Jaki kolor okien do czarnego dachu? 4 najlepsze rozwiązania
Domy z czarnym dachem prezentują się niezwykle elegancko. Najczęściej wybiera się do nich jasną elewację, ponieważ takie kontrastowe zestawienie świetnie podkreśla całą bryłę budynku. Jaki kolor okien do nowoczesnego domu wybrać? Postawić na barwę podobną do koloru elewacji, czy też wybrać barwę kontrastową? To w końcu decyzja na lata! Wszystkich, których czeka jej podjęcie, zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Zawiera on mnóstwo informacji związanych z wyborem koloru okien i elewacji do czarnego dachu. Mamy nadzieję, że dzięki nim będzie on o wiele prostszy.
O czym przeczytasz w artykule?
- Czarny dach
- Domy z czarnym dachem a elewacja
- Czarny dach, białe okna, czyli czy kontrast to dobry pomysł?
- Jaki kolor okien do czarnego dachu wybrać?
- O czym jeszcze warto pamiętać, dobierając okna do dachu?
Czarny dach
Jeszcze do niedawna czerwone dachówki wydawały się oczywistym wyborem podczas planowania domu. Ciemniejsze kolory, w tym czarny, wprowadzane były stopniowo na nasz rynek, wraz ze zwiększającą się stale ofertą producentów dachówek produkowanych z ceramiki i betonu. Uważa się, że czarny dach doskonale podkreśla bryłę budynku, a na tle jasnej elewacji wszystkie pozostałe części domu, jak okna, drzwi i elementy dekoracyjne, nabierają dużej wyrazistości.
Dom z czarnym dachem najpiękniej prezentuje się na otwartej przestrzeni i jest synonimem elegancji, prostoty i dobrego gustu. Ma on jednak również znaczenie praktyczne. Ponieważ ciemny kolor w większym stopniu pochłania światło, zimą zyskamy dodatkowe docieplenie. Z myślą o lecie należy jednak już na etapie budowy zadbać o termoizolację, którą najczęściej stanowią wełna szklana lub mineralna. Warstwę takiego materiału układa się pomiędzy krokwiami i obudowuje od wewnątrz na przykład płytą gipsowo-kartonową.
Czarny dach to więc nie tylko doskonały sposób na podkreślenie piękna bryły budynku i nadanie jej eleganckiego sznytu, ale także prosty sposób na zyskanie dodatkowego ocieplenia w zimie. Zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej zapobiegnie przy tym nadmiernemu nagrzewaniu się poddasza latem.
Dom z czarnym dachem:
- To nowoczesne i efektowne rozwiązanie,
- Prezentuje się wyjątkowo elegancko, zwłaszcza jeśli mowa o budynku wybudowanym na otwartej przestrzeni,
- Pozwala na dodatkowe docieplenie domu zimą, ponieważ czarny kolor bardziej pochłania światło.
Domy z czarnym dachem a elewacja
Trzeba przyznać, że czarny dach jest dość wdzięcznym elementem budynku, z którym doskonale będzie się komponować naprawdę wiele barw elewacji. Pięknym, klasycznym zestawieniem będzie tu czarny dach, biała elewacja i białe okna. Jeśli szukamy urozmaicenia, warto zestawić z czarnym dachem i białą elewacją ciemne okna, drzwi i rynny, które będą kontrastować z bielą. Do czarnego dachu będą również pasowały pastelowe, jasne odcienie koloru żółtego, a także bardzo jasne odcienie beżu, piaskowego, kości słoniowej, brzoskwiniowego czy też grafitowego. Niezwykle nowoczesnym i odważnym zestawieniem jest też czarny dach z ciemną elewacją, na przykład ciemnym grafitem, jasnym brązem czy też szarością. Okna mogą tu być zarówno ciemne, w kolorze elewacji, jak i jasne, kontrastujące, na przykład białe czy też w kolorze naturalnego drewna.
Dzięki odpowiedniemu zestawieniu kolorów dachu i elewacji można wpłynąć na optyczną zmianę proporcji bryły budynku. Tak się stanie na przykład, jeśli parter będzie pomalowany na jasny kolor (beż, biel), a piętro będzie czarne lub grafitowe. W zestawieniu z czarnym dachem cały budynek wyda się wyższy.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wyróżnianie kolorem poszczególnych części domu. Dobrym przykładem jest tu ciemne otoczenie białych drzwi wejściowych do garażu lub też jasne wyróżnienie części przeznaczonej na odpoczynek na balkonie albo tarasie. Wybrane elementy domu podkreślone elewacją wykonaną z innych materiałów, na przykład z klinkieru czy drewna, stanowią dodatkowy atut każdego budynku.
Dobierając kolor elewacji, okien, drzwi i rynien do koloru dachu, warto sięgnąć po koło barw, pokazujące, które kolory dobrze się ze sobą komponują, a które nie. Dobrze jest też unikać połączenia czarnego koloru z granatowym i czerwonym. Razem będą one tworzyć przytłaczającą, zbyt ciemną, całość.
Kilka wskazówek dotyczących doboru koloru elewacji do czarnego dachu:
- Klasyczne, bardzo eleganckie i efektowne, a przy tym bezpieczne zestawienie, to czarny dach i biała elewacja. Do tego okna w kolorze białym lub ciemnym, kontrastującym z kolorem elewacji.
- Z czarnym dachem pięknie będzie się również komponować elewacja w odcieniach beżu, kości słoniowej, jasnego grafitu oraz w kolorach brzoskwiniowym i piaskowym.
- Nowoczesne zestawienia kolorystyczne obejmują czarny dach i grafitową, szarą lub brązową elewację.
- Odpowiednie połączenie kolorystyczne może zmienić nieco optyczne proporcje budynku. Na przykład, jeśli przy czarnym dachu zastosujemy ciemną elewację na piętrze i jasną elewację na parterze, dom wyda się wyższy.
- Niezwykle efektownym rozwiązaniem jest zastosowanie innych kolorów lub też materiałów na elewacji przy różnych częściach budynku, na przykład wokół drzwi.
- Do czarnego dachu raczej nie należy dobierać elewacji w kolorze granatowym czy też czerwonym, ponieważ będą one tworzyć przytłaczającą całość.
Czarny dach, białe okna, czyli czy kontrast to dobry pomysł?
Kolory okien dobiera się do koloru dachu zwykle na zasadzie kontrastu lub też na zasadzie komplementarności. Hołdując pierwszej z nich, dobierzemy do czarnego dachu okna w kolorze białym lub beżowym. Z kolei, jeśli chcemy, by całość budynku przybrała ciemniejsze barwy, wybierzemy okna w odcieniach brązu lub szarości.
Zacznijmy od okien w kolorze antracytowym, który przypomina grafit, jednak ma chłodniejszy odcień. Takie okna doskonale komponują się z nowoczesnym budownictwem, w którym często spotkamy różne odcienie szarości, a także czarne dachy. Okna w kolorze antracytowym nadadzą bryle budynku ekskluzywnego charakteru. Podobnie ma się sprawa z oknami grafitowymi, które będą idealne do oryginalnych domów ze stalowymi elementami. Nie poleca się ich jednak w przestrzeni miejskiej, ponieważ dom będzie się wydawał ponury i surowy.
Okna w subtelnym odcieniu szarości stanowią kompromis pomiędzy klasycznymi, białymi oknami, a oknami w ciemnym kolorze antracytu czy grafitu. Szare okna świetnie współgrają z czarnym dachem, jednak powinniśmy unikać przy nich ciemnej elewacji, bo całość będzie się prezentować przytłaczająco.
Brązowe okna to modele wykonane z naturalnego drewna, ale także okna PVC. Nadają się zarówno do domów nowoczesnych, jak i rustykalnych. Okna w kolorze jasnego brązu poleca się do domów o jasnej elewacji i o wnętrzach urządzonych w stylu angielskim lub skandynawskim. To najlepsze rozwiązanie do domów, w których będą mieszkać osoby ceniące sobie ciepłe i komfortowe wnętrza wypełnione naturalnymi materiałami. Dodajmy przy tym, że najcieplejszy odcień ma złoty dąb, która świetnie sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach rustykalnych, pełnych postarzanych mebli i miedzianych elementów. Okna takie będą idealne do pałacyków, dworków i pomieszczeń utrzymanych w stylu retro.
Najciemniejsze w brązowej palecie okna w kolorze orzecha wyglądają bardzo elegancko, a przy tym można je zastosować zarówno w domach nowoczesnych, jak i klasycznych. Pasują do nich elewacje w kolorach brązowym, beżowym i kremowym.
Czarny dach – jakie okna?
- Czarny dach – okna antracyt,
- Czarny dach – okna złoty dąb,
- Czarny dach – brązowe okna,
- Czarny dach – białe okna.
Jakie okna do czarnego dachu wybrać?
Na kolor okien, jakie wybierzemy do czarnego dachu, ma również wpływ elewacja. I to nie tylko jej barwa, ale także wykończenia i dodatkowe elementy, które powinny współgrać z całością. Na przykład do czarnego dachu doskonale pasuje jasnoszara lub żółta elewacja i białe okna, a także biała elewacja z jasnymi deseczkami i czarnymi oknami. Czarny dach, kremowa elewacja i ciemnobrązowe okna to kolejne połączenie, które będzie wyglądało niezwykle elegancko i stylowo. Wyjątkowo efektownie prezentują się domy z czarnym dachem i elementami elewacji wykonanymi z naturalnego drewna lub też materiałów elewacyjnych drewnopodobnych. Równie dobrze sprawdzi się zestawienie czarnego dachu z jasnym klinkierem. Zarówno elewacja, jak i okna, mogą być w tym przypadku jasnobrązowe, beżowe, białe lub jasnoszare.
W połączeniu z murami z czerwonej cegły przepięknie będą się prezentowały brązowe okna i czarny dach. Równie udanym połączeniem będzie czarny dach z jasnożółtą elewacją i z elementami z czerwonej cegły oraz z czarnymi oknami. W domu zbudowanym z inspiracji stylem zakopiańskim sprawdzą się drewniane elementy na elewacji, drewniane okna oraz drewniane okiennice z czarnymi okuciami.
Jakie połączenia kolorystyczne dachu, elewacji i okien warto wziąć pod uwagę?
- Czarny dach z jasnożółtą lub szarą elewacją i białe okna,
- Czarne okna, czarny dach i biała elewacja z białymi deseczkami,
- Kremowa elewacja, ciemnobrązowe okna i czarny dach,
- Czarny dach, jasnobeżowa elewacja i elementy wykonane z klinkieru,
- Jasnożółta elewacja z elementami wykonanymi z czerwonej cegły i czarny dach,
- Dom z czerwonej cegły, czarny dach i czarne okna.
O czym jeszcze warto pamiętać, dobierając kolor okien do dachu?
Dobierając kolory dachu, okien i elewacji, warto wziąć pod uwagę nie tylko zewnętrzny wygląd bryły budynku, ale również styl, w jakim będzie urządzone jego wnętrze. Dom z szarymi oknami, czarnym dachem i białą elewacją będzie się prezentował na pewno elegancko, jednak jeśli pomieszczenia w środku mają być urządzone na przykład w stylu klasycznym, znacznie lepszym pomysłem będzie zestawienie: czarny dach, kremowa elewacja i białe okna.
Czarne okna w domu świetnie się sprawdzą, jeśli mamy zamiar urządzić wnętrze w nowoczesnym stylu. Jeśli jednak w domu ma być klimat rustykalny, to w tym wypadku czarne okna będą nieudanym pomysłem. Jakie będą tu najlepsze? Białe, jak w każdym przypadku, sprawdzą się na pewno, jednak idealne będą tu okna wykonane z naturalnego drewna. Doskonałe uzupełnienie będą tu stanowiły drewniane okiennice.
Dodajmy jeszcze kilka słów na temat okien dachowych w czarnym dachu. Tutaj specjaliści są zgodni. Okna dachowe nie powinny się wyróżniać, ponieważ będą wprowadzać niepotrzebny, dodatkowy element zakłócający harmonijną bryłę budynku. Najlepsze więc będą tu okna w kolorze czarnym lub ostatecznie antracytowym albo grafitowym.
Kilka słów na temat doboru koloru okien, elewacji i dachu:
- Wybierając kolory elewacji, dachu i okien, dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko wygląd budynku z zewnątrz, ale także styl, w jakim będzie urządzone wnętrze.
- Białe okna są uniwersalne i sprawdzą się w każdej aranżacji.
- Do stylizacji rustykalnych najpiękniej będą pasowały okna drewniane, zarówno jasne, jak i ciemne.
- Do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym lub industrialnym idealnie nadają się okna w kolorze czarnym, antracytowym i grafitowym.
- Okna dachowe w czarnym dachu nie powinny się wyróżniać, dlatego najlepiej wybrać modele w kolorze czarnym, antracytowym lub grafitowym.
wtorek, 28 lipiec 2020 08:19