Jak urządzić wnętrza w stylu prowansalskim? Styl Prowansji i jego sekrety! - dekoportal.pl

Jak urządzić wnętrza w stylu prowansalskim? Styl Prowansji i jego sekrety!

01 Lip 2019 / Napisała  / Prowansalski
styl prowansalski inspiracja, lawendowy w stylu prowansalskim, zdjęcie z prowansji
Styl prowansalski zainspirowany został krajobrazem Prowansji ze śródziemnomorską bryzą, z polami lawendy i innych ziół

Wnętrza prowansalskie przywodzą na myśl urokliwą francuską prowincję wraz ze wszystkimi jej urokami i zapachami: polami lawendy, aromatem dojrzałych cytrusów i nieodpartym urokiem gajów oliwnych. Styl prowansalski, wywodzący się z lekkich i pełnych słońca stylów południowych jest niezwykle popularny wśród osób pragnących wnieść do swojego domu odrobinę rustykalnego uroku, zachowując przy tym iście francuską elegancję. Podpowiadamy, jak umiejętnie wprowadzić go do wnętrza?

O czym przeczytasz w artykule?

Styl prowansalski — wyrafinowana prostota z Francji

Zainspirowany urokami słynącej z malowniczych krajobrazów francuskiej prowincji, styl prowansalski jest jednocześnie prosty i elegancki. W Europie pojawił się w XIX wieku, jako wyraz uwielbienia burżuazji dla atmosfery prostoty, spokoju i naturalności, jakie panowały na ówczesnej wsi. Dziś, chociaż w nieco nowocześniejszym wydaniu, styl prowansalski wciąż urzeka nas swoją wyjątkową energią, wnoszącym do wnętrza atmosferę relaksu, w której łatwo zapominamy o codziennym zgiełku. Jeżeli marzy nam się, aby wypełnić dom śródziemnomorskim urokiem, harmonią, wygodnymi, ale i stylowymi meblami, styl Prowansji będzie najlepszym wyborem zarówno do wiejskiego domu, jak i do nowoczesnego, miejskiego mieszkania.

  • Styl prowansalski cechuje duch prostoty i niewymuszonej elegancji,
  • Francuska Provence, czyli Prowansja bierze swoje korzenie w słowie „prowincja”, co idealnie odzwierciedla ten fascynujący styl.
styl prowansalski, zioła w stylu prowansalskim, biel w stylu prowansalskim
Jasne kolory, biel, pachnące zioła - tego nie może zabraknąć w mieszkaniu w stylu prowansalskim

Styl prowansalski w domu — cechy charakterystyczne

Wnętrza w stylu prowansalskim wypełnione są świeżością śródziemnomorskiej, słonej bryzy, pikanterią ziół prowansalskich i mocnym aromatem lawendy. Urok prowincjonalnego komfortu i przytulności łączą się tu z wiekowymi i nieco luksusowymi elementami wystroju. Pod wieloma względami jest to styl przesiąknięty duchem wsi, z ledwo dostrzegalną nutą elegancji francuskiego dworu. Po czym zatem poznać i jak zdefiniować wnętrza prowansalskie?

Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego w dekoracji wnętrz:

  • Ciepłe, pastelowe kolory,
  • Sztukateria na ścianach,
  • Naturalne materiały o surowej, organicznej fakturze;
  • Starzejące się drewniane meble z zadrapaniami, patyną i rzeźbieniami,
  • Obfitość świeżych kwiatów i ziół,
  • Figurki porcelanowe i ceramiczne,
  • Sufit z odsłoniętymi drewnianymi belkami,
  • Kute elementy dekoracyjne,
  • Kwiatowe wzory na tkaninach i tapicerkach.
dekoracje w stylu prowansalskim, elementy stylu prowansalskiego, meble w stylu prowansji
Starzejące się meble z zadrapaniami, świeże zioła, jasne kolory - tego nie może zabraknąć w stylu prowansalskim

Francuska paleta kolorów

Styl prowansalski w domu objawia się również pod postacią obfitości jasnych, ciepłych i naturalnych odcieni. Ten pozornie rustykalny wystrój wnętrz już dawno przestał być domeną wyłącznie wiejskich domków letniskowych i stał się integralną częścią miejskich mieszkań. Wnętrza rodem z Prowansji są obecnie na wyciągnięcie ręki — wystarczy dodatek spokojnych, pastelowych, delikatnych kolorów i kilku charakterystycznych szczegółów, aby poczuć się jak na francuskiej wsi.

Szczególną uwagę warto zwrócić na odcień wysuszonej gliny i nasyconą barwę morskiej toni. Powyższe zestawienie kolorów z powodzeniem wykorzystać możemy zarówno na dekoracjach ściennych, jak i na elementach dekoracyjnych oraz tekstylnych. Jednocześnie wybrane przez nas meble powinny być nieco jaśniejsze, harmonijnie wyróżniając się na tle pastelowych ścian. Jako że styl prowansalski kocha wszelkie przetarcia, nierówności i ozdobne pęknięcia, unikajmy ostrych, wyrazistych barw — lepiej sprawdzą się nieco wypłowiałe kolory, sprawiające wrażenie wypalonych przez południowe słońce.

Kolory chętnie wykorzystywane w stylu Prowansalskim:

  • Biały,
  • Piaskowy,
  • Kremowy,
  • Wyciszony żółty,
  • Jasny niebieski,
  • Bladozielony,
  • Lawendowy.
styl prowansalski kolory, barwy w stylu prowansalskim, farby w stylu prowansalskim
Kolory wnętrza w stylu prowansalskim odzwierciedlają miejscową przyrodę: lawendowy, piaskowy, kremowy, bladozielony...

Wnętrza w stylu prowansalskim: ściany, podłoga i sufit

Do wykończenia ścian w stylu prowansalskim chętnie wykorzystywany jest stiuk, który daje wrażenie ścian dotkniętych zębem czasu. W nieco nowocześniejszym wydaniu efekt nierównomiernej powierzchni możemy uzyskać również przy wykorzystaniu tynku teksturowanego. Z powodzeniem możemy postawić również na tapety z kwiatowym wzorem, drewniane panele ścienne pomalowane na biało, a także naturalny kamień, cegłę czy mozaikę.

Wnętrza prowansalskie chętnie wykorzystują klasyczne drewniane deski oraz terakotę. W zależności od tego, czy preferujemy stylizowaną, „postarzaną” wersję tego stylu, czy może nieco nowocześniejszą jego odmianę, mamy dwie opcje — zastosować na deskach białe przetarcia lub pozostawić je surowe. Z kolei sufity w stylu prowansalskim są zwykle po prostu białe lub pomalowane jasnym kolorem — jeżeli jednak mamy taką możliwość, zostawmy na widoku oryginalne deski stropowe lub zamontujmy ich dekoracyjne odpowiedniki.

Aranżacja wnętrza w stylu prowansalskim:

  • Ściany — chętnie wykorzystywany jest stiuk, ale również tynk teksturowany, tapeta w kwiatowe wzory, drewniane, bielone panele ścienne, naturalny kamień, cegła i mozaika,
  • Podłoga — w takiej przestrzeni dobrze będzie wyglądać podłoga ułożona z drewnianych desek (surowych lub bielonych), terakoty lub naturalnego kamienia. Unikać natomiast należy wykładziny, linoleum i innych sztucznych tworzyw,
  • Sufit — możemy pozostawić go białym lub celowo odsłonić stare deski stropowe, które pięknie będą kontrastować z bielą świeżo malowanego sufitu.
białe deski w stylu prowansalskim, bielone deski w stylu prowansalskim, sypialnia w stylu prowansalskim
Styl prowansalski uwielbia bielone deski, można je wykorzystać jako motyw przewodni wystroju

Salon w stylu prowansalskim

Wystrój prowansalski w salonie łatwo da się poznać po dużej ilości światła słonecznego, otwartych przestrzeniach, naturalnych materiałach i jasnych kolorach. Tutaj szorstkie ściany i wiekowe, przecierane meble harmonijnie przeplatają się z porcelanowymi figurkami, wiklinowymi koszami, ozdobnymi pudełkami i ramkami z rodzinnymi zdjęciami. Aby dodać wnętrzu nieco rustykalnego roku, uzupełnijmy salonową aranżację o dodatki w duchu vintage — glinianą donice, zegar w żeliwnej ramie czy porcelanowy wazon w motywy roślinne.

Nastrojowy salon w stylu prowansalskim dużo zyska również dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Z reguły wnętrza prowansalskie zdobią ciężkie, kute żyrandole, kinkiety i klasyczne lampy podłogowe. Jako że w salonie o takiej estetyce powinien panować relaksująca, przytulna atmosfera, powinniśmy wystrzegać się ostrego, białego światła LED czy podświetlenia punktowego.

Wybierając meble do salonu w stylu prowansalskim, skupmy się w pierwszej kolejności na połączeniu dwóch jego cech: elegancji i funkcjonalności. Główny nacisk powinien tu padać na materiał, z którego wykonane zostały meble — w cenie jest naturalne drewno, szczególnie jasne odmiany, np. orzech, kasztan, jesion czy dąb. Elementy takie jak kute krzesła czy wiklinowy fotel również będą pasować do takiej aranżacji. Uważać natomiast należy na modne obecnie materiały syntetyczne i sztuczne drewniane okleiny, których z pewnością nie znaleźlibyśmy w tradycyjnym prowansalskim domu.

Styl Prowansji chętnie eksponuje również ciężkie komody, szafki ze zdobionymi nogami i dużą ilością szuflad czy krzesła z rzeźbionymi oparciami. Meble, choć w zdecydowanej większości utrzymane powinny być w odcieniach ciepłej bieli i szarości z elementami sztucznego starzenia (zadrapania, pęknięcia, przetarcia), mogą występować również w naturalnym kolorze drewna, z którego zostały wykonane. Z kolei komplet wypoczynkowy, w którego skład zaliczamy zwykle sofę, fotele i pufy wybierzemy w stonowanych, pastelowych odcieniach, bądź też postawmy na delikatny kwiatowy wzór na jednym z jego elementów.

O czym pamiętać, aranżując salon w stylu prowansalskim?

  • Wnętrza prowansalskie są jasne i przestronne — chociaż ten styl kocha dodatki i dekoracje w rustykalnym stylu, jego podstawą jest elegancja w jak najprostszym wydaniu,
  • O klimacie, jaki będzie panował we wnętrzu, w dużej mierze zadecyduje oświetlenie - postawmy na ciepłe, nieco przytłumione światło w ciężkich, kutych oprawach,
  • Wybierając meble, skupmy się na tym, by były wykonane z wysokiej jakości materiałów — naturalnego lub bielonego drewna czy też litej stali — w cenie będą również wszelkie przetarcia i pęknięcia świadczące o ich ponadczasowej świetności,
  • Jakość będzie istotna również w kwestii materiałów zdobiących kanapę i inne meble wypoczynkowe — najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, jak len i bawełna w delikatnym, pastelowym odcieniu, np. szaroniebieskim, pudrowo-różowym czy kremowym.
szafka w stylu prowansalskim, jasne meble w stylu prowansalskim, salon w stylu prowansalskim
Meble w stylu prowansalskim powinny być wykonane ze zdobionego drewna, na którym widać ślady wielu lat użytkowania

Wystrój prowansalski: zasłony, tkaniny i kwiaty

Lekkość i prostotę stylu prowansalskiego doskonale widać na przykładzie akcesoriów i dodatków. W tradycyjnych domach z tego francuskiego regionu w oknach zwykle pojawiały się delikatne zasłony z tiulu, satyny, czy perkalu, przez które z łatwością przechodziły promienie słoneczne. Jako że wnętrza prowansalskie swoje korzenie biorą ze stylu wiejskiego, dominować powinny w nich organiczne tkaniny jak len, bawełna, muślin czy wełna, najlepiej w naturalnych, nieco spłowiałych kolorach. Z kolei, aby podkreślić prowansalską przytulność, nie zapomnijmy o subtelnych wzorach w kwiaty, prążki czy kratkę.

Styl Prowansji to również obowiązkowa obecność żywych lub suszonych roślin — wazon z kwiatami bez wątpienia doda wnętrzu świeżości, życia i nasyci je kolorami. Szczególnie pożądane są te, które powszechnie występują w regionie Prowansji: irysy, maki, słoneczniki i lawenda. Motywy roślinne i kwiatowe będą świetnie wyglądać również na zasłonach, narzucie czy obrazach.

Dodatki i dekoracje we francuskim stylu wiejskim:

  • Zasłony — postawmy na lekkie, prześwitujące i lejące się materiały, np. z tiulu, satyny czy perkalu,
  • Tkaniny — na kanapie wyeksponujmy kolekcję lnianych, ozdobnych poduszek w pastelowych kolorach,
  • Kwiaty i motywy roślinne — Gałązki oliwne, cytrusy, lawenda, a także inne popularne dla tego regionu rośliny podkreślą i zdefiniują charakter wnętrza, a także dodadzą mu energii.
zasłony w stylu prowansalskim, meble w stylu prowansalskim, zasłony w kwiaty
W stylu prowansalskim wzorzyste tkaniny w kwiaty to idealne materiały do wystroju wnętrza

Styl prowansalski – kuchnia

Jak powszechnie wiadomo, kuchnia jest sercem i duszą domu, może właśnie dlatego pełen ciepła, przytulności i gościnności wystrój rodem z Prowansji jest częstym wyborem w kwestii jej aranżacji. Pamiętajmy jednak, że nie tylko piękny i przytulny, ale i funkcjonalny — taki właśnie jest styl prowansalski. Kuchnia utrzymana w tym nurcie powinna zatem stawiać na praktyczne i poręczne rozwiązania, jak, np. otwarte półki służące przechowywaniu przyborów kuchennych, słoiki z posegregowanymi ziołami i przyprawami czy poręczny zestaw oliw do smażenia stojący tuż obok kuchenki gazowej.

Prowansalskie kuchnie najczęściej są białe lub kremowe, z charakterystycznymi zdobieniami na frontach. Do takich szafek będzie pasował zarówno drewniany, jak i kamienny blat. Często pojawiającym się tu elementem jest również ludwikowski, rzeźbiony kredens czy duży, drewniany stół, który pomieści całą rodzinę. Styl prowansalski odznacza się także dużą dbałością o szczegóły, dlatego bardzo ważne będzie wypełnienie jasnej kuchni charakternymi akcentami.

Dodatki i akcesoria zdobiące kuchnie – styl prowansalski:

  • Przybory kuchenne w stylu wiejskim; drewniane łyżki, żeliwne garnki,
  • Dekoracyjne malowane płytki,
  • Garnki z suszonymi kwiatami,
  • Gliniane naczynia,
  • Wyeksponowane słoiki z przyprawami i ziołami,
  • Kosze z gałązkami lawendy,
  • Fantazyjne butelki na oliwę,
  • Półka z książkami kulinarnymi itp.
zlewozmywak w stylu prowansalskim, aranżacja kuchni w stylu prowansalskim, wystrój kuchni w styly prowansalskim
Zioła w glinianych doniczkach, klasyczny ceramiczny zlewozmywak, drewniane łyżki zazwyczaj goszczą w kuchni w stylu prowansalskim fot. Villeroy & Boch

Styl prowansalski – łazienka

Niezależnie od wielkości naszego domu, francuski salon kąpielowy to przepis na przestrzeń wypełnioną światłem i wprost stworzoną do relaksu. Wszystkie elementy wnętrza i wyposażenia powinny podkreślać rustykalny styl prowansalski — łazienka skąpana w odcieniach bieli, błękitu i oliwki będzie wyglądać zjawiskowo w towarzystwie drewnianego, bielonego taboretu, postarzanej ławki czy metalowego krzesła. Takie wnętrze warto uzupełnić o stylowe, zakrzywione, czarne baterie łazienkowe, kute nogi wanny czy owalną, kamienną umywalkę.

Dodatki do łazienki w stylu prowansalski:

  • Drewniane półki z wiklinowymi koszyczkami na przybory toaletowe,
  • Porcelanowe pojemniki na artykuły higieniczne,
  • Białe, puszyste ręczniki,
  • Lustro w ozdobnej, drewnianej ramie z bielonego drewna,
  • Wiklinowy kosz z przykrywką na pranie,
  • Suszone kwiaty lawendy w wazoniku.
jasna łazienka w stylu prowansalskim, aranżacja łazienki w stylu prowansalskim, wystrój łazienki w stylu prowansalskim
Wiklinowy kosz, puszyste ręczniki, rustykalne szafki - tego nie może zabraknąć w łazience w stylu prowansalskim

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 09 marzec 2022 15:21
komentarz /( 1 )
  • Ilonka
    Ilonka

    poniedziałek, 11 lipiec 2022 14:01

    ten styl to jakaś magia! Cudowne połączenia kolorów, kształtów i wzorów. Mogłabym tak mieszkać. Zdecydowanie. Niestety u mnie króluje klasyka i jeszcze przez kilka lat tak będzie. Remont planuje za jakieś 3-4 lata,

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.