Łazienka klasyczna – zasady urządzania! Poznaj cechy stylu klasycznego
Jakże lubimy nowości w aranżacjach wnętrz. Przyciągają nasz wzrok, wabią urokiem nowoczesności, kuszą obietnicą tego, czego wcześniej nie było. Po pewnym czasie jednak, w wielu przypadkach, okazuje się, że to, co miało nas uszczęśliwić, okazuje się drażnić, a oryginalne dodatki czy meble, nawet jeśli niebrzydkie, okazują się zupełnie nie współgrać z naszym stylem. Czy istnieje sposób na to, by oprzeć się pokusie nowości i zawsze hołdować klasyce, która jak mówią, zawsze pozostaje na czasie i nigdy się nie nudzi? Na szczęście nie ma takiej potrzeby. Z jednej strony możemy sięgać po klasyczne rozwiązania, których uniwersalność można od czasu do czasu ożywić nowoczesnym akcesorium (jak? O tym już za chwilę). A z drugiej cieszyć się niezwykle miłymi dla oka, przypominającymi pałacowe luksusy wnętrzami. Łazienka w stylu klasycznym będzie doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto nawet jeśli ceni nowoczesność, lubi czasem nostalgicznie sięgnąć w przeszłość. Dla każdego, kto ceni we wnętrzach doskonałej jakości materiały. Dla każdego, kto chce mieć w swoim domu ponadczasowe wyposażenie. Dla każdego w końcu, komu sprawia przyjemność patrzenie na dopracowane w każdym calu, eleganckie dodatki, meble i dekoracje.
O czym przeczytasz w artykule?
- Cechy stylu klasycznego
- Meble do klasycznej łazienki
- Ekskluzywna łazienka. Styl klasyczny: dodatki i dekoracje
- Łazienka klasyczna w nowoczesnym wydaniu
- Kilka propozycji aranżacji łazienek w stylu klasycznym
Cechy stylu klasycznego
W tym, nieco może zbyt długim wstępie, który jednak świadczy o ciepłym stosunku do omawianego stylu, zawarliśmy już niektóre cechy charakterystyczne dla wnętrz prezentujących styl klasyczny. Cechy te to ponadczasowość i uniwersalność. Delikatne, stonowane kolory nie znudzą się zbyt szybko (i zawsze można je ożywić, na przykład kolorem rubinu, bordo czy butelkową zielenią). Stylizowane lub oryginalne meble nawiązujące do minionych epok, wykonane z drewna, wraz z upływającym czasem zyskują na urodzie i na wartości.
Próżno szukać tu ekstrawagancji. Wykończenia, meble, dodatki i dekoracje tworzą harmonijną całość, która sprzyja wypoczynkowi i wyciszeniu. Ceramika w klasycznej łazience nawiązuje do dawnych lat. Znajdziemy tu umywalki z postumentami przypominającymi kolumny lub też z odsłoniętymi, dekoracyjnymi syfonami, często zamontowane na szafce retro lub konsolce na toczonych albo giętych nogach. Wanna najczęściej będzie tu wolnostojąca, na finezyjnie udekorowanych, wygiętych nóżkach lub wsparta na „lwich łapach”. Toaleta z górnopłukiem jawnie świadczy tu o duchu dawnych lat.
W klasycznej łazience dominują naturalne i, co tu dużo mówić, drogie materiały. Na ścianach i na podłodze często pojawia się marmur lub granit. Pośrodku sufitu wisi kryształowy żyrandol. Meble, jak wspomnieliśmy, wykonane są z litego drewna. Na każdym niemal centymetrze znajdziemy tu dowody na dbałość o nawet najmniejszy detal. Można by zaryzykować stwierdzenie, że w łazience w stylu klasycznym nie ma miejsc „niezaaranżowanych”. Ściany oddzielają od podłóg szerokie, białe listwy. Dalej mamy najczęściej lamperię, która łączy się z kolei z tapetą. Zamiast lamperii i tapety możemy też położyć płytki: gładkie i duże kafle albo małe, dekoracyjne cegiełki czy średniej wielkości płytki układające się w finezyjny wzór. Ściana z sufitem często łączona jest ozdobną sztukaterią.
Cechy charakterystyczne dla stylu klasycznego w łazienkach:
- Ponadczasowość. Nawiązania stylistyczne do dawnych epok sprawiają, że klasyczna aranżacja nigdy nie wychodzi z mody.
- Harmonia i umiar. Stonowane kolory, wygodne, solidne meble i ekskluzywne materiały tworzą wnętrze, w którym łatwo się wypoczywa.
- Stylizowana ceramika łazienkowa to umywalki na postumentach lub z ozdobnymi syfonami, wanny wolnostojące na dekoracyjnych nóżkach czy też toalety z górnopłukiem.
- Wykończenia ścian charakterystyczne dla stylu klasycznego w łazienkach to między innymi szerokie, białe listwy podłogowe, lamperie, tapety, sztukaterie i dekoracyjne płytki.
Meble do klasycznej łazienki
Meble łazienkowe w klasycznym stylu wykonane są z litego drewna. Rzadko jednak widzimy jego naturalną barwę. Najczęściej pomalowane są na kolor biały, kremowy lub beżowy. Ich fronty są zdobione frezami, a niekiedy mają charakterystyczną, ukośną kratkę. Zarówno szafki, jak i komody do łazienek w stylu klasycznym, są solidne, szerokie i wygodne w użytkowaniu. Uchwyty pełnią tu rolę dekoracji i mogą mieć na przykład formę kołatki.
W przeciwieństwie do nowoczesnych łazienek, w których zwykle panuje minimalizm, klasyczne łazienki to raczej rodzaj salonów kąpielowych, w których można nie tylko wykonać czynności higieniczne i pielęgnacyjne, ale także zażyć spokoju i relaksu. Bez wątpienia doskonale nadają się do tego celu tapicerowane taborety, fotele lub nawet szezlongi, które w klasycznej łazience nie są rzadkością.
Meble do klasycznej łazienki najczęściej wyposażone są w nóżki, gięte lub proste. Ich fronty mogą być przeszklone, ukazując eleganckie buteleczki perfum lub też śnieżnobiałe, idealnie ułożone ręczniki. Daleko im do nowoczesnych mebli w zabudowie. Tu każda szafeczka i każda komódka ma swoje miejsce i swoje specjalne przeznaczenie.
Jak mebluje się łazienki klasyczne?
- Do łazienek w stylu klasycznym wybierzemy meble wykonane z drewna, najczęściej pomalowanego na biało, beżowo lub kremowo.
- Fronty drzwiczek takich mebli powinny być dekoracyjne, a więc zdobią je frezy, rzeźbienia, przeszklenia, a nawet same uchwyty i gałki.
- Meble łazienkowe w stylu klasycznym mają proste lub gięte, dość wysokie, nóżki.
- W łazienkach urządzonych w stylu klasycznym mogą stanąć fotel, puf lub szezlong, sprzyjające błogiemu odpoczynkowi po kąpieli.
Ekskluzywna łazienka. Styl klasyczny: dodatki i dekoracje
Jak powiedzieliśmy wcześniej, w łazience klasycznej każda przestrzeń jest wypełniona eleganckimi materiałami wykończeniowymi, meblami bądź też dodatkami. Tu dekoracją można nazwać niemal wszystko. Dopracowana w każdym detalu, stylizowana ceramika. Baterie łazienkowe w niezwykłych kształtach retro, w kolorze złotym lub srebrnym. Ogromne lustra w bogato zdobionych, również złotych lub srebrnych, ramach.
I w końcu oświetlenie. Tu prym wiodą żyrandole, najczęściej kryształowe, w których odbijające się światło rzuca na całą łazienkę niezwykłą, bajkową poświatę. Doskonale też współgrają tu z całą aranżacją żyrandole z kilkoma małymi abażurami, zwykle w kolorze białym lub kremowym. A to oczywiście nie jedyne oświetlenie w łazience w stylu klasycznym. Znajdziemy tu także kinkiety z małymi, białymi lub kremowymi abażurami albo kloszami i oświetlenie lustra.
Na szczególną uwagę zasługują wykończenia ścian i podłóg, o których już trochę była mowa. Tu jednak chcemy podkreślić, że podobnie jak pozostałe wyposażenie klasycznej łazienki, stanowią one dodatkową dekorację. Płytki ułożone w czarno-białą szachownicę, wielkoformatowe, kamienne kafle czy też kafelki imitujące pikowaną tkaninę stanowią doskonałe tło dla klasycznych mebli i dodatków.
Jakie dodatki i dekoracje zasługują na szczególną uwagę w łazience w stylu klasycznym?
- Stylizowana ceramika i baterie łazienkowe,
- Lustra w szerokich, dekoracyjnych ramach,
- Żyrandole i kinkiety,
- Wykończenia ścian i podłóg.
Klasyczna łazienka i kolory
Łazienka w stylu klasycznym pełna jest dekoracji i ozdobnych materiałów, jednak jeśli chodzi o kolorystykę, pozostaje dość ascetyczna. Królują tu różne odcienie bieli, krem, beż i czerń, i to często w takim właśnie zestawieniu. Kremowe meble, białe ściany i czarno-białe płytki na podłodze. Białe meble, beżowa podłoga i kremowe ściany. Biała podłoga, białe ściany i kremowe meble z czarnymi blatami.
W klasycznych łazienkach często też można spotkać kolor szary, jednak ten wydaje się raczej nawiązaniem do nowoczesnych aranżacji. Dobrym przykładem będzie tu łazienka z ciemnoszarą podłogą, białymi meblami i dodatkami w kolorze jasnego popielu: zasłonami w oknach i tapetami. Całości dopełni tu proste, minimalistyczne, niemal industrialne lustro (co stanowi doskonałe nawiązanie do naszego ostatniego rozdziału).
Mówiąc o kolorach w klasycznych łazienkach, nie można zapominać o barwach metali. Na tle klasycznych, pełnych elegancji mebli i dodatków pięknie prezentują się na przykład krany w kolorze złota lub srebra oraz bogato zdobione ramy luster.
Kolory w łazienkach w stylu klasycznym:
- Biel, krem, beż i czerń, często użyte w aranżacji jednego pomieszczenia,
- Złoto i srebro armatury łazienkowej i dodatków takich jak lustra w ramie w kolorze złota lub srebra.
Łazienka klasyczna w nowoczesnym wydaniu
W ostatnim czasie można zauważyć bardzo ciekawą tendencję, przynoszącą niezwykle efektowne rezultaty. Aranżacje w stylu klasycznym tworzone są z zachowaniem wszelkich prawideł stylu, jednak z nutką współczesności, która sprawia, że całe wnętrze jest bardzo oryginalne, jednocześnie ponadczasowe i nowoczesne.
Dobry przykład podany został już w poprzednim rozdziale. Obecnie odcienie jasnej szarości są na czasie, a dodanie ich do klasycznej łazienki pozwala na uzyskanie wyjątkowych efektów. To oczywiście nie wszystkie możliwości. W łazience w stylu klasycznym świetnie sprawdzi się nowoczesny prysznic typu walk-in, z oszklonymi, przezroczystymi ścianami. Wanna, chociaż wolnostojąca, może mieć na wskroś nowoczesne kształty. Nad umywalką postawioną na marmurowym blacie mogą zawisnąć żarówki edisonowskie, a nad wanną industrialne lampy przypominające wiszące maczugi.
Nowoczesność w klasycznej łazience mogą także reprezentować same meble, które będą nawiązywać do klasyki zaledwie kolorem, prostymi nóżkami albo ozdobnymi uchwytami.
Doskonałym sposobem na tchnięcie ducha nowoczesności do klasycznej łazienki jest zastosowanie dizajnerskiej ceramiki: wiszących misek ustępowych i bidetów o oryginalnych kształtach czy też umywalek połączonych z blatem. Doskonały efekt daje też podświetlenie listwami LED sztukaterii i lamperii.
Jak przemycić nowoczesny akcent do klasycznej łazienki?
- Dodając element industrialny, na przykład w formie oświetlenia,
- Wykorzystując nowoczesną ceramikę,
- Wstawiając nowoczesne meble, nawiązujące do klasyki jedynie kolorem,
- Podświetlając sztukaterie i lamperie listwami LED.
Kilka propozycji aranżacji łazienek w stylu klasycznym
Niewielka łazienka w kształcie prostokąta. Naprzeciwko wejścia mamy okno z czarnym parapetem i żaluzjami, a pod nim wolnostojąca wanna otoczona lamperią. Po prawej stronie stoi konsolka wykonana z ciemnego drewna, nad nią wisi duże lustro oświetlone kinkietami ze szklanymi, białymi kloszami. Na ścianie po przeciwnej stronie mamy toaletę i bidet na tle czarnych, błyszczących cegiełek. Podłoga wyłożona płytkami azulejos w czarno-białe wzory.
Ciemnoszare ściany z panelami ściennymi otoczonymi złotymi ramami. W centralnym miejscu łazienki, pod oknem, stoi wanna wolnostojąca na srebrnych, dekoracyjnych nóżkach. Po lewej stronie, na blacie z szarego kamienia, stoją dwie białe umywalki ze stylizowanymi kranami. Nad każdą z nich proste, okrągłe lustro oświetlone kinkietem.
W beżowej, wyłożonej dużymi, lśniącymi kaflami łazience mamy wolnostojącą wannę na „lwich łapach”. Tuż przy niej stoi stylizowany fotel, a pomiędzy nimi, na suficie, wisi kryształowy żyrandol. Umywalki na marmurowych blatach, a nad nimi lustra w drewnianych ramach. Duże, sięgające od sufitu do podłogi, okno zasłonięte zwiewną firanką w kolorze beżu.
Jak można urządzić łazienkę w stylu klasycznym?
- Łącząc nowoczesną ceramikę (jak toaleta i bidet) ze stylizowanymi dekoracjami (konsolka na giętych nóżkach),
- Łącząc szarość ze złotem i srebrem,
- Stosując jasne odcienie beżu we wszystkich elementach aranżacji.
środa, 08 wrzesień 2021 16:09
środa, 12 luty 2020 07:55