Łazienka w stylu glamour: srebrna, beżowa czy złota? 8 zasad urządzania łazienki glamour
Styl glamour powstał w tęsknocie za dawnymi czasami, za przepychem, jaki mieściły w sobie pałacowe komnaty. Rozbudziły ją – co ciekawe – filmy z lat 40. i 50., w których takie gwiazdy jak Grace Kelly czy Audrey Hepburn występowały w luksusowych kreacjach w ekskluzywnych, stylizowanych wnętrzach. I choć zwykle kojarzymy styl glamour z przestronnymi pomieszczeniami, to można go zastosować nawet w bloku! Liczy się tu bowiem pomysł i odpowiednie zestawienie kolorów i materiałów. Łazienka w stylu glamour ma w sobie dawny czar buduarów, tworzy klimat wygody i luksusu i czaruje nietuzinkowymi zestawieniami i bibelotami. Dlatego nie może jej u nas zabraknąć. Jakie meble powinny się znaleźć w łazience glamour? Jakie kolory? Czy łazienkę taką można urządzić w stylu nowoczesnym i czy kolory glamour to tylko biel, czerń i odcienie różu?
O czym przeczytasz w artykule?
- Charakterystyczne cechy łazienki glamour
- Łazienka w stylu glamour – dodatki
- Łazienka glamour – złota, srebrna i biało-srebrna
- Aranżacje łazienek w stylu glamour
- Wykończenia i materiały stosowane w łazienkach glamour
Charakterystyczne cechy łazienki glamour
Style łazienek nie zawsze rozpoznaje się na pierwszy rzut oka, ale jeśli chodzi o styl glamour, to chyba nikt nie ma wątpliwości. Blask, przepych i luksus wyglądają tu z każdej strony. Kryją się za giętymi nóżkami taboretów i foteli, za lśniącymi taflami marmurowych płytek, za kryształowymi żyrandolami i ceramiką, która mogłaby z powodzeniem stanowić wyposażenie pałacowej łaźni. Jednak styl glamour niejedno ma imię i może przybierać różne odcienie: klasyczny, shabby chic, pałacowy, a także nowoczesny.
W łazienkach w stylu glamour dużą rolę odgrywa ceramika. Najczęściej mamy tu wolnostojącą wannę na giętych nóżkach i stylizowane retro umywalki (także do postawienia na blacie) i toalety. W nowoczesnym wydaniu glamour jednak świetnie się sprawdzi prysznic z prostą, szklaną kabiną – w takim wypadku stylistyczne akcenty zaznaczą na przykład bibeloty, lustro w zdobionej ramie, czy też kryształowy żyrandol.
Meble do łazienki w stylu glamour muszą być wyjątkowe. Błyszczące, z dekoracyjnymi uchwytami, frezowane, często na giętych nóżkach. Najlepiej białe lub czarne, choć doskonale w takim wnętrzu prezentują się też fronty różowe czy ciemnofioletowe. Może tu także stanąć pałacowy, wygodny, pikowany fotel. W nowoczesnej łazience glamour meble mogą stanowić jedynie „tło” do dodatków glamour – dzięki takiemu zestawieniu uda nam się zrównoważyć przepych dodatków prostotą frontów szafek.
Charakterystyczne cechy łazienki w stylu glamour:
- Przepych, blask i bogactwo,
- Błyszczące, lśniące elementy aranżacji, takie jak kryształowy żyrandol czy lustro w srebrnej ramie,
- Możliwość łączenia elementów glamour z elementami nowoczesnymi,
- Stylizowane meble z giętymi nóżkami,
- Toaletki, pikowane taborety i fotele,
- Stylizowane bibeloty,
- Najpowszechniej stosowane kolory: biały, czarny, różowy i fioletowy (o innych będzie jeszcze mowa za chwilę).
Łazienka w stylu glamour – dodatki
W łazienkach w stylu glamour nie może zabraknąć odpowiedniej oprawy świetlnej. O kryształowych żyrandolach już była mowa, jednak to – oczywiście - nie jedyna możliwość. Znajdziemy tu także żyrandole kute, z abażurami lub lampkami imitującymi świece, a także kinkiety. W nowoczesnej łazience w stylu glamour żyrandol może wspierać swoim blaskiem dodatkowe oświetlenie punktowe. Rzęsiste światło w łazience ma nie tylko zapewniać odpowiednią jasność, ale także podkreślać błyszczące fronty szafek, srebrne ramy luster, czy też szklane mozaiki i kryształowe ozdoby.
Lustro w łazience glamour zwykle oprawione jest w ozdobną, szeroką, często połyskującą ramę. W przypadku stylizacji nowoczesnej jednak może nie mieć jej wcale! Rolę dekoracyjną będą tu wówczas pełnić drobiazgi takie jak toczone nóżki toaletki przy lustrze, czy też nawet samo zestawienie kolorów, kształt wanny, kryształowy żyrandol (nieodłączny) albo świeże kwiaty w pękatym, szklanym wazonie.
Mówiąc o dodatkach w stylu glamour, trzeba stwierdzić, że każdy mebel czy inny element wyposażenia łazienki stanowi osobną dekorację. Jeśli stolik, to ze szklanym blatem i na giętych nóżkach. Jeśli lustro, to w bogato zdobionej ramie (poza wyjątkami, o których mówiliśmy wcześniej). Jeśli uchwyty, to stylizowane i koniecznie z połyskiem. Jeśli oświetlenie, to świecące pełnią blasku poprzez odbijanie kryształków czy też metalowych, drobnych elementów.
Dodatki do łazienki w stylu glamour:
- Kryształowe żyrandole,
- Stylizowane lampy,
- Dekoracyjne kinkiety,
- Lustra w zdobionych ramach,
- Wazony ze świeżymi kwiatami,
- Świece,
- Ozdobne pojemniki lub błyszczące tacki na kosmetyki i biżuterię,
- Dekoracyjne buteleczki i kubeczki do postawienia przy umywalce.
Łazienka glamour – złota, srebrna i biało-srebrna
Jak powiedzieliśmy, łazienka w stylu glamour kocha blask. Dlatego też nie może w niej zabraknąć elementów srebrnych czy złotych (jeśli nie z kruszcu, przynajmniej w takim kolorze). Aranżacje ze złotem i srebrem są niezwykle efektowne, dlatego przedstawiamy trzy propozycje: łazienka glamour złota, srebrna łazienka glamour i łazienka biało srebrna – również w stylu glamour.
Wyobraźmy sobie wnętrze łazienki w kształcie prostokąta. Przy jej dłuższej ścianie (znajdującej się naprzeciw nas) stoi nowoczesna, owalna, biała wanna. Ponad nią – szeroki pas ze złotych płytek. Złote są tu również listwy przypodłogowe i ozdobna listwa oddzielająca kafle w ornamentowe wzory od marmurowych kafli z delikatnymi niteczkami. Po lewej stronie mamy wygodny, biały, ludwikowski fotel, po prawej – toaletkę z taboretem utrzymane w podobnym stylu. Nad wszystkim góruje kryształowy żyrandol.
Przez białe, frezowane drzwi wchodzimy do łazienki, w której cała ściana znajdująca się naprzeciw wejścia wyłożona jest srebrną mozaiką. Na niej lustro w srebrnej ramie, a pod nim – marmurowy blat z umywalką. Podłogę także zdobi marmur. Po lewej stronie mamy prostą, nowoczesną toaletę, a po prawej – owalną, sprawiającą wrażenie ciężkiej, wannę. Łazienkę oświetla żyrandol ze srebrno połyskującymi, drobnymi elementami.
Wolnostojąca, biała wanna z metaliczną zewnętrzną obudową postawiona na podłodze wyłożonej biało-srebrną mozaiką. Przy niej – stoliczek z metalicznie połyskującymi nóżkami i szklanym blatem. Na nim – szklany wazon ze świeżymi kwiatami i małe świeczki. Białe cegiełki na ścianie i biała lampa w kształcie kuli. Chromowane uchwyty i srebrna, szeroka oprawa lustra.
Złote lub srebrne (w kolorze złotym lub srebrnym) elementy w łazienkach glamour:
- Płytki i mozaika,
- Listwy wykończeniowe i dekoracyjne,
- Rama lustra,
- Lampy i żyrandole,
- Obudowa wanny,
- Uchwyty i nóżki mebli.
Aranżacje łazienek w stylu glamour
Choć w aranżacjach łazienek glamour najczęściej spotykane kolory to biel, czerń, złoto, srebro, róże i fiolety, to trzeba powiedzieć, że obecnie style łazienek (a także innych wnętrz) rządzą się swoimi prawami. Stąd łączenie stylu glamour ze stylem nowoczesnym, a także tworzenie aranżacji w innych kolorach niż oczywiste dla stylu glamour. Tak jak łazienka opisana poniżej.
Łazienka w stylu glamour beżowa? Jak najbardziej! To doskonałe rozwiązanie dla tych, dla których kontrasty czerni, bieli i odcieni różu są zbyt ostre, a jednak chcieliby urządzić łazienkę w pałacowym stylu. Wchodzimy do łazienki, w której tuż przy ścianie, po prawej stronie, stoi mały stoliczek na czarnych nóżkach – na nim przygotowane kieliszki i szampan. Zaraz za stoliczkiem – beżowy, pikowany fotel. Na ścianie po lewej stronie wisi duże, długie, prostokątne lustro w cienkiej, złotej ramie. Pod nim – blat z płytek, a na nim dwie okrągłe, białe, stojące umywalki. W głębi, za ścianką, znajduje się wanna w obudowie z kremowej, połyskującej mozaiki. Nad wanną, na ścianie, szeroki pas ciemnobrązowej, również połyskującej, mozaiki. Na półeczce obok wanny – złota lampa. Podłogę i ściany wyłożono tu jasnobeżowymi, dużymi kaflami ozdobionymi złotą listwą. Pośrodku sufitu – żyrandol z podłużnymi kryształami.
Łazienka w stylu glamour to zwykle duże pomieszczenie, w którym można pomieścić – jak widać powyżej – nawet dodatkowe stoliczki i fotele czy toaletki. Jednak nowoczesny styl glamour pasuje do każdego, nawet najmniejszego wnętrza. Mała łazienka w stylu glamour będzie się prezentowała pięknie, jeśli tylko odpowiednio połączymy materiały i kolory. Takie pomieszczenie najlepiej urządzić w kolorze czarnym i białym. Wieszamy w niej duże, proste lustro, które optycznie powiększy przestrzeń. Łączymy duże, białe płyty z drobną, czarną, połyskującą mozaiką, dzięki czemu łazienka nabierze głębi. Szafkę podumywalkową podświetlamy lampami LED, by wyglądała na „zawieszoną”.
Jak urządzić nietypową łazienkę w stylu glamour?
- W kolorze beżowym z dodatkiem złota. Będzie nie tylko ekskluzywna i elegancka, jak na glamour przystało, ale także będzie się wydawać „cieplejsza”.
- W bloku. Wystarczy połączyć odpowiednie kolory i materiały, a także zastosować kilka prostych wnętrzarskich sztuczek (jak powieszenie dużego lustra bez ramy czy ledowe podświetlenie szafki), by pomieszczenie wydało się większe i ciekawsze.
Wykończenia i materiały stosowane w łazienkach glamour
Materiały w stylu glamour muszą odzwierciedlać najwyższą jakość elementów aranżacji. To między innymi dzięki nim całość nabiera ekskluzywnego charakteru. W łazienkach najpiękniej prezentuje się mozaika glamour, która zachwyca swoim eleganckim, nieco bajkowym połyskiem. Doskonałym materiałem do łazienki glamour jest też marmur – zwykle w postaci dużych, połyskujących kafli. Płytki wykończone są tu zwykle dekoracyjnymi listwami, na przykład z kryształkami.
Na ścianach w łazience glamour mogą znaleźć się sztukaterie, a także tapety – najczęściej w wyraziste, ornamentowe wzory z dodatkiem srebra lub złota. Bardzo efektownie prezentują się też tapety imitujące pikowany materiał – dzięki nim wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Styl glamour to także plakaty i fototapety w sepii przedstawiające zwykle fragmenty miasta lub też gwiazdy z dawnych lat, takie jak Marylin Monroe.
Wykończenia w łazience w stylu glamour:
- Marmurowe kafle,
- Połyskująca mozaika glamour,
- Dekoracyjne listwy: szklane lub z kryształkami,
- Tapeta w ornamentowe wzory z dodatkiem złota lub srebra,
- Fototapeta z motywami wykonanymi w sepii lub też czarno-biała,
- Sztukaterie.
czwartek, 28 listopad 2019 12:27
poniedziałek, 18 listopad 2019 12:29