Czy biokominek w sypialni szkodzi? - dekoportal.pl

Czy biokominek w sypialni szkodzi?

02 Kwi 2024 / Napisał  / Porady
sypialnia z kominkiem
Kominek w sypialni nadaje aranżacji przytulnego charakteru.

Kominek sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Nic więc dziwnego, że chętnie widzimy go nie tylko w salonach, lecz także innych pomieszczeniach. Rozwiązaniem, z którego mogą korzystać posiadacze domów jednorodzinnych i bloków, jest biokominek w sypialni. Inspiracje na taką aranżację czekają na Ciebie w naszym artykule!

O czym przeczytasz w artykule?

Kominek w sypialni – dlaczego warto wybrać model bio?

Kominek w sypialni nadaje aranżacji przytulnego charakteru. Niestety montaż tradycyjnego źródła ciepła jest zarezerwowany dla posiadaczy domu jednorodzinnego. Biokominek nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego, dlatego może zostać zainstalowany w dowolnym miejscu. Zapominasz również o zajmujących czas czynnościach związanych z koniecznością czyszczenia komina. Nie musisz też marwić się, czym obudować kominek. Wariant bio, w przeciwieństwie do tradycyjnej konstrukcji, jest łatwy w montażu.

Kominek w sypialni w wersji bio ma więc mnóstwo zalet. To konstrukcja, którą możesz wykorzystać bez względu na to, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy w bloku. Zyskasz dodatkowe źródło ciepła. Sypialnie najczęściej nie są dużymi pomieszczeniami, więc biokominek pozwala dogrzać taką przestrzeń. Absolutnie jednak nie nadaje się jako jedyne źródło ciepła w pokoju – ma za małą moc grzewczą.

Przedrostek bio w nazwie nie jest przypadkowy. Taki kominek w sypialni to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ podczas spalania nie dochodzi do emitowania dymu i szkodliwych substancji. Wytwarzają się jedynie śladowe ilości dwutlenku węgla i para wodna. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli zależy Ci na rozwiązaniu bezpiecznym dla środowiska.

Nie bez znaczenia jest też łatwość utrzymania kominka w czystości. Nie musisz martwić się sadzą czy popiołem. Czy biokominek w sypialni ma jakieś wady? Nie jest rozwiązaniem zupełnie ich pozbawionym. Zwróć szczególną uwagę na koszty eksploatacji takiej konstrukcji. Litrową butelkę biopaliwa możesz kupić za kilkanaście do nawet kilkudziesięciu złotych. Taka ilość posłuży Ci na około 2–4 godziny pracy kominka.

Koszty to jedna z wad. Zwróć też uwagę na konieczność częstszego wietrzenia pomieszczenia. Teoretycznie bioetanol jest bezwonny, ale może się zdarzyć, że pozostawi drażniący aromat. Dzieje się tak w przypadku zapachowych produktów, które czasem mają zupełnie inną woń, niż deklaruje producent. Potrzeba częstego otwierania okna w zimowym okresie sprawia, że trzeba więcej ogrzewać pomieszczenie, a to dodatkowe koszty.

Biokominek w sypialni – dlaczego warto się na niego zdecydować?

  • Doda przytulnego charakteru aranżacji.
  • Sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i bloku.
  • Podczas spalania wytwarzają się tylko śladowe ilości dwutlenku węgla.
  • Łatwo utrzymać go w czystości, ponieważ nie ma popiołu.
  • Biokominek w sypialni nie jest pozbawiony wad.
  • Litr bioetanolu posłuży na około 2–4 godziny działania kominka, a kosztuje kilkanaście złotych, więc to droga w eksploatacji ozdoba wnętrza.
  • Niektóre biopaliwa pozostawiają drażniącą woń, więc trzeba wietrzyć pomieszczenie, a to zimą sprawia, że konieczne jest częstsze grzanie.
  • Biokominek nie może być jedynym źródłem ciepła w pokoju, bo za słabo ogrzewa.
kominek w sypialni
. Sypialnie najczęściej nie są dużymi pomieszczeniami, więc biokominek pozwala dogrzać taką przestrzeń.

Jak działa biokominek?

Nim zamontujesz biokominek w sypialni, dowiedz się, w jaki sposób on działa. Żeby mógł zdobić pomieszczenie ogniem, musisz zastosować specjalne paliwo w formie płynnej. Biokominek jest wyposażony w palnik na bioetanol. Gdy go nim wypełnisz, wystarczy podłożyć ogień.

Gaszenie biokominka nie jest skomplikowane. Należy odciąć dopływ tlenu. Żeby to zrobić, wykorzystasz specjalną rączkę dołączoną do zestawu. Pozwala ona na sprawne ugaszenie ognia.

Paliwo do biokominka to bioetanol. Występuje w formie płynu, który jest w 96% odwodniony. Ma to pozytywny wpływ na wydajność spalania. Biopaliwo jest bezpieczne dla zdrowia, ponieważ nie zawiera acetonu. Pamiętaj, że preparatu nie możesz dolewać, gdy ogień już płonie. To niebezpieczne! Żeby dolać biopaliwa, najpierw upewnij się, że palenisko nie jest już gorące.

W jaki sposób działa biokominek?

  • Model jest wyposażony w palnik.
  • Wystarczy napełnić to miejscem bioetanolem i podpalić.
  • Żeby ugasić ogień, zastosujesz specjalną rączkę. Przy jej pomocy odetniesz dopływ tlenu.
  • Pamiętaj, że nie można dodawać bioetanolu, gdy ogień już płonie i palenisko jest wciąż gorące.
biokominek wiszący aranżacje
Nim zamontujesz biokominek w sypialni, dowiedz się, w jaki sposób on działa.

Biokominek w sypialni – czy pasuje do każdego stylu?

Sypialnia z kominkiem bio to dobre rozwiązanie bez względu na to, jaki styl jest Twoim ulubionym. Ciekawe źródło ciepła doskonale zaprezentuje się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Może podkreślić przytulny charakter wystroju lub wyeksponować minimalistyczną estetykę. To z pewnością idealne rozwiązanie, gdy celem jest romantyczna sypialnia na poddaszu czy wystrój w klimacie boho. Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujesz.

Kiedy planujesz biokominek w sypialni, inspiracje dostępne w sieci mogą Ci pomóc wybrać odpowiedni model. Wiele kominków w wersji eko wyróżnia się minimalistyczną stylistyką. Są prostokątne, czarne, a ich forma jest zupełnie nieskomplikowana. Taki biokominek w sypialni pasuje do wnętrz industrialnych i nowoczesnych.

Możesz zdecydować się też na minimalistyczny biały biokominek wiszący. Aranżacje skandynawskie z takim modelem w roli głównej to strzał w dziesiątkę. Biel będzie komponowała się z drewnianymi elementami we wnętrzu. Taka sypialnia z kominkiem będzie bardzo przytulna.

Jeśli marzy Ci się elegancka granatowa sypialnia glamour z kominkiem w wersji bio, sprawdź tak zwane modele portalowe. Jego powierzchnię zdobią estetyczne ornamenty i szlify, które nadają całości klasyczny charakter. Portalowy kominek w sypialni jest świetnym rozwiązaniem, jeśli masz nieco więcej miejsca do dyspozycji. Będzie dobrze wyglądał we wnętrzu nowojorskim i glamour.

Czy biokominek w sypialni pasuje do każdego stylu aranżacyjnego?

  • Tak, biokominek występuje w różnych wersjach kolorystycznych, więc łatwo dopasować go do wystroju.
  • Czarne, prostokątne, minimalistyczne modele pasują do nowoczesnych i industrialnych wnętrz.
  • Biały biokominek o prostej formie dobrze zaprezentuje się w skandynawskiej aranżacji.
  • Możesz postawić też na model portalowy – podkreśli klasyczną i nowojorską przestrzeń.
biokominek w sypialni inspiracje
Sypialnia z kominkiem bio to dobre rozwiązanie bez względu na to, jaki styl jest Twoim ulubionym.

O czym pamiętać, gdy planujesz biokominek w sypialni?

Do wyboru masz kilka podstawowych rozwiązań, jeśli chodzi o montaż. Możesz postawić na wolnostojący model. Taki kominek w sypialni nie wymaga prac remontowych. Zdecydujesz się na wysyłany w całości model, którego nie trzeba nawet składać. Wystarczy ustawić w wybranym miejscu i zacząć korzystać.

Kolejna propozycja to biokominek wiszący. Aranżacje z takim modelem prezentują się ciekawie. Wiszący kominek należy przymocować do uchwytów na ścianie lub suficie.

Najwięcej pracy wymaga zastosowanie biokominka do zabudowy. W tym przypadku konieczna jest wnęka, w której konstrukcja zostanie osadzona. Do wyboru są kominki w wersji narożnej, które dają niepowtarzalny efekt aranżacyjny.

Jaki rodzaj montażu biokominka do sypialni wybrać?

  • Wolnostojący biokominek w sypialni nie wymaga prac remontowych.
  • Wiszący model może być przymocowany do uchwytów ściennych.
  • Są też biokominki do zabudowy, których montaż wiąże się ze skomplikowanym remontem.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2024 09:54
komentarz /( 1 )
  • Nel
    Nel

    poniedziałek, 29 kwiecień 2024 10:25

    stanowczo odraczam biokominek w sypialni.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.