Mała garderoba w bloku? 8 organizacyjnych tricków!
Z roku na rok liczba naszych ubrań i sprzętów zdaje się nieustannie rosnąć, a przestrzeni w domu wcale nie przybywa — szczególnie kiedy dzielimy ją z dorastającymi dziećmi. Mała garderoba i związany z nią ciągły brak miejsca potrafi przysporzyć o ból głowy, istnieje jednak rozwiązania, dzięki którym uda nam się zagospodarować nawet najmniejszą dostępną powierzchnię w mieszkaniu. Oto sprawdzone patenty, dzięki którym z łatwością podejmiemy wyzwanie aranżacyjne, jakie rzuca nam mała garderoba w bloku.
O czym przeczytasz w artykule?
- Organizacyjne triki: mała garderoba
- Mała garderoba w bloku? Wyzwanie zostało rzucone!
- Jak zorganizować garderobę w przedpokoju?
- Gdzie sprawdzi się garderoba narożna?
- A może mała garderoba w sypialni?
Organizacyjne triki: mała garderoba
Nie byłoby sztuką urządzić przestronne i uporządkowane wnętrze, a wszystkie elementy garderoby i inne domowe sprzęty po prostu schować, gdyby nie to, że na drodze staje nam… ściana. Doskonale zrozumieją to ci z nas, którym trafiła się mała garderoba w bloku — z jednej strony niezbędna, z drugiej pełni dość ograniczoną funkcję w naszych mieszkaniach, gdyż zwyczajnie nie wszystko się w niej mieści.
Jak zamienić wady w zalety i wykorzystać niewielką szafę, jako pretekst do przemyślanej organizacji naszych rzeczy? Najważniejsze będzie odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka garderoba będzie do nas najbardziej pasować — otwarta, czy całkowicie zabudowana, czysto praktyczna, czy może nastrojowa i elegancka, a następnie dopasować nasze wyobrażenie do rozmiarów mieszkania.
Kreatywne pomysły na urządzenie małej przestrzeni do przechowywania:
- Kiedy mała garderoba nie ma w naszym mieszkaniu perspektyw, lepiej będzie postawić na zabudowanie dostępnej powierzchni szafami, a następnie zorganizowanie wokół niej typowo garderobianej przestrzeni — jasne kolory, dywan, duże lustro czy pufa to elementy, które wprowadzą kameralną atmosferę, w której miło będzie się nam ubierać,
- Ilość półek i szuflad jest w naszej garderobie ograniczona? W takim wypadku obowiązkowym elementem będą dodatkowe wieszaki w tych miejscach, w których zabudowa nie jest możliwa — pomogą utrzymać porządek i łatwo dostać się do najczęściej używanych ubrań,
- Podejdźmy do sprawy indywidualnie — mała garderoba zwykle wiąże się z decyzją o jej całościowej zabudowie szafami — nie zawsze jednak jest to najlepsze rozwiązanie — być może w naszym przypadku, bardziej niż rzędy szuflad, przyda się miejsce na toaletkę, wolnostojący wieszak czy niezabudowane półki,
- Nie zawsze musimy wszystko szczelnie chować! Jeżeli mamy, np. kolekcję pięknych sukienek czy koszul, wyeksponujmy je na wolno stojącym wieszaku w sypialni, zyskując tym samym cenne miejsce w szafie.
Mała garderoba w bloku? Wyzwanie zostało rzucone!
Garderoba z prawdziwego zdarzenia na małym metrażu? Podstawą będzie tu dobry projekt, czyli taki, który oprócz doskonale przemyślanego zagospodarowania przestrzeni, uwzględni również ciąg komunikacyjny, niezbędny dla korzystania z szaf i swobodnego przemieszczanie się pomiędzy pomieszczeniami. Oszczędne w przestrzeń rozwiązanie będą tu stanowić drzwi przesuwane lub, o ile jesteśmy jeszcze na etapie budowy mieszkania — drzwi do garderoby chowane w ścianie.
Pamiętajmy również, że mała garderoba w bloku ma pełnić swoje funkcje nie tylko na wysokości naszych głów, ale i nad nimi — zorganizujemy zatem zabudowę tak wysoko, jak się da. Na najwyższych półkach schowajmy ubrania sezonowe i inne, rzadziej używane dodatki, a do ich wygodnego zdejmowania użyjmy mocowanej do szafy, płaskiej drabinki czy też ruchomych schodków z podestem.
O czym warto pamiętać, urządzając małą garderobę:
- Przedpokój lub sypialnia to te pomieszczenia w mieszkaniu, w których najłatwiej znaleźć miejsce na garderobę. W niektórych przypadkach warto jednak poszukać niestandardowych rozwiązań i zaaranżować ją, np. wydzielając część dużej łazienki,
- Drzwi przesuwne pozwolą zaoszczędzić cenne centymetry przed szafami i nie zaburzą tak cennego dla garderoby ciągu komunikacyjnego,
- Poszukajmy rozwiązań, które pozwolą na zorganizowanie przestrzeni do przechowywania nawet wysoko pod sufitem,
- Zabudowa szufladami większej części małej garderoby może nieraz, (ze względu na przestrzeń niezbędną na ich prowadnice i boki), pochłonąć więcej miejsca, niż zwyczajne kartonowe pudła ustawione na otwartych półkach jedno za drugim.
Jak zorganizować garderobę w przedpokoju?
System przechowywania rzeczy w przedpokoju może przybrać przeróżne formy, od pojedynczych półek i wieszaków, poprzez zabudowaną szafę, aż po wymarzoną, obszerną przestrzeń do przechowywania, jaką jest specjalnie wydzielona garderoba. Mała powierzchnia nie ułatwia jednak całego przedsięwzięcia, dlatego najważniejszy będzie wybór takiego systemu szaf, półek i wieszaków, który pomieści nie tylko okrycia wierzchnie wszystkich domowników, ale i buty, ubrania sezonowe oraz inne akcesoria, które pragniemy mieć zawsze pod ręką w razie potrzeby.
Aby mała garderoba w przedpokoju nie zamieniła się jednak w pełną chaosu otchłań, do której wszyscy wrzucają wszystko, postawmy na sprawdzone rozwiązania jak, np. system przechowywania łączący w sobie zabudowaną szafę z osobnymi półkami na buty i zewnętrznym panelem na wieszaki, dzięki czemu każda rzecz będzie miała w nim swoje miejsce.
Niezależnie jednak od wielkości naszej garderoby, największy wpływ na utrzymanie w niej porządku będziemy mieli my sami — zawczasu zadbajmy więc o to, by zarówno dzieci, jak i dorośli domownicy wiedzieli, gdzie należy odłożyć klucze do domu, a gdzie mokry parasol, szczotkę do butów czy rolki.
Mała garderoba w przedpokoju — wskazówki organizacyjne:
- Dobrym wyborem dla niewielkiej powierzchni holu może okazać się garderoba modułowa, łącząca w sobie funkcję szafy, wieszaka na ubrania i szafki na buty,
- Prosta ławka czy pufa umożliwiająca wygodne założenie butów znacznie podniesie funkcjonalność przedpokoju,
- Aranżując garderobę, zadbajmy również o przemyślaną organizację drobiazgów. Pomogą nam w tym elementy takie jak stojak na parasole, koszyczek na klucze czy wieszak na akcesoria dla zwierząt.
- Starajmy się pilnować zarówno dzieci, jak i samych siebie, aby związane z przedpokojem podmioty były zawsze odkładane na swoje miejsce — pomoże to uniknąć chaosu i nieporządku na małej przestrzeni.
Gdzie sprawdzi się garderoba narożna?
Kąty to często niewykorzystana przestrzeń w mieszkaniu, która idealnie nadaje się na stworzenie pojemnej i stylowej przestrzeni do przechowywania — na co zwrócić uwagę, jeżeli garderoba narożna wpadła nam w oko? Na pierwszym miejscu dobrze będzie zacząć od budowy takiego mebla — do wyboru mamy szafy narożne klasyczne, takie w kształcie liter „L”, jak i szafy narożne zewnętrzne.
Nie bez znaczenia będzie również materiał, z jakiego garderoba narożna została wykonana — obecnie na salonach króluje drewno, a w nieco budżetowej wersji — różne materiały drewnopochodne, w kwestii drzwi niepodzielnie zaś rządzą te przesuwane, np. wykończone powiększającym optycznie przestrzeń lustrem czy też hartowanym szkłem.
Pamiętajmy również, że garderoba narożna będzie funkcjonalna tylko wtedy, gdy zadbamy o jej odpowiednie wyposażenie — system półek, koszyków i wieszaków powinien być przede wszystkim praktyczny i łatwo dostępny, co czasem może stanowić wyzwanie w narożnej części garderoby, dlatego też strefę tę najlepiej będzie przeznaczyć na ubrania wiszące.
Wybieramy garderobę z narożnikiem:
- Klasyczny narożnik — tradycyjny typ zabudowy garderoby, który zagospodarowuje przede wszystkim wolny kąt. Drzwi w tego typu szafach otwierają się równolegle do narożnika, przez co dostęp do wnętrza szafy jest ułatwiony,
- Narożnik w kształcie litery „L” — nieco nowocześniejsze rozwiązanie, które skupia się na zagospodarowaniu nie tylko narożnika, ale również odchodzących od niego ścian. Plusem tego modelu niewątpliwie jest efektowna, prosta linia mebli i przestronne wnętrza szaf, cenne, szczególnie kiedy trafiła nam się mała garderoba w bloku,
- Narożnik zewnętrzny — stanowi niejako odwrotność garderoby w kształcie litery „L”— buduje się go na planie kwadratu lub prostokąta, zwykle przy wykorzystaniu przesuwanych drzwi, a następnie uzupełnia wnętrze o dowolny system półek i wieszaków. Sprawdzi się jako osobna, mała garderoba na nieco większym metrażu.
A może mała garderoba w sypialni?
Obecnie coraz chętniej wybieramy osobną garderobę zamiast klasycznie zabudowanej szafy w pokoju sypialnym i nie bez powodu — nawet mała garderoba w sypialni da nam większą swobodę organizacyjną, niż zrobiłaby to największa nawet szafa. Jednym ruchem zamkniemy za nią drzwi po porannym szykowaniu się do wyjścia i niczym za dotknięciem magicznej różdżki, w pokoju znów zapanuje porządek.
Co wziąć pod uwagę, decydując się na wydzielenie części sypialni, czy też adaptując oddzielne pomieszczenie obok niej na przestrzeń garderobianą? Z pewnością ważne będzie, aby zadbać o ergonomię i sprytny podział wspólnej powierzchni na strefy dla poszczególnych domowników, nie zapominając przy tym o miejscu na bieliznę, krawaty, biżuterię i inne akcesoria potrzebne w trakcie ubierania się - zarówno te niezbędne pod ręką na co dzień, jak i te na specjalne okazje.
Planując garderobę w strefie sypialnej:
- Pamiętajmy, że wymaga nieco innego wyposażenia, niż w przypadku garderoby w przedpokoju — tutaj liczyć się będą półki, szuflady i wieszaki dopasowane nie tylko do naszych strojów, ale również bielizny, biżuterii, wyjściowych butów i innych akcesoriów,
- Każda, a szczególnie mała garderoba w sypialni nie obędzie się bez dobrego oświetlenia, dzięki któremu szykowanie się w niej do wyjścia będzie proste i przyjemne. Zadbajmy zatem zarówno o dobre oświetlenie główne, np. halogenowe, jak i oświetlenie punktowe oraz pod szafkowe,
- Nie zapomnijmy również o praktycznym i estetycznym wykończeniu, które podniesie komfort użytkowania garderoby— na ścianie zawieśmy duże, dobrze oświetlone lustro, a na ziemi połóżmy puchaty dywan i postawmy małą pufę.
czwartek, 14 lipiec 2022 09:21