Jak dobrać kolor fugi? Podpowiadamy, jaka fuga do białych, szarych, czarnych i jasnych płytek! - dekoportal.pl

Jak dobrać kolor fugi?

Podpowiadamy, jaka fuga do białych, szarych, czarnych i jasnych płytek!
30 Lip 2019 / Napisała  / Inne wnętrza
fuga do płytek, kolor fugi do płytek, fugowanie białych płytek
Ogromny wybór kolorów fug pozwala dopasować je do każdego koloru płytek

Wydawać by się mogło, że kolor fugi to sprawa drugorzędna w wykończeniu podłóg czy ścian, jednak w rzeczywistości będzie on odgrywał ogromną rolę w uzyskaniu końcowego efektu. Dobrze dobrany kolor fugi podkreśli nie tylko piękno płytek, ale także ich kształt. Z kolei źle dobrany kolor fugi może zniszczyć całą aranżację, zbytnio „gryząc się” z kolorem płytek. Jaki kolor fugi do jasnych płytek będzie najlepszy? Czy biała fuga to dobry pomysł? Do jakich płytek będzie najlepiej pasowała fuga z brokatem? Podstawowa zasada wyboru fugi mówi, że trzeba się zdecydować albo na podobieństwo, albo na kontrast. Sprawa nie jest jednak aż tak prosta – przecież fakt, że dany kolor kontrastuje z drugim, wcale nie oznacza, że zestawienie to będzie estetyczne. Przedstawiamy propozycje różnych zestawień kolorów, które – taką mamy nadzieję – zaowocują udanymi aranżacjami wnętrz i tarasów.

O czym przeczytasz w artykule?

Fuga. Kilka podstawowych informacji

Fuga pełni ważne funkcje praktyczne. Amortyzuje ruchy materiałów związanych ze zmianami temperatury i wilgotności, wzmacnia przyczepność płytek do podłoża, zapobiega wnikaniu wody i zabrudzeń pomiędzy płytki, a także zabezpiecza krawędzie płytek. Dzięki fudze płytki nie odkształcają się i nie pękają.

Fugi potrzebne są zarówno w przypadku płytek podłogowych, jak i ściennych. Stosuje się je w przypadku glazury, terakoty, kamienia, gresu czy klinkieru. Dobieramy ją ze względu na właściwości – inne wewnątrz budynku, a inne na przykład na tarasie. Jej kolor bierzemy pod uwagę w dalszej kolejności.

Raz położona fuga może nam służyć wiele lat, jednak z czasem może ulec zabrudzeniu, wyszczerbieniu lub też po prostu możemy mieć ochotę ją zmienić. Można to zrobić samodzielnie, wyskrobując starą spoinę (cementową), a następnie wypełniając szczeliny masą i formując ją. Jeśli jednak chcemy tylko odświeżyć kolor, warto sięgnąć po dostępne na rynku farby, które pozwalają na taką zmianę w bardzo krótkim czasie (jak pomalować fugę? Pod koniec artykułu znajdziecie dokładną instrukcję).

Co warto wiedzieć na temat fugi?

  • Pełni przede wszystkim funkcje praktyczne: amortyzuje, zabezpiecza i wzmacnia przyczepność płytek do podłoża.
  • Dobór fugi uzależniamy w pierwszej kolejności od jej właściwości.
  • Fugę można wymienić lub pomalować.
kładzenie płytek, flizy w kuchni, fugowanie flizów
Fuga powinna być dostosowana do warunków panujących w pomieszczeniu

Jak dobrać kolor fugi do płytek?

Kolor fugi, na jaki się zdecydujemy, uzależniony jest przede wszystkim od efektu, jaki chcemy uzyskać. Inny kolor dobierzemy, chcąc podkreślić układ płytek, a inny jeśli chcemy, by powierzchnia była jednolita pod względem kolorystycznym. Jeżeli naszym celem jest uwydatnienie kształtu, wielkości, układu czy proporcji płytek, dobrze jest zastosować fugę w kolorze kontrastującym z ich barwą. Chcąc osiągnąć wrażenie harmonijnej, (niemal) jednokolorowej powierzchni, wybierzemy fugę w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru płytek lub też – w przypadku wykańczania podłogi – fugę o ton ciemniejszą.

Szara i beżowa fuga świetnie nadaje się zarówno do jasnych, jak i do ciemnych płytek (dodatkowym plusem jest fakt, że fugi w tych kolorach są najtańsze). Ciemnoszare i grafitowe fugi dobrze komponują się z ciemnymi płytkami, a jeśli będą dodatkowo zawierały brokat, nadadzą całemu wnętrzu niezwykle eleganckiego charakteru. Do drobnych płytek i mozaiki doskonale będzie pasować biała fuga, tworząca dla nich subtelne tło. Z kolei idealna fuga do czarnych płytek to ta grafitowa lub czarna. A jaka fuga do szarych płytek na podłodze? Dla pełnej spójności postaw na szarość.

Jednym z częstych pytań pojawiających się w czasie wykańczania łazienki czy kuchni jest: „Jaki kolor fugi do białych płytek będzie najlepszy?”. Na ścianach można pokusić się o fugę w kolorze złamanej bieli, natomiast na podłogach dobrze będą wyglądać białe płytki z szarą fugą (biała fuga na podłodze będzie się błyskawicznie brudzić). W przypadku płytek imitujących cegiełki warto pokusić się o czarną bądź grafitową fugę.

Jak dobrać kolor fug do płytek?

  • Do podkreślenia kształtu, układu lub proporcji płytek wybieramy fugę w kolorze kontrastującym do koloru płytek. Dobrym przykładem będą jasne płytki - ciemna fuga.
  • Do uzyskania efektu jednolitej powierzchni wybieramy fugi w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru płytek. To dlatego fuga do czarnych płytek powinna być ciemna.
  • Beżowa i szara fuga dobrze się komponuje zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi płytkami.
  • Fuga do białych płytek może mieć kolor biały, szary lub też czarny.
kolor fugi do mozaiki, elegancka fuga, fugi przy flizowaniu
Jeśli chcemy uzyskać efekt jednolitej powierzchni należy zastosować fugi w kolorze płytek

Złoto i srebro na ścianach i podłodze. Mniej popularne, za to niezwykle efektowne kolory fug

Powiedzmy sobie szczerze: srebrne fugi, złote, z brokatem, czy też w kolorze czerwonym są droższe. Co więcej, niekiedy trzeba będzie je specjalnie zamówić. Jednak zarówno pierwsza przeszkoda, jak i druga, są warte efektu, jaki możemy dzięki nim uzyskać.

Srebro to odpowiedź na pytanie "Jaka fuga do szarych płytek na podłodze?". Połączenie da efekt elegancji i będzie prezentować się nietuzinkowo. Jaka fuga do czarnych płytek? Czarne płytki łączymy zwykle z ciemnoszarą lub białą fugą, jednak jeśli zależy nam na tym, by nasze pomieszczenie było wyjątkowo oryginalne, warto sięgnąć po połączenie z czerwoną fugą. Z kolei fuga wzbogacona brokatem w zestawieniu z drobnymi, błyszczącymi i gładkimi płytkami (szklana mozaika!) będzie robić bajeczne wrażenie, zwłaszcza jeśli zadbamy o odpowiednie oświetlenie takiej powierzchni. Najlepiej sprawdzi się tu silne światło punktowe, które sprawi, że fugi będą delikatnie połyskiwać, tworząc złudzenie zawieszenia płytek w mieniącej się poświacie. Taka fuga do czarnych płytek wyróżni przestrzeń. Na marginesie dodajmy, że fuga z brokatem w połączeniu z gładkimi i matowymi płytkami nie będzie dawała już takiego efektu.

Jak łączyć nietypowe kolory fug?

  • Czerwona fuga w zestawieniu z czarnymi płytkami nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.
  • Fugi z brokatem doskonale podkreślają piękno mozaiki. To idealna fuga do czarnych płytek.
  • Błyszczące fugi wymagają odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej wybrać mocne światło punktowe.
fuga do złotych płytek, fuga do srebrnych płytek, błyszcząca fuga
Do złotych i srebrnych płytek można dobrać błyszczącą fugę, aby stworzyć nietuzinkową aranżację, fot. Opoczno

Jaki kolor fugi do beżowych płytek? Wykończenia w naturalnych odcieniach

Obecnie panujące trendy (słusznie) podpowiadają, by wybierać fugi idealnie dopasowane kolorystyką do zastosowanego naturalnego lub imitującego naturalny materiału. Co więcej, taką samą tendencję zauważamy w stylu minimalistycznym. Płytki w kolorze bieli, grafitu, beżu, krzemu czy czerni? Naturalna, beżowa lub szara fuga sprawdzi się tutaj doskonale.

Jeśli zastanawiamy się, jaki kolor fugi do płytek drewnopodobnych, kamiennych czy marmurowych będzie idealny, warto również stosować się do powyższej zasady. W ten sposób uzyskamy jednolitą kolorystycznie, naturalną i neutralną powierzchnię.

Jaki kolor fugi do szarych płytek będzie najlepszy? Jeżeli są one jednolite, można się pokusić o fugę białą lub nawet czarną. Jeżeli przebiegają przez nie żyłki w innym kolorze, można wybrać fugę w tym właśnie kolorze. Jaka fuga do szarych płytek? Tu idealna będzie także srebrna lub szara.

Jaka fuga do jasnych płytek w naturalnych kolorach?

  • Do płytek z naturalnych materiałów lub też imitujących takie materiały (kamień, drewno) warto dobierać fugi w „bezpiecznych” kolorach: szarym, beżowym, kremowym, białym.
  • Szare, jednolite płytki można uzupełnić fugą w kolorze szarym, białym, srebrnym lub czarnym.
jak dobrać fugę, kolor płytek jaka fuga, fuga do beżowych płytek
Najlepiej dobierać fugi, które idealnie pasują kolorystyką do płytek, fot. Paradyż

Białe płytki – jaka fuga?

Białe płytki są niezwykle efektowne, a dobór koloru fugi w tym wypadku ma szczególne znaczenie. Osoby, które lubią sięgać po odważne rozwiązania lub też po prostu pragną uzyskać efekt podziału na ścianie, mogą wybrać fugę kontrastującą, na przykład antracytową. Takie zestawienie wygląda wyjątkowo pięknie, jeśli wykańczamy ściankę kafelkami w postaci cegiełek. Grafitowa fuga między białymi płytkami stwarza wrażenie prawdziwej zaprawy cementowej. Zestawienie białe płytki – czarna fuga może także się udać, jednak trzeba je stosować z dużą ostrożnością i na niezbyt dużej powierzchni.

Srebrna fuga do białych płytek będzie wyglądała zjawiskowo zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z mozaiką (o czym już wspominaliśmy). Złagodzi nieco chłód bieli, a jednocześnie – połyskując w mocnym świetle - sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało ciekawiej.

Jaka fuga do białych płytek w kuchni? Jeżeli pytanie to dotyczy płytek na ścianie, możemy pokusić się o fugę w kolorze złamanej bieli, szarą, czy nawet grafitową. Fuga na podłodze powinna być na tyle ciemna, by nie były na niej widoczne wszystkie zabrudzenia, więc odradzamy fugę w kolorze białym. Najlepsze będą tu szarości – od jasnych do zupełnie ciemnych. Pamiętaj jednak, że jasne płytki ciemna fuga to duży kontrast. Zestawienie mocno zdynamizuje wnętrze.

Jaki kolor fugi do białych płytek w salonie? Duże, błyszczące płytki w salonie – choć niezbyt często stosowane – robią doskonałe wrażenie. Wbrew pozorom, jeśli tylko nie są śnieżnobiałe, nie wprowadzają do pokoju dziennego chłodu. Wręcz przeciwnie - jeśli połączymy je z delikatną, szarą lub kremową fugą, będą rozjaśniać i powiększać optycznie wnętrze, ale bez szkody dla jego przytulności.

Jaka fuga do białych płytek?

  • Z białymi płytkami dobrze komponuje się fuga w kolorze złamanej bieli, srebrnym, szarym lub antracytowym.
  • Jasne płytki ciemna fuga to efektowne zestawienie, z którym trzeba uważać. 
  • W kuchni na podłodze białe płytki warto połączyć fugą w kolorze szarym.
  • Płytki w salonie połączone fugą w kolorze kremowym lub jasnoszarym rozjaśnią i powiększą optycznie wnętrze.
kolor fugi do białych płytek, fuga do białych płytek, kolor fugi do białych płytek
Białe płytki genialnie wyglądają z fugami w odcieniach szarości

Jak pomalować fugi?

Wspomnieliśmy na początku, że w przypadku, gdy chcemy zmienić kolor fug, nie trzeba ich wyskrobywać i aplikować na nowo. Wystarczy sięgnąć po dostępne na rynku farby do fug. Dodajmy, że odświeżanie fug przy pomocy – najbardziej popularnej – farby akrylowej nie jest dobrym pomysłem. Jest nietrwała i nieodporna na warunki panujące w pomieszczeniach o dużym poziomie wilgoci.

Farby do malowania fug produkowane są na bazie spoiwa polimerowego i zawierają wypełniacze i środki modyfikujące. Charakteryzuje je dobra przyczepność do spoin, wysoki stopień krycia i odporność na ścieranie. Kupimy je zwykle w zestawach do renowacji, w których znajdziemy farbę, pędzel i gąbkę lub też butelkę z aplikatorem w postaci gąbki.

Przed przystąpieniem do malowania powierzchnię płytek należy umyć, odtłuścić i pozostawić do wyschnięcia Dzięki temu preparat zachowa na długo swoje właściwości. W drugim kroku malujemy pędzelkiem fugi (lub też przykładamy nasadkę z gąbką do fugi i lekko naciskamy, przesuwając ją wzdłuż spoiny). Po skończonej pracy pozostawiamy farbę na 30 minut. Następnie ścieramy nadmiar farby z płytek szorstką stroną gąbki. Uwaga! Pół godziny w zupełności wystarczy na wyschnięcie. Jeśli pozostawimy farbę na dłużej, napracujemy się później przy zmywaniu jej nadmiaru.

Malowanie fug:

  • Do malowania fug stosujemy specjalnie do tego przeznaczone farby.
  • Przed malowaniem myjemy, odtłuszczamy płytki i pozostawiamy je do wyschnięcia.
  • Aplikujemy farbę na starą spoinę i zostawiamy do wyschnięcia na 30 minut.
  • Zmywamy nadmiar farby z płytek szorstką stroną gąbki.
czyszczenie fug, jak pomalować fugi, przygotowanie fug do malowania
Fugi przed malowaniem trzeba odtłuścić i pozostawić do wyschnięcia

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 29 marzec 2024 14:17
komentarz /( 1 )
  • Judyta!@#
    Judyta!@#

    piątek, 08 lipiec 2022 09:28

    a co jak płytki są kolorowe? Architekt nam radzi dopasować do wybranego odcienia na płytce.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.