Mozaika w łazience – wszystko, co musisz o niej wiedzieć! - dekoportal.pl

Mozaika w łazience – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

28 Wrz 2021 / Napisane przez  / Porady
Ceramiczna szklana i kamienna mozaika w łazience
Mozaika w łazience - to połączenie jest ponadczasowe

O czym przeczytasz w artykule?

Łazienka. Mozaika w różnych kształtach

Przymierzając się do wykończenia łazienki z użyciem mozaiki, warto wiedzieć, że może mieć ona różne kształty. Tradycyjna mozaika do łazienki składa się z prostokątnych lub kwadratowych kostek o wymiarach od 1 do 5 cm. Dodajmy tutaj od razu, że najtańsze i najpowszechniej stosowane (a przy tym wyjątkowo efektowne!) są mozaiki kwadratowe, powstające z cięcia dużych płytek. Obecnie jednak w sklepach znaleźć można mozaikę w różnych, nawet bardzo zaskakujących kształtach. Producenci oferują mozaiki heksagonalne, okrągłe, w kształcie rombów, pasków, kółek, elips, pierścieni, trójkątów, a nawet o nieregularnych kształtach.

Co ciekawe, w ostatnim czasie bardzo chętnie wykorzystuje się do wykańczania łazienek zjawiskowe mozaiki postarzane (o wyszczerbionych krawędziach). Produkuje się je poprzez kontrolowane tłuczenie płytek. Na czym polega taki proces? Płytki nacina się częściowo od spodu, wyznaczając miejsca, w których należy je podzielić, a następnie tłucze. W ten sposób powstają kostki które, choć różnią się od siebie, to mają przybliżony, określony przez producenta rozmiar i kształt.

Co warto wiedzieć na temat kształtów mozaiki?

  • Najpowszechniejsza i najtańsza jest mozaika kwadratowa.
  • Na rynku znajdziemy również mozaikę o innych kształtach, na przykład prostokąta, elipsy, rombu, paska, kółka, trójkąta, a nawet o kształtach nieregularnych.
  • Mozaikę postarzaną tworzy się w wyniku kontrolowanego tłuczenia płytek. Dzięki niemu powstają elementy o zbliżonym kształcie, jednak jednocześnie różniące się nieco od siebie.
Łazienka. Mozaika w różnych kształtach
Nieregularny kształt mozaiki dodaje jej niepowtarzalnego charakteru

Kolory mozaiki w łazience

Mozaika w łazience jest sama w sobie niezwykle dekoracyjna, dlatego też ze szczególną ostrożnością należy dobierać jej kolor (lub kolory). Najlepszy efekt wizualny osiągniemy, kładąc najciemniejsze odcienie mozaiki w dolnej strefie, neutralne barwy na poziomie oczu, a najjaśniejsze na samej górze. Jeśli zamierzamy położyć w łazience mozaikę wykonaną z niewielkich, kolorowych płytek, lepiej wybrać podobne odcienie. Mozaika z dużych kafli może wyglądać bardzo efektownie, jeśli pokusimy się o zabawę kolorem, jednak warto wówczas pamiętać o dodaniu do łazienki dużych luster, które będą optycznie powiększać wnętrze.

Czarno-biała mozaika jest na tyle uniwersalna, że nigdy nie wychodzi z mody i świetnie sprawdzi się zwłaszcza w łazienkach urządzonych w stylu glamour, klasycznym, rustykalnym, nowoczesnym lub eklektycznym. W łazience w stylu glamour wspaniały efekt uzyskamy, wybierając mozaikę z lustrzanym lub metalicznym połyskiem, nadającym pomieszczeniu luksusowy wygląd. Łazienkę w stylu klasycznym dopełni stylowa mozaika z wzorem z czarno-białych płytek. Z kolei mozaika we wnętrzu w stylu rustykalnym może być wykonana z postarzanych, matowych płytek. Czarno-biała mozaika w łazienkach urządzonych w stylu nowoczesnym lub eklektycznym nada im ekskluzywnego, odważnego charakteru, jeśli tylko zestawimy ją z oryginalnymi elementami wyposażenia.

Jednokolorowa mozaika w łazience doskonale sprawdza się na ścianach oraz zabudowach wanien i umywalek. Najczęściej jest ona wykonana z małych, szklanych kwadracików, które staną się fantastyczną ozdobą zarówno w małych, jak i w dużych łazienkach. Najczęściej stosuje się tu zasadę, że mozaika w małej łazience powinna mieć raczej jasne kolory, natomiast w dużej łazience możemy sobie pozwolić na większy wybór: od jasnych odcieni, przez kolorowe, aż do głębokiej czerni. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jasne, świetliste kolory powiększą optycznie wnętrze i nadadzą mu efekt higienicznej czystości. Ciemna mozaika w łazience sprawi z kolei, że pomieszczenie będzie się wydawać mniejsze,  bardziej przytulne (i co tu dużo mówić, bardziej ekskluzywne).

Kilka słów podsumowania na temat kolorów mozaiki do łazienki:

  • Ciemne odcienie mozaiki kładziemy w dolnej strefie łazienki, odcienie klasyczne na wysokości oczu, natomiast na samej górze można pokusić się o odcienie najjaśniejsze.
  • Kolorowa mozaika w łazience w połączeniu z dużymi lustrami może dać bardzo ciekawy efekt.
  • Biało-czarna mozaika w łazienkach może sprawdzić się w wielu stylizacjach: klasycznej, glamour, rustykalnej, nowoczesnej czy eklektycznej.
  • Na ścianach oraz do zabudowy wanien i umywalek stosuje się zwykle jednokolorową mozaikę.
  • Jasna mozaika w małej łazience powiększy optycznie wnętrze.
  • W dużej łazience możemy pokusić się o zastosowanie mozaiki w różnych kolorach i odcieniach, w zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt.
Kolory mozaiki w łazience
Kolor mozaiki należy zawsze wybierać w oparciu o to jaki efekt chcemy uzyskać w naszej łazience

Ceramiczna, szklana i kamienna mozaika w łazience

Do łazienek najchętniej wybiera się mozaikę ceramiczną, którą można bez trudu skomponować z innymi ceramicznymi płytkami. Mozaiki takie mogą mieć postać pociętych kawałków płytek przyklejonych do siatki, ale w sklepach znajdziemy także tak zwane mozaiki prasowane, w których każda kostka ma łagodne krawędzie i stanowi niezależny fragment całości. Ceramiczną mozaikę charakteryzuje stosunkowo niewielka nasiąkliwość.

Szklana mozaika do łazienki daje duże możliwości aranżacji. Dzięki niej wykonamy zabudowę okrągłej wanny, półek, lustra, półkolistych ścianek dzielących przestrzeń, a także innych elementów aranżacji wnętrza. Taka mozaika wykorzystywana jest jako idealny materiał do wykładania fontann, oczek wodnych oraz basenów. Jest ona materiałem całkowicie nienasiąkliwym. Szklana mozaika do łazienki powstaje ze szkła białego, barwionego oraz z domieszką mieniących się drobinek. Można ją znaleźć w wersji przezroczystej, matowej, błyszczącej lub z lustrzaną powierzchnią.

Kamienna mozaika w łazienkach może być wykonana z różnego rodzaju kamieni. Jej materiał budulcowy mogą stanowić zwykłe otoczaki, ale także kwarcyt, łupek, onyks, trawertyn i marmur. Co więcej, najbardziej ekskluzywne kamienne mozaiki mogą być nawet wykonane z piasku pustyni. Na mozaice z kamienia mogą powstawać przebarwienia i ma ona większą nasiąkliwość niż mozaika ceramiczna i szklana. Z tego też powodu układa się ją w miejscach nienarażonych na bezpośrednie działanie wody.

dekoportal006
Jeżeli planujesz umieszczenie mozaiki w pobliżu wanny lub prysznica - pamiętaj, aby nie była ona wykonana z kamienia

Mozaika drewniana w łazience. O innych, zaskakujących rodzajach mozaiki

Choć mozaiki wykonane z ceramiki, szkła i kamienia wciąż cieszą się największą popularnością, nie można tu ominąć tematu niezwykle oryginalnych, zaskakujących mozaik wykonanych z innych materiałów.

Bardzo ciekawie i oryginalnie wygląda na przykład mozaika drewniana w łazience. Do jej wykonania najczęściej stosuje się dąb, jesion, wenge, merbau, ale także bambus czy kokos. Drewno to poddaje się cięciu, szlifowaniu i olejowaniu. Podłoga wyłożona drewnianą mozaiką charakteryzuje się odpornością na ścieranie i twardością. Co więcej, dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych, od jasnoszarego po głęboki brąz.

Drewniana mozaika do łazienki przyklejona jest od spodu do specjalnej siatki, dzięki której całość można mocować zarówno do podłogi, jak i do ścian. Chociaż drewniane kostki są niezwykle dekoracyjne i stanowią oryginalną ozdobę łazienki same w sobie, dopiero w połączeniu z innymi materiałami tworzą doskonałą całość. Najpiękniej komponują się z nimi stal, szkło i kamień. Drewniana mozaika w łazience wymaga zastosowania profesjonalnego montażu oraz odpowiedniej pielęgnacji. Najczęściej można ją stosować w pomieszczeniach o umiarkowanej, stałej wilgotności. Nie zaleca się wykańczania taką mozaiką miejsc szczególnie narażonych na działanie wody, takich jak fontanny, brodziki prysznicowe, sauny lub baseny. Jeśli jednak ten wzór przypadł Ci do gustu, możesz pokusić się o warianty wykonane z materiałów drewnopodobnych.

Drewniana mozaika w łazience wydaje się dość ekstrawaganckim rozwiązaniem? Dodajmy więc jeszcze na koniec, że w sprzedaży istnieją również mozaiki wykonane z metalu, najczęściej miedzi lub brązu, a nawet macicy perłowej i kamieni półszlachetnych, które tworzą w łazience rodzaj aranżacyjnej biżuterii.

Materiały, z których wykonuje się nietypowe mozaiki:

  • Drewno (jesion, dąb, merbau, wenge, kokos, bambus),
  • Metal (miedź, brąz),
  • Macica perłowa,
  • Kamienie półszlachetne.
Mozaika drewniana w łazience. O innych zaskakujących rodzajach mozaiki
Drewniana mozaika często okazuje się mało spotykanym, lecz jak bardzo trafionym wyborem!

Jak stosować mozaikę w łazience?

Mozaika w łazience przyciąga wzrok, stanowiąc wspaniały element dekoracyjny. Doskonale prezentuje się na dużych powierzchniach, ale także na małych fragmentach ściany lub podłogi, we wnękach oraz na zabudowach wanny, brodzika prysznicowego albo umywalki. Mozaika w małej łazience pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni, natomiast w dużej łazience możemy dzięki niej stworzyć elegancki, wygodny i ekskluzywny pokój kąpielowy.

Mozaika o matowym wykończeniu absorbuje światło, co oznacza, że zmniejsza ona optycznie wnętrze, natomiast mozaika błyszcząca, odbijając światło, sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Warto tu zwrócić uwagę na aranżacje łazienek total look, które obecnie najczęściej oznaczają stylizacje w bieli lub czerni. Jednym z często popełnianych w tym przypadku błędów jest wykorzystywanie materiałów o podobnej powierzchni, na przykład gładkich frontów szafek i jednolitych kafelków o gładkich wykończeniach. Jeśli chcemy dodać głębi swojej aranżacji łazienki, warto do jej wykończenia wykorzystać płytki o różnych fakturach i kształtach.

Przepięknie na przykład będzie wyglądać czarna łazienka z wnęką wyłożoną błyszczącą, czarną mozaiką lub też biała łazienka z wanną otoczoną białą, matową mozaiką. Pozostałe płytki mogą również się od siebie różnić. Na podłodze zastosujmy duże kafle, a na ścianach mniejsze kafelki o tym samym kształcie.

Jeśli planujemy położyć w naszej łazience mozaikę na podłodze, najlepiej wybrać tę o matowym wykończeniu, o właściwościach antypoślizgowych. Warto też wiedzieć, że szklana mozaika łazienkowa stosunkowo szybko ulega zarysowaniu, dlatego nie stosuje się jej w pomieszczeniach poddawanych dużej eksploatacji (jak ściany i podłogi w miejscach publicznych).

W ostatnim czasie na popularności zyskuje trend polegający na bezfugowym układaniu płytek, w tym mozaiki. Chociaż brzmi on dość kusząco, trzeba zaznaczyć, że większość producentów zaleca stosowanie fugi choćby tak minimalnej, jak jedno- lub dwumilimetrowa. Dlaczego? W szczelinach pomiędzy poszczególnymi płytkami zbierają się zabrudzenia bardzo trudne do usunięcia. Ponadto, w przypadku bezfugowego ułożenia kostek i uszkodzenia jednej z nich nie usuniemy tylko jednej sztuki. Uszkodzeniu ulegną również sąsiadujące z nią płytki. Jeśli natomiast kafelki będą połączone fugą, z łatwością wyjmiemy tylko jedną, uszkodzoną kostkę.

O czym warto pamiętać, wybierając mozaikę do łazienki?

  • Mozaika prezentuje się doskonale zarówno w małych łazienkach, jak i w przestronnych pokojach kąpielowych.
  • Dzięki mozaice można w łatwy sposób nadać głębi łazienkom urządzonym w stylu total look.
  • Na podłogę w łazience warto wybrać matową mozaikę, która będzie miała właściwości antypoślizgowe.
  • Mozaika szklana szybko ulega zarysowaniu, dlatego nie zaleca się stosowania jej w miejscach szczególnie narażonych na zwiększoną eksploatację.
  • Podczas kładzenia mozaiki zawsze warto stosować fugi, choćby minimalne. Dzięki temu pomiędzy poszczególnymi płytkami nie będą się gromadziły zabrudzenia, a w razie ewentualnego uszkodzenia będzie można bez trudu wyjąć jedną kostkę, nie narażając na uszkodzenia kostek sąsiednich.


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 30 wrzesień 2021 12:07
komentarzy /( 2 )
  • Renia
    Renia

    poniedziałek, 06 czerwiec 2022 12:32

    Też uważam, że mozaika ma swój urok i w dużym stopniu podnosi walory pomieszczenia.
  • Michalina
    Michalina

    piątek, 04 wrzesień 2020 13:21

    Uwielbiam mozaiki, szczególnie na podłodze. :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.