Pomysły i inspiracje – jak powiesić zasłony? - dekoportal.pl

Pomysły i inspiracje – jak powiesić zasłony?

27 Lis 2021 / Napisała  / Porady
ozdobne zasłony, zasłony w oknie, długie zasłony
Zasłony nadają oknom eleganckiej oprawy, warto mieć je w swoim domu

Zasłony we wnętrzu dają wiele możliwości aranżacyjnych. Mnogość rodzajów tkanin, ich faktur, wzorów i kolorów, a do tego upięć sprawia, że (mimo wciąż modnego minimalizmu) często jednak sięgamy po zasłony. Służą nam przy tym nie tylko do zaciemnienia wnętrza, ale także jako element dekoracyjny, pozwalający na stworzenie ciepłej, przytulnej atmosfery. Jak to zwykle bywa, ogrom możliwości to z jednej strony świetna sprawa, jednak z drugiej... problem z wyborem. Dlatego też zawarliśmy w niniejszym artykule małe kompendium wiedzy, z którego można się dowiedzieć, jakie wieszać zasłony, czym upiąć zasłony, jak upiąć zasłony w salonie, a nawet jak podpiąć za długie zasłony. Na ten ostatni temat zwracamy szczególną uwagę, ponieważ warto wiedzieć, że nawet jeśli uszyte zasłony okażą się za długie, nie trzeba ich koniecznie oddawać z powrotem do poprawki. Można je nie tylko w łatwy sposób zmniejszyć, ale także wykorzystać nadmiar materiału do fantazyjnych upięć.

O czym przeczytasz w artykule?

Czym upiąć zasłony? Najpiękniejsze zapinki i dekoracje

Wszelkie klipsy, chwosty i inne dodatki służące do upinania zasłon mają jedną ogromną zaletę: dzięki nim, przy niewielkim nakładzie pracy i małym kosztem można zmienić charakter całej aranżacji.

Zacznijmy od (chyba najbardziej popularnych) chwostów. Najlepiej wyglądają one wtedy, gdy zasłony zbieramy symetrycznie po obu stronach okna. W taki sposób uzyskujemy elegancką dekorację, która nada całemu pomieszczeniu klasycznego sznytu. Dodajmy jeszcze, że zacisk chwostów można dowolnie regulować, co daje dodatkowe możliwości aranżacyjne.

Kolejną, niezwykle efektowną ozdobą do upinania zasłon, są materiałowe podwiązki. Można je dobrać do zasłon na zasadzie kontrastu (na przykład wzorzyste do gładkich, jednokolorowych tkanin) lub też zestawiać zasłony z podwiązkami monochromatycznie. W sklepach znajdziemy podwiązki w formie sznura lub z tkaniny (także z magnesem), Doskonale wyglądają z dodatkowymi dekoracjami takimi jak wisiorki czy szklane koraliki.

Do upinania zasłon służą również mosiężne klamry, drewniane kółka ze szpilką i rozety, na których można okręcić zasłonę (a także ją podpiąć, jeśli jest zbyt długa, jednak tym tematem zajmiemy się jeszcze za chwilę dokładniej). Te elemnty będą dodatkową dekoracją aranżcji.

Podsumowując zestaw naszych ozdób do upinania, dodajmy jeszcze tylko, że na przykład w klasycznych wnętrzach doskonałą dekorację będą stanowiły chwosty, we wnętrzach kolonialnych drewniane kółka ze szpilką, a w skandynawskich podwiązki z magnesami o prostej formie. Z kolei do aranżacji w stylu industrialnym wybierzemy ażurowe, metalowe lub drewniane spinki.

Jak podpiąć zasłony?

  • Chwostami, które (umieszczone po obu stronach okna) nadadzą wnętrzu klasycznej elegancji,
  • Podwiązkami, które mogą być wykonane z tkaniny lub sznurka, a upięcie zasłon ułatwi nam wszyty w nie magnes,
  • Klamrami i rozetami, które doskonale rozwiązują problem, jak podpiąć za długie zasłony.
sznur z chwostami do zasłon, chwosty do zasłon, zasłony związane sznurem
Sznury z chwostami pozwalają nadać zasłonom pałacowy wygląd

Jak wieszać zasłony?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, zasłony można wieszać na wiele różnych sposobów. Najprostsze upięcie zasłon na karniszu, co wcale nie oznacza, że mało efektowne, to swobodne puszczenie ich z góry na dół. Warto wówczas zdecydować się na małe plisy 1:1, klasyczne zakładki 1:2 albo też na sute marszczenia 1:3. Dodajmy tu jednak, że ta ostatnia propozycja sprawdzi się jedynie w przypadku większych pomieszczeń i dużych, szerokich okien.

Karnisze, na których wieszamy zasłony, mogą być wykonane z drewna, metalu lub plastiku. Montuje się je na ścianie lub też do sufitu. Karnisze montowane do ściany najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach z wysokimi sufitami, urządzonymi w stylu klasycznym lub eklektycznym. Jeśli mamy do czynienia z bardzo niskim nadprożem, zaleca się przymocowanie karniszy do sufitu. Pozwala on na zawieszenie zasłony na całej wysokości pomieszczenia i stworzenie ciepłego, przytulnego, a przy tym eleganckiego wnętrza. Zamontowanie karnisza sufitowego to rozwiązanie problemu, jak upiąć zasłony w salonie o nowoczesnym wystroju.

Jak najlepiej wieszać zasłony?

  • Na karniszach ściennych, które świetnie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu.
  • Na karniszach sufitowych, które idealnie nadają się do wieszania na oknach z niskim nadprożem.
  • Mamy tu do wyboru pojedyncze plisy 1:1, zakładki 1:2 i fałdy 1:3.
ozdobny karnisz ścienny, zasłony na karniszu, karnisz ścienny do zasłon
Karnisze ścienne sprawdzają się w pomieszczeniach z obniżonym sufitem

Jak podpiąć za długie zasłony, czyli skracanie bez szycia

Przechodzimy teraz do głównego tematu naszego artykułu. Sposobów na upięcie za długich zasłon jest co najmniej kilka, a my wybraliśmy te, które wydają się nam najbardziej interesujące i praktyczne.

W przypadku, gdy zasłony są o wiele za długie, a przy tym nie zasłaniamy i nie odsłaniamy ich zbyt często (służą raczej jako dekoracja), sprawa jest bardzo prosta. Mniej więcej w odległości 1/4 od ziemi wykonujemy duży, dość luźny supeł. Tak samo postępujemy z zasłoną z drugiej strony okna.

Sposobem, który możemy wykorzystać w każdej sytuacji, jest użycie taśmy z klejem do tkanin. Kładziemy zasłonę płasko na stole prawą stroną do góry. Tworzymy kilka plis z użyciem szpilek krawieckich, a następnie podklejamy je taśmą. Można także przyciąć zasłonę do żądanej długości i założyć jej brzeg, podklejając go wspomnianą taśmą.

Z podpięciem za długich zasłon można też poradzić sobie w inny sposób. Nadmiar tkaniny dzielimy na trzy części (poziomo), wykonując zakładkę. Zaprasowujemy ją i podpinamy zasłony jak zwykle.

Dodajmy jeszcze, że wszelkie wspomniane wyżej upięcia klamrami, chwostami i podwiązkami, również nieco skracają zasłony. Miękka tkanina może wyglądać bardzo dekoracyjnie, opadając na ziemię, jednak tu długość nadmiaru nie powinna przekroczyć około 20 centymetrów.

Jak podpiąć za długie zasłony w prosty sposób?

  • Jeśli nadmiar materiału jest wystarczająco duży, wykonujemy z zasłony duży supeł.
  • Do podpięcia zbyt długich zasłon doskonale nadaje się też taśma klejąca do tkanin. Dzięki niej można wykonać ozdobne (a przy tym skracające zasłonę) plisy, a także podłożyć materiał bez konieczności szycia.
  • Zbyt długie zasłony możemy także podpiąć, wykonując u góry rodzaj zakładki, którą następnie zaprasowujemy.
  • Wszelkie spinki, klamry, chwosty, sznury i podwiązki również skracają nieco zasłony.
  • Zasłony wykonane z miękkich, lejących się tkanin, pięknie wyglądają, jeśli u dołu pozostawimy dodatkowo około 20 cm materiału.
upinanie zasłon, jak skrócić zasłony, za długie zasłony
Zbyt długie zasłony można ozdobnie związać taśmą czy sznurem z chwostami

Jak powiesić zasłony na żabkach?

Żabki to najbardziej znany system służący do wieszania zasłon. Jak upiąć zasłony na żabkach? Same żabki mogą znajdować się na karniszu drążkowym z kółkami lub też na karniszu ze ślizgami. Żabki pozwalają na dowolne upięcie zasłon i firan: zarówno prosto, jak i z fałdkami o dowolnej wielkości. Najczęściej przyczepia się je do zasłon, a następnie mocuje haczyki do kółek. Tradycyjne żabki przyczepione są na stałe do karniszy.

Chociaż taki sposób upięcia ma swoje zalety (uniwersalność, duża dowolność upięcia), ma także swoje wady. Przede wszystkim samo upinanie zasłon żabkami jest dość mozolnym zajęciem. W dodatku trzeba przy tym trzymać ręce długo w górze, co jak wiadomo jest mało komfortowe. Co więcej, samo upinanie nierzadko wymaga powtórek, jeśli chcemy uzyskać spodziewany efekt, a ząbki w żabkach są ostre, przez co mogą niszczyć delikatną tkaninę zasłon.

Co warto wiedzieć o żabkach do upinania zasłon?

  • To najbardziej znany i tradycyjny sposób wieszania zasłon.
  • Dzięki niemu możemy upinać materiał w dowolne fałdki i fałdy.
  • Wieszanie zasłon na żabki jest jednak kłopotliwe (długotrwałe trzymanie rąk w górze!), a ponadto ząbki żabek mogą niszczyć tkaninę zasłon.
karnisz na żabki, upinanie zasłon na żabki, wieszanie zasłon na karniszu żabki
Tradycyjny karnisz na żabki daje możliwość upinania zasłon w dowolny sposób

Sposoby na upięcie zasłon na karniszu

Jak łatwo się domyślić, sposobów na upięcie zasłon na karniszu jest znacznie więcej. Dobrym przykładem są przelotki, troczki i szelki. To wygodne, a przy tym efektowne rozwiązanie, które nie wymaga upinania. Szybko i bez kłopotu można je zdjąć i założyć. Przelotki to metalowe kółka wbijane w tkaninę (sztancowane), które tworzą miejsce na drążek karnisza. Doskonale prezentują się zwłaszcza w przypadku ciężkich, grubszych materiałów zasłonowych, ponieważ układają się one dzięki nim w eleganckie, równe fałdy. Troczki i szelki to kawałki materiału doszyte do zasłon, które nakłada się na karnisz. Świetnie sprawdzają się na przykład w pokojach dziecięcych, a także w aranżacjach w stylu rustykalnym lub prowansalskim.

Taśmy systemowe do upinania zasłon pozwalają na uzyskanie idealnie równych zakładek. Do wyboru mamy tu taśmy żyłkowe (są przezroczyste, dlatego świetnie nadają się zwłaszcza do marszczenia firan) i taśmy bawełniane (lepiej stosować je do zasłon).

Przeszycia tunelowe pozwalają na całkowite rozciągnięcie zasłony, dzięki czemu tworzy ona gładką powierzchnię (mówi się tu nawet o efekcie rolety). Z drugiej jednak strony, umożliwiają stworzenie gęstego marszczenia, jakiego nie udaje się uzyskać przy pomocy innych rodzajów mocowań zasłon. Dla uzyskania odpowiedniego efektu zaleca się, by szerokość zasłony była co najmniej dwukrotnie większa niż długość karnisza.

Zasłony można także upinać na karniszu dzięki specjalnym, plastikowym zapinkom przypominającym nieco agrafki. Wpinamy je w kieszonki taśmy upinającej, która w kolejnym kroku przeszywana jest do górnej krawędzi zasłony. Takie agrafki wpinamy tylko raz, nie trzeba ich za każdym razem układać po zdjęciu z karnisza.

System flex to nowoczesne, efektowne i niezwykle wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu uzyskujemy idealnie równe, naturalne, piękne fałdy. Na materiale wszywane są tu regulowane haczyki, które dodatkowo umożliwiają szybkie i bezproblemowe zdejmowanie i zakładanie zasłon. Stosowanie systemu flex wymaga zawieszenia specjalnego karnisza szynowego, który montuje się do sufitu lub do ściany.

Najlepsze sposoby na upięcie zasłon na karniszu:

  • Przelotki, czyli metalowe kółka wbite w materiał. Dzięki nim tkanina układa się w równe fałdy. Wieszanie zasłon i ich zdejmowanie z karnisza jest dzięki nim zupełnie bezproblemowe.
  • Troczki i szelki, czyli kawałki materiału doszyte do górnej krawędzi zasłon. Podobnie jak przelotki, pozwalają na niekłopotliwe zakładanie i zdejmowanie zasłon z karnisza.
  • Taśmy systemowe do upinania zasłon umożliwiają tworzenie idealnie równych fałdek z zasłon.
  • Przeszycia tunelowe pozwalają na całkowite wyprostowanie zasłon na karniszu, ale także na piękne, naturalne ich zmarszczenie.
  • Zapinki przypominające agrafki przyszyte do zasłon to sposób na uzyskanie ładnych zakładek i niekłopotliwe zakładanie i zdejmowanie zasłon z karnisza.
  • System flex to plastikowe haczyki wbite w tkaninę, które pozwalają na uzyskanie idealnie równych fałdek.
sposoby na upinanie zasłon, ozdobne upięcie zasłon, zasłony jak upiąć
Jednym ze sposobów upięcia zasłon jest efektowne przerzucenie ich przez karnisz

Jak wieszać ciężkie zasłony?

Ciężkie zasłony zasługują na szczególną uwagę, ponieważ ich wieszanie to często nie lada sztuka. Jeśli mamy duże okno, to nawet gdy tkanina jest lekka, to sama ilość materiału sprawia, że zasłony są ciężkie (przypominamy, że szerokość zasłon powinna być co najmniej dwa razy większa od szerokości karnisza). Jednak w przypadku zasłon z takich materiałów jak gobelin, welur, blackout czy aksamit, ich waga będzie wyjątkowo duża.

Ciężkie zasłony zwykle upina się przy pomocy taśm marszczących o wysokości co najmniej 10 cm. Po bokach wyposażone są one w sznureczki, które po ściągnięciu tworzą regularne, nieprzesuwające się zakładki. Równe upięcie zasłon gwarantują także taśmy zakładkowe, dzięki którym tkanina poddaje się falowaniu. Ciężkie zasłony zwykle sięgają aż do podłogi, a nadmiar tkaniny tworzy efektowne fałdy.

Równe zakładki uzyskamy także, układając materiał ręcznie na taśmie usztywniającej i przyszywając do niej materiał. Takie rozwiązanie pozwala na indywidualne ustalenie szerokości zakładek oraz odstępów między nimi lub też ich braku.

Ciężkie zasłony można także upiąć na przelotkach (kółkach) i wykorzystując system wave. Ten pierwszy sposób jest niezwyke prosty, jednak podczas przesuwania zasłon fałdki nie są równe, natomiast system wave gwarantuje, iż ich efektowne, równomierne ułożenie, nie zostanie zaburzone.

Jak powiesić ciężkie zasłony?

  • Przy pomocy taśm marszczących,
  • Dzięki taśmom zakładkowym,
  • Na taśmie usztywniającej,
  • Na przelotkach,
  • Wykorzystując system wave.
jak powiesić ciężkie zasłony, marszczenie zasłon, wieszanie zasłon na zakładkę
W ciężkich zasłonach zwykle stosuje się taśmy marszczące, które sprawiają, że materiał efektownie się układa


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 24 listopad 2021 13:58
komentarz /( 1 )
  • Baśka z Krakowa
    Baśka z Krakowa

    poniedziałek, 06 czerwiec 2022 09:53

    upięte zasłony sprawiają ze wnętrza są eleganckie.
    Ja zawsze upinam, podobnie jak na zdjeciach

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.