Jak urządzić garderobę: na poddaszu, na wymiar, narożną czy z zasłoną?
Garderoba to pomieszczenie, o którym marzy wiele osób. Dodatkowa przestrzeń na odzież ułatwia utrzymanie porządku oraz pozwala zaoszczędzić miejsce w innych pokojach. Na poddaszu, w sypialni, na antresoli – jest wiele zakamarków, w których może powstać garderoba. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ją urządzić, żeby była funkcjonalna.
O czym przeczytasz w artykule?
- Garderoba – dlaczego warto ją mieć?
- Garderoba na poddaszu – nie obawiaj się skosów!
- Szafa do garderoby – gotowa czy na wymiar?
- Sypialnia z garderobą – jak ją urządzić?
- Garderoba z zasłoną – estetyczne i praktyczne rozwiązanie
- Wąska garderoba na antresoli – jak ją zaaranżować?
- Te kolory zastosuj w garderobie!
Garderoba – dlaczego warto ją mieć?
Garderoba ma tę zaletę, że można przechowywać w niej nie tylko ubrania całej rodziny, lecz także akcesoria do uprawiania sportu. W pomieszczeniu warto pozostawić miejsce na narty, odzież termoaktywną czy buty na siłownię. W garderobie znajdziesz również przestrzeń na walizki, koce, zasłony, poszewki, deskę do prasowania, pudełko z ozdobami świątecznymi czy ręczniki, na które zabrakło półki w łazience.
Wydzielenie niewielkiego pokoju na garderobę pomoże Ci uniknąć problemów z trudnymi do usunięcia zagnieceniami na koszulach. Łatwiejsze stanie się także poranne poszukiwanie stylizacji – każdy z elementów odzieży będzie lepiej widoczny niż w ciasnej i nieoświetlonej szafie. Nie bez znaczenia pozostanie łatwość utrzymania porządku dzięki dużej liczbie półek, szafek oraz drążków wypełnionych wieszakami. Garderoba stanie się również Twoją przymierzalnią – wystarczy, że zawiesisz w niej duże lustro, a szykowanie się na bankiet będzie prawdziwą przyjemnością.
Jak widzisz, zalet tego pomieszczenia jest wiele, dlatego warto wygospodarować pokój, w którym będzie garderoba. Wymiary funkcjonalnej przestrzeni służącej nie tylko do ubrań, lecz także do akcesoriów, to około 3m2. Jeśli nie możesz wygospodarować aż tyle, nie przejmuj się. Wąska garderoba o niewielkich wymiarach również okaże się praktyczna – wystarczy, że odpowiednio zagospodarujesz ją półkami, drążkami oraz gadżetami do przechowywania ubrań.
Zalety garderoby:
- Dzięki niej możesz zrezygnować z dużej szafy w korytarzu lub sypialni,
- Zmieszczą się w niej sportowe akcesoria,
- Będzie dodatkowym miejscem na zasłony, koce, walizki, ręczniki,
- Przechowywane w niej ubrania nie będą się gniotły,
- Nawet mała garderoba narożna może być funkcjonalna – wystarczy uzupełnić ją akcesoriami do przechowywania ubrań.
Garderoba na poddaszu – nie obawiaj się skosów!
Często to poddasze staje się jedyną przestrzenią, którą można przeznaczyć na garderobę. Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo niskie i nieustawne, skorzystaj z pomocy stolarza, który wykona zabudowę na wymiar. To pozwoli Ci zagospodarować każdy zakamarek pomieszczenia, a niewielkie schowki pod skosami posłużą Ci do ukrycia rzadziej noszonych ubrań lub gadżetów ułatwiających utrzymanie porządku w domu, na przykład mopa.
Garderoba pod skosem może być równie funkcjonalna jak pomieszczenie o normalnej wysokości. Wystarczy, że dobrze ją zaplanujesz, pamiętając przede wszystkim o drążkach. Część z nich powinna być zamontowana na wysokości około 170 centymetrów – dzięki temu możliwe stanie się powieszenie na nich płaszcza czy sukienki maxi. Pod skosami sprawdzą się drążki na koszule – powinny znaleźć się około 100 centymetrów nad podłogą.
Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, a Twój budżet ograniczony, zdecyduj się na stojaki na ubrania. Doskonałe będą modele, których wysokość można regulować – dopasujesz je idealnie do swoich potrzeb. Garderoba na poddaszu ze skosami będzie bardziej funkcjonalna, jeśli wyposażysz ją w gadżety ułatwiające porządkowanie odzieży. Zdecyduj się na organizery, w których przechowasz czapki, szaliki, rękawiczki czy skarpetki.
Jak urządzić garderobę na poddaszu?
- Zdecyduj się na pomoc stolarza – garderoba na wymiar pozwoli Ci wykorzystać całą przestrzeń,
- Pamiętaj o prawidłowym rozmieszczeniu drążków – wysokość to około 100 centymetrów, jeśli chcesz wieszać na nich koszule,
- Nieustawna garderoba pod skosem stanie się bardziej praktyczna, jeśli zagospodarujesz ją stojakami na kółkach oraz organizerami w formie tekstylnych regałów wiszących.
Szafa do garderoby – gotowa czy na wymiar?
Masz do dyspozycji duże pomieszczenie, w którym zmieści się garderoba? Bez obaw możesz zdecydować się na wysoką, gotową szafę. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością możliwość szybkiego zakupu, a dodatkowo stosunkowo niska cena. Duży wybór szaf pozwoli Ci również dopasować model pasujący do wystroju garderoby.
Gotowa szafa do garderoby ma jednak wiele wad, a jedną z nich mogą się okazać niewykorzystane zakamarki, które są nieprzydatne, a dodatkowo prezentują się nieestetycznie. Nie każdy mebel będzie miał zadowalające wnętrze. Nieodpowiednia liczba szafek, za mała przestrzeń na drążkach lub brak szuflad na bieliznę – to tylko część z problemów, na które możesz napotkać.
Masz niewielki pokój do zagospodarowania? Szafa na wymiar rewelacyjnie się u Ciebie sprawdzi. Zarówno małe, kwadratowe pomieszczenie, jak i garderoba na poddaszu pod skosem może być praktyczna, jeśli odpowiednio zaplanujesz wyposażenie i zrezygnujesz z gotowych rozwiązań.
Wykonana na wymiar szafa do garderoby będzie dopasowana w pełni do Twoich potrzeb, a firma zajmująca się nią weźmie pod uwagę indywidualne wymagania. Drzwi przesuwane czy uchylne, więcej szuflad lub półek, lustro na froncie – wszystkie decyzje podejmiesz samodzielnie, projektując wymarzony mebel. Dzięki temu wyposażenie będzie pasowało do przestrzeni, a jednocześnie garderoba na wymiar spełni wymagania wszystkich domowników.
- Szafa do garderoby może być gotowa – mniej za nią zapłacisz, a wizualnie może okazać się naprawdę ciekawa, jednak pozostawi problem z niewykorzystaną przestrzenią. Model na wymiar pozwoli Ci zagospodarować każdy kąt i dopasować wnętrze mebla do potrzeb rodziny.
Sypialnia z garderobą – jak ją urządzić?
Masz przestronny dom, ale dodatkowe pomieszczenie chcesz wykorzystać na łazienkę lub spiżarnię? Mieszkasz w małym mieszkaniu i brakuje Ci pokoju, w którym przechowasz ubrania? Garderoba w sypialni jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem! Ukryjesz ją we wnęce lub schowasz za eleganckim przepierzeniem.
Sypialnia z garderobą może być funkcjonalnym pomieszczeniem, jeśli odpowiednio wydzielisz dwie strefy. Zrobisz to przy pomocy drewnianego parawanu, którego odcień dobierzesz do aranżacji wnętrza. Obecnie bez trudu znajdziesz model z ciekawym wzorem lub miejscem przeznaczonym na fotografie – takim przepierzeniem dodasz wnętrzu indywidualnego charakteru.
Mała sypialnia z garderobą będzie łatwiejsza do zaaranżowania, jeśli w pomieszczeniu znajduje się wnęka. Tę przestrzeń zagospodarujesz niewielkim kosztem – wystarczy, że zamontujesz półki oraz drążki. Pokój podzielisz drzwiami harmonijkowymi, których montaż nie sprawi Ci żadnych trudności. Przesuwne skrzydło przymocujesz na szynach – przykręcisz je z łatwością do futryny.
Garderoba narożna to kolejne rozwiązanie do sypialni. Możesz skonstruować ją samodzielnie i ukryć, na przykład przy pomocy białych rolet rzymskich, które nadadzą całości delikatny styl. Znajdziesz także gotowe modele szaf dopasowanych do kąta pomieszczenia. Garderoba narożna pozwoli Ci wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, a dzięki niej duża zabudowa w przedpokoju lub salonie nie będzie konieczna.
Zależy Ci na dokładnym wydzieleniu stref, a Twoja sypialnia jest przestronna? Zdecyduj się na postawienie ścianki działowej z płyt kartonowo-gipsowych. Przepierzenie zastosuj za łóżkiem – niech ma taką samą szerokość jak zagłówek. Elegancji doda wnętrzu transparentna ścianka ze szprosami – warto wybrać listwy, które kolorem dopasują się do każdego stylu, na przykład czarne.
- Garderoba w sypialni może powstać dzięki ciekawym przepierzeniom. W tej roli sprawdzą się drewniany parawan, drzwi harmonijkowe, rolety rzymskie, ścianka działowa, szkło ze szprosami.
Garderoba z zasłoną – estetyczne i praktyczne rozwiązanie
Jeśli w Twoim mieszkaniu zabrakło przestrzeni na garderobę, możesz wydzielić ją w każdym pomieszczeniu – sypialni, salonie, przedpokoju. Nie musisz decydować się na tradycyjną szafę, która potrafi przytłoczyć wnętrze. Garderoba z zasłoną to eleganckie i niezwykle praktyczne rozwiązanie.
Skonstruowanie takiej zabudowy samodzielnie nie sprawi Ci trudności – za kotarą ukryj wiszące półki, teleskopowy wieszak, materiałowy regał. Zasłonę zawiesisz na pojedynczym karniszu. Jej kolor dopasuj do aranżacji pomieszczenia. Jeśli zależy Ci na eleganckim efekcie, zdecyduj się na chwosty.
Brakuje Ci czasu na samodzielne planowanie przestrzeni na ubrania za dekoracyjną kotarą? Garderoba z zasłoną znajduje się w ofercie wielu sklepów – wystarczy, że złożysz ją z przygotowanych elementów. Zalety rozwiązania to atrakcyjna cena, łatwość zakupu i szybkość samodzielnego montażu. Wadą może się okazać trudność w znalezieniu mebla pasującego do wnęki przeznaczonej na garderobę.
- Garderoba z zasłoną będzie fantastycznie wyglądać w niewielkich mieszkaniach. To komfortowe rozwiązanie stanie się okazją do podkreślenia wystroju wnętrza – dobierz do aranżacji odpowiedni kolor karnisza, odcień i rodzaj tkaniny, a także chwosty.
Wąska garderoba na antresoli – jak ją zaaranżować?
Jeśli masz odpowiednio wysokie mieszkanie, możesz zdecydować się na przechowywanie ubrań na antresoli. Wąska garderoba w połączeniu z małą biblioteczką i wygodnym fotelem uszakiem pozwolą Ci stworzyć estetyczną przestrzeń na półpiętrze. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce w niewielkim mieszkaniu.
Zadbaj o bezpieczeństwo użytkowania antresoli. Niech wejście na nią stanowią stabilne schodki lub niewielka, drewniana drabina. Pamiętaj również o zamontowaniu barierek – to bardzo ważne, jeśli masz dzieci lub zwierzęta.
Przestrzeń zagospodaruj przy pomocy praktycznych wieszaków na kółkach – wyższe sprawdzą się na sukienki, a niższe będą na koszule. Świetnie sprawdzą się także wieszane regały z materiału – będą odpowiednie na koszulki i swetry. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu ciężaru mebli, wybierz szafę tekstylną. Znacząco ułatwi posegregowanie ubrań, a dodatkowo ochroni je przed kurzem dzięki zamknięciu na suwaki.
- Wąska garderoba na antresoli to sposób na zagospodarowanie przestrzeni w niewielkim mieszkaniu. Konstruując półpiętro, pamiętaj o bezpieczeństwie – wybierz stabilne schodki lub wytrzymałą drabinkę oraz barierki.
Te kolory zastosuj w garderobie!
Garderoba na poddaszu, w salonie czy korytarzu – niezależnie od tego, gdzie wygospodarujesz na nią przestrzeń, musisz zadbać, żeby pasowała do aranżacji pozostałych pomieszczeń. Jeśli lubisz nowoczesny styl, postaw na jasne wyposażenie, które dodatkowo rozjaśni wnętrze zazwyczaj pozbawione okien. Garderoba biała będzie pięknie wyglądać, a dodatkowo ułatwi Ci znalezienie ubrań, których potrzebujesz, ponieważ na takim tle wszystko jest lepiej widoczne. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie jasnej przestrzeni – pamiętaj nie tylko o głównym żyrandolu, lecz także zamontowanych w szafie halogenach ułatwiających korzystanie z mebla.
W Twoim mieszkaniu króluje klasyczny styl? Urządzając pomieszczenie do przechowywania ubrań, również zastosuj tradycyjną aranżację. Jeśli to garderoba na poddaszu, postaw na beżowe ściany oraz drewniane półki. Wydzielając ją w sypialni, zdecyduj się na przepierzenie w formie drewnianych drzwi harmonijkowych lub ciężkiej zasłony w brązowym kolorze.
- Przestrzeń do przechowywania ubrań powinna pasować do wystroju reszty domu. Garderoba biała świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, a pokój z drewnem i ciepłymi brązami będzie odpowiedni do klasycznych aranżacji.
czwartek, 14 lipiec 2022 10:08