Jak urządzić mały salon ze stołem? PORADY
Salon o niewielkim metrażu może być przytulny i jednocześnie wygodny. Nawet jeśli chcemy, by stał w nim również stół jadalniany. Wystarczy dobrać do niego odpowiednie meble i ustawić je według najlepszych wnętrzarskich reguł, dopasować kolory, dodatki i dekoracje, a może powstać wnętrze, którego będą nam zazdrościć właściciele dużych, przestronnych pokojów dziennych. Poniżej przedstawiamy całe mnóstwo praktycznych pomysłów na to, jak urządzić mały salon ze stołem. Znajdziecie tu wskazówki, jak funkcjonalnie ustawić stół w małym salonie, jakie wybrać meble, kolory i dodatki, by optycznie powiększyć wnętrze oraz... jak nie dać się omamić myśli „na pewno wszystko mi się pomieści w tych małych, pięknych mebelkach”. Niech nasze porady i pomysły staną się inspiracją do zaaranżowania własnego pomieszczenia, w którym będzie się miło odpoczywać i przyjemnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jak ustawić stół w małym salonie?
- Jak urządzić mały salon ze stołem?
- Meble do małego salonu
- Nowoczesny mały salon
- Małe salony – kolory, wzory i dodatki
Jak ustawić stół w małym salonie?
Mały salon z jadalnią to zwykle pomieszczenie połączone również z kuchnią. Jak ustawić stół w małym salonie, by do każdego siedzenia był swobodny dostęp, by zachowane były wygodne „trakty” pomiędzy salonem i kuchnią, a do tego, by całość aranżacji robiła wrażenie spójnej i uporządkowanej?
Wyobraźmy sobie następujące ustawienie. Na jednej ze ścian (powiedzmy, tej po lewej stronie) mamy na całej długości kuchnię. Równolegle do kuchni, w wygodnym do przejścia odstępie ustawiamy stół i krzesła. Tuż za stołem z kolei – równolegle do niego – stawiamy kanapę. Dalej stolik kawowy, fotele i inne elementy wyposażenia części salonowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykorzystujemy miejsce pośrodku pomieszczenia (które zwykle boimy się „zastawiać”), a do tego cały układ jest uporządkowany i funkcjonalny.
Nieco inny układ mebli proponujemy w przypadku, gdy kanapa ma stanąć przy ścianie. Na przykład po lewej stronie mamy kuchnię w zabudowie. Przy ścianie naprzeciw nas stawiamy barek (równolegle do kuchni). Za nim, przy ścianie, jak planowaliśmy – sofa. Podobnie można urządzić też salon ze stołem. Zamiast barku dajemy szafkę o takiej samej długości, co przystawiona do niej tyłem sofa. Tuż przy szafce – stół i krzesła, jako kontynuacja oddzielenia części kuchennej od salonowej.
Jeżeli z kolei pomiędzy częścią kuchenną a salonową mamy długie, dość szerokie przejście, warto w nim – pośrodku – ustawić (najlepiej) okrągły stół i krzesła. W ten sposób zyskujemy dojście z każdej strony i zapełnioną, wykorzystaną przestrzeń.
Bez względu na to, czy stół będzie oddzielał kuchnię od salonu, czy też ustawimy go w oddzielnym pomieszczeniu pełniącym funkcje pokoju dziennego, warto zawsze zaznaczyć odrębne strefy odpowiednim oświetleniem. Na przykład nad stołem niech zawiśnie prosta lampa z abażurem lub kloszem, a nad stolikiem kawowym niech „pochyla się” lampa na długim pałąku. Nad stołem niech zawisną dwie mniejsze lampy z białymi kloszami, a nad stolikiem – jedna, większa, z takim samym kloszem, ale w czarnym kolorze.
Mały salon z jadalnią – jak ustawić stół?
- Małe salony zwykle połączone są z częścią kuchenną i wówczas stół jadalniany oddziela strefę kuchni od strefy pokoju dziennego.
- Stół może stanąć tuż przy kuchni, a za nim – sofa odwrócona przodem do części salonowej,
- Dobrym pomysłem jest też oddzielenie obu stref barkiem lub szafką. W tym drugim przypadku dobry efekt osiągniemy, jeśli szafka będzie tej samej długości, co przystawiona do niej tyłem sofa.
- Jeżeli pomieszczenie jest wystarczająco długie i szerokie, stół stawiamy „w przejściu”.
- Zarówno w kuchnio-salonie, jak i w odrębnym pokoju dziennym wydzielamy strefę jadalnianą i wypoczynkową za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia. Wprowadza to porządek i pokazuje, że aranżacja nie jest przypadkowa.
Jak urządzić mały salon ze stołem?
W małym salonie świetnie sprawdzają się okrągłe stoły, które nie zajmują dużo miejsca i można je przestawiać w dość dowolny sposób. Największym meblem w salonie będzie prawdopodobnie sofa, więc to do niej będziemy musieli podporządkować pozostałe elementy aranżacji. Stawiamy ją najczęściej pod ścianą, jednak (jak już pokazaliśmy wcześniej) nie jest to jedyne rozwiązanie. Część wypoczynkową można także wydzielić, stawiając sofę tyłem do środka pokoju, w takiej odległości od ściany, by zmieściły się przed nią stolik kawowy i – na przykład – druga sofa lub szafka z telewizorem.
Dobrym rozwiązaniem jest też ustawienie w małym salonie ze stołem narożnika – o ile ani jego wielkość, ani kolor nie są przytłaczające. Zyskamy dzięki niemu dodatkowe miejsca do siedzenia i zagospodarujemy często kłopotliwy narożnik w pokoju. Zarówno sofa, jak i narożnik nie powinny być zbyt szerokie – w przeciwnym razie będą zajmowały dużo miejsca, a nie przydadzą nam żadnej funkcjonalności.
Do małego salonu najlepiej wybrać meble nie od kompletu lub też od kompletu, ale w innych kolorach. Dzięki temu wnętrze wyda się lżejsze i ciekawsze. Duże meble, takie jak sofa czy regał, ustawiamy równolegle do ścian, natomiast mniejsze, takie jak pufy, stoliki, krzesła, pomocniki – pod kątem. Dzięki temu uzyskamy wrażenie porządku, a jednocześnie unikniemy aranżacji „pod linijkę”.
Aranżacja małego salonu w bloku lub w małym domu:
- W małym salonie dobrze sprawdzają się okrągłe stoły i stoliki – zajmują stosunkowo niewiele miejsca i można je w razie potrzeby bez większych kłopotów przestawiać w inne punkty pomieszczenia.
- Sofa lub narożnik wybrane do małego salonu nie powinny być zbyt szerokie.
- Duże meble ustawiamy równolegle do ścian, mniejsze – pod kątem.
- W małym pokoju dziennym dobrze sprawdzi się aranżacja w stylu eklektycznym. Meble od kompletu mogą przytłoczyć małe pomieszczenie.
Meble do małego salonu
Urządzając mały salon ze stołem mamy dwie opcje do wyboru. Jeżeli większość rzeczy możemy przechowywać w szafach w innych pomieszczeniach, stawiamy na niskie, niezbyt masywne meble. Powiększają i wydłużają optycznie pomieszczenie, a do tego – oczywiście – zajmują mało miejsca. Jeśli jednak meble o niewielkich gabarytach mają pomieścić ogrom naszych rzeczy, to lepiej spojrzeć prawdzie w oczy: rzeczy te będą leżeć na wierzchu lub być może (w najlepszym przypadku) w koszykach lub pudełkach. A to prosta droga do „zagracenia” i optycznego zmniejszenia wnętrza. W takim więc wypadku lepiej wyposażyć nasz mały salon w wysokie, pojemne szafy, a do tego wykorzystać sprytne rozwiązania, o których piszemy w następnym akapicie.
Obecnie w sklepach znajdziemy wiele mebli wielofunkcyjnych, które doskonale nadają się do niewielkich powierzchniowo wnętrz. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak pufy z zamykaną pokrywą, sofy z pojemnikiem, czy też stoliki kawowe z szufladkami. Dobrym pomysłem jest też zakup dodatkowych krzeseł dla gości, które po użyciu można złożyć i schować na przykład do szafy lub też zawiesić na specjalnym haku. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, to warto sięgnąć po szklany stół i zestawić go z przezroczystymi krzesłami wykonanymi z tworzywa sztucznego.
W małym salonie dobrze będą wyglądały meble minimalistyczne, z gładkimi, najlepiej śliskimi frontami, bez uchwytów. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne. Jeśli w naszym pokoju dziennym ma stanąć otwarty regał, to trzeba zadbać o to, by zawsze panował na nim nieskazitelny ład – i najlepiej przeznaczyć go na rzędy książek, które łatwo utrzymać w porządku.
W małym salonie nie zawsze znajdzie się miejsce na fotel, ale jeśli mamy tyle szczęścia, to lepiej wybrać mebel obrotowy, na jednej nodze. Po pierwsze, pozwoli nam wygodnie oglądać telewizję, ale także odwracać się w stronę gości. Po drugie, wolna dolna przestrzeń sprawi, że fotel będzie się wydawał lżejszy.
Jakie wybrać meble do małego salonu?
- Do małego salonu ze stołem wybieramy niskie meble o małych gabarytach (wersja, gdy poza tym mamy duże, pojemne szafy, które pomieszczą nasze rzeczy) lub też duże, wysokie szafy, które przede wszystkim skryją wszystkie drobiazgi.
- W małym pokoju dziennym świetnie sprawdzą się meble wielofunkcyjne.
- Minimalistyczne szafy z gładkimi i śliskimi frontami doskonale sprawdzą się w małym salonie.
- Jeśli planujemy regał w małym salonie ze stołem, to najlepiej ustawmy na nim równe rzędy książek, które stanowią same w sobie ozdobę, a ponadto łatwo wśród nich utrzymać porządek.
- Szklany stół z przezroczystymi krzesłami, czy też fotel obrotowy na jednej nodze będą dobrym rozwiązaniem do małego salonu.
Nowoczesny mały salon
Mały salon w stylu nowoczesnym to przede wszystkim meble o prostych formach i gładkich, minimalistycznych wykończeniach (bez uchwytów). W 3-4 modnych obecnie kolorach. Często białe lub szare. W takim zestawieniu fantastycznie prezentują się kolorowe, jaskrawe dodatki, takie jak poduszki, wazonik czy puf.
Do nowocześnie urządzonego salonu wybierzemy meble z lakierowanymi lub szklanymi frontami albo z naklejonym lustrem. Najmodniejsze kolory do salonu to obecnie biały, szary, czarny, odcienie pasteli oraz kolory naturalnego drewna.
W małym salonie dobrze sprawdzi się sofa o uniwersalnym, jasnym kolorze (bez wzorów!), ale też – o ile uczynimy z niej w ten sposób główny element kolorystyczny – czarna, w butelkowej zieleni lub w kolorze indygo.
Zbyt dużo dodatków z pewnością nie służy małemu salonowi dlatego, jeśli chcemy wprowadzić do niego elementy ozdobne, niech to będą przedmioty, które ponadto pełnią praktyczną funkcję: zwiewne firanki, wiszące, efektowne lampy, lustro na ścianie, czy też wyjątkowe, kolorowe poduszki na sofie.
Jak urządzić nowocześnie mały salon?
- Wybieramy do niego proste w formie, minimalistyczne meble.
- Dominujące kolory to biel, szarość i kolory naturalnego drewna, ale w dodatkach i pojedynczych elementach można wprowadzić ożywienie barwą pomarańczową, żółtą, jasnozieloną, turkusową, ciemnozieloną lub indygo.
- Unikamy nadmiaru dodatków w małym salonie. Wystarczy wyjątkowo piękna lampa czy dizajnerski stolik.
Małe salony – kolory, wzory i dodatki
Nie ma co się oszukiwać – szary od dobrych kilku lat jest naszym ulubieńcem, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Wprowadza spokój i harmonię, a ogromna ilość jego odcieni, dostępna zarówno w meblach, jak i farbach, elementach wykończeniowych i dodatkach sprawia, że można go wykorzystać w każdym wnętrzu. Sprawdzi się też bez wątpienia w małym salonie. Jedna uwaga: lepiej nie urządzać wnętrza w całości w kolorze szarym (lub też w jego różnych odcieniach). Nawet jeśli będą to ciepłe odcienie, pokój wyda się zimny i nieprzyjazny.
Aby mały salon wydawał się większy, możemy zamontować w nim wysokie, proste, białe listwy przypodłogowe. Jeśli do tego wstawimy do niego białe meble, a jako tło posłużą nam świetliście szare ściany, otrzymamy niezwykle efektowny i modny zestaw. Dobrym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest też oklejenie jednej ze ścian panoramiczną tapetą.
W małym salonie dobrze będą wyglądały jednobarwne tkaniny i tapicerki. Ewentualnie można sobie pozwolić na położenie pod stolikiem nowoczesnego dywanika w biało-czarne, geometryczne wzory.
Jakie kolory i wzory dobrze sprawdzą się w małych salonach?
- Niepodzielnie rządzą tu szarości, biele i kolory naturalnego drewna.
- Ożywiamy je soczystymi barwami pomarańczy, żółci, indygo, turkusu lub czerwieni.
- Mały salon można optycznie powiększyć poprzez stosowanie jasnych kolorów, unikanie wzorów na tkaninach i tapicerkach oraz zastosowanie na jednej ścianie panoramicznej fototapety.
piątek, 01 lipiec 2022 09:18