Krzesła, które zachwyciły świat designu!
Jeden designerski mebel potrafi zupełnie odmienić wnętrze. Wśród wartych uwagi elementów wyposażenia znajdują się nietypowe krzesła, którymi zachwyca się cały świat. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka oryginalnych mebli. Dowiedz się, kto je zaprojektował, dlaczego powstały i do jakiego wnętrza będą pasować.
O czym przeczytasz w artykule?
- Krzesło Wiggle Side – nietypowy materiał i niebanalny wygląd
- Rocking Armchair Rod Base – ergonomiczne i designerskie
- Panton Chair – krzesło z jednego kawałka plastiku
- Navy Chair – kultowy model znany na całym świecie
- Louis Ghost – nowoczesność połączona z tradycją
- Ant Chair – lekki model z wygodnym oparciem
Krzesło Wiggle Side – nietypowy materiał i niebanalny wygląd
Zaskoczyć można nie tylko wyglądem mebla, lecz także tworzywem wykorzystanym do jego produkcji. Z tego pomysłu skorzystał Frank Gehry, który w 1972 roku stworzył ciekawą serię Easy Edges, a jednym z jej elementów było krzesło Wiggle Side. Zostało zaprojektowane jako połączenie kilkudziesięciu warstw tektury wzmocnionych na brzegach twardą płytą pilśniową.
Ten kultowy mebel stał się na tyle popularny, że Frank Gehry przestał być kojarzony z dotychczasowymi osiągnięciami, a zaczął być znany wyłącznie jako projektant kolekcji Easy Edges. To sprawiło, że twórca znany z oryginalnych pomysłów architektonicznych zakończył produkcję krzesła Wiggle Side. W 2005 roku element wyposażenia znów pojawił się na rynku dzięki szwajcarskiej firmie Vitra, która przywróciła mebel do sprzedaży za zgodą projektanta.
W meblu połączono płynne kształty z naturalnym kolorem – takie zestawienie będzie idealne do wnętrz minimalistycznych, gdzie Wiggle Side zastąpi tradycyjny fotel, na przykład w formie uszaka. Krzesło z serii Easy Edges to również doskonała propozycja do mieszkania urządzonego w eklektycznym stylu – będzie kompanem dla industrialnych, klasycznych czy skandynawskich elementów. Mebel nie tylko prezentuje się znakomicie, lecz także jest niezwykle wytrzymały i stabilny dzięki odpowiedniemu połączeniu tektury oraz wzmocnieniu ich płytą pilśniową.
Z założenia krzesło Wiggle Side miało być produktem dla osób młodych i szukających tanich mebli. Produkcja modelu okazała się jednak kosztowna, dlatego produkt nigdy nie stał się masowy. Cena niebanalnego elementu wyposażenia to aż 3000 złotych.
- Krzesło Wiggle Side zaprojektował Frank Gehry w 1972 roku. Mebel wyprodukowano z tektury oraz twardej płyty pilśniowej, a jego oryginalny design będzie idealnym uzupełnieniem pomieszczenia urządzonego w eklektycznym stylu.
Rocking Armchair Rod Base – ergonomiczne i designerskie
To nietuzinkowe krzesło jest efektem współpracy, w którą zaangażowany był amerykański projektant Charles Eames wraz z żoną Ray. Model należy do serii Eames Plastic Armchair stworzonej w 1950 roku na potrzeby konkursu organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku – zadaniem było stworzenie mebli w niskich cenach, łatwo dostępnych, a jednocześnie wyjątkowo nowoczesnych. Małżeństwo zajęło drugie miejsce, jednak ich projekty są popularne aż do dziś.
Rocking Armchair Rod Base wykonano z tworzywa sztucznego, a dla twórców najważniejszym aspektem była wygoda użytkownika tego mebla. Widać to w kształcie, który jest wyjątkowo ergonomiczny. Zamiast standardowych nóg zastosowano w tym modelu płozy – to sprawia, że krzesło jest świetnym miejscem do wypoczynku.
Nowoczesny, a jednocześnie ponadczasowy model z serii Eames Plastic Armchair pasuje do wnętrz urządzonych zarówno w sposób klasyczny, jak i współczesny. Wkomponuje się również do mieszkań zaaranżowanych w stylu skandynawskim. Obecnie powstaje coraz więcej krzeseł inspirowanych konkursowymi modelami – można znaleźć je również w popularnych sieciówkach w niższej cenie. Cena oryginalnego RAR to ponad 2000 złotych.
- Charles Eames wraz z żoną Ray zaprojektowali Rocking Armchair Rod Base – krzesło, które w 1950 roku wraz z innymi modelami z tej samej serii wzięło udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Ciekawy mebel został wykonany z tworzywa sztucznego, a jego podstawę stanowią płozy, które czynią go wygodnym niczym fotel bujany.
Panton Chair – krzesło z jednego kawałka plastiku
Krzesło charakteryzujące się formą w kształcie litery „S” zaprojektował Verner Panton. Duńczyk był znany z nietuzinkowych i futurystycznych koncepcji elementów wyposażenia, ale był również odpowiedzialny za przestrzenie, na przykład restaurację w hotelu Astoria w Trondheim. Wymyślone przez niego krzesło Panton było pierwszym w historii modelem uformowanym wtryskowo z plastiku i stało się symbolem lat 60.
Początkowo krzesło wyprodukowano z poliestru i wzmocniono je włóknem szklanym, następnie zaczęto wykorzystywać poliuretanową piankę o wysokiej sprężystości. Niestety okazało się to niewystarczające, dlatego mebel szybko ulegał zniszczeniom, co doprowadziło do zatrzymania jego produkcji. W latach 80. Panton Chair znów pojawił się w sprzedaży dzięki plastikowi, który wyróżniał się znacznie wyższą jakością, a co za tym idzie zwiększoną wytrzymałością.
Krzesło o zmysłowych kształtach było tak popularne, że pojawiło się na okładce najważniejszego magazynu o modzie – Vogue, gdzie siedziała na nim Kate Moss. W 2006 roku pojawił się mniejszy model przeznaczony dla dzieci – nazwano go Panton Junior. Oryginalne krzesło pasuje do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych, a stosować można go nie tylko w aranżacji mieszkań, lecz także restauracji czy biur.
- Krzesło w kształcie litery „S” zaprojektował Verner Panton. Początkowo mebel nie wyróżniał się wysoką jakością, jednak poprawa materiału pozwoliła na powrót do produkowania Panton Chair, który powstał także w pomniejszonej wersji dla dzieci.
Model ten zaprojektował Wilton C. Dinges na zlecenie amerykańskiego rządu, który poszukiwał wytrzymałego krzesła na okręty wojenne. Mebel miał być niewrażliwy na wybuchy torpedowe, słoną wodę, korozję, a jednocześnie lekki. Spełnienie tylu warunków wymagało odpowiednich testów, dlatego założyciel firmy EMECO zrzucił krzesło z 6. piętra, co nie spowodowało większych uszkodzeń na powierzchni Navy Chair. Odważny test sprawił, że rozpoczęto produkcję mebla o aluminiowej konstrukcji.
Krzesło zaczęło pojawiać się w szpitalach, więzieniach, szkołach i biurach. W 2000 roku nowy projektant Philippe Starck rozsławił komfortowy model na cały świat, dzięki czemu można go spotkać w luksusowych hotelach czy butikach. Navy Chair to mebel, który pokochali także twórcy seriali – jest widoczny w amerykańskiej produkcji „Dr House”. Okazało się, że dla firmy EMECO ważna jest ekologia – wraz z Cola-Colą marka wyprodukowała Navy Chair ze 111 plastikowych butelek.
Wytrzymałość tradycyjnego modelu Navy Chair szacuje się aż na 150 lat, co jest możliwe dzięki skomplikowanym procesom. Model wyprodukowany we współpracy z Coca-Colą ma gwarancję na 30 lat i jest tańszy – jego cena to około 1300 złotych. Standardowy Navy Chair kosztuje około 2500 złotych.
- Navy Chair to siedzisko zaprojektowane na zlecenie amerykańskiego rządu, który oczekiwał lekkiego, a jednocześnie wytrzymałego krzesła. Stworzył je Wilton C. Dinges, który zadbał o odpowiednie testy, dzięki czemu jego projekt wyróżnia się gwarancją aż na 150 lat.
Louis Ghost – nowoczesność połączona z tradycją
Krzesło zaprojektował w 2002 roku Philippe Starck. Pomysł jest więc znacznie młodszy od pozostałych modeli, a już cieszy się tak samo dużą popularnością i okazuje się jednym z najczęściej podrabianych siedzisk. Mebel został wymyślony dla marki Kartell.
Krzesło Louis Ghost nosi taką nazwę nie bez powodu. Projekt nawiązuje bowiem do epoki Ludwika XV, a przy tym jest transparentny niczym „duch”, choć wciąż pozostaje charakterystycznym akcentem we wnętrzu. Mebel jest wykonany z poliwęglanu, dlatego cechuje go odporność na warunki atmosferyczne, wieloletnia wytrzymałość, niewrażliwość na zarysowania, a jednocześnie lekkość.
Model wymyślony przez francuskiego projektanta jest fantastycznym rozwiązaniem do niewielkich mieszkań, ponieważ nie przytłacza ich optycznie. Sprawdzi się we wnętrzach urządzonych elegancko, gdzie królują sztukaterie, ale będzie też ciekawym elementem industrialnej aranżacji. Louis Ghost to mebel zarówno do mieszkań, jak i sal konferencyjnych czy biur. Za znany na całym świecie model trzeba zapłacić ponad 1000 złotych.
- Louis Ghost to model, który ze względu na oryginalne wzornictwo oraz wysoką cenę jest jednym z najczęściej podrabianych. Mebel swoim wyglądem nawiązuje do nowoczesności, a jednocześnie epoki Ludwika VX, co daje niepowtarzalny efekt pasujący zarówno do eleganckich, jak i minimalistycznych aranżacji.
Ant Chair – lekki model z wygodnym oparciem
Krzesło zaprojektował Arne Jacobsen, którego uznaje się za jednego z najpopularniejszych projektantów duńskich. Model z oparciem przypominającym korpus mrówki miał tylko trzy nogi, co nie spodobało się firmie Fritz Hansen. Przedstawiciele marki uznali ten pomysł za niefunkcjonalny, jednak Jacobsen był pewny, że jego projekt spodoba się wielu osobom. Obiecał firmie Fritz Hansen, że wykupi wyprodukowane krzesła, jeśli nikt się nimi nie zainteresuje, jednak okazało się, że nie będzie to konieczne.
Zaprojektowane w 1952 roku krzesło było przeznaczone dla laboratorium badawczego insuliny. Do zalet mebla należała przede wszystkim łatwość składowania, ale także lekkość, która umożliwiała bezproblemowe przenoszenie modelu wykonanego ze sklejki oraz metalowych nóżek. Następcą krzesła w kształcie mrówki stał się model o nazwie Seria 7, który razem z Ant Chair pojawia się obecnie jako element nowoczesnych aranżacji.
- Krzesło z oparciem przypominającym mrówkę zaprojektował Arne Jacobsen, który był pewien, że model zdobędzie uznanie wśród wielu osób. Przekonał do tego firmę Fritz Hansen, a ta rozpoczęła produkcję mebla lekkiego, wygodnego i łatwego w przechowywaniu.
środa, 08 czerwiec 2022 09:35
wtorek, 04 maj 2021 16:50