Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które lepsze? - dekoportal.pl

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które lepsze?

11 Gru 2019 / Napisała  / Inne wnętrza
drzwi przylgowe co to oznacza, czym są drzwi przylgowe, drzwi z przylgą
W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać w mieszkaniu warto rozważyć wybór drzwi przylgowych lub bezprzylgowych

Materiał wykonania, odcień, ozdobne frezy lub przeszklenia – nad tym wszystkim zastanawiasz się, wybierając skrzydło wewnętrzne, jednak jego estetyka zależy również od konstrukcji. Możesz zdecydować: drzwi bezprzylgowe czy przylgowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, którym warto się przyjrzeć, ponieważ wybór nieodpowiedniego skrzydła będzie miał wpływ na aranżację oraz komfort użytkowania pomieszczenia. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, co jest lepsze: drzwi bezprzylgowe czy przylgowe?

O czym przeczytasz w artykule?

Drzwi przylgowe – najpopularniejsze rozwiązanie w polskich domach

Drzwi przylgowe to rozwiązanie, które zauważysz w wielu polskich domach. Skrzydła te mają felc, który jest węższą częścią od wewnętrznej strony drzwi, oraz przylgę, czyli dłuższą krawędź. Przylga sprawia, że drzwi wystają na ościeżnicę po zamknięciu. Skrzydło ma również widoczne zawiasy.

Drzwi przylgowe sprawiają, że część zamka, a dokładniej zaczep, jest niewidoczna. Zakrywa go bowiem wystająca krawędź. Zaletą skrzydeł z uskokiem jest łatwość regulowania. Docenisz również dużą różnorodność dostępnych modeli – drzwi przylgowe są wyjątkowo popularne, dlatego dostępne w rozmaitych kolorach.

Drzwi przylgowe:

  • Popularne w polskich domach,
  • Mają felc i krawędź,
  • Wystają na ościeżnicę po zamknięciu,
  • Mają widoczne zawiasy,
  • Są łatwe do regulowania,
  • Na rynku dostępna jest duża różnorodność modeli.
otwarte drzwi przylgowe, drzwi przylgowe montaż, drzwi przylgowe regulacja
Drzwi przylgowe są najczęściej wybierane w aranżacjach mieszkań, są łatwe w montażu i regulacji

Drzwi bezprzylgowe – czym się charakteryzują?

Drzwi bezprzylgowe są nieco rzadziej widziane w aranżacjach. Dopiero zaczynają zdobywać sympatię osób, które lubią minimalistyczne rozwiązania. Drzwi bezprzylgowe charakteryzują się widoczną, jednak bardzo wąską szczeliną pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą – wynika ona z braku wcięcia w konstrukcji. Modele bez krawędzi mają najczęściej zamki magnetyczne, co sprawia, że naciskanie klamki jest właściwie niepotrzebne podczas zamykania.

Drzwi bezprzylgowe nie mają charakterystycznego wcięcia, dlatego ich powierzchnia jest równa z powierzchnią ościeżnicy. Modele tego typu niejako chowają się w ościeżnicy, nie wystając na nią. Możesz więc sprawić, że skrzydło stanie się niemal niewidoczne na tle ściany. Zaletą modelu bez krawędzi jest również możliwość ukrycia zawiasów.

Drzwi bezprzylgowe:

  • Mniej popularne,
  • Mają widoczną niewielką szczelinę pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą,
  • Najczęściej stosuje się w nich zamki magnetyczne,
  • Powierzchnia skrzydła jest równa z powierzchnią ościeżnicy,
  • Mogą stać się właściwie niewidoczne na tle ściany.
drzwi bezprzylgowe, jak wyglądają drzwi bezprzylgowe, drzwi bezprzylgowe co to jest
W drzwiach bezprzylgowych powierzchnia skrzydła jest równa powierzchni ościeżnicy, fot. Classen

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które lepsze?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe. Zwróć uwagę na wielkość powierzchni, w której będą znajdowały się drzwi przylgowe czy bezprzylgowe. Które lepsze w przypadku wąskiego korytarza? Zdecydowanie drzwi bezprzylgowe dopasowane kolorystycznie do ściany – wtopią się w tło i nie będą przytłaczały przestrzeni, mimo że sprawiają wrażenie masywniejszych niż model z krawędzią.

Zastanawiając się, co wybrać: drzwi bezprzylgowe czy przylgowe, weź pod uwagę ceny obydwu rozwiązań. Model z krawędzią jest popularny, łatwiej dostępny, a przez to również tańszy. Drzwi bezprzylgowe są same w sobie droższe, a dodatkowo ich montaż jest znacznie trudniejszy, co również przekłada się na wyższą cenę. Wybór skrzydła musisz więc uzależnić od przygotowanego budżetu.

Myśląc o tym, czy lepsze będą drzwi bezprzylgowe czy przylgowe, zwróć uwagę na możliwość regulowania zawiasów, co jest znacznie prostszym zadaniem w przypadku skrzydeł z felcem. Model z krawędzią będzie bezpieczniejszy do mieszkania dopiero oddanego do użytku. Ściany w takim wnętrzu będą bowiem długi czas osiadać. Ważna jest również izolacja akustyczna – może się okazać, że drzwi przylgowe nieco lepiej stłumią dźwięki wydobywające się z pomieszczenia.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które lepsze?

  • Na niewielkiej przestrzeni lepiej sprawdzą się drzwi bezprzylgowe, zwłaszcza jeśli dopasujesz je barwą do ściany,
  • Drzwi przylgowe są tańsze,
  • Drzwi bezprzylgowe są trudniejsze w montażu, co zwiększa ich cenę,
  • Model z felcem będzie lepszy do mieszkania właśnie oddanego do użytku, ponieważ ściany w takim miejscu ciągle pracują,
  • Drzwi z krawędzią zapewnią nieco lepszą izolację dźwiękową.
wygląd drzwi bezprzylgowych, drzwi bez przylgi, drzwi bezprzylgowe charakterystyka
Drzwi bezprzylgowe są droższe i trudniejsze w montażu, fot. Classen

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – jak dopasować je do aranżacji?

Drzwi przylgowe doskonale zaprezentują się w klasycznie urządzonej przestrzeni, zwłaszcza jeśli wybierzesz model w brązowym odcieniu. Skrzydło z felcem dopasujesz również do wnętrza rustykalnego czy urządzonego w stylu retro. Nie znaczy to jednak, że drzwi przylgowe nie sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu. Wystarczy, że postawisz na biały, gładki model lub skrzydło z niewielkim, eleganckim frezowaniem, żeby wykończyć przestrzeń urządzoną zgodnie z najnowszymi trendami.

Drzwi bezprzylgowe są idealnym rozwiązaniem do minimalistycznego wnętrza. Biały model skomponujesz z białą ścianą – dzięki temu zyskasz nowoczesny efekt, a dodatkowo rozjaśnisz przestrzeń. Skrzydło bezfelcowe nie musi być jednak gładkie – istnieją modele, które mają oryginalne frezowania zarówno na drzwiach, jak i ościeżnicy. Dzięki temu modele bez krawędzi wkomponujesz również w klasyczną przestrzeń.

Drzwi bezprzylgowe i przylgowe – jak wkomponować je w wystrój?

  • Drzwi bezprzylgowe – dobrze zaprezentują się w minimalistycznej aranżacji; biały model w połączeniu z białą ścianą pozwoli rozświetlić wnętrze; drzwi bez krawędzi występują również we frezowanej wersji, która sprawdzi się w tradycyjnym wystroju,
  • Drzwi przylgowe – idealne do klasycznej aranżacji oraz stylistyki retro; modele gładkie lub z delikatnymi, eleganckimi frezowaniami sprawdzą się także w nowoczesnej przestrzeni.
drzwi przylgowe w stylu nowoczesnym, białe drzwi przylgowe, drzwi do mieszkania
Rodzaj drzwi do mieszkania powinno się wybierać w zależności od stylu aranżacji wnętrza

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Wiesz już, co jest lepsze: drzwi bezprzylgowe czy przylgowe? Pamiętaj również o wyborze strony, na którą skrzydło ma się otwierać. Od tego zależeć będzie komfort poruszania się po pomieszczeniu.

Do wyboru masz różnorodne wykończenia skrzydła. Lakierowane, foliowane, laminowane, fornirowane – decyzja zależy od Twoich upodobań estetycznych, ale także oczekiwań względem łatwości czyszczenia, odporności na wilgoć oraz niewrażliwości na uszkodzenia mechaniczne.

Wybór dotyczący wyglądu skrzydła to nie tylko odcień, lecz także przeszklenia. Transparentne szkło sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak gabinet, zwłaszcza jeśli nie ma w nich dostępu do dużej ilości światła naturalnego. Przeszklenia mogą być również mleczne – są wtedy ozdobą, a jednocześnie zapewniają prywatność.

Wybór odpowiedniego skrzydła zapewni Ci wygodę podczas korzystania z pomieszczenia, a także spójny wystrój. Przemyślana decyzja to gwarancja, że zakupiony model zagwarantuje odpowiednią izolację akustyczną. Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe, przeszklone czy pełne, ozdobione frezowaniami lub gładkie – wybór skrzydeł wewnętrznych jest wyjątkowo duży, dlatego warto rozważyć wszystkie rozwiązania, żeby przez wiele lat cieszyć się wytrzymałym modelem pozbawionym nieestetycznych zarysowań.

Wybierając drzwi, zwróć również uwagę:

  • Na to, na którą stronę się otwierają,
  • Jak są wykończone – lakierowane, foliowane, laminowane lub fornirowane,
  • Czy mają przeszklenia – mleczne lub transparentne.
drzwi wewnętrzne, drzwi do pokoju, drzwi w mieszkaniu
Przy wyborze drzwi wewnętrznych należy zwrócić uwagę na materiały wykończeniowe, szerokość i stronę otwierania


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 11 grudzień 2019 14:18
komentarz /( 1 )
  • Kamila
    Kamila

    środa, 29 czerwiec 2022 10:04

    bardzo podobają mi się drzwi bezprzylgowe. Świetnie pasują do nowoczesnych aranżacji, co nawet widać na zdjęciach powyżej

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.