Jak zostać projektantem wnętrz, a jak architektem lub dekoratorem?
W ostatnim czasie coraz chętniej korzystamy z usług architekta, projektanta czy dekoratora wnętrz. Często jednak nazwy tych trzech profesji stosowane są zamiennie, a warto wiedzieć, że nie oznaczają one tego samego zawodu. Na przykład zawód architekta wnętrz wymaga nie tylko pewnych zdolności artystycznych czy też obeznania w najnowszych wnętrzarskich trendach. Wymaga także (a właściwie przede wszystkim) ukończenia wyższej uczelni na kierunku architektura wnętrz. Kiedy więc sięgamy po porady architekta, kiedy projektanta, a kiedy dekoratora wnętrz? Co łączy te trzy zawody, a czym się różnią? I w końcu: jak zdobyć każdy z wymienionych zawodów?
O czym przeczytasz w artykule:
- Czym się zajmuje architekt wnętrz?
- Jak zostać architektem wnętrz?
- Dekorator wnętrz. Piękno i estetyka ponad wszystko
- Jak zostać dekoratorem wnętrz?
- Projektant wnętrz – czym się zajmuje i ile zarabia?
Czym się zajmuje architekt wnętrz?
Fachowa porada architekta wnętrz przyda się na etapie zakupu mieszkania, przed obiorem kluczy do lokalu, a także wtedy, gdy należy zdecydować się na zmiany lokatorskie. Większy remont renowacje, przebudowy – to sytuacje, gdy jego pomoc może okazać się niezbędna. Możemy dzięki niemu zaoszczędzić nie tylko dużo czasu, ale także pieniędzy, a największym naszym zyskiem będzie... święty spokój.
Co wchodzi w zakres prac architekta wnętrz? Rozmieszczenie ścian działowych, zaplanowanie instalacji hydraulicznych, gazowych i elektrycznych, zaaranżowanie pomieszczeń w taki sposób, by były funkcjonalne, a także rozstawienie sprzętów AGD i mebli, dobór materiałów wykończeniowych i przygotowanie niezbędnych projektów dla wykonawców. Architekt wnętrz skupia się przede wszystkim na konstrukcji, funkcji i ergonomii. Swoje rozwiązania proponuje zgodnie z możliwościami konstrukcji budynku i normami budowlanymi.
Architekt wnętrz przebudowuje wnętrze tak, by było ono funkcjonalne, a jednocześnie tworzyło atmosferę, która będzie odzwierciedlać upodobania mieszkańców. Wszelkie zmiany przy tym muszą być dokonywane zgodnie z Prawem Budowlanym. W transformacji przestrzeni architekt wnętrz bierze pod uwagę kolory, styl, teksturę, właściwości akustyczne, trwałość, ognioodporność, toksyczność, a także normy dla osób niepełnosprawnych.
Jaką wiedzę musi mieć architekt wnętrz i co należy do jego obowiązków?
- Zakres pracy architekta wnętrz obejmuje rozmieszczenie ścianek działowych, rozplanowanie instalacji, oraz aranżację pomieszczeń w taki sposób, by były one funkcjonalne, wygodne i stylowe,
- Architekt wnętrz powinien także wykazywać zdolności artystyczne, gdyż to jemu właśnie polecimy zaaranżowanie wnętrza tak, by kolory, tekstury i style tworzyły harmonijną całość,
- Plany wnętrz muszą uwzględniać takie aspekty jak trwałość, ewentualne szkodliwe działanie czy też normy dotyczące osób niepełnosprawnych,
- W swojej pracy architekt wnętrz musi stosować się do przepisów Prawa Budowlanego.
Jak zostać architektem wnętrz?
Architekt wnętrz to osoba, która ukończyła wyższe studia na kierunku architektura wnętrz. Można je odbyć na akademii sztuk pięknych, politechnice oraz prywatnej uczelni. Studia mogą być realizowane w trybie dziennym, zaocznym lub wieczorowym. Egzamin na architekturę wnętrz może przyjmować nieco inną formę na każdej z uczelni, jednak najczęściej obejmuje on malarstwo, rysunek i kompozycję przestrzenną.
Dla porównania, na studiach inżynierskich kładzie się nacisk na wykształcenie techniczne, podczas gdy na architekturze wnętrz – na rozwój plastyczny. Jedna z zasadniczych różnic dzielących oba zawody dotyczy uprawnień budowlanych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami architekt wnętrz nie musi ich posiadać, natomiast architekt inżynier (jeśli chce pracować samodzielnie) musi zdobyć takie uprawnienia. W wielu punktach jednak program studiów obu kierunków się zbiega i obejmuje na przykład zajęcia z geometrii wykreślnej czy rysunku technicznego.
Warto tu dodać, że studenci architektury wnętrz muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami, gdyż w toku studiów wymaga się tworzenia modeli, projektów czy makiet. Zajęcia obejmują tu zarówno warsztaty z rysunku i malarstwa, jak i budownictwo. Ile zarabia architekt wnętrz? Jego zarobki oscylują w granicach 2 400 – 25 000 brutto. Wiele jednak zależy od tego, czy cieszy się popularnością w środowisku. To zawód w dużej mierze uzależniony od tak zwanej poczty pantoflowej.
Jak zostać architektem wnętrz i z czym wiążą się studia na architekturze wnętrz?
- Studia na kierunku architektura wnętrz oferują politechniki, uczelnie artystyczne oraz uczelnie prywatne.
- Egzamin obejmuje najczęściej malarstwo, rysunek i kompozycję przestrzenną.
- Wiele przedmiotów pojawia się zarówno na kierunku architektura wnętrz, jak i na architekturze.
- Studia na architekturze wnętrz wiążą się z dodatkowymi wydatkami, ponieważ wymagają tworzenia modeli, makiet czy też wydruków wielkoformatowych.
- Architekt wnętrz nie musi mieć uprawnień budowlanych, natomiast architekt (jeśli nie chce pracować pod nadzorem) musi je zdobyć.
- Zarobki architektów wnętrz w dużej mierze uzależnione są od opinii, jaką uda im się wypracować. Oscylują w granicach 2400 – 25000 złotych brutto.
Dekorator wnętrz. Piękno i estetyka ponad wszystko!
Choć zawód dekoratora wnętrz często bywa mylony z zawodem architekta wnętrz, to obie profesje dzielą spore różnice (chociaż wiele też łączy, o czym już za chwilę). Dekorator wnętrz to osoba, którą charakteryzuje duża wrażliwość na niuanse odcieni kolorów i różnice w fakturach tkanin. Dobry dekorator wnętrz potrafi ukryć mankamenty pomieszczenia poprzez odpowiednie łączenie kolorów i faktur. Co robi dekorator wnętrz? Zestawia ze sobą odpowiednie odcienie kolorów, podkreślając atuty wnętrza. Dobiera meble tak, by stylem i formą doskonale wpasowały się w wystrój mieszkania. W przeciwieństwie do architekta wnętrz dekorator nie musi kończyć kierunkowych studiów, a kwestie techniczne pozostawia właśnie architektowi, z którym często współpracuje.
Kiedy warto zatrudnić dekoratora wnętrz? Zawsze wtedy, gdy mieszkanie lub dom są wykończone, ale wnętrzom brakuje stylu i jednolitej aranżacji. Zawsze wtedy, gdy potrzebujemy metamorfozy pokoju, kuchni czy łazienki. Zawsze wtedy, gdy przy urządzaniu domu lub mieszkania potrzebujemy wsparcia osoby o dużym wyczuciu piękna. Dekorator wnętrz świetnie sprawdza się też w roli (jeszcze niezbyt popularnej w naszym kraju) home stagera. Jego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie nieruchomości na sprzedaż lub wynajem w taki sposób, by była ona jak najbardziej atrakcyjna.
Dekorator zwykle projektuje wnętrza, ale w razie potrzeby może również wybrać się z nami na zakupy, pomoże dobrać odpowiednie meble, materiały wykończeniowe i dodatki. Zakres prac dekoratora wnętrz często obejmuje nie tylko domy i mieszkania, ale także sklepy czy salony usługowe, w których przygotowuje wystawy, a także biura. W warsztacie pracy dekoratora wnętrz znajdziemy wzorniki barw (RAL lub NCS), próbki tkanin, tapet i obić. Dodajmy na koniec, że chociaż architekt wnętrz często wykonuje pracę dekoratora, to dekorator nie może wykonywać pracy architekta wnętrz.
Czym zajmuje się dekorator wnętrz?
- Dekorator pomieszczeń aranżuje wnętrza, umiejętnie dobierając zarówno meble, jak i wykończenia i dodatki. To osoba, która powinna mieć dużą wrażliwość plastyczną. Często współpracuje z architektem wnętrz.
- Coraz częściej dekorator wnętrz pracuje jako home stager, który przygotowuje mieszkania i domy na wynajem lub na sprzedaż.
- Pomoc dekoratora wnętrz jest nieoceniona w aranżacji mieszkań, domów, a także sklepów, punktów usługowych i biur – zawsze wtedy, gdy wnętrza są wykończone, a potrzebują jedynie, by nadać im indywidualny charakter.
- Nieodzowne elementy wyposażenia warsztatu pracy dekoratora wnętrz to wzorniki barw oraz próbki kolorów, tkanin, tapet i obić.
Jak zostać dekoratorem wnętrz?
Dekoratorami wnętrz często zostają osoby cechujące się ponadprzeciętną wrażliwością plastyczną i artystyczną, dlatego w tej roli świetnie sprawdzają się absolwenci kierunków plastycznych. Do wykonywania zawodu dekoratora wnętrz nie jest jednak potrzebne wykształcenie wyższe. Aby rozpocząć karierę w tym zawodzie, wystarczy na przykład ukończyć szkołę policealną na kierunku dekorator wnętrz. Zawód ten wymaga dobrego gustu, bogatej wyobraźni, a także zainteresowania nowinkami architektonicznymi. Przyda się także umiejętność nawiązywania dobrych kontaktów z klientami.
W toku nauki uczniowie zdobywają praktyczne metody projektowania wnętrz, poznają dizajnerskie triki oraz tajniki pracy z materiałami i tkaninami. W programie przykładowej rocznej szkoły policealnej na kierunku dekorator wnętrz znajdziemy między innymi takie przedmioty jak projektowanie i ergonomia wnętrz mieszkalnych, wprowadzenie do materiałoznawstwa, triki dekoratorskie z metodyką pracy, tkaniny i inne materiały dekoracyjne, projektowanie kuchni, warsztat projektowy. Ponadto słuchacze takiego kierunku przygotowywani są do zawodu także dzięki takim przedmiotom jak historia sztuki i architektury XX wieku czy też podstawy psychologii z elementami treningu personalnego i psychologia biznesu.
Miesięczne zarobki dekoratora wnętrz zależą w dużej mierze od ilości zleceń, a także (podobnie jak w przypadku architekta wnętrz) od opinii, jaką cieszy się w środowisku. Cennik usług ustalany jest zawsze indywidualnie, ale można przyjąć, że godzinna porada dekoratora wnętrz kosztuje około 60 złotych. Cena ta mocno wzrasta, jeśli chcemy, by dekorator towarzyszył nam na zakupach i pomógł w doborze odpowiednich materiałów czy elementów wyposażenia.
Ścieżka do kariery dekoratora wnętrz:
- Dekoratorem wnętrz można zostać po ukończeniu rocznej szkoły policealnej.
- W programie kierunku dekorator wnętrz znajdują się takie przedmioty jak projektowanie i ergonomia wnętrz mieszkalnych, triki dekoratorskie z metodyką pracy, podstawy psychologii z elementami treningu interpersonalnego czy sztuka i architektura XX wieku.
- Ile zarabia dekorator wnętrz? Wszystko zależy od ilości zleceń, ale przyjmuje się średnio, że 60 złotych za godzinę konsultacji.
Projektant wnętrz – czym się zajmuje i ile zarabia?
Projektant wnętrz – zawód, który zwykle wymaga wąskiej specjalizacji. Projektanci wnętrz to osoby, które pracują w salonach mebli Mają odpowiednią wiedzę z zakresu instalacji, tak aby proponowane przez nich rozwiązania były możliwe do realizacji. Specjalizują się w jednej dziedzinie i warto korzystać z ich doradztwa podczas aranżacji pomieszczeń.
Kiedy przyda się rada projektanta wnętrz? Jeśli potrzebujemy szybkiego liftingu jednego pomieszczenia, na przykład łazienki, pokoju dziennego czy kuchni. W takim wypadku projektant może zaproponować najlepsze rozwiązanie - oczywiście zawierające produkty danego sklepu. Projektant pomoże dobrać konkretne materiały, zaznajomi nas z próbkami produktów, przygotuje ofertę cenową i będzie nam towarzyszył w procesie realizacji zamówienia.
Jak zostać projektantem wnętrz i jakie są zarobki w tym zawodzie? Od projektanta wnętrz – podobnie jak w przypadku pozostałych zawodów wymienionych powyżej – wymaga się pewnej wrażliwości estetycznej, a ponadto – zdolności technicznych. Do wykonywania takiego zawodu nie przygotuje nas żadna konkretna szkoła, jednak wszystkie szkoły, o których była mowa wcześniej, mogą nam znacznie ułatwić pracę na tym stanowisku. Projektant wnętrz przechodzi też szkolenia wewnętrzne zapewniane przez konkretne marki lub sklepy. Ile zarabia projektant wnętrz? Wszystko zależy od jego doświadczenia i umiejętności, a także marki, dla jakiej pracuje. Szacuje się, że będzie to kwota około 4000 brutto.
Czym zajmuje się projektant wnętrz?
- Projektant wnętrz związany jest z konkretnym sklepem lub producentem.
- Pomoże nam zaprojektować poszczególne pomieszczenia, biorąc pod uwagę przebieg instalacji.
- Warto skorzystać z usług projektanta wnętrz, jeśli decydujemy się na remont pojedynczych pomieszczeń i jesteśmy zdecydowani na korzystanie z produktów wybranego sklepu czy marki.