawskim, na przykład w bloku, wbrew pozorom, ma duże szanse stać się pięknym, pełnym niezwykłej atmosfery wnętrzem. Jeśli w naszym salonie zastaliśmy na przykład zniszczoną boazerię, to... jest to już połowa sukcesu! Wystarczy taką podłogę odnowić i pomalować na biało, by stworzyć najlepszą bazę pod mały salon w stylu skandynawskim, jaką można sobie wymarzyć. W kwestii malowania podłogi na biało istnieją dwie szkoły. Jedna z nich zaleca pomalowanie jej farbą odporną na ścieranie, a druga – farbą, która będzie się ścierać w najbardziej uczęszczanych miejscach.
W salonie w stylu skandynawskim najpiękniej prezentują się duże okna, od podłogi do sufitu, w białych ramach, bez firanek, zasłon czy żaluzji. Jeśli jednak mieszkamy w bloku, takie rozwiązanie może być bardzo kłopotliwe i pozbawi nas prywatności. Najlepiej więc w takim wypadku powiesić długie, od sufitu po podłogę (z nadmiarem, dzięki czemu będą się elegancko układać) białe, zwiewne firanki i jasnoszare, gładkie zasłony.
Urządzając mały salon w stylu skandynawskim, lepiej zrezygnować ze wzorzystych dywanów i zbyt wielu jaskrawych kolorów, gdyż na małej powierzchni mogą go one przytłoczyć. Warto tu postawić na podstawy stylu skandynawskiego: łączenie bieli, beżu i szarości, wykorzystanie dodatków w kolorze ciemnobrązowym i czarnym, a przede wszystkim umiarkowanie, prostotę i funkcjonalność.
Jak urządzić mały salon w stylu skandynawskim w bloku?
- Jeśli w salonie (i nie tylko!) zastaliśmy boazerię, wystarczy ją odnowić i pomalować na biało. Razem z białymi ścianami będzie stanowiła doskonałe tło dla całej aranżacji w stylu skandynawskim.
- W oknach można powiesić białe, długie, proste firanki i jasnoszare zasłony.
- W małym salonie w stylu skandynawskim stawiamy na prostotę i funkcjonalność.
- Wykorzystujemy jasne kolory z ewentualnymi dodatkami w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym.
piątek, 01 lipiec 2022 09:24