Styl boho! Jak urządzić mieszkanie w stylu boho? Wybieramy meble, dekoracje i kolory - dekoportal.pl

Styl boho! Jak urządzić mieszkanie w stylu boho? Wybieramy meble, dekoracje i kolory

21 Cze 2019 / Napisała  / Boho
styl boho, boho we wnętrzach, bohemian styl
Styl boho to przede wszystkim aranżacje dla osób kreatywnych

Pełne życia, beztroski i śmiałych kolorów — takie właśnie są domy w stylu boho. Wystrój ten, łączący w sobie zamiłowanie do sztuki, natury i kolorów, w szczególności przypadnie do gustu osobom kreatywnym, obdarzonym dużą fantazją. Jak urządzić mieszkanie w stylu boho? W takim wnętrzu znajdziemy elementy pochodzenia etnicznego, rodzinne pamiątki, zabytkowe meble, obfitość roślin doniczkowych, a przede wszystkim, nutę artystycznego nieładu — czy istnieją jakieś zasady, które pomogą nam odnaleźć się w tej estetyce? Jeżeli tak, to jakie?

O czym przeczytasz w artykule?

Styl boho: charakterystyka

Czym, tak naprawdę jest styl boho? Charakterystyka tego niezwykle oryginalnego podejścia do sposobu bycia, ubioru i wystroju wnętrz sprowadza się w zasadzie do dwóch słów: artystyczna bohema. Chodź sama nazwa, pierwotnie pochodzi od miejscowości Bohemia, czyli regionu o tej samej nazwie w Republice Czeskiej, zamieszkałego tradycyjnie przez Cyganów, słowo „La Boheme”, po francusku oznacza po prostu Cygan. Dziś wnętrza w stylu boho odzwierciedlają styl bycia i wizerunek przedstawicieli XIX wiecznej, artystycznej cyganerii.

Pełne życia i światła, nieco niefrasobliwe, zmienne, artystyczne oraz tak swobodne, jak to tylko możliwe. Wnętrza boho mogą być utrzymane zarówno w klasycznym wydaniu, jak i z naciskiem na estetykę glamour lub eko, łączy je jednak jedno — są oryginalne, kolorowe i nikt nie określi ich mianem minimalistycznych czy nudnych. Jeżeli chcemy, aby nasz dom był pełen życia, kultury i ciekawych przedmiotów z całego świata, ta estetyka może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Czy boho wnętrza to coś dla nas?

  • Tak, jeżeli nowoczesne, minimalistyczne wnętrza wydają się nam zbyt „puste” i bezduszne — eklektyczny i bogaty styl boho to zaproszenie do świata otwartości na inne kultury, radości z każdej chwil i zamiłowania do sztuki,
  • Styl boho do gustu przypadnie szczególnie osobom lubiącym prowadzić niekonwencjonalne życie — w przeszłości stanowił domenę podróżników, aktorów i pisarzy. Dziś dostępny jest dla każdego, warto jednak pamiętać, że nie da się go „skopiować”,
  • Jeżeli szukamy stylu, który da wyraz naszemu artystycznym usposobieniu i zamiłowaniu do kolorów, boho sprawdzi się doskonale.
materiały boho, wystrój w stylu boho, aranżacja boho w mieszkaniu
Wielobarwne tkaniny, wygodne siedziska, poduchy, to niezbędne elementy stylu boho

Wnętrza w stylu boho — od czego zacząć?

Szukając punktu styku, który pomógłby nam zdefiniować, co łączy ze sobą wszystkie wnętrza w stylu boho, śmiało można postawić na kolory. Chociaż nie ma jasnych zasad, mówiących o tym, które kolory są odpowiednie dla tego stylu, to ciepłe kolory ziemi, głębokie brązy, zielenie i szarości, a także złamana biel stanowią podstawową paletę we wnętrzach o takiej estetyce. Kiedy bazę, tzn. kolory ścian, podłogi i mebli mamy już wybrane, aranżację boho wnętrza uzupełnijmy nasyconą purpurą, ognistą pomarańczą i opalizującym niebieskim. To właśnie warstwowe łączenie ze sobą kolorów sprawia, że wnętrza boho są tak wyjątkowe.

Nie tylko kolory, a również mieszanie ze sobą wzorów i tekstur to sposób, aby osiągnąć charakteryzujący styl boho klimat beztroskiej zabawy i egzotyki. Wnętrza przyozdobione tkaninami z różnych zakątków świata, np. starym, francuskim gobelinem i dywanikiem z Maroka wiszącymi obok zdjęć z podróży i drobnych dzieł sztuki idealnie oddają lekkość i bogactwo tego stylu. Postarajmy się, by nasycone kolory stanowiły niejako tło i spajające uzupełnienie dla (na pierwszy rzut oka) oderwanych od siebie elementów dekoracyjnych.

Jako że wnętrza boho to przeciwieństwo minimalizmu i nowoczesności, powinny być ono wręcz przesiąknięte filozofią „więcej znaczy więcej” - śmiało mieszajmy i zestawiajmy ze sobą różne materiały — płótno i sizal, połączmy z jedwabiem i szenilem. Nie zaszkodzi też, jeżeli użyte przez nas tkaniny będą miały lekko zużyty wygląd, tzn. nie nie wszystko musi być błyszczące i nowe. Charakterystyczne dla wnętrza w stylu boho elementy to te, które tworzą przytulny nastrój, np. liczne poduszki kanapowe, obrus czy serweta z frędzlami, zasłony, etniczne dywaniki na podłodze oraz na ścianach czy baldachim nad łóżkiem.

  • Wielobarwna, ale spójna pod względem temperatury paleta kolorów, to podstawa stylu boho,
  • Jako bazowej barwy użyjmy ciepłej bieli, kolorów ziemi czy szarości, a następnie uzupełnijmy ją odcieniami purpury, pomarańczy i niebieskiego,
  • Mieszając wzory i tekstury i nie bójmy się używać stylów, które niekoniecznie łączą się ze sobą w konwencjonalny sposób,
  • Styl boho obfituje w materiały dekoracyjne — śmiało łączmy ze sobą różne tkaniny tak, aby osiągnąć jak najprzytulniejszy efekt.
pokój w stylu boho, mieszkanie boho, styl boho w mieszkaniu
W stylu boho mieszanie tekstur i stylów jest jak najbardziej wskazane

Urządzamy mieszkanie w stylu boho

Meble w stylu boho zwykle trudno jest znaleźć w sklepie - zgodnie z tą estetyką każdy element wnętrza powinien być wyjątkowy i opowiadać swoją historię. Na szczęście w stylistyce tej chodzi również o mieszanie tego, co wiekowe, z tym, co nowe. O ile wiele perełek znajdziemy w komisach z meblami oraz artykułami vintage, a także na aukcjach internetowych, to część wyposażenia możemy kupić po prostu nowe, np. wygodną sofę czy zestaw mebli kuchennych.

Czym jeszcze powinien charakteryzować się styl boho w mieszkaniu? Kluczowe jest, by wnętrze o takim klimacie było odbierane jako wygodne, odprężające i zapraszające — w cenie będą zaokrąglone, obszerne siedziska, np. przepastny fotel z rudej skóry czy leżanka. Warto również pomyśleć o zawieszonych tuż nad podłogą sofy z niskim oparciem i dużą ilością pluszowych poduszek, a także dodatkowych puf do siedzenia i dywanika — taka aranżacja wnętrza w pełni odda ducha domu w stylu cyganerii.

Wprowadzamy styl boho w mieszkaniu:

  • Chociaż meble w stylu boho charakteryzować powinna wyjątkowość i niepowtarzalność, wnętrze boho na miarę dzisiejszych czasów z powodzeniem łączy w sobie to, co zabytkowe i stylowe, z tym, co nowe i praktyczne,
  • Postawmy na wygodne siedzenia umiejscowione blisko podłogi, liczne poduszki i dywaniki — jednym słowem — artystyczny nieład, który dzięki użyciu bogatych, nasyconych kolorów - niepozbawiony jest wdzięku i elegancji.
dekoracje boho, dekoracje bohemian, pokój boho
W stylu boho nie może zabraknąć frędzli, naturalnych materiałów i mieszania stylów wnętrzarskich

Oświetlenie i dekoracje w stylu boho

Pokój w stylu boho potrzebuje również dopełnienia w postaci odpowiednio dobranego oświetlenia — ambientowe, dyskretne światło pomoże połączyć ze sobą różnobarwne elementy i wprowadzi do wnętrza nieco spokoju. Zamiast tradycyjnych opraw sufitowych postawmy na rozproszone światło lampionów, świec, lamp podłogowych i stołowych. Na szczęście dzisiejszy rynek wnętrzarski obfituje w lampy o różnorodnych stylach i kształtach — w cenie będą szczególnie te wykonane z naturalnych surowców, np. z wikliny czy rattanu.

Dobierając natomiast dekoracje w stylu boho, warto skorzystać z kluczowego dla tego stylu, bogactwa świata przyrody — ożywmy pokój paprociami i innymi wiszącymi roślinami, które dodadzą wnętrzu życia i poprawią jakość powietrza. Wytrzymałe filodendrony, lilie pokojowe, czy wielobarwne sukulenty sprawdzą się równie dobrze. Dodatki i dekoracje w stylu boho, jak, np. kolorowe poduszki kanapowe, dywan w indiańskie wzory, czy lustro w oprawie z rattanu w kształcie słońca połączmy z pamiątkami rodzinnymi, drobiazgami z podróży i ręcznie robionymi przedmiotami, np. glinianą miseczką o nieregularnych kształtach.

Akcesoria, na które się zdecydujemy, powinny odzwierciedlać to, co kochamy — dla jednych będą to ozdobne gobeliny i stare mapy, dla innych butelki w stylu vintage i porcelana znaleziona na pchlim targu — wnętrza boho mają tendencję do eklektyzmu. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być jednocześnie szykowne i efektowne — w stylu boho możemy połączyć ze sobą, np. ozdobne lustro w masywnej, złotej ramie czy zabytkowy żyrandol z drobiazgami z drugiej ręki lub rysunkiem dziecka. Jedyna zasada jest taka, że każdy przedmiot we wnętrzu o takiej estetyce powinien być wyjątkowy i opowiadać własną historię.

Do pokoju w stylu boho wybieramy:

  • Oświetlenie o rozproszonym, dyskretnym i ciepłym świetle, np. pod postacią girlandy świetlnej, lampionów, a także lamp podłogowych i stołowych,
  • Lampy wykonane z wikliny i rattanu, a także te wielobarwne, z abażurami w etniczne wzory,
  • Moc roślin doniczkowych — zarówno tych stojących, pnących się, jak i wiszących pod sufitem,
  • Barwne dodatki i akcesoria wykonane ze wzorzystych, często grubych tkanin — aby jednak uniknąć wrażenia bałaganu, warto ograniczyć się do trzech lub czterech głównych motywów kolorystycznych, np. ciepłej bieli, intensywnej pomarańczy, niebieskiego i fuksji,
  • Elementy z naturalnych surowców — gliniane doniczki, pleciona mata podłogowa, koszyk na drobiazgi z wikliny czy drewniana misa na owoce,
  • Przedmioty dla nas ważne, wnoszące do wnętrza klimat i ducha czasu — rodzinne pamiątki, znaleziska z podróży czy bohomazy któregoś z domowników.
rośliny w stylu boho, wystrój mieszkania boho, dodatki do domu boho
Styl boho uwielbia rośliny doniczkowe, z których można stworzyć unikalną dekorację domu

Pomysły i inspiracje na salon w stylu boho

Najbardziej efektowne wnętrza boho niewiele mają wspólnego ze sztywnymi zasadami, według których można by je odtworzyć — jest to styl, który wznosi się ponad trendy i daje wyraz osobistego gustu właściciela, a także jego beztroskiego stylu życia. Może właśnie dlatego salon boho nie jest tak łatwy do osiągnięcia za pierwszym podejściem. Na ogół to właśnie feeria kolorów, faktur, wzorów, a także zabytkowych i osobistych akcentów stanowią elementy, dzięki którym wnętrza boho są tak wesołe i pełne finezji.

Chociaż nie ma tu jasnych zasad, których należałoby się tu sztywno trzymać, urządzanie salonu boho warto zacząć od pomalowania ścian na neutralny kolor, np. subtelną bielą, kremem, bladą szarością lub delikatnym różowym — dzięki takiemu rozwiązaniu, będziemy mieć pewność, że pomimo barwnych dodatków, efekt nie będzie przytłaczający. W salonie boho niezwykle ważną rolę gra również dywan — najlepiej wybierzmy duży i barwny, taki, na którym przyjemnie będzie usiąść. Przechodząc do mebli — nie bójmy się mieszać i łączyć różnych stylów, a także tego, co współczesne z tym, co wiekowe, np. nowej kanapy z zabytkowym, rzeźbionym regałem.

Podobne zasady tyczą się doboru wzorów i kolorów na obicia mebli — gładką, kremową kanapę uzupełnijmy fotelem w odważne, geometryczne wzory i kolorowymi poduszkami. Jeżeli podoba nam się estetyka boho w wydaniu eleganckim, postawmy na bogactwo tkanin i faktur. Grube, aksamitne zasłony, futrzane poduszki, frędzle, skóra, wełna, gruba dzianina, płótno, tkane maty i drewno nadadzą wnętrzu charakterystycznej dla tego stylu, niewymuszonej elegancji. Nie zapomnijmy również o dodatku roślin doniczkowych i wyeksponowaniu ukochanych pamiątek rodzinnych czy perełek wyszperanych na pchlim targu.

Salon boho krok po kroku:

  • Jako kolor ścian wybierzmy neutralną barwę, która nieco wyciszy feerię kolorów i wzorów na meblach i dodatkach,
  • Na podłodze umieśćmy przestronny, miękki dywan, np. pleciony w indiańskie wzory — dodatkowa ozdobna mata zawieszona na jednej ze ścian to również dobry pomysł,
  • Poszukajmy zabytkowych, vintage mebli, które nadadzą wnętrzu ducha i charakteru,
  • Wprowadźmy do salonu elementy z futra, skóry, drewna, wełny czy plecionej trawy, a także innych naturalnych surowców,
  • Mieszajmy różne style i wzory, a także nowe i stare przedmioty — nie bójmy się eksperymentować — styl boho bardziej niż trzymać się sztywnych ram, ma odzwierciedlać nasz własny gust.
salon boho, dodatki w stylu boho, aranżacja w stylu boho
W salonie w stylu boho można wykorzystać regał i stworzyć unikalną dekorację roślinną

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 21 czerwiec 2019 18:10
komentarz /( 1 )
  • Dorota
    Dorota

    wtorek, 12 lipiec 2022 09:25

    mój styl! kojarzy mi się z wakacjami, beztroską. Cudne są te aranżacje

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.