Kolor szałwiowy – z czym łączyć i jak stosować we wnętrzach? Inspirujemy!
Chcesz wprowadzić do swoich wnętrz odrobinę koloru, który będzie jednocześnie oryginalny i nienachalny? Zastanawiasz się, jak ożywić mieszkanie w stylu glamour? Marzysz o ciepłym, harmoninym i bliskim naturze wystroju? A może jesteś zwolennikiem spokojnych, monochromatycznych wnętrz? W każdej z tych sytuacji wybór jest prosty: szałwia! Kolor, który znalazł się na szczycie aranżacyjnych trendów.
O czym przeczytasz w artykule?
- Szałowy kolor szałwiowy
- Kolor szałwiowy – z czym łączyć?
- Kolor szałwiowy w salonie
- Sypialnia w kolorze szałwii
- Kuchnia w kolorze szałwii
Szałowy kolor szałwiowy
Wyobraź sobie wiosenną łąkę, pokrytą poranną rosą. Soczysta zieleń traw spowita jest połyskującymi w promieniach słońca kropelkami wody. Jest ciepło, spokojnie, kojąco, a równocześnie rześko i optymistycznie. A teraz wyobraź sobie, że to wspaniałe wrażenie możesz mieć codziennie we własnym domu. Jak? Wystarczy, że wprowadzisz do swoich aranżacji kolor szałwiowy.
Liście szałwii pokryte są delikatnym meszkiem, który sprawia, że roślina wygląda jakby była pokryta srebrzystą rosą. Jaki to jest kolor szałwiowy? Kolor szałwii to niezwykle subtelny, zielono-srebrny odcień. Jest nieco zbliżony do barwy miętowej, ale odznacza się nieco cieplejszymi tonami. Szalwiowy kolor zalicza się do palety pasteli.
Co sprawia, że kolor szałwii cieszy się obecnie tak dużą popularnością? Czy kolor szałwiowy jest modny? Stanowi świetną alternatywę dla miłośników zieleni, którym opatrzyła się już butelkowa zieleń, odcienie szmaragdu i mięty. Harmonijnie łączy ciepłe i chłodne tony. Jest wyrazisty i łagodny zarazem, więc dodaje wnętrzom charakteru, ale nie sprawia wrażenia nadmiaru.
Szałwia – kolor i jego cechy:
- ciepły i kojący, a równocześnie rześki i optymicznie nastrajający,
- alternatywa dla wszechobecnych odcieni mięty, szmaragdu i butelkowej zieleni,
- wyrazisty, ale łagodny.
Kolor szałwiowy – z czym łączyć?
Wbrew pozorom, szalwiowy kolor jest bardzo uniwersalny, dzięki czemu doskonale sprawdza się w najróżniejszych zestawieniach kolorystycznych i świetnie pasuje do każdego stylu aranżacyjnego. Nie jest tak neutralny, jak biel, beż czy szarości, ale również może stanowić świetną bazę i punkt wyjścia do dalszych etapów urządzania wnętrza.
Z czym łączyć kolor szałwi? Jako delikatny, pastelowy kolor, szałwia będzie współgrać z innymi pastelami. Wartym uwagi pomysłem jest zestawienie srebrzystej zieleni szałwii z pudrowym różem. Dodaj do tego biel i delikatne złote dekoracje, aby wyczarować eteryczną, subtelną i bardzo kobiecą aranżację.
Szalwiowy kolor, jako barwa naturalna, harmonizuje z innymi kolorami natury, np. beżami czy brązami. Śmiało możesz go więc wykorzystać w aranżacjach w stylu skandynawskim, a także boho. Delikatne odcienie szałwiowej zieleni, połączone z drewnem, rattanem, czy wikliną, stworzą atmosferę harmonii, spokoju, przytulności i relaksu.
Subtelny kolor szałwii to dobry wybór również dla osób, które lubią mocne akcenty kolorystyczne. Co pasuje do szałwiowej zieleni? Szałwia dobrze będzie się prezentować w towarzystwie żywych, ciepłych barw, np. bordo, czerwień, pomarańcz czy brąz. Równie efektownie szalwiowy kolor wygląda w zestawieniu z czernią i szarościami. To dlatego barwa może być idealnym tłem dla wyrazistych obrazów. Dla przykładu postaw na reprodukcje artystki takiej jak Frida Kahlo – najsłynniejsze obrazy malarki wyróżnią ścianę.
Z czym łączyć kolor szałwiowy?
- Połącz szałwię z innymi pastelowymi kolorami, aby stworzyć subtelny, romantyczny klimat.
- Zestaw kolor szałwiowy z innymi barwami natury, aby zyskać harmonijne, spokojne wnętrze.
- Dodaj do odcieni szałwii mocniejsze kolory, aby dodać aranżacjom energii i charakteru.
Kolor szałwiowy w salonie
Jak możesz wykorzystać kolor szałwiowy w salonie? Dowolnie! Szałwia może być kolorem bazowym, albo stanowić dopełnienie innych barw. Szałwiowy kolor ścian w salonie będzie stanowił uniwersalne tło dla mebli i wyposażenia, niezależnie od styu aranżacyjnego. Równie dobrze dopasuje się do nowoczesnych, minimalistycznych, albo loftowych mebli, jak i do klasycznego, skandynawskiego, czy rustykalnego wyposażenia. W ostatnim sprawdzi się stary kredens kuchenny – aranżacje w tym klimacie uzupełnij więc o szałwiowy mebel z dekoracyjnymi gałkami. Tutaj znajdziesz pomysły
Pamiętaj jednak, że liczy się nie tylko kolor ścian. Szałwia w salonie może pojawić się w formie sofy, narożnika lub fotela. Jeśli nie chcesz tak dużych plam koloru, ale chcesz wprowadzić kolor szałwiowy w salonie, wybierz tekstylia w tym odcieniu. Może to być np. dywan, ozdobne poduszki na kanapie, zasłony, albo – w wersji minimalistycznej – obrazy lub świece zapachowe.
- Kolor szałwiowy w salonie może być bazą (np. szałwiowy kolor ścian), która dobrze współgra z każdym stylem wnętrzarskim. Jeśli nie lubisz dużych plam koloru, zdecyduj się na mniejsze lub większe dodatki w odcieniu szałwii (np. dywan, zasłony, poduszki, obrazy, świece).
Sypialnia w kolorze szałwii
Wyciszająca, odprężająca, przywracająca harmonię – taka będzie sypialnia w kolorze szałwii. Szałwiowy kolor ścian to dobry wybór zarówno do małych, jak i dużych przestrzeni. Sprawi optyczne wrażenie lekkości i świeżości, a równocześnie zapewni przytulną i ciepłą atmosferę.
Srebrzysto-zielone liście szałwii pokryte delikatnym puszkiem mogą być ciekawą inspiracją podczas aranżowania sypialni. Wyobraź sobie na przykład miękki zagłówek do łóżka, puszyste poduchy lub ciepłą, flanelową pościel w kolorze szałwii. Chwile spędzone w takim miejscu to gwarancja relaksu, harmonii i przyjemności.
A może zdecydujesz się na szałwiowe zasłony i puszyste dywaniki obok łóżka? Pierwsze promienie budzącego się słońca delikatnie przebijające się przez srebrzystą zieleń zasłon, każdego wprawią w pogodny nastrój. Z kolei najtrudniejsze kroki, te tuż po przebudzeniu, przywołają na myśl odprężający spacer po pachnącej świeżością łące. A to wszystko takie proste i dostępne codziennie! Wystarczy sypialnia w kolorze szałwii.
- Sypialnia w kolorze szałwii to gwarancja odprężenia, wyciszenia i poczucia uspokajającej bliskości natury. W sypialni szałwia dobrze sprawdzi się jako baza, np. jako kolor ścian. Szałwia w sypialni może pojawić się też jako punkt centralny, czyli łóżko, albo w formie tekstyliów i dodatków.
Kuchnia w kolorze szałwii
Jeśli lubisz niebanalne rozwiązania aranżacyjne, dobrym pomysłem będzie kuchnia w kolorze szałwii. Podobnie, jak w innych pomieszczeniach, również w kuchni możesz zdecydować się na, gwarantujący wrażenie lekkości i przestronności, szałwiowy kolor ścian, albo płytek ściennych. Taki odcień ma też praktyczne zastosowanie, ponieważ optycznie powiększy wnętrze. To dobry kolor jeśli przed Tobą aranżacja małej kuchni 4m2.
Z pewnością oryginalnego charakteru kuchni nadadzą meble kuchenne z frontami w kolorze szałwii. Jest to barwa uniwersalna, więc do szafek w tym odcieniu, możesz dobrać wymarzony blat – świetnie sprawdzą się zarówno wzory marmuru, kamienia i drewna, jak i jednolite powierzchnie.
Ciekawym rozwiązaniem na szałwiowy kolor w kuchni będą krzesła w tym odcieniu. Świetnie dopasują się do każdego stołu i zabudowy meblowej. Znacząco ożywią wnętrze, ale nie zdominują go.
Jeśli chcesz wprowadzić do kuchni kolor szałwiowy w formie dodatków, zdecyduj się na tekstylia w tej tonacji (np. zasłony, poduszki na krzesła, obrus lub podkładki pod talerze), szałwiową zastawę stołową, albo dekoracje (zegar, ramy obrazów itp.)
Szałwia w kuchni:
- kuchnia w kolorze szałwii będzie sprawiać wrażenie lekkości i przestronności,
- szałwiowe szafki będą współgrać z blatami w dowolnym odcieniu i wzorze,
- krzesła w kolorze szałwiowym ożywią kuchnię,
- kolor szałwii w kuchni można wprowadzić w formie dodatków (tekstylia, zastawa stołowa, dekoracje).
środa, 28 wrzesień 2022 09:50