Jak zrobić poidełko dla ptaków? 5 najlepszych pomysłów - dekoportal.pl

Jak zrobić poidełko dla ptaków? 5 najlepszych pomysłów

29 Gru 2021 / Napisane przez  / Porady
poidełko dla ptaków, poidło dla ptaków, poidełka dla ptaków
Poidło dla ptaków można wykonać samodzielnie za pomocą płaskiej misy postawionej na pniu.

Ciepły, letni dzień. Soczysta zieleń w naszym ogrodzie to tło dla gałązek i łodyżek uginających się pod ciężarem kolorowych kwiatów. W tym obrazku brakuje tylko ćwierkających, rozbryzgujących wesoło wodę ptaków. I nie ma nic trudnego w tym, by taki właśnie widok towarzyszył nam każdego dnia.

Poidło dla ptaków można w prosty sposób wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego celu choćby płaską, dużą misę i stawiając ją na pniu. Takie poidełko to jednak oczywiście nie tylko element dekoracyjny do naszego ogrodu. Dzięki niemu spragnione ptaki będą miały czystą wodę do picia i do kąpieli w upalne dni. Dziś przedstawiamy kilka fantastycznych sposobów na wykonanie poidełka dla ptaków. Niech staną się inspiracją do wspaniałej dekoracji ogródka, dzięki której dodatkowo będziemy mieć zapewnione niezapomniane chwile poświęcone obserwacji ptaków.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak zrobić poidełko dla ptaków z doniczek?

To niezwykle dekoracyjne poidełko można wykonać niemal za grosze, zwłaszcza że wielu z nas może mieć w domu rzeczy, które będą nam potrzebne do jego stworzenia. Do wykonania poidła będą nam potrzebne trzy ceramiczne doniczki. Jedna z nich powinna być płytka i mieć średnicę około 60 cm. Będzie to misa poidełka. Druga z kolei musi być wąska i mieć wysokość około 35 cm. Ta doniczka będzie naszą „nóżką”. Z kolei najmniejsza misa, o wysokości około 15 cm i średnicy około 40 cm, posłuży nam za podstawę.

Całość udekorujemy drobnymi, ozdobnymi elementami, które mogą stanowić uszkodzone, gliniane lub fajansowe miski, porcelanowe talerze czy kawałki glazury lub terakoty, a także szklane „kamyczki”. Im bardziej różnorodne elementy uda nam się zebrać, tym więcej czeka nas pracy, ale jednocześnie tym piękniejszy będzie efekt. Dodajmy tu, że wszystkie kawałki, jakich użyjemy do tworzenia dekoracji, powinny mieć podobną grubość.

Zanim przystąpimy do tworzenia poidełka dla ptaków DIY, warto przygotować specjalne obcęgi do płytek ceramicznych. Najłatwiejsze do układania będą formy trójkątów i kwadratów. Jeśli zdecydujemy się na potłuczenie materiału młotkiem na małe kawałki, stworzymy z nich nieregularny, choć równie ciekawy wzór. Co jeszcze będzie nam potrzebne oprócz wspomnianych przedmiotów? Gumowa szpachelka, klej montażowy, mrozoodporny, elastyczny klej do glazury oraz zaprawa do fugowania.

Wzór, jakim ozdobimy przygotowane donice, możemy naszkicować bezpośrednio na oklejanych powierzchniach. Odległości pomiędzy poszczególnymi elementami powinny wynieść co najwyżej 2 cm.

Bierzemy płaską doniczkę i przy użyciu grubej warstwy kleju montażowego przylepiamy do jej dna górną krawędź wysokiej doniczki. W ten sposób powstanie postument, dzięki któremu całe poidełko będzie stabilne. Misę poidełka doklejamy do dna środkowej doniczki. Teraz musimy odczekać co najmniej 8 godzin, by klej wysechł i związał odpowiednio wszystkie elementy. Po tym czasie możemy przystąpić do dekoracji poidełka.

Na niewielki fragment powierzchni nakładamy klej i stosunkowo szybko (w ciągu 10-15 minut, ponieważ klej po tym czasie już wysycha) przyklejamy przygotowane wcześniej części. Po skończonej pracy czekamy 24 godziny, do całkowitego wyschnięcia mozaiki. Na koniec, przy użyciu gumowej szpachelki, wypełniamy spoiny zaprawą fugową i wyrównujemy powierzchnię. Zabrudzone zaprawą elementy przecieramy wilgotną ściereczką, a po upływie 24 godzin przecieramy całość suchą szmatką. Nasze ceramiczne poidełko dla ptaków do ogrodu jest gotowe.

Więcej pomysłów na wykorzystanie doniczek oraz ich dekorację znajdziesz we wpisie: Jak ozodobić doniczki plastkowe? DIY i inspirujące pomysły.

Jak zrobić poidło dla ptaków?

  • Przygotować 3 misy różnej wielkości oraz (do ozdoby) szklane „kamyczki”, wyszczerbione, ceramiczne talerze czy też pozostałości po glazurze i terakocie.
  • Ponadto będą nam potrzebne: klej montażowy i klej do glazury, zaprawa do fugowania oraz gumowa szpachelka.
  • Misy oklejamy ozdobnymi, ceramicznymi i porcelanowymi kawałkami, wykańczając cały wzór zaprawą fugową.
poidełko dla ptaków, poidło dla ptaków, poidełka dla ptaków
Bardzo dekoracyjne poidełka można wykonać niewielkim kosztem.

Poidełko dla ptaków z podstawki do doniczki i tralki

Kolejny pomysł na poidło dla ptaków do ogrodu jest jeszcze prostszy w wykonaniu. Do stworzenia bardzo efektownego, uroczego poidełka, będziemy potrzebować terakotowej podstawki pod doniczkę, tralki (kolumny), gipsowych ptaszków (ozdoba, którą można bez trudu kupić w sklepie), uniwersalnego kleju montażowego, farby kredowej, lakieru jachtowego i pędzli. Z ich pomocą wyczarujesz niezwykle praktyczna rozwiązanie!

Przygotowane elementy, to jest tralkę, podstawkę i ptaszki myjemy dokładnie wodą z płynem do mycia naczyń. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń i odtłuścimy powierzchnię.

Sklejamy ze sobą poszczególne elementy przy użyciu kleju montażowego (ptaszki przyklejamy na krawędzi misy), a następnie zabieramy się za malowanie. Uwaga! Jeśli przygotowane części mają śliską powierzchnię, warto pomalować ją najpierw farbą podkładową. Na wierzch dajemy warstwę lakieru jachtowego. Dzięki temu poidełko będzie odporne na zmiany warunków atmosferycznych, w tym śnieg, mróz czy wilgoć.

Jak wykonać proste poidełko dla ptaków?

  • Wystarczy przygotować misę i tralkę oraz ozdobne figurki ptaszków.
  • Wszystkie elementy sklejamy ze sobą, a figurki doklejamy na krawędzi misy.
  • Na koniec malujemy całość lakierem jachtowym.
poidełko dla ptaków, poidło dla ptaków, poidełka dla ptaków
Poidełko dla ptaków do ogrodu.

Jak zrobić wiszące poidło dla ptaków do ogrodu?

Bardzo ciekawym i niezwykle dekoracyjnym rozwiązaniem jest wiszące poidełko w ogrodzie. Do jego wykonania będziemy potrzebować sizalową linkę oraz wieniec, na przykład z gałązek wierzby, o średnicy około 35 cm. Ponadto przygotowujemy: płaską misę z terakoty o średnicy około 20 cm (powinna się zmieścić do środka wieńca), sztuczne gałązki winorośli do ozdoby i klej do klejenia na gorąco.

Teraz przystępujemy do pracy. Ucinamy 3 kawałki linki o długości 50 cm i związujemy je razem na obydwu końcach. Wieniec wkładamy pomiędzy linki w taki sposób, aby związać je na środku koła. Gotowe! Teraz wystarczy powiesić poidełko na przykład na gałęzi i wypoziomować wieniec, a następnie przykleić go przy użyciu kleju. Na koniec wkładamy w wieniec kawałki przygotowanej wcześniej, sztucznej winorośli. Można wlać czystą wodę dla ptaków i rozkoszować się ich widokiem już dosłownie po kilku chwilach.

Jak zrobić wiszące poidełko dla ptaków?

  • Do wykonania wiszącego poidełka DIY będziemy potrzebować płaską misę z terakoty, wieniec z gałązek wierzby, sznurek sizalowy, klej do klejenia na gorąco oraz sztuczną winorośl do ozdoby.
  • Misę mocujemy na wieńcu, a następnie całość przewiązujemy w odpowiedni sposób sznurkiem i wieszamy na gałęzi.
poidełko dla ptaków, poidło dla ptaków, poidełka dla ptaków
Poidełko dla ptaków należy powiesić na gałęzi w ogrodzie.

Poidełko dla ptaków z butelki

Wyrzucasz stare butelki? Zamień je na poidełko! Poidło dla ptaków wykonane z użyciem zwykłej butelki PET to doskonałe rozwiązanie, jeśli nie mamy możliwości codziennego uzupełniania wody w pojemniczku. Do jego wykonania będziemy potrzebować szeroką podstawkę pod doniczkę o niskich brzegach (nie wyższych niż 3 cm), plastikową butelkę węższą od podstawki (do jej brzegów powinno pozostawać co najmniej 3-4 cm wolnego miejsca) oraz nożyczki.

Wycinamy z butelki dno w taki sposób, by było ono równe, w przeciwnym wypadku butelka się przewróci. Wyrzucamy dno, a w pozostałej części robimy małe nacięcie o wysokości 1 cm (nie może być ono wyższe niż brzegi podstawki). Do mocno zakręconej butelki wlewamy wodę, przykładamy dnem do podstawki i całość sprawnie odwracamy. Podstawka powinna być zapełniona tylko do wysokości nacięcia. Poidło dla ptaków jest już gotowe. Teraz wystarczy ustawić je w zacienionym miejscu i poczekać na przylot ptaków.

Jak to działa? Poziom wody na podstawce będzie się obniżał z chwilą, gdy ptaki zaczną korzystać z wodopoju. Obniży się do nacięcia, a następnie automatycznie będzie się znów podnosić, a do butelki dostanie się pęcherzyk powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba codziennie uzupełniać zbiorniczka, co może być szczególnie przydatne, jeśli dopajamy ptaki na przykład na działce i nie mamy możliwości codziennego uzupełniania wody.

Wykorzystanie starych butelek to jeden z elementów życia zero waste. Poznaj wiecej zasad tego stylu: Zero waste – co to?

Jak zrobić poidełko dla ptaków z butelki?

  • Potrzebujemy do tego celu szeroką podstawkę o niskich brzegach, plastikową butelkę i nożyczki.
  • Odcinamy dno butelki i robimy specjalne nacięcie. Mocno zakręcamy butelkę, ponieważ w przeciwnym wypadku cała woda od razu z niej wypłynie.
  • Wlewamy wodę do butelki i przykładamy ją do podstawki. Szybko ją odwracamy.
  • Poidełko z butelki sprawdza się doskonale w przypadku, gdy nie możemy codziennie uzupełniać wody dla ptaków. Poziom wody podnosi się w nim automatycznie.

Najlepsze miejsce na poidełko dla ptaków w ogrodzie

Miejsce, w którym ustawimy poidełko, powinno być starannie wybrane. Dobrze, aby było zaciszne i lekko zacienione, dzięki czemu woda nie będzie się zbyt szybko nagrzewać od słońca. Poidło nie może jednak znajdować się w całkowitym cieniu, ponieważ na ściankach naczynia szybko pojawią się glony.

Pobliże gęstego krzewu lub drzewa, w którym ptaki lubią przebywać, będzie idealnym miejscem na postawienie poidełka. Ptaki szybko zauważą wodę, a w razie gdy wyczują niebezpieczeństwo, będą mogły się natychmiast schronić w gałęziach lub w gąszczu krzewu.

Poidełka dla ptaków nie stawiamy bezpośrednio na ziemi. Stałyby się tutaj łatwym łupem dla drapieżników, choćby dla kotów. Dlatego też najlepiej jest zawiesić je na gałęzi, umieścić na wysokiej podstawie lub też choćby na wysokim pniu. Z takich miejsc ptaki będą miały lepszą widoczność w razie ewentualnego zagrożenia.

Przyjemna obserwacja ptaków nie jest zarezerwowana tylko dla osób będących w posiadaniu ogrodu. Poidełko równie dobrze sprawdzi się na balkonie, na tarasie lub w altanie, a nawet na okiennym parapecie.

Poidełko może być elementem modnego ogrodu! Sprawdź, jakie są trendy: Modne ogrody 2022.

Gdzie umieścić poidełko dla ptaków?

  • W spokojnym, lekko zacienionym miejscu,
  • W pobliżu krzewu lub drzewa,
  • Na podwyższeniu, by nie stały się łatwym łupem dla drapieżników,
  • W ogrodzie, w altance, na tarasie, na balkonie lub na parapecie.

Czyszczenie poidełka dla ptaków

Poidełko, z którego będą korzystały ptaki, powinno być nie tylko efektowne, ale również (a właściwie przede wszystkim) funkcjonalne. Musi być wygodne i łatwe do czyszczenia, byśmy mogli zapewnić skrzydlatym gościom stały dostęp do czystej wody. Jednocześnie jednak powinno być na tyle głębokie, by woda nie wysychała w nim zbyt szybko.

Nawet jeśli nie mamy zamiaru wykonywać specjalnego poidełka, to w tej funkcji doskonale sprawdzi się szerokie, niezbyt głębokie i płaskie naczynie. Jego średnica powinna wynieść od 20 do 60 cm, natomiast optymalna głębokość to 5-15 cm. Dzięki temu ptaki będą mogły nie tylko się z niego napić, ale także wykorzystać je do codziennej kąpieli.

Poidełko dla ptaków do ogrodu czy też na taras albo balkon powinno być zawsze pełne czystej wody. Wszelkie glony czy inne zanieczyszczenia należy systematycznie usuwać i dopiero wówczas uzupełniać naczynie wodą. Poidła nie myjemy detergentami ani tym bardziej żadnymi chemikaliami, gdyż ich pozostałości łatwo przenikną do wody, a stąd już tylko krok do zatrucia ptaków. Należy je myć wodą przy użyciu szorstkiej szczotki, a następnie przepłukać, najlepiej ciepłą wodą. Jeśli naczynie okaże się trudne do umycia, a jego powierzchnia jest odporna na zarysowania, do jego wyczyszczenia można użyć drobnego piasku.

Jak czyścić poidełko dla ptaków?

  • Nie używamy do jego mycia żadnych środków chemicznych ani detergentów.
  • Poidełka czyścimy przy użyciu twardej szczotki i wody. Jeśli są bardzo zabrudzone, do ich mycia można zastosować piasek.


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 07 lipiec 2022 13:24
komentarzy /( 2 )
  • Tadek
    Tadek

    czwartek, 26 maj 2022 11:10

    Dobrze że autor wspomniał o czyszczeniu takich poidełek. To jest też bardzo ważne
  • Weronika Z.
    Weronika Z.

    poniedziałek, 03 styczeń 2022 08:36

    Super artykuł, pamiętajmy jednak, że raz zaproszone ptaszki do ogrodu, będą nas odwiedzać codziennie! Dbajmy więc o regularne uzupełnianie wody w poidełku.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.