Na jakie kolory pomalować pokój, żeby wydawał się większy?
Małe pokoje mają swój urok. Może dlatego, że z reguły są przytulne? Że musimy na ich aranżację poświęcić sporo czasu i włożyć dużo serca? W każdym razie mając do dyspozycji mały pokój, od razu zwykle zastanawiamy się... jak go optycznie powiększyć. Na szczęście istnieje całe mnóstwo sposobów na to, by nasz niewielki pokoik wydawał się większy i bardziej przestronny. Główną rolę z pewnością będą tu odgrywać kolory ścian, jednak wbrew pozorom biały to nie jedyny kolor, na jaki możemy sobie tu pozwolić. Malowanie małego pokoju może się wiązać także ze stworzeniem niebanalnego, zaskakującego wnętrza – przy użyciu dobrze zestawionych ze sobą kolorystycznie farb. A to dopiero początek trików, jakie chcemy dziś przedstawić. Na jaki kolor pomalować pokój, żeby wydawał się większy, jakie meble i dodatki zastosować w takim pomieszczeniu i w jaki jeszcze sposób można oszukać wzrok, aranżując mały pokój? Poniżej czekają gotowe odpowiedzi!
O czym przeczytasz w artykule?
- Na jaki kolor pomalować pokój, żeby wydawał się większy?
- Jak optycznie powiększyć pokój kolorami? O wyposażeniu i dodatkach
- Jak pomalować mały pokój, by dodać mu charakteru?
- Triki aranżacyjne do zastosowania przy urządzaniu małego pokoju
- Aranżacja małego pokoju z dużą ilością miejsca do przechowywania
Na jaki kolor pomalować pokój, żeby wydawał się większy?
Choć nie jest to nowa myśl, trzeba ją tutaj zaznaczyć: jasne kolory ścian powiększą optycznie wnętrze, a ciemne – pomniejszą. Jednak tu uwaga! Umiejętne zestawienie kolorów jasnych z ciemnymi może przynieść bardzo dobry efekt w postaci optycznego powiększenia pokoju (o tym sposobie jeszcze za chwilę powiemy szerzej). Kolory powiększające pokój to bez wątpienia biały, jasnoszary i rozbielony błękit.
Warto też pamiętać, że kolory chłodne oddalają optycznie ściany, a ciepłe – przybliżają. Odcienie chłodne odbijają światło, a ciepłe je pochłaniają. Podobnie rzecz ma się z wykończeniem farb: matowe pochłania światło, a delikatnie połyskujące (satynowe) je odbija.
Kolorem, po który najchętniej sięgamy, planując optyczne powiększenie małego pokoju, jest biel. I choć jeszcze jakiś czas temu biały kolor był po prostu... biały, obecnie mamy do wyboru całą paletę jego odcieni. Najbardziej znaną (choć wcale nie tak często używaną) jest śnieżna biel. Doskonały efekt przynosi połączenie jej z odrobiną innego koloru, na przykład różu, wanilii lub pastelowego błękitu. Dodajmy, że czysta biel świetnie się prezentuje w towarzystwie mocniejszego koloru na ścianie obok albo na meblach. Z kolei tak zwana biel off-white (złamana) stanowi dobre sąsiedztwo dla kolorów neutralnych lub pasteli.
Kilka wskazówek dotyczących malowania małego pokoju:
- Pokój powiększymy optycznie dzięki farbom w jasnych kolorach lub poprzez umiejętne zestawienie kontrastów jasny – ciemny.
- Kolory w chłodnym odcieniu, z matowym wykończeniem, odbijają światło, tym samym powiększając optycznie pomieszczenie.
- Zalecane kolory do małego pokoju to chłodna biel, jasnoszary i rozbielony błękit.
- Biel ma wiele odcieni. Wszyscy producenci farb mają w swojej ofercie co najmniej kilka odcieni bieli takich jak śnieżnobiała, écru, kość słoniowa, waniliowa.
Jak optycznie powiększyć pokój kolorami? O wyposażeniu i dodatkach
Bawiąc się w oszukiwanie wzroku i starając się optycznie powiększyć pokój, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko wybór odpowiedniego koloru ścian, ale także mebli i dodatków. W małym pokoju świetnie sprawdzą się jasne meble, szczególnie w kolorze beżowym, jasnoszarym i białym.
Dobrym sposobem na optycznie powiększenie małego pokoju jest też zawieszenie w nim dużego lustra. Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli lustro będzie bez ram. Uwaga! W lustrze powinno się odbijać coś, na co szczególnie lubimy patrzeć – piękna narzuta na łóżku, ulubiony obraz czy też duży, zielony kwiat.
A teraz coś, co zachwyci każdego, kto wejdzie do pokoju: fototapeta stwarzająca iluzję przestrzeni. Może to być na przykład ścieżka wiodąca w sam środek dżungli, uliczka, z której widać greckie miasteczko czy też most wiszący nad drzewami.
W małym pokoju lepiej jest zrezygnować z wieszania ciężkich zasłon i firan. Zamiast tego zamontujmy żaluzje lub lekkie, białe, delikatne firanki. W ciągu dnia, jeśli mamy za oknem ładny widok i jeśli nie obawiamy się zaglądania przechodniów, warto zupełnie odsłonić szyby.
Jakie dodatki i akcesoria pozwolą nam optycznie powiększyć mały pokój?
- Białe, jasnoszare i beżowe meble to najlepszy wybór do małego pokoju.
- Duże lustro bez ram odbijające ulubione przedmioty lub kwiaty to kolejny dobry pomysł na optyczne powiększenie pokoju.
- Wrażenie przestrzeni w pokoju łatwo wprowadzimy, jeśli na jednej ze ścian przykleimy fototapetę.
- Zamiast ciężkich, ciemnych zasłon lepiej jest powiesić na oknie lekkie, białe firanki lub też zamontować żaluzje.
Jak pomalować mały pokój, by dodać mu charakteru?
Urządzając mały pokój nie bierzemy pod uwagę tylko jego optycznego powiększenia. Chcemy przecież sprawić, by był niepowtarzalny i oryginalny... a najlepiej także – przy okazji - by wydawał się większy. Możemy tu użyć kilku sposobów. Wybierzmy do pokoju co najmniej dwa kolory farb, na przykład z tej samej palety kolorystycznej, ale w innym odcieniu: miętowa i jasnoseledynowa lub też mocno rozbielony róż i bardzo jasny liliowy.
Fantastyczny efekt przynosi też pomalowanie jednej ściany na mocniejszy i ciemniejszy kolor. Może to być ściana przy biurku czy też za telewizorem. Lepiej jest unikać malowania wszystkich ścian na ciemny kolor. Warto też pamiętać, by podłoga i sufit pozostały jasne. Wyjątek stanowią tu tylko mieszkania w kamienicach, gdzie wysokość pomieszczeń sięga 4-5 metrów.
Długi i wąski pokój można nie tylko powiększyć optycznie, ale również wyrównać jego proporcje. W takim przypadku dłuższe ściany oddalamy wizualnie, malując je farbą o chłodnym odcieniu, a krótsze przybliżamy, malując je farbą w odcieniu ciepłym. Innym, równie skutecznym sposobem, jest pomalowanie węższej ściany na intensywny, kontrastowy do pozostałych ścian, kolor. Taki zabieg sprawi, że będzie się wydawała dalej, niż jest w rzeczywistości.
Jak oryginalnie pomalować ściany w małym pokoju?
- Zestawić ze sobą kolory w tej samej gamie kolorystycznej, ale w innym odcieniu: jasnobłękitny i jasnoniebieski, jasnożółty i biały z kroplą pomarańczowego, jasnoseledynowy i miętowy.
- Trzy ściany malujemy na jasny, chłodny kolor, a jedną na mocny, ciemniejszy. Może to być ściana za telewizorem, za wezgłowiem łóżka czy też za kanapą w kąciku wypoczynkowym.
- Proporcje długiego, wąskiego pokoju można wyrównać na dwa sposoby: malując dłuższe ściany na mocny, ciemny kolor, a krótsze na jasny i ciepły lub też malując jedną z dłuższych ścian na intensywny, kontrastujący z kolorem pozostałych ścian.
Triki aranżacyjne do zastosowania przy urządzaniu małego pokoju
Wybór odpowiednich kolorów ścian, mebli i dodatków to jeszcze nie wszystkie sposoby na optyczne powiększenie małego pokoju. Czasami niewielkim kosztem i małym nakładem pracy można uzyskać bardzo zadowalające efekty. Na przykład sufit można optycznie podwyższyć, malując go czystą, satynową bielą, a u góry kolorowych ścian zminimalizować biały pasek (lub też całkowicie z niego zrezygnować). Z drugiej jednak strony, im szerszy będzie ten pasek, tym większy będzie efekt oddalenia ścian. Trzeba tu zdecydować, czy bardziej zależy nam na optycznym podwyższeniu sufitu, czy też na wizualnym poszerzeniu ścian.
Pionowe pasy na ścianach podwyższą wizualnie pomieszczenie, natomiast poziome – poszerzą wnętrze. W małym pokoju dobrze jest stosować odcienie jednego koloru. Na przykład pięknie będzie tu wyglądać tapeta w białe pasy o różnych odcieniach. Unikamy przykuwających wzrok kontrastów.
Biały pokój total look to doskonały sposób na optyczne powiększenie pokoju. Biała podłoga i białe ściany pozwolą zatrzeć granice pomiędzy płaszczyznami, dzięki czemu pomieszczenie będzie się wydawało większe, a białe meble i dodatki na takim tle spotęgują jeszcze ten efekt.
Kilka trików pozwalających na wizualne powiększenie małego pokoju:
- Szeroki, biały pasek oddzielający sufit od ściany poszerzy optycznie pomieszczenie, a wąski pasek lub też jego brak – podwyższą optycznie sufit.
- Pionowe pasy na ścianach podwyższą wizualnie sufit, a poziome – poszerzą wizualnie wnętrze.
- Tak modna w ostatnich czasach i lubiana aranżacja pokoju total look w kolorze białym daje nam gwarancję optycznego pomieszczenia wnętrza.
Aranżacja małego pokoju z dużą ilością miejsca do przechowywania
Nawet jeśli zastosujemy triki kolorystyczne w małym pokoju, by powiększyć go optycznie. Nawet jeśli ustawimy w nim jasne, lekkie meble. I nawet jeśli urządzimy go w kolorze bieli, na nic się to zda, jeśli nie zadbamy o wystarczającą ilość miejsca do przechowywania. Rzeczy poukładane na otwartych półkach, porozstawiane pudełka czy też – zgrozo – przedmioty porozrzucane gdziekolwiek z braku miejsca na przechowywanie sprawiają, że pokój wydaje się mniejszy.
Gdzie najlepiej przechowywać książki w małym pokoju? Tu świetnie sprawdzą się jasne, smukłe półki, regały i biblioteczki. Jeśli do tego będą zamówione na wymiar i sięgną sufitu, to uda nam się wykorzystać każdy centymetr pokoju! Taka zabudowa może zająć całą ścianę lub przestrzeń wokół okna (która z reguły i tak jest niewykorzystana). Tu mała uwaga. W przypadku osób, które mają dużo książek, ale utrzymywanie w nich porządku przychodzi im z trudem, lepiej zrezygnować z otwartych regałów i umieścić książki w zamkniętych szafach. Nic tak nie zmniejsza optycznie pomieszczenia, jak bałagan.
Gdzie schować ubrania? Niezastąpione – zarówno w małych, jak i większych pokojach - są zamknięte zabudowy meblowe, zwłaszcza z jasnymi frontami. Warto takie szafy zamontować aż po sam sufit, by wykorzystać maksymalnie dostępne miejsce. Dobrą alternatywę dla szaf wnękowych stanowi przymocowanie do sufitu na karniszu długiej, stylowej kotary. Taka minigarderoba może zająć nawet całą ścianę. Za kotarą można zamontować wieszaki, drążki i półki. Mogą się tu także zmieścić kosze czy organizery.
Sprytnym rozwiązaniem w małym pokoju jest zastosowanie mebli wielofunkcyjnych, na przykład kanap mieszczących w swoich bokach półki, dużych pufów z otwieraną przykrywą, stolików kawowych ze schowkami czy też narożników z rozsuwanymi szufladami.
Gdzie przechowywać rzeczy w małym pokoju?
- Książki stanowią same w sobie ozdobę, jeśli więc nie mamy problemu z ich odkładaniem na miejsce, warto pokusić się o wysokie regały o lekkiej konstrukcji lub też zamocowanie półek na ścianie przy oknie.
- Wysokie i szerokie szafy w zabudowie to niezawodne meble na ubrania. Dobrą alternatywą jest też stworzenie minigarderoby za zasłoną sięgającą od sufitu do ziemi.
- Meble wielofunkcyjne pozwalają zaoszczędzić miejsce, a przy tym schować drobniejsze przedmioty. Świetnie sprawdzają się tu na przykład kanapy z półkami po bokach, narożniki z wysuwanymi szufladami czy też duże pufy z otwieraną pokrywą.
piątek, 08 lipiec 2022 09:37