Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym? Porady eksperta - dekoportal.pl

Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym? Porady eksperta

15 Lis 2019 / Napisała  / Porady
połączenie salonu z aneksem kuchennym, jak urządzić salon z aneksem kuchennym, wystrój salonu z kuchnią
Połączenie kuchni z salonem pozwala lepiej doświetlić obie strefy i oszczędza miejsce zabrane przez ścianę

Salon z aneksem to nierzadki sposób na aranżację przestrzeni. Zestawienie kilku funkcji w jednym pomieszczeniu pomoże Ci zaaranżować przede wszystkim niewielkie wnętrze, a w jednym z pokojów urządzić sypialnię czy gabinet. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób zaplanować mały salon z aneksem kuchennym, żeby zyskać komfortowe i atrakcyjne miejsce dla całej rodziny.

O czym przeczytasz w artykule?

Mały salon z kuchnią – wady i zalety

Salon z aneksem – jak wszystko – ma wady i zalety. Zacznijmy od korzyści, które szybko zauważysz, decydując się na to rozwiązanie. Przede wszystkim domownicy będą mieli ze sobą stały kontakt. Krzątanie się między kuchnią a salonem i brak wiedzy o tematyce rozmów gości nie będzie już dłużej problemem.

Rozbicie ściany między kuchnią a salonem pozwoli Ci optycznie powiększyć przestrzeń. Każde z pomieszczeń będzie również lepiej oświetlone dzięki oknom. Mały salon z kuchnią nie jest pozbawiony wad. Hałas czy zapachy dobiegające do strefy odpoczynku mogą przeszkadzać pozostałym domownikom.

Uciążliwa okaże się również konieczność nieustannego dbania o porządek. Rozgardiasz na blacie będzie widoczny dla gości. Nieład w strefie przygotowywania posiłków sprawi, że również część dzienna pomieszczenia wyda się zabałaganiona.

Niewielki salon z aneksem – jakie ma wady i zalety?

  • Sprzyja rozmowom domowników,
  • Pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń,
  • Każde z pomieszczeń będzie lepiej oświetlone dzięki oknom,
  • Zapachy będą docierały do części dziennej,
  • Hałas może przeszkadzać domownikom pozostającym w strefie dziennej,
  • Bałagan w kuchni będzie widoczny z salonu.
plusy salonu z kuchnią, salon połączony z kuchnią, czy warto łączyć salon z kuchnią
Ogromnym plusem salonu z aneksem kuchennym jest możliwość równoczesnego przygotowywania posiłków i uczestniczenia w przyjęciu

minusy kuchni z salonem, minusy aneksu kuchennego w salonie, aneks kuchenny wady
Minusem aneksu kuchennego w salonie jest widoczny bałagan w kuchni

aneks kuchenny hałas, aneks kuchenny z salonem minusy, aneks kuchenny czemu nie
Kolejną wadą połączenia salonu z kuchnią jest hałas zmywarki czy lodówki

Mały salon z kuchnią i jadalnią – czy to możliwe?

Urządzając mały salon z kuchnią, możesz również zdecydować się na stworzenie strefy ze stołem i krzesłami. Niewielka jadalnia z pewnością się zmieści. Planując ustawienie mebli, pamiętaj o tym, żeby nie zakłócały poruszania się po pomieszczeniu.

Dobrze będzie, jeśli stół z krzesłami stanie w takim miejscu, żeby był do niego dostęp z każdej strony. Dzięki temu zasiądzie przy nim więcej osób. Zastanów się nad rozkładanym modelem. Stół po rozłożeniu przyda Ci się podczas rodzinnych uroczystości, a na co dzień nie zajmie zbyt wiele miejsca.

Mały salon z kuchnią i jadalnią podziel optycznie, na przykład przy pomocy kolorów. Strefę spożywania posiłków możesz wyodrębnić przy pomocy oświetlenia. Zdecyduj się na wiszące lampy, które wieczorem oświetlą mebel i wprowadzą miłą atmosferę. Abażur powinien kończyć się mniej więcej 60 centymetrów nad stołem.

Jak urządzić mały salon z kuchnią i jadalnią?

  • Umieść stół w takim miejscu, żeby nie zakłócał poruszania się po wnętrzu,
  • Postaw mebel w taki sposób, żeby móc dostać się do niego z każdej strony,
  • Wybierz rozkładany stół, jeśli często przyjmujesz gości,
  • Wydziel jadalnię optycznie przy pomocy kolorów lub oświetlenia.
aneks kuchenny z jadalnią, jadalnia przy aneksie kuchennym, jadalnia z kuchnią i salonem
W niewielkim mieszkaniu także możesz urządzić salon połączony z kuchnią i jadalnią, wystarczy dobrze rozplanować przestrzeń

O co zadbać w niewielkim aneksie kuchennym?

Nawet najmniejszy aneks kuchenny uda Ci się zaaranżować jako komfortową przestrzeń. Wystarczy, że zapamiętasz kilka zasad. Jeśli aneks to tylko jedna ściana, odpowiednio ustaw urządzenia. Pomiędzy płytą indukcyjną czy gazową pozostaw około 60 centymetrów blatu, na którym odstawisz naczynia.

Niezależnie od kształtu aneksu kuchennego zadbaj o to, żeby mieć odpowiednią ilość blatu roboczego. Miejsce do przygotowywania posiłków zwiększysz dzięki wyspie, która posłuży również jako dodatkowy stół. W aneksie zawieś szyny lub relingi. Umieścisz na nich kubki lub koszyk z przyprawami – to świetny sposób na zwiększenie miejsca w szafkach.

Aneks kuchenny z salonem będzie wygodniejszy, jeśli zdecydujesz się na odpowiednie oświetlenie. Umieść lampy pod szafkami kuchennymi. Dzięki temu dobrze oświetlisz blat, co ułatwi przygotowywanie potraw. Pamiętaj również o lampie w centralnej części pomieszczenia – pozwoli ona na równomierne oświetlenie przestrzeni.

Światło w aneksie powinno być zbliżone do naturalnego. Dzięki temu nie będzie męczyło wzroku. Naturalna barwa światła wpłynie pozytywnie na wygląd potraw.

Zadbaj również o optyczne powiększenie przestrzeni. Bez trudu uzyskasz to przy pomocy luster, które mogą zdobić część dzienną. Mały salon z aneksem kuchennym urządź w jasnych barwach – one zawsze sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

Mały aneks kuchenny z salonem – o co zadbać, urządzając taką przestrzeń?

  • Zadbaj o komfort pracy w kuchni,
  • Pozostaw wolny blat pomiędzy płytą grzewczą a zlewem,
  • Zwiększ miejsce do przechowywania przy pomocy relingów,
  • Zastosuj oświetlenie pod szafkami,
  • Pamiętaj o lampie w centralnym punkcie aneksu,
  • Wybierz światło o naturalnej barwie,
  • Optycznie powiększ przestrzeń – wystarczy, że zastosujesz jasne kolory oraz urozmaicisz aranżację lustrami.
jak połączyć salon z aneksem kuchennym, wystrój salonu z aneksem kuchennym, jak urządzić salon z aneksem kuchennym
Aranżacja salonu z aneksem kuchennym powinna być spójna, mogą ją łączyć kolory, rośliny lub lampy

Salon z aneksem a jeden rodzaj podłogi

Urządzając salon z aneksem, musisz zdecydować: dwa typy posadzek czy jeden rodzaj podłogi na całej powierzchni? Weź pod uwagę nie tylko wygląd przestrzeni, lecz także komfort. Pamiętaj o tym, że niektóre rozwiązania nie sprawdzą się do pomieszczeń szczególnie narażonych na wilgoć oraz trudne do usunięcia plamy.

Jeśli urządzasz salon z aneksem 20m2, zdecyduj się na jednolitą podłogę. W ten sposób optycznie powiększysz przestrzeń. Podobają Ci się drewniane deski, ale obawiasz się, że szybko ulegną zniszczeniu w kuchni? Wybierz panele winylowe, które sprawią, że salon z aneksem będzie prezentował się spektakularnie.

Do zalet paneli winylowych należy zaliczyć ich odporność na wilgoć. Posadzka nie odkształci się, na długo zachowując atrakcyjny wygląd. Ewentualne zabrudzenia z kawy czy wina usuniesz z winylowych paneli bez trudu.

Panele winylowe sprawdzą się nie tylko w kuchni, lecz także pokoju dziennym. Są bowiem antypoślizgowe, dlatego salon z aneksem będzie bezpieczny również dla dzieci. Winylowa podłoga jest przyjemna w dotyku i ciepła w przeciwieństwie do płytek. Ta nowa odmiana paneli nadaje się do ogrzewania podłogowego.

Chcesz optycznie wydzielić przestrzeń przy pomocy różnych posadzek? W części kuchennej zastosuj gres, który jest łatwy w czyszczeniu, odporny na wilgoć, a dodatkowo występuje w rozmaitych wersjach kolorystycznych. Możesz wybrać spośród kafli imitujących drewno czy beton.

W salonie bez obaw wykorzystaj klasyczne panele, które są znacznie tańsze od winylowych. Możesz zdecydować się również na drewniane deski. Zadbaj o to, żeby podłogi były na tej samej wysokości. Połącz je listwą podłogową, która w estetyczny sposób wykończy okładzinę i sprawi, że mały salon z kuchnią będzie prezentował się estetycznie.

Salon z aneksem – jaką podłogę zastosować?

  • Panele winylowe na całej przestrzeni – niewrażliwe na wilgoć, odporne na zabrudzenia, nadają się do ogrzewania podłogowego, są przyjemne w dotyku; zastosowanie jednolitej posadzki pozwoli Ci optycznie powiększyć przestrzeń;
  • Połączenie gresu i paneli lub drewnianych desek – to rozwiązanie umożliwi Ci optyczne oddzielenie dwóch stref; o estetykę łączenia zadbasz dzięki listwie.
płytki i panele, jak połączyć płytki i panele, podłoga w aneksie kuchennym
W przestrzeni aneksu kuchennego najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, zaś w części salonu warto wykorzystać ciepłe w dotyku drewno

Nie do końca otwarta przestrzeń

Wiesz już, że aneks kuchenny z salonem to rozwiązanie dla Ciebie, ale obawiasz się stale widocznego bałaganu? Zdecyduj się na przepierzenie, które subtelnie oddzieli od siebie strefę dzienną i gotowania. Jednym ze sposobów jest zastosowanie ścianki złożonej z lameli. Dzięki niej nadal zachowasz kontakt z innymi domownikami, ale nieład na blatach nie będzie widoczny.

Efektownym rozwiązaniem okaże się również ażurowa ścianka. Ona także sprawi, że rozgardiasz panujący na blacie roboczym nie wpłynie na wygląd pokoju dziennego. Salon z aneksem 20 m2 jest na tyle niewielki, że ścianka działowa przepuszczająca światło sprawdzi się w nim doskonale. Ażurowe przepierzenie zastosuj bez obaw również na większej przestrzeni.

Jeśli salon z aneksem jest wyjątkowo mały, podziel przestrzeń ażurowym regałem. W ten sposób zakryjesz tylko część pomieszczenia, a dodatkowo zyskasz miejsce do przechowywania. Na regale ustawisz książki kucharskie oraz tekstylne pudełka. Dzięki temu uporządkujesz przestrzeń zarówno w kuchni, jak i salonie.

Zależy Ci, żeby mały salon z aneksem kuchennym były od siebie oddzielone tylko optycznie? Zdecyduj się na wysoki barek, który zasłoni część blatu i będzie idealnym miejscem do spożywania śniadań czy kolacji. Wystarczy, że zawiesisz nad nim trzy oryginalne lampy, żeby przestrzeń wyglądała estetycznie i była komfortowa.

Mały salon możesz też wiuzalnie powiększyć! Sprawdź: 15 sposobów na to, by optycznie powiększyć salon

Mały salon z kuchnią – jak delikatnie oddzielić od siebie dwa pomieszczenia?

  • Wybierz lamelowe przepierzenie lub ażurową ściankę – ozdobią przestrzeń i ukryją bałagan na blacie;
  • Zdecyduj się na ażurowy regał – dzięki niemu zwiększysz ilość miejsca do przechowywania zarówno w aneksie, jak i pokoju dziennym;
  • Wysoki barek – optycznie podzieli przestrzeń; sprawdzi się jako dodatkowy stół.
barek w aneksie kuchennym, barek oddzielający kuchnię od salonu, wysoki barek między kuchnią a salonem
Wysoki barek oddzielający kuchnię od salonu to praktyczne rozwiązanie, które optycznie oddzieli strefy gotowania i odpoczynku

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym – na co zwrócić szczególną uwagę?

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym to nie tylko wybór mebli, kolorów oraz okładzin, lecz także dbałość o urządzenia, które zwiększą komfort użytkowania przestrzeni. Jednym z nich jest okap. Dzięki niemu problem wilgoci czy zapachów unoszących się podczas gotowania znacząco się zmniejszy.

Chcąc wyposażyć mały salon z kuchnią w okap, musisz zdecydować: podszafkowy, kominowy, teleskopowy, blatowy czy wyspowy. Okap montowany pod szafką kuchenną to dobre rozwiązanie, jeśli płyta grzewcza znajduje się przy ścianie. Taki model nie będzie widoczny, dlatego nie wpłynie na aranżację wnętrza.

Okap kominowy to oszczędne rozwiązanie – kupisz go już za około 300 złotych. Taki model jest niezwykle wydajny. Poznasz go po długim kominie z rurą doprowadzoną do szybu wentylacyjnego. Okap kominowy bez trudu wkomponujesz w nowoczesną aranżację pomieszczenia.

Mały salon z kuchnią i jadalnią stanie się bardziej komfortowy, jeśli zdecydujesz się na blatowy okap. Jest on – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczony do montowania w blacie. Możesz zdecydować się na model wysuwany. Do zalet blatowego okapu należy zaliczyć wydajną pracę, nowoczesny wygląd oraz niewielką ilość miejsca potrzebną do zamontowania urządzenia.

Okap teleskopowy to kolejna propozycja, która sprawi, że aneks kuchenny z salonem będą komfortowe w użytkowaniu. Model ten zamontujesz w dolnej części wiszącej szafki. Okap jest wysuwany, dlatego z łatwością zwiększysz jego powierzchnię, a tym samym wydajność. Kiedy urządzenie nie działa, jest praktycznie niewidoczne, więc nie wpłynie na wystrój.

Chcesz, żeby mały salon z aneksem kuchennym były podzielone wyspą z płytą grzewczą? Zdecyduj się na okap wyspowy, który jest montowany na suficie. Do wyboru są rozmaite modele, na przykład w formie tuby. Okap wyspowy jest kosztowny – za wydajny model zapłacisz co najmniej 1000 złotych.

Mały salon z kuchnią – jaki okap wybrać?

  • Podszafkowy – nie będzie widoczny, więc sprawdzi się do każdego stylu aranżacji;
  • Kominowy – tani i wydajny;
  • Teleskopowy – wysuwany, montowany pod szafką wiszącą;
  • Blatowy – bardzo wydajny, podkreśli nowoczesny wystrój;
  • Wyspowy – montowany w suficie; wydajny, ale drogi.
okap podszafkowy w kuchni, salon z okapem w kuchni, jaki okap do kuchni z salonem
Okap podszafkowy to świetne rozwiązanie w kuchni połączonej z salonem, jest niewidoczny, więc sprawdzi się w każdym stylu wnętrzarskim


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 23 marzec 2022 14:14
komentarzy /( 2 )
  • Mati
    Mati

    piątek, 01 lipiec 2022 09:16

    salon z aneksem to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jak się ma małe mieszkanie
  • Emilia
    Emilia

    czwartek, 28 listopad 2019 12:25

    Polecam wszystkim otworzyć kuchnię na salon, zdecydowanie warto. Sama mam małe mieszkanko, i zdecydowałam się właśnie na taki trik ;) uważam ten pomysł za trafiony w 100% . Jeśli się tylko da, otwórzcie swoje kuchnie!!!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.