7 pomysłów na styl marynistyczny w mieszkaniu! Zobacz, jak urządzić pokój w stylu marynarskim
Urządzając mieszkanie w stylu marynistycznym, sięgamy po wdzięczny temat, który można wykorzystać w fantastyczny sposób. Kolory, meble, dodatki, wykończenia i dekoracje w stylu marynarskim tworzą klimatyczne wnętrze, w którym każdy poczuje się jak w kajucie statku lub też jak na nadmorskich wakacjach. Co więcej, taki efekt można uzyskać w prosty sposób, bazując na tym, co już mamy. Zmiana zasłon, okrycia sofy lub narzuty na łóżko, kilka dodatków takich jak modele statków, fragment wiosła lub steru albo koło ratunkowe pozwalają zmienić cały wystrój pomieszczenia nie do poznania. Jak zamienić tradycyjnie urządzone pomieszczenie we wnętrze z morskim klimatem? Na co zwrócić uwagę? Jakie są elementy charakterystyczne dla stylu marynistycznego? Sprawdź!
O czym przeczytasz w artykule?
- Kolory w stylu marynistycznym
- Tkaniny podkreślające styl morski we wnętrzu
- Meble marynistyczne
- Styl marynistyczny – dodatki
- Salon w stylu marynistycznym
- Styl marine w pokoju dziecka
Kolory w stylu marynistycznym
Styl marynistyczny we wnętrzach rozpoznać można na pierwszy rzut oka dzięki stałej kolorystyce. Nie może w nim zabraknąć bieli, którą znajdziemy zarówno na podłodze, jak i na ścianach, meblach czy zasłonkach. To dzięki temu pomieszczenia urządzone w stylu marynarskim wydają się jasne i przestronne i nieodmiennie kojarzą się z latem, wakacjami i wypoczynkiem.
Urządzając mieszkanie w marynistycznym stylu, z pewnością sięgniemy również po kolor granatowy, który chyba najbardziej kojarzy się z morzem. Wykorzystamy go przede wszystkim w dekoracyjnych narzutach i poduszkach, które pięknie będą się komponować z bielą pościeli czy też obiciem sofy. Podobnie ma się sprawa z błękitem i wszelkimi odcieniami niebieskiego (indygo, ultramaryna, turkus). Dywaniki, pledy czy zasłony wykonane z naturalnych włókien, mogą wyglądać nawet na lekko sprane, co sprawi, że wnętrze będzie wyglądało bardziej swojsko i wakacyjnie.
W aranżacji wnętrza w stylu marynistycznym możemy również sięgnąć po odcienie żółtego, beżu i kremu. W połączeniu z bielą, granatem i błękitem będą się prezentować wyjątkowo pięknie, a dopełnieniem całości może stać się czerwień, która również kojarzy się z motywami morskimi, oraz brąz naturalnego drewna.
Kolory charakterystyczne dla stylu marynistycznego:
- Czysta biel, jak również jej złamane odcienie,
- Granatowy,
- Niebieski,
- Błękitny,
- Czerwony,
- Żółty,
- Zarówno jasny, jak i ciemny brąz naturalnego drewna.
Tkaniny podkreślające styl morski we wnętrzu
Tkaniny w stylu marynistycznym mają wyjątkowe znaczenie. Tu nie znajdziemy syntetycznych ani połyskujących materiałów. Wszelkie obicia, dywany, chodniki czy zasłony będą tu wykonane z naturalnych włókien. Dodajmy przy tym, że powstałe zagniecenia dodadzą do wnętrza nieco surowego klimatu, który w stylu marynistycznym nie zaszkodzi, a wręcz doda mu charakteru.
We wnętrzach urządzonych w stylu marynistycznym znajdziemy tkane dywaniki i chodniczki, zasłony uszyte z grubego płótna lub też lekkie, zwiewne, batystowe zasłonki. Narzuty, pościele i poduszki z lnu albo z bawełny mogą mieć wzory z motywami marynistycznymi, ale najpopularniejsze będą tu szerokie, biało-granatowe, biało-niebieskie i biało-szare pasy.
Urządzając pomieszczenie w stylu marynarskim, śmiało możemy sięgać po niekonwencjonalne rozwiązania, dzięki którym uzyskamy efekt lekkości, luzu i wakacyjnego wypoczynku. Jak już wspomnieliśmy na początku, rezultat taki można osiągnąć niewielkim wysiłkiem i za sprawą drobnych zmian.
Na przykład, jeśli chcemy zmienić stylizację naszej kanapy, możemy zarzucić na nią dużą płachtę płótna żeglarskiego, którego nadmiar zawiążemy po bokach w supły. Wszelkie marszczenia będą tu jak najbardziej wskazane. Do tego dołóżmy kilka dekoracyjnych poduszek z motywami kotwic, sterów lub muszli i pierwszy krok do zmiany zwykłego pokoju w pokój o wystroju marynarskim gotowy. Na drewnianym karniszu zawieśmy długie, batystowe zasłonki, które przy otwartym oknie będą powiewać, przypominając żagiel. Zamiast wełnianego dywanu połóżmy na podłodze bawełniane dywaniki lub matę z sizalu.
Jakie tkaniny są charakterystyczne dla stylu marynistycznego?
- Len,
- Bawełna,
- Batyst,
- Juta,
- Sizal.
Meble marynistyczne
We wnętrzach urządzonych w stylu marynarskim często spotkamy białe meble, również przecierane. W połączeniu z bielą płótna, białymi ścianami i dodatkami w kolorze niebieskim, granatowym lub czerwonym tworzą jasną, czystą całość. Meble takie zwykle są stylizowane, na przykład na wzór angielski. Świetnie wyglądają z uchwytami lub gałkami wykonanymi z naturalnego drewna.
W stylizacjach inspirowanych morzem doskonale prezentują się białe lub drewniane meble z frontami z tak zwanymi shuttersami, czyli z rodzajem żaluzji. Przywodzą one na myśl wakacyjny styl hamptons, którego nazwa pochodzi od nadmorskich posiadłości bogatych nowojorczyków. W stylu tym również znajdziemy wiele nawiązań do morza i plaży.
Szukając sposobu na urządzenie gabinetu, sypialni czy salonu w stylu marynistycznym, które jednocześnie mają tworzyć przytulną atmosferę, a przy tym dawać wrażenie stabilności, warto sięgnąć po meble z ciemnego drewna. Najpiękniej prezentują się oczywiście te wykonane z naturalnych surowców, przy czym mogą być one nawet nieco nadszarpnięte zębem czasu czy też postarzane. Będą przywodzić na myśl drzewo wyrzucone przez morze. Zwróćmy uwagę na meble z mosiężnymi uchwytami i gałkami, które w doskonały sposób imitują wyposażenie statków.
Jakie meble pasują do wnętrz urządzonych w stylu marine?
- Białe, stylizowane na angielskie lub postarzane,
- Z shuttersami, białe albo drewniane,
- Z ciemnego drewna i mosiężnymi, ciężkimi uchwytami i gałkami.
Styl marynistyczny – dodatki
Dodatki stosowane w aranżacji wnętrz w stylu marynistycznym są bardzo charakterystyczne. Co więcej, może ich być tu sporo, ponieważ będą robiły wrażenie kolekcji pamiątek z dalekich, morskich podróży. Nieodzownymi elementami dekoracyjnymi takich pomieszczeń są muszle, koralowce i słoje z piaskiem zebranym z morskiego dna. Takie drobiazgi mogą stworzyć doskonały, marynarski klimat, choć oczywiście to nie koniec możliwości.
Niezwykłe ozdoby we wnętrzach w stylu marynistycznym stanowią kawałki drewna wyłowionego z morza (sea-wood), statki zamknięte w szklanych butelkach, wiosła, kosze wyplatane z rattanu, wikliny lub trawy morskiej, jak również drewniane skrzynie z metalowymi okuciami, lampiony, liny czy modele okrętów.
Świetnym dopełnieniem marynistycznej aranżacji są siatki rybackie, zegary, busole, klepsydry, koła ratunkowe czy stery zawieszone na ścianie lub ustawione na półkach. Oryginalnym dodatkiem może być także strój marynarski lub choćby sama bluza albo czapka zamknięte za szybą i oprawione w ramę. Na suficie warto powiesić lampy wykonane z plecionego sznura lub ze stylizowanymi, metalowymi kloszami. Jeśli do wnętrza urządzonego w stylu marynarskim będą prowadziły drzwi z okrągłym okienkiem, to taka stylizacja będzie po prostu doskonała.
W aranżacji wnętrz w stylu marynistycznym na szczególną uwagę zasługują tapety. Królują na nich wzory w szerokie, biało-niebieskie pasy, motywy statków, kotwic i kół sterowych. Pięknie będzie wyglądało pomieszczenie w stylu marine z jedną ścianą oklejoną taką tapetą. Jeśli wnętrze jest niewielkie, jeszcze lepszym pomysłem będzie zastosowanie na ścianie fototapety przedstawiającej latarnię morską, plażę czy też pełne morze.
Dekoracje marynistyczne w wystroju wnętrz:
- Modele statków (również te zamknięte w butelkach), kawałki drewna wyłowione z morza, wiosła, drewniane skrzynie,
- Kosze wyplatane z trawy morskiej, wikliny lub rattanu,
- Busole, zegary, klepsydry,
- Lampy z metalowym okuciem lub wyplatane z liny,
- Koła ratunkowe, stery,
- Siatki rybackie,
- Strój marynarski lub jego elementy oprawione w ramę,
- Tapety i fototapety nawiązujące tematycznie do morza.
Salon w stylu marynistycznym
Styl marynistyczny w salonie wprowadza lekki, wakacyjny klimat, a przy tym pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu. Białe meble, jasne ściany i delikatne dodatki, jak również dekoracje nawiązujące do morza, statków i dalekich podróży sprawią dodatkowo, że całe pomieszczenie będzie bardzo ciekawe.
Jakie elementy warto wykorzystać w aranżacji salonu w stylu marynistycznym?
- Drewno: podłogi, belki, meble,
- Naturalne tkaniny w kolorach białym, niebieskim, granatowym i czerwonym,
- Stylizowane dodatki, takie jak globus, busola czy zegar.
Styl marine w pokoju dziecka
Marynistyczny styl doskonale nadaje się zarówno do pokoju dla niemowlaka, jak i dla starszego dziecka. Elementy związane z morskimi lub pirackimi przygodami, a także typowa dla tego stylu kolorystyka sprawią, że uzyskamy świeżą, pomysłową, a przy tym niezwykle ciekawą aranżację.
Jak urządzić pokój marynarski dla dziecka?
- W kolorach białym, niebieskim, granatowym i czerwonym,
- Wykorzystując białe, drewniane meble,
- Dekorując wnętrze proporczykami, obrazkami z motywami marynistycznymi,
- Stosując ramki na zdjęcia ozdobione muszlami i rozgwiazdami,
- Wprowadzając dodatki wykonane z wikliny, jak koszyki, pufy czy krzesła,
- Wykorzystując elementy wykonane z naturalnego drewna.
wtorek, 07 czerwiec 2022 08:11
wtorek, 04 sierpień 2020 20:48