24 domowe sposoby na muchy! Sprawdź, jak odstraszyć muchy - dekoportal.pl

24 domowe sposoby na muchy! Sprawdź, jak odstraszyć muchy

04 Wrz 2020 / Napisane przez  / Inne wnętrza

Jak skutecznie odstraszyć muchy? Wykorzystać do tego celu domowe sposoby, czy też chemiczne środki? Jakiego zapachu nie lubią muchy? Co je wabi? Zanim pozwolimy muchom zburzyć nasz odpoczynek na tarasie, popołudniową kawę z przyjaciółką w domu lub też rodzinnego grilla w ogrodzie, warto przeczytać niniejszy artykuł. Zebraliśmy w nim całe mnóstwo sposobów na pozbycie się much i na ich odstraszenie. Są na tyle skuteczne, że pozwolą nam w spokoju cieszyć się letnim odpoczynkiem.

simon john mchaffie Acdx55qNQlM unsplash
Z naszym poradnikiem dowiesz się jak skutecznie walczyć z niechcianymi owadami.

O czym przeczytasz w artykule?

Domowe sposoby na muchy

Zanim przejdziemy do stosowania konkretnych sposobów, warto przygotować się na to, że walka z muchami nie będzie łatwa. To owady odporne na wiele środków owadobójczych (które, mówiąc na marginesie, często nie są obojętne dla naszego zdrowia), a przy tym wabi je mnóstwo zapachów, które towarzyszą człowiekowi. Mimo to jednak nie jesteśmy bezradni!

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na muchy jest założenie w oknach moskitier. Uniemożliwiają wdarcie się do środka nie tylko much, ale także innych owadów, w tym komarów. W sezonie letnim warto montować je zarówno na wszystkich otwieranych oknach, jak i na drzwiach balkonowych. Mimo że moskitiery są bardzo skuteczne, trzeba wiedzieć, że muchy mogą dostać się do domu również inną drogą (drzwi, wywietrzniki).

Jak pozbyć się much domowym sposobem? Mamy na to świetne metody! Wystarczy przyrządzić własnej roboty spray na muchy. Do jego przygotowania będziemy potrzebować wody i mydła w płynie lub octu. Muchy spryskane taką mieszanką powinny spaść niemal od razu na ziemię. W pozbyciu się intruzów z domu może okazać się bardzo przydatny także lep na muchy domowej roboty. Aby go przyrządzić, łączymy kilka łyżek płynnego miodu z mąką kukurydzianą. Taką mieszaninę wykładamy na spodki i wstawiamy do szafek, w których przechowujemy produkty spożywcze. Zapach miodu zwabi muchy, które utkną w miksturze dzięki jej lepkiej konsystencji.

Jak odstraszyć muchy domowym sposobem? Tu niezastąpiony będzie ocet jabłkowy, którego zapachu muchy nie znoszą. Nalewamy go do niewielkiego pojemnika i przykrywamy gazą. Można go również nakryć folią aluminiową, w której zrobimy kilka otworów. Zapach octu jabłkowego powinien skutecznie odstraszyć muchy.

Najlepsze domowe sposoby na muchy:

  • Założenie w oknach i drzwiach balkonowych moskitier.
  • Przyrządzenie sprayu na muchy z wody i mydła w płynie lub octu.
  • Przyrządzenie lepu na muchy z miodu i mąki kukurydzianej,
  • Odstraszenie much zapachem octu jabłkowego.
jin yeong kim Af9ymctGPsI unsplash
Domowe sposoby są często równie skuteczne oraz co najważniejsze - sprawdzone.

Sposób na natrętne muchy w domu

Insekty w domu mogą być naprawdę uciążliwe dlatego, jeśli nie chcemy stosować domowych sposobów na muchy, warto sięgnąć po środki dostępne w sklepach. Jednym z takich środków (skutecznych, choć mało estetycznych) są lepy na muchy. Mamy tu do wyboru na przykład popularne wiszące taśmy z klejem, ale także wzorzyste paski, kwiaty czy motyle do przyklejenia na okno.

Skutecznym sposobem na pobycie się much są również pułapki, które zwabiają, a następnie niszczą owady. Zarówno w mieszkaniu, jak i na tarasie lub balkonie, warto zastosować specjalne, ultrafioletowe lampy, które wabią owady światłem, a następnie niszczą je elektryczną siatką rażącą. Mobilną wersją takich pułapek są łapki na muchy na baterie. Wystarczy, że dotkniemy taką łapką owada w locie, by go unieszkodliwić. Niezawodne mogą się również okazać zwykłe, plastikowe łapki na muchy.

Jak jeszcze można się pozbyć much? Dobrym rozwiązaniem są specjalne płytki na owady i odstraszacze, które wkłada się do kontaktu. Trzeba je jednak stosować z dużą ostrożnością, ponieważ większość z nich wydziela substancje lotne niebezpieczne dla dzieci, alergików i astmatyków. Doskonałą alternatywą może być tu stosowanie kominków, w których można podgrzewać olejki eteryczne odstraszające owady. Wystarczy wiedzieć, jakiego zapachu nie lubią muchy. Pomocne będą tu na przykład olejki z trawy cytrynowej, lawendowy, miętowy i bergamotkowy. Dodatkowo warto ustawić na parapecie okiennym doniczki z ziołami, których zapachu nie znoszą muchy: bazylią, tymiankiem czy rozmarynem.

Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie odstraszacze ultradźwiękowe, które nie szkodzą w żaden sposób człowiekowi, natomiast atakują układ słuchowy much. Powinni go jednak unikać właściciele gryzoni, ponieważ one również są wrażliwe na ultradźwięki. Efekty działania fal ultradźwiękowych widoczne są po kilku dniach od podłączenia urządzenia do kontaktu.

Walcząc z muchami, najczęściej początkowo sięgamy po mniej inwazyjne środki. Jeśli jednak okażą się one nieskuteczne, można także zdecydować się na zastosowanie preparatów o silniejszym działaniu, jak opryski chemiczne, którymi spryskuje się futryny okien i drzwi (nie wolno stosować ich w środku). Z kolei środki na muchy w  aerozolu stosuje się w zamkniętych pomieszczeniach, jednak po spryskaniu należy dokładnie wywietrzyć mieszkanie. Do środka można wejść dopiero po określonym przez producenta czasie.

Co na muchy w domu?

  • Lepy,
  • Pułapki,
  • Łapki,
  • Płytki,
  • Olejki eteryczne,
  • Zioła,
  • Odstraszacze ultradźwiękowe,
  • Opryski,
  • Spraye.
Co wabi muchy
Zapachy cytrusów są często tym czego muchy nie lubią najbardziej

Sposób na muchy na tarasie

Uciążliwie brzęczące i siadające na jedzeniu muchy potrafią skutecznie zburzyć nasz spokój podczas odpoczynku na tarasie. Tymczasem istnieje bardzo prosty, domowy sposób na ich odstraszenie. Wystarczy wypełnić worek foliowy wodą, wrzucić do niego kilka monet i powiesić na tarasie lub na pobliskim drzewie. Promienie słońca padające na worek i monety będą się odbijać, co wystraszy muchy, dając im wrażenie dużego zbiornika wodnego.

Wspominaliśmy już o zapachach, które odstraszają muchy, jednak jest to temat na tyle szeroki, że poświęcimy mu w tym miejscu nieco więcej uwagi. Przede wszystkim warto wiedzieć, że muchy nie lubią połączenia zapachów mięty, bawełny i ekstraktu waniliowego. Jak to wykorzystać na swoją korzyść? Na dnie płytkiego słoika układamy waciki i zalewamy je czterema łyżkami ekstraktu waniliowego. Na wierzchu układamy gałązki mięty i przykrywamy całość gazą. Tak przygotowany preparat ustawiamy na przykład obok koszyka z owocami.

Skuteczny środek do odstraszania much przygotujemy również z wódki i goździków lub lawendy. Taka kompozycja zapachowa powinna skutecznie je odstraszyć, podobnie jak mieszanina olejku cytrynowego z olejem kokosowym. Do miseczki wrzucamy kilka łyżek oleju kokosowego i dodajemy do niego 30 kropli olejku cytrynowego. Całość dokładnie mieszamy i ustawiamy w miejscu, gdzie najczęściej pojawiają się muchy.

Czego jeszcze nie lubią muchy? Zapachu ziół, które niemal zawsze mamy w domu. Mieszamy ze sobą pieprz, cynamon i czosnek w proszku, a następnie uzyskaną w ten sposób mieszankę umieszczamy w miejscu, do którego lubią przylatywać muchy. Połączenie zapachów czosnku, cynamonu i pieprzu powinno skutecznie zniechęcić owady.

Muchy możemy odstraszyć nie tylko odpowiednio dobranymi zapachami. Owady te na przykład nie znoszą paproci i lawendy, dlatego warto mieć je zarówno w domu, jak i na tarasie. Co ciekawe, zauważono również, że muchy nie lubią niebieskiego koloru, a ponadto boją się refleksów światła, jakie zapewnia wisząca w słońcu płyta CD.

Najlepszy sposób na muchy na dworze?

  • Zawieszenie worka foliowego z wodą i monetami lub płyt CD,
  • Zastosowanie mikstury łączącej zapachy bawełny, ekstraktu waniliowego i mięty,
  • Zastosowanie mieszanki oleju kokosowego i olejku cytrynowego,
  • Zastosowanie mieszaniny czosnku w proszku, pieprzu i cynamonu,
  • Postawienie przy oknie lub na tarasie paprotki i lawendy.
james wainscoat 2XBUZgUom0 unsplash
Niektóre rośliny mogą stać się Twoimi sojusznikami w walce z muchami.

Sposób na muchy na wsi

Spędzając czas na wsi, trzeba liczyć się z tym, że będziemy walczyć z muchami. Na szczęście, prócz wymienionych powyżej sposobów, istnieją jeszcze inne metody, które nadają się doskonale do zastosowania w warunkach wiejskich lub na działce.

Warto wypróbować na przykład domowej roboty opryski. Aby uzyskać płyn, który będzie odstraszał muchy, trzeba przyrządzić mocny wywar z goździków (na litr wody torebka goździków). Następnie studzimy go i przelewamy do butelki z atomizerem. Preparat rozpylamy wokół okien i drzwi kilka razy dziennie. Dobrym sposobem na odstraszenie much jest też wbicie goździków w pomarańczę lub jabłko i położenie owocu w miejscu, z którego chcemy odstraszyć muchy.

Dla tych, którzy nie przepadają za zapachem goździków, mamy inną, bardzo prostą w wykonaniu, a przy tym praktyczną propozycję. Pod oknami w ogródku albo w doniczkach na tarasie lub balkonie sadzimy duże ilości mięty. Możemy dodatkowo co jakiś czas poruszać jej listkami, by zapach był bardziej intensywny. To doskonały sposób na muchy na dworze.

Do odstraszania much można także użyć świeżych lub suszonych ziół, takich jak tymianek i rozmaryn. Jeśli wybieramy sposób do walki z muchami z użyciem suszonych ziół, to wkładamy je do małych woreczków z lnu lub bawełny i wieszamy na karniszach lub zasłonach. Aby ich działanie było skuteczne, powinno się zawiesić na jednym oknie co najmniej kilka takich woreczków. Warto również co jakiś czas zmieniać ich zawartość, ponieważ po jakimś czasie zapach ziół staje się mało wyczuwalny, a zależy nam na dużym stężeniu olejków eterycznych.

Czego nie lubią muchy?

  • Zapachu goździków,
  • Zapachu mięty,
  • Zapachu tymianku i rozmarynu.
Domowe sposoby na muchy
Wieś jest miejscem gdzie much jest najwięcej, a walka z nimi jest równie wymagająca.

Co wabi muchy?

Szukając sposobów na pozbycie się owadów, warto też wiedzieć, co przyciąga muchy. Dzięki temu być może uda nam się uniknąć ich towarzystwa! Muchy przyciąga przede wszystkim zapach odchodów i amoniaku.  Lubią resztki jedzenia, zepsute warzywa i owoce. Jeśli na przykład znajdują się one w koszu na śmieci razem z pieczywem pokrytym pleśnią, to możemy mieć pewność, że muchy je wyczują. Najlepiej więc jak najszybciej pozbywać się z domu resztek jedzenia i zawsze zamykać kosz.

Muchy może także zwabić lepiąca się, pokryta piaskiem podłoga, a nawet zabrudzony zlew, wanna czy umywalka. Dlatego też trzeba pamiętać o ich regularnym myciu, a latem dodatkowo o spryskaniu ich powierzchni octem, którego zapachu muchy nie lubią.

Muchy może zwabić nawet pozostawiona w wannie, zlewie czy misce woda. Co więcej, nadmiar wody powinno się również wylewać z doniczek i podstawek pod kwiaty w domu, na balkonie lub tarasie. Muchy lecą również do światła i do ciepła, jednak temu trudno nam będzie zaradzić.

Co przyciąga muchy?

  • Zapach odchodów i amoniaku,
  • Zapach zepsutego jedzenia,
  • Woda,
  • Światło,
  • Ciepło.


Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2023 10:13
komentarz /( 1 )
  • Weronika
    Weronika

    wtorek, 15 wrzesień 2020 16:12

    U mnie moskitiery wspaniale się sprawdzają.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.