Kuchnia w stylu retro – jak ją urządzić? Wybieramy kolory, meble i dodatki w stylu retro!
Ozdobna ceramika na uroczych półeczkach, kredensy, drewniane szafki, lniane obrusy. Zawieszone na haczykach żeliwne sprzęty, brytfanny, dzbanki i sosjerki. Wiklinowe kosze i koszyki. Kuchnia w stylu retro to – jeśli można tak powiedzieć – przepych. Przepych w ilości sprzętów i kolorów. Przepych w drobiazgach tworzących niepowtarzalny klimat. Nawet, jeśli te drobiazgi zostały kupione za grosze od gospodarzy nieświadomych tego, jakie skarby trzymają na strychach i w piwnicach. W kuchni w stylu retro na każdym kroku spotykamy dekoracje, dodatki, bibeloty, dzięki którym wnętrze staje się niezwykle przytulne i daje wrażenie przeniesienia się w czasie. Kuchnie retro są dla tych, którzy kochają naturalne materiały. Dla tych, którzy nie chcą chować do minimalistycznych szafek starej, urzekającej zastawy i którzy są w stanie kupić specjalną szafkę tylko po to, by wyeksponować na jej półeczkach odziedziczoną po dziadkach ozdobną ceramikę. Jednym słowem dla tych, którzy chcą, by w ich kuchni panował nieco nostalgiczny, ciepły, przyjemny i rodzinny klimat.
O czym przeczytasz w artykule?
- Kuchnie w stylu retro
- Kuchnia vintage a kuchnia retro
- Meble kuchenne w stylu retro
- Kuchnia retro nowoczesna
- Kuchnia w stylu retro – wykończenia
- Kuchnia w stylu retro - dodatki
Kuchnie w stylu retro
Styl retro zapożycza z wielu innych stylów. Znajdą się w nim echa zarówno kuchni w stylu rustykalnym, jak i prowansalskim czy angielskim. Choć bardzo wiele je łączy, to jednak każdy ze stylów prezentuje coś specjalnego, rozpoznawalnego na pierwszy rzut oka. Dlatego pokrótce przedstawimy najbardziej wyraziste cechy każdego z nich.
Kuchnia w stylu rustykalnym nie boi się odsłoniętych cegieł, surowego drewna i belek na suficie. Chełpi się wykorzystaniem starego paleniska – jeśli znajduje się w na tyle starym domu. Stroi się w pastelowe kolory. Może być delikatna, jasna, biała, beżowa lub écru, a rustykalny charakter podkreśli tu wówczas stylizowany kształt okapu, stary, duży, ciężki stół czy lniane zazdrostki w oknach. W kuchni rustykalnej element dekoracyjny mogą też stanowić meble z ludowymi motywami.
Kuchnia w stylu prowansalskim nie może obejść się bez bieli, jasnego fioletu i écru. Jej znakiem rozpoznawczym są motywy florystyczne, zwłaszcza przedstawiające lawendę, a także świeże lub suszone bukiety lawendy. Taka kuchnia jest bardzo romantyczna i klimatyczna. Często znajdziemy w niej wyspę kuchenną, a także kredens na naczynia (niekoniecznie od kompletu i koniecznie tradycyjne), duży, ciężki, drewniany stół i – również duży – zlew. Meble będą tu wykonane z drewna i pomalowane na jasny kolor. Dekoracje w kuchni prowansalskiej to lniane zasłonki, koronkowe dyskretki lub rzymskie rolety w oknach. Na półeczkach mogą stanąć szklane słoje i ceramiczne misy. Zioła prowansalskie zawieszone w kąciku przy pomocy ozdobnej kokardki dopełnią całości.
Kuchnia angielska z całej wymienionej przez nas trójki jest stanowczo najbardziej wyszukana i elegancka. Korzysta z bieli, żółcieni, jasnych szarości i écru. Jej nieodzownym elementem jest wyspa. Solidne, drewniane meble wysuwają się tu na plan pierwszy. Pokryte patyną czasu, wyglądają nawet jeszcze piękniej. Podłogi w kuchni angielskiej najczęściej wykonane są z drewna lub łupku – naturalnego, trwałego i prostego w utrzymaniu (choć stosunkowo drogiego) materiału. W stylu angielskim znajdziemy przeszklenia, rzeźbienia, frezy, dekoracyjne uchwyty, a także różnego rodzaju bibeloty. Znakiem rozpoznawczym kuchni w stylu angielskim są też luksusowe materiały wykończeniowe.
Kuchnia w stylu retro może zawierać elementy pokrewnych stylów:
- Rustykalnego, w którym nie brakuje takich akcentów jak surowe cegły, stara cegła, drewniane belki na suficie, a także stylizowany okap, ciężki drewniany stół czy meble z folkowymi dekoracjami.
- Prowansalskiego, który uwielbia jasne, pastelowe kolory, a przede wszystkim zioła i wszechobecną – zarówno w motywach florystycznych, jak i w bukietach – lawendę.
- Angielskiego, który wydaje się z całej trójki najbardziej wyniosły i – co tu dużo mówić – najbogatszy. Luksusowe materiały wykończeniowe łączą się tu z solidnymi, drewnianymi meblami w delikatnych odcieniach kremu lub bieli, przeszklonymi szafkami i dekoracyjnymi żyrandolami. Zdobione fronty szafek, lniane rolety rzymskie, stylizowany okap – te elementy często znajdziemy w kuchni w stylu angielskim.
Kuchnia vintage a kuchnia retro
Choć nazwy vintage i retro często stosuje się zamiennie, to jednak nie oznaczają one tego samego. Różnice są dość subtelne, jednak znaczące, dlatego warto się przy nich na chwilę zatrzymać.
Meble (a także ubrania czy biżuteria) stylizowane na starsze, jednak wyprodukowane w niedalekiej przeszłości określa się mianem retro. Mogą być znacznie postarzone lub też zawierać niewielki element mody sprzed lat, jednak nie zmienia to faktu, że powstały stosunkowo niedawno. Co ciekawe, postrzeganie tego, co „już jest retro” może być subiektywne i dyskusyjne. Czy na przykład fotel stylizowany na lata 80. można nazwać retro, czy też dzieli nas jednak zbyt mała odległość w czasie?
Czym w takim razie jest styl vintage? Sama nazwa pochodzi z terminologii winiarskiej i oznacza trunki, które powstały w jednym sezonie. Przedmioty vintage nie są tylko stylizowane – pochodzą z danej epoki. Co ciekawe, za vintage uznaje się przedmioty z lat 1920-1990.
Tyle teorii. W rzeczywistości jednak za kuchnię retro będziemy uważać wnętrze nostalgiczne, przypominające ciepłe, przytulne kuchnie, pełne tworzących nastrój bibelotów. W kuchni vintage z kolei znajdzie się dizajnerska lodówka w stylu lat 50., fotel w stylu lat 60., czy też odnowiony kredens na nóżkach z lat 80. Ważniejsze wydaje się tu bowiem całościowe wrażenie niż sztywny podział.
Kuchnia retro a kuchnia vintage:
- Kuchnia retro będzie zawierać przedmioty, meble czy też dodatki stylizowane na pochodzące z innych czasów – jednak wiadomym będzie, że wyprodukowane zostały niedawno.
- Kuchnia vintage będzie zawierać elementy aranżacji wnętrza pochodzące sprzed co najmniej dwudziestu lat.
- Określeń retro i vintage często jednak używa się zamiennie lub też w taki sposób, by podkreślić ogólne wrażenie, jakie wywiera aranżacja. Kuchnia retro będzie jasna, ciepła i nostalgiczna, natomiast vintage – dizajnerska.
Meble kuchenne w stylu retro
Po tych nieco długich, teoretycznych rozważaniach przejdźmy teraz od razu do najważniejszej sprawy w kuchni retro: do mebli. Znajdziemy tu meble w stylu tradycyjnym. Ich fronty będą często mocno frezowane, dębowe lub też pomalowane kremową lub białą farbą (niekiedy także pastelową). Szafki obowiązkowo przeszklone, ukazujące imponujące kolekcje pięknej porcelany. Poczesne miejsce w kuchni w stylu retro zajmuje kredens i jeśli tylko mamy na niego miejsce, nie wahajmy się z jego wstawieniem, bo mało które meble działają na człowieka tak nostalgicznie i romantycznie.
W kuchni połączonej z jadalnią powinien stanąć ciężki, drewniany stół wspierany prostymi lub też ozdobnymi, toczonymi nogami. Drewno stołu może być surowe, jedynie zaimpregnowane lub też pobielone.
Cechą charakterystyczną kuchni w stylu retro jest podwójna funkcja wszystkich elementów aranżacji. Ich praktyczność idzie tu bowiem w parze z dekoracyjnością. Ozdobne szafki, kredensy, półeczki, stół i krzesła – oto znak rozpoznawczy mebli kuchennych w stylu retro.
Jakie wybrać meble do kuchni retro?
- Białe, kremowe lub w kolorze pastelowym,
- Z frezowaniami i ozdobnymi uchwytami,
- Drewniane i solidne,
- Z przeszklonymi szafkami,
- Ze zdobieniami.
- Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, warto wybrać kredens lub otwartą, dekoracyjną półkę, które pozwolą nam wyeksponować piękną porcelanę.
Kuchnia retro nowoczesna
Wydawać by się mogło, że style retro i nowoczesny będą trudne do połączenia w jednej aranżacji. A jednak jest to możliwe! To doskonały pomysł dla tych, którzy marzą o delikatnej, jasnej, wzbudzającej sentyment kuchni, ale z drugiej strony cenią sobie wygodę i nowoczesne rozwiązania. Jak w takim razie połączyć te dwa style? Oto 3 propozycje!
Ścianę nad kuchenką pokrywają białe cegiełki, a blat stanowi imitacja betonu (obecnie bardzo modnego!). Frezowane fronty wykończone są na wysoki połysk. Nowoczesny sprzęt AGD w delikatnym kolorze wanilii. Dekorację stanowi tu patera w stylu retro – ceramiczna, na nóżce, z talerzem ozdobionym „falbankami”.
Białe, delikatne płytki na ścianie pięknie będą kontrastować z czarną posadzką. Na ich tle niech staną białe meble z frezowanymi frontami i przeszklonymi szafkami ze szprosami. Eleganckie elementy retro będą tu stanowić: stylizowany okap i duży, biały, ceramiczny zlew. Ciemny blat wykończony nowocześnie – na wysoki połysk.
Na tle białych cegiełek na ścianie niech stanie czarna lodówka retro. Na ścianie obok – farba tablicowa, a na podłodze – płytki heksagonalne ułożone w nieregularny wzór. Do tego białe, proste meble i odkryte półeczki na kuchenne drobiazgi i zielone rośliny. Biała wyspa kuchenna i blaty z jasnego drewna.
Nowoczesna kuchnia retro:
- W kuchni urządzonej nowocześnie, ale jednocześnie w stylu retro, doskonale komponują się ze sobą: białe cegiełki, czarne błyszczące blaty, blaty matowe, imitujące beton, białe, ozdobne meble, stylizowane urządzenia AGD, proste, białe meble ze stylizowanymi sprzętami AGD oraz płytki heksagonalne.
- W kuchni retro można stosować wiele nowoczesnych rozwiązań, takich jak szuflady z cichym domykiem, stylizowane sprzęty AGD (naszpikowane są fantastycznymi funkcjami!), a także modne wykończenia, jak architektoniczny beton czy płytki heksagonalne.
Kuchnia w stylu retro – wykończenia
Urządzając kuchnię w stylu retro, możemy użyć do jej wykończenia nowoczesnych materiałów, stylizowanych, a także „zdobycznych”, które na przykład już były w mieszkaniu lub domu i są tak piękne, że nie sposób ich nie wykorzystać.
W przypadku ścian najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą białe cegiełki lub też surowe cegły (raczej na jednej – dwóch ścianach) albo proste, płaskie kafle (ewentualnie postarzane). Można też jednak pokusić się o płytki retro do kuchni, na przykład z motywami dekoracyjnymi.
Na podłodze nieodmiennie królują płytki układane w biało-czarną lub biało-czerwoną (vintage) szachownicę, drewno albo – rzadko, choć są bardzo efektowne - ciemnoczerwone cegiełki. Podłogę lub ścianę nad kuchenką w kuchni w stylu retro można też wyłożyć płytkami azulejos, które dzięki swoim niezwykłym wzorom wprowadzają do wnętrza ciepły, nostalgiczny, niepowtarzalny klimat. Będą się pięknie komponować z białymi lub kremowymi meblami. Zarówno ściany, jak i sufit, pozostają białe.
Jakie wykończenia zastosować w kuchni retro?
- Położyć na ścianie białą cegiełkę,
- Wyeksponować czerwoną cegłę na ścianie,
- Położyć płytki w stylu retro. Szczególnie efektownie wyglądają kafelki postarzane,
- Stworzyć na podłodze biało-czarną lub biało-czerwoną szachownicę z płytek,
- Położyć na ścianie lub podłodze płytki azulejos.
Kuchnia w stylu retro – dodatki
Mowa już była o meblach, materiałach i kolorach w kuchni retro. Pora teraz na dodatki, które w największym stopniu tworzą odpowiedni klimat. W kuchni retro często eksponuje się naczynia, garnki i patelnie. Stara, rodowa porcelana koniecznie powinna znaleźć swoje poczesne miejsce w kredensie lub w szafkach z oszklonymi drzwiczkami. Białe lub delikatnie zdobione talerze mogą stanąć na półeczce ze specjalnymi przegrodami, a sosjerki, urocze kubeczki czy kuchenne utensylia w stylu retro niech zawisną na specjalnych haczykach. Miedziane lub emaliowane garnki, żeliwne patelnie i brytfanny również dobrze jest wyeksponować – na przykład wieszając je nad wyspą kuchenną.
Lniany obrus, haftowana serweta lub bieżnik wykonany na szydełku, które wcześniej schowane były głęboko w szafie, teraz mogą wyjść na światło dzienne i ozdobić kuchenny stół.
Oświetlenie kuchni retro to najczęściej proste lampy o metalowych lub białych kloszach albo żyrandole. Charakterystyczne dla kuchni retro są też stylizowane zegary, zasłonki zastępujące drzwiczki dolnych szafek, a także ozdobne pojemniki i dzbanuszki. Nie może też zabraknąć takich detali jak ściereczki i ręczniczki z motywami retro – zwykle haftowanymi.
Dodatki do kuchni retro:
- Miedziane, żeliwne lub emaliowane garnki, patelnie, brytfanny,
- Ceramika,
- Obrusy, serwetki i bieżniki,
- Lampy z prostymi, metalowymi, kremowymi lub białymi kloszami,
- Żyrandole,
- Ozdobne pojemniki, dzbanuszki, ściereczki i ręczniczki.
czwartek, 30 czerwiec 2022 08:47
poniedziałek, 18 listopad 2019 12:39