Salon w stylu loft - dekoportal.pl

Salon w stylu loft

24 Lut 2019 / Napisała  / Porady
salon w stylu loft, salon w loft, salon z industrialną lampą
Ogromne okna są charakterystyczne dla salonu w stylu loft

Styl loftowy, zwany też industrialnym, narodził się z potrzeby chwili. Zaadaptowane na lokale mieszkalne pofabryczne kolosy początkowo stały się miejscem zamieszkania dla artystów na dorobku. Z czasem jednak przekształciły się w luksusowe, wysmakowane i pożądane przez wielu apartamenty. Aranżacje w stylu loft cenione są zwłaszcza przez artystów i ludzi wolnych zawodów – niebanalne przestrzenie pamiętające dawne czasy zachęcają do nietuzinkowych rozwiązań aranżacyjnych. Co więcej, styl loftowy możemy także wykorzystać nawet w „zwykłym” mieszkaniu czy domu (tak zwany soft loft). Wystarczy poznać zasady, którymi się rządzi i zgłębić nieco jego tajniki. Dziś przedstawiamy kilka sposobów na to, jak urządzić salon loftowy – jakie meble i dodatki warto w nim ustawić, jakich użyć kolorów i w jaki sposób sprawić, by nieco ocieplić jego industrialny charakter.

Czego dowiesz się z artykułu?

Otwarty salon w stylu loft

Styl loftowy to przestrzeń, ogromne okna, wysokie sufity. Jeśli ścianki – to tylko ze szkła lub metalu. Jeśli ściany – to wykończone surowym betonem lub czerwoną cegłą. W salonie loftowym dążymy do tego, by uzyskać wrażenie otwartej przestrzeni, a więc będziemy go zwykle łączyć z kuchnią i jadalnią.

  • Rezygnujemy ze ścian tam, gdzie jest to możliwe.
  • Zarówno w części kuchennej, jak i salonowej, warto zastosować ten sam rodzaj podłogi – dzięki temu powiększymy optycznie pomieszczenie.
  • Salon, choć otwarty, powinien jednak robić wrażenie cieplejszej strefy, a taki efekt możemy uzyskać na przykład poprzez ustawienie w nim wygodnej kanapy z miękkimi poduszkami.

Podłoga i sufit w loftowym salonie

Zawsze gładko, niekiedy perfekcyjnie, nierzadko z mnóstwem bibelotów – tak często wygląda typowy salon. Loft nie znosi zbędnych dekoracji (stanowią je właściwie same sprzęty lub też elementy wykończenia domu). Loft kocha prostotę i minimalizm. Podkreśla piękno naturalnych materiałów, a surowe wykończenia są tu na porządku dziennym.

  • Na podłodze w salonie loftowym mogą znaleźć się specjalny, zacierany beton pokryty preparatem nabłyszczającym, posadzka z żywicy epoksydowej, a także naturalne drewno.
  • Ściany niech pozostaną surowe, z betonowego tynku strukturalnego lub też z czerwonej cegły.
  • Tuż za kanapą w salonie pięknie prezentują się także fototapety przedstawiające miejskie pejzaże, nowoczesne lub wręcz przeciwnie, ukazujące miasto końca XIX wieku.
  • Metalowe wsporniki pod sufitem podkreślą industrialny charakter naszego salonu i staną się miejscem, w którym zamontujemy oświetlenie halogenowe – dzięki temu pomieszczenie wyda się (jeszcze) wyższe.

Oświetlenie i okna

Ogromne okna, nierzadko sięgające od podłogi do sufitu, to znak rozpoznawczy loftowego stylu. Mając je na wyposażeniu, możemy być spokojni o dostęp światła w ciągu dnia. Zapewniają też wspaniały widok… o ile oczywiście taki mamy za oknem. Po zapadnięciu zmroku zapalamy lampy, które będą podkreślały loftowy styl, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

  • Jeśli wolimy nieco więcej prywatności, można zamiast zwykłych szyb użyć szyb matowych lub też zainstalować rolety w stylu industrialnym.
  • Wielkie lampy z metalowymi kloszami, oryginalne albo stylizowane, w kolorze srebrnym, miedzianym, białym lub czarnym będą stanowiły doskonałe uzupełnienie loftowej aranżacji.
  • W przypadku wysokich pomieszczeń loftowych dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie u sufitu lamp wiszących na różnych wysokościach.
  • Na miejscu będzie także ozdobienie salonu lampą z żarówką edisonowską lub lampą z oprawą z metalowej siatki.

Styl loftowy – salon w naturalnych kolorach

Urządzając salon w stylu loftowym sięgamy po naturalne kolory, które będą współgrać z surowymi wykończeniami i mocnymi, industrialnymi akcentami. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z innych barw. Dodatki w jaskrawych kolorach będą tu bardzo mile widziane!

  • Podstawowe kolory, na jakie warto zwrócić uwagę urządzając salon loftowy, to biel, odcienie brązu (beż!), odcienie szarości, a także czerń i grafit.
  • Doskonałym uzupełnieniem tej nieco mrocznej palety będzie jaskrawy niebieski, turkusowy, czerwony, żółty czy fioletowy kolor (ale uwaga! Nie przesadzamy z ilością kolorów. Wystarczy na przykład jaskrawożółte krzesło, turkusowy fotel czy czerwona lampa na tle stonowanych szarości, czerni, bieli i brązów).

Meble w salonie w stylu loft

Jakie meble podkreślą industrialny charakter naszego salonu? Zasady są tu podobne, jak w przypadku innych elementów wyposażenia. Stawiamy na prostotę, minimalizm, naturalne (wysokiej jakości!) materiały i kolory.

  • Centralnym punktem salonu będzie solidna, duża kanapa, którą ożywią (choć nie muszą) kolorowe poduszki.
  • Kanapa z obiciem ze skóry lub lnu będzie wyglądała bardzo elegancko!
  • Stolik w industrialnym salonie stanowi zwykle drewniany lub szklany blat i metalowe nóżki lub stelaż, ale to oczywiście nie jedynie słuszne rozwiązanie; doskonale prezentują się w loftowym salonie także drewniane skrzynie użyte w funkcji stolika, czy też stolik zbudowany z palet.
  • W aranżacji w stylu industrialnym świetnie sprawdzą się regały „rodem z magazynu” – z metalową ramą i drewnianymi półkami.

Dekoracje w stylu loftowym

Styl loftowy stroni od wszelkich bibelotów i pamiątek. Dekoracje będą tu więc stanowić same w sobie: kanapa, krzesło, fotel, lampa. Chyba, że zdecydujemy się na dodatek w postaci przedmiotu w stylu steampunk (o którym za chwilę). Tymczasem zobaczmy, co jeszcze można użyć jako element wystroju w loftowym salonie.

  • Obrazy (powieszone na ścianach, ale jeszcze lepiej ustawione na półkach lub podłodze),
  • Widoczne (a nawet wyeksponowane!) rury i instalacje,
  • Lustro bez ramy lub w metalowej ramie,
  • Stalowe części należące do konstrukcji budynku,
  • Metalowe kosze na owoce.

Meble i dodatki w stylu steampunk w salonie industrialnym

Loftowy salon to miejsce, w którym niezwykłe uzupełnienie będą stanowiły meble i dodatki w stylu steampunk. To przedmioty stylizowane na dziewiętnastowieczne, postarzane lub też oryginalne (jeśli mamy dużo szczęścia lub… funduszy). Doskonale współgrają z surowością loftu, choć trzeba uważać z ich ilością w jednym pomieszczeniu.

  • Steampunk to przede wszystkim zegary i ich widoczne mechanizmy, postarzane tarcze i wahadła.
  • Maszyny do pisania, lunety, barometry, tak ulubione przez styl steampunk, świetnie urozmaicą także loftowy salon.
  • Stare mapy, ryciny i globusy, właściwie wyeksponowane, wprowadzą nastrój rodem z poprzedniego tysiąclecia.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 22 marzec 2019 12:21
komentarz /( 1 )
  • Tomasz
    Tomasz

    poniedziałek, 18 lipiec 2022 10:35

    lofty są piękne, ale chyba tylko na zdjęciach :P Jakoś tak mi się fabrycznie kojarzą

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.