Najmodniejsze style urządzania wnętrz: industrializm, Hampton, scandi i eklektyzm!
Style w aranżacji wnętrz to niezwykle szeroki temat, z którym warto zapoznać się przed urządzaniem własnych czterech kątów. Poznanie cech charakterystycznych rozmaitych sposobów organizowania przestrzeni pozwoli uniknąć nieudanych zestawień. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, który z kilku stylów przemawia do Ciebie najbardziej.
O czym przeczytasz w artykule?
- Surowe style w aranżacji wnętrz – poznaj industrializm!
- Hampton – zainspiruj się nadmorskimi willami!
- Style aranżacji wnętrz z Nowego Jorku – poczuj się jak bohater serialu
- Popularne style aranżacji wnętrz ze Skandynawii
- Style w aranżacji wnętrz a łączący je eklektyzm
Surowe style w aranżacji wnętrz – poznaj industrializm!
Cechy tego stylu są coraz chętniej wykorzystywane, co widać po dostępności przedmiotów charakteryzujących się surowym wyglądem. Skąd wziął się industrializm i w jaki sposób rozwijał? Wszystko zaczęło się w Ameryce w latach 50. XX wieku. Fabryki zaczęły pustoszeć, a tanie miejsce do życia znaleźli w nich artyści.
Wnętrzami upadłych fabryk zaczęły się interesować osoby z innych środowisk (na przykład show-biznesu), zauważając potencjał w otwartej, przestronnej i wysokiej przestrzeni. Już w latach 80. zaczęto inwestować w lofty i powoli stawały się one miejscem dla młodych, zamożnych osób. Moda na pofabryczne mieszkania rozpoczęła się w dzielnicy SoHo, czyli South of Houston. Obecnie to właśnie tam znajdują się jedne z najdroższych loftów.
Popularność loftów w Polsce przypada na lata po roku 2000. Najwięcej fabryk przekształcanych na mieszkania powstawało w Bytomiu i Łodzi, która jest szczególnym miastem ze względu na swoją architekturę. To właśnie tam znajduje się loft mieszkaniowy w XIX- wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Warto także wspomnieć o Bolko Loft w Bytomiu – kiedyś stara lampiarnia, stała się w 2003 roku przestrzenią, w której Przemo Łukasik zaprojektował niebanalne wnętrze o powierzchni prawie 200m2.
Loftowe wnętrza wyróżniają się otwartą przestrzenią – kuchnia jest w nich zawsze połączona z salonem, a czasem także z sypialnią. Okna są ogromne, dzięki czemu pomieszczenie jest dobrze oświetlone. Industrializm charakteryzuje się również wykorzystaniem zimnych materiałów, na przykład cegły, betonu, szkła. Ich zastosowanie pozwoli na wprowadzenie stylistyki do mieszkań w klasycznym bloku czy domu.
Style aranżacji wnętrz pochodzące z dzielnicy SoHo stawiają na te przedmioty, które mogłyby trafić do śmietnika, a kreatywnie wykorzystane będą zdobić dom. Blat z podstawą od starej maszyny do szycia to mebel, od którego można rozpocząć tworzenie industrialnej przestrzeni. Przyda się także lampa odsłaniająca żarówkę – może mieć ażurowy klosz z metalu, ale świetnie sprawdzi się także samo źródło światła wiszące na kablu, co będzie przypominało prowizoryczne oświetlenie stosowane podczas remontu.
Na ścianach warto wykorzystać czerwoną cegłę, która może pojawić się w każdym pomieszczeniu, również w łazience. Okładzina ścienna i podłogowa w industrialnym wnętrzu to także płyty betonowe – ich surowy charakter doskonale wpisuje się w tę stylistykę. Oprócz szarości, czerni i bieli warto także zastosować kolor miedziany – może pojawić się na dodatkach, których jednak nie powinno być zbyt wiele.
Industrializm wyróżnia się:
- Otwartą przestrzenią,
- Wysokim sufitem,
- Ogromnymi oknami,
- Wykorzystaniem surowych materiałów,
- Zastosowaniem staroci, które utraciły pierwotną funkcję.
Hampton – zainspiruj się nadmorskimi willami!
Nadmorskie style aranżacji wnętrz nie są jeszcze tak popularne w Polsce, jednak część ich cech charakterystycznych warto zastosować, chcąc stworzyć przestrzeń zachęcającą do odpoczynku. Jednym ze sposobów urządzania mieszkań i domów jest Hampton – pochodzi z East Hampton i Southampton na Long Island, gdzie na wakacje przyjeżdżały elity z Manhattanu. Założeniem stylistyki było połączenie luksusowego charakteru z nadmorskim klimatem. Czy się udało?
Style w aranżacji wnętrz pochodzące z wakacyjnych miejscowości opierają się na użyciu wysokiej jakości mebli, na przykład ludwikowskich, które łączy się z leżakiem plażowym. W domach pojawiają się także minimalistyczne krzesła – takie, jakie można spotkać przed wieloma nadmorskimi restauracjami. Pewien rodzaj eklektyzmu widać także w połączeniu rozmaitych materiałów – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby naturalne drewno i skóra pojawiły się obok wikliny i lnu.
Często wykorzystywanym akcentem w salonie jest duża, wygodna, jasna kanapa w klasycznym stylu. Obok niej może stanąć wiklinowy kosz na gazety, a przed siedziskiem elegancki stolik kawowy z naturalnego drewna. Styl aranżacji wnętrz Hampton eksponuje wnękę okienną – okna powinny być jak największe, bo to przez nie widać piękną plażę. Jako oprawę tej przestrzeni wybiera się więc delikatne tkaniny, które osłaniają przed wzrokiem innych, a jednocześnie pozwalają promieniom słonecznym oświetlać wnętrze.
W kolorystyce warto zadbać przede wszystkim o barwy kojarzone z plażą – biel, delikatny odcień piasku, błękit nieba, jasna szarość, a także nieco marynistycznego granatu to najlepsze propozycje do wnętrza urządzonego w stylu Hampton. Motywy kojarzące się z morskimi wyprawami to także cecha charakterystyczna tego sposobu aranżacji przestrzeni, dlatego warto wykorzystać poduszki ze wzorem kotwicy lub muszelek. Marynistyczne pasy mogą się pojawić na dywanie, który doda eleganckiej strefie odpoczynku nieco nadmorskiego klimatu. Warto zastosować także koło ratunkowe oraz linę okrętową.
Oprócz wzorów marynistycznych można wykorzystać chevron lub marokańską koniczynę, które będą doskonale prezentowały się na kocach rzuconych niedbale na klasyczną kanapę. Oświetlenie także łączy w sobie luksus i wakacyjny charakter – warto zestawić ze sobą eleganckie żyrandole z kryształków z dekoracją w formie abażurowych lampionów. Wprowadzenie odpowiednich kolorów i dodatków pozwoli zaaranżować każdą przestrzeń w stylu Hampton – również mieszkanie w bloku może świetnie prezentować się w takim wydaniu.
Styl Hampton cechuje się:
- Wykorzystaniem jasnych barw,
- Inspiracją marynistycznymi elementami,
- Połączeniem luksusu z wakacyjnym klimatem,
- Zestawieniem eleganckich mebli z nadmorskimi dodatkami.
Style aranżacji wnętrz z Nowego Jorku – poczuj się jak bohater serialu
Ameryka to nie tylko industrializm, lecz także styl nowojorski. Ten sposób urządzania wnętrz jest znany z wielu seriali, na przykład Plotkara, gdzie piękny apartament z bezpośrednim wejściem do windy zamieszkuje jedna z głównych bohaterek – Blair Waldorf. Jak zaaranżować przestrzeń, żeby przypominała tę w nowojorskim stylu?
Ważna jest paleta kolorów – ciepłe beże, biel, nieco szarości, które powinny stanowić większość i rozjaśniać optycznie pomieszczenie. W nowojorskich wnętrzach tę stonowaną paletę barw przełamuje się głębokimi odcieniami – doskonale sprawdzi się bordowy, granatowy, a nawet żółty, ale nie w krzykliwej wersji. Style aranżacji wnętrz z nowojorskich apartamentów stawiają na klasyczną bazę, dlatego na ścianach pojawia się elegancka sztukateria. Można także zastosować listwy przypodłogowe i przysufitowe, które są rewelacyjnym uzupełnieniem ponadczasowej tapety z delikatnym motywem kwiatów lub gładkiej.
Wzór kwiatów pojawia się w nowojorskich aranżacjach także na meblach – najlepiej, jeśli będzie zdobił dwa fotele w strefie wypoczynku w salonie. Najważniejszym siedziskiem niech pozostanie duża sofa w beżowym kolorze – świetnie sprawdzi się model z drewnianymi nóżkami. Nowojorskie style aranżacji wnętrz korzystają także z blasku, dlatego warto wzbogacić wnętrze stolikiem kawowym ze szklanym blatem oraz srebrną podstawą.
Elementów pokrytych niklem powinno być więcej – niech ten połyskujący element pojawi się na ścianach w formie ram od luster, które będą dekoracją, a jednocześnie powiększą optycznie przestrzeń. Srebrny kolor może zdobić podstawę lamp, świeczniki czy wazony. Dzięki błyszczącym akcesoriom nowojorskie wnętrze zyskuje luksusowy charakter.
Nowojorska aranżacja charakteryzuje się:
- Wyposażeniem wysokiej jakości,
- Jasnymi barwami, które przełamuje się głębokimi odcieniami,
- Elegancją,
- Wykorzystaniem srebrnych akcesoriów.
Popularne style aranżacji wnętrz ze Skandynawii
Styl skandynawski jest nieustająco popularny, ale niewiele osób wie, że jego historia rozpoczęła się na przełomie XIX i XX wieku. Odpowiedzialny za powstanie tego sposobu urządzania przestrzeni jest Carl Larsson. Malował on życie Szwedów w jasnych barwach, kiedy rzeczywistość kazała im się mierzyć z ciemnością spowodowaną niewielką ilością promieni słonecznych. Prawdziwy rozkwit tej stylistyki przypada na lata 40. – to właśnie wtedy powstała znana wszystkim IKEA.
Mieszkańcy północy Europy tęsknili za światłem, co znalazło odzwierciedlenie w wystroju ich domów. Skandynawski styl opiera się więc na przestrzeni otwartej, z dużymi oknami i jasnej. Ważny jest także funkcjonalizm pomieszczeń, dlatego stawia się na przydatne meble, a nie mnogość dodatków, które mogłyby przytłoczyć i optycznie zmniejszyć pokój. Za najważniejsze kolory używane w skandynawskim stylu uznaje się biel, beż, szarość, które można przełamywać błękitem, a nawet turkusem.
Najważniejszym materiałem, który charakteryzuje style aranżacji wnętrz ze Skandynawii, jest drewno. Naturalny surowiec zdobi przede wszystkim podłogę – jasny parkiet ułożony w jodełkę sprawia, że wnętrze jest cieplejsze. Dodatkowo przytulności można dodać poprzez zastosowanie dywanu. Znakomicie sprawdzi się model w pastelowym kolorze z motywem koniczyny marokańskiej.
Drewno pojawia się także w elementach wyposażenia – strefę odpoczynku warto uzupełnić fotelem uszakiem na nogach z naturalnego surowca. Salon rewelacyjnie zaprezentuje się urozmaicony ciekawym stolikiem kawowym w formie pnia drzewa. Skandynawskie style w aranżacji wnętrz korzystają również z innych naturalnych materiałów, ponieważ ekologia jest dla mieszkańców północnej Europy wyjątkowo ważna. W wystroju pojawiają się len, bawełna, wełna – można wykorzystać je w dodatkach, na przykład zasłonach czy poduszkach.
Style w aranżacji wnętrz ze Skandynawii wyróżniają się:
- Jasnymi kolorami,
- Funkcjonalnością,
- Ograniczoną liczbą dodatków,
- Wykorzystaniem naturalnych tkanin,
- Zastosowaniem drewna.
Style w aranżacji wnętrz a łączący je eklektyzm!
Styl eklektyczny to idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrafią się zdecydować na jeden sposób urządzania wnętrz. Połączenie industrialnej cegły z klasyczną kanapą czy marynistycznych wzorów z nowojorską elegancją? To możliwe! Wystarczy umiejętnie zestawić ze sobą kilka elementów, żeby stworzyć niepowtarzalne wnętrze.
Style w aranżacji wnętrz mają pewne zasady, których nie trzeba sztywno się trzymać. Doskonale pokazuje to eklektyzm, który pozwala na łączenie odległych sobie elementów, co dla niektórych może okazać się nieco trudnym zadaniem. Komponowanie mebli i akcesoriów powinno być przemyślane, żeby efekt nie był zbyt chaotyczny.
Warto jako bazę wykorzystać jasne barwy – fantastycznie sprawdzą się białe ściany i drewniany parkiet ułożony w jodełkę. Te elementy przywodzą na myśl skandynawski sposób aranżowania, który świetnie zaprezentuje się w zestawieniu z industrialnymi elementami, na przykład lampy z podstawą z części samochodowych. Do takiego wystroju warto dołączyć wydrukowane w dużym formacie plakaty filmowe lub abstrakcyjne grafiki.
Industrialnie wykończoną ścianę przy pomocy cegły można połączyć z białymi, eleganckimi listwami przysufitowymi. Tak połączone style aranżacji wnętrz warto urozmaicić połyskującym elementem, na przykład stolikiem kawowym z lustrzanym blatem. Całość dopełnią klasyczne kanapy, przy których leży dywan z orientalnym motywem. Zestawienie elegancji, industrializmu, stylu nowojorskiego i egzotyki może wyglądać wyjątkowo ciekawie.
- Eklektyzm daje możliwość zestawienia ze sobą pozornie niepasujących elementów, które tworzą nieszablonową całość. Warto łączyć dalekie od siebie style, na przykład industrialny z klasycznym, a dodatkowo wzbogacić je orientalnymi akcesoriami.
wtorek, 12 lipiec 2022 09:27
czwartek, 18 luty 2021 16:01