12 pomysłów jak urządzić kuchnię z oknem - dekoportal.pl

12 pomysłów jak urządzić kuchnię z oknem

06 Lip 2020 / Napisane przez  / Porady
mała kuchnia, mała kuchnia z oknem, kuchnia z oknem w bloku
Mała kuchnia także może być funkcjonalna i efektownie urządzona.

Nie narzekajmy na małe kuchnie! To pomieszczenia, które przy odrobinie wysiłku i pracy można zamienić w funkcjonalne i efektowne wnętrza. Wystarczy wspomnieć, że podstawowa zasada trójkąta roboczego w kuchni mówi, że najwygodniejsza do pracy odległość pomiędzy kuchenką, lodówką i zlewozmywakiem to najwyżej dwa kroki. To da się zrobić w małej kuchni, prawda? Jeśli do tego jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami okna w kuchni, to doskonale. Jak urządzić małą kuchnię, by stała się „perełką” w naszym domu i by, mimo niezbyt imponujących wymiarów, można w niej było wygodnie przygotowywać posiłki? Najlepiej zacząć od zapoznania się z poniższymi pomysłami!

O czym przeczytasz w artykule?

Okno w kuchni

W nowszych mieszkaniach i domach kuchnia z oknem wydaje się czymś oczywistym, jednak w starszym budownictwie kuchnia była „ślepa”. Okno w kuchni nie tylko doświetla pomieszczenie, ale również wspomaga wentylację, stąd najlepszym pomysłem będzie tu model z nawiewnikiem lub mikrowentylacją.

W kuchni będzie też miał duże znaczenie wygodny system otwierania. Najbardziej uniwersalne okna to modele uchylno-rozwieralne. Ich skrzydła można uchylać w celu przewietrzenia oraz otwierać, na przykład do umycia. Wygodnym rozwiązaniem są również okna przesuwne, w Polsce jednak znajdziemy je tylko w postaci drzwi balkonowych.

Jeżeli pod oknem znajduje się blat roboczy lub zlewozmywak, dobrym rozwiązaniem będzie tu montaż okna z szybami z powłoką samoczyszczącą, dzięki czemu ich mycie będzie znacznie łatwiejsze. Dodajmy jeszcze, że okna ze szprosami w kuchni mogą być bardzo uciążliwe do umycia (szyby podzielone kratką na niewielkie pola!).

Jakie wybrać okno do kuchni?

  • W kuchni najwygodniejsze będą okna uchylno-rozwieralne.
  • Jeżeli przy oknie znajduje się zlew lub blat, warto rozważyć wybór szyb z powłoką samoczyszczącą.
  • Okna z zewnętrznymi szprosami będą w kuchni szczególnie trudne do umycia.
mała kuchnia, mała kuchnia z oknem, kuchnia z oknem w bloku
Okno w kuchni doświetla pomieszczenie.

Jak wykorzystać okno w kuchni?

Okno w kuchni można w doskonały sposób wykorzystać do tego, by umilić przygotowywanie posiłków lub zmywanie po nich. Dlatego jednym z najlepszych pomysłów jest umieszczenie przy oknie blatu lub zlewozmywaka. Jeśli taki właśnie mamy plan, parapet powinien stworzyć z nimi integralną całość, będąc naturalnym przedłużeniem. Trzeba też zadbać o to, by jego szerokość wyniosła minimum 40 cm. W takim wypadku będzie można go wykorzystać jako półkę na kwiaty, zioła, książki kucharskie lub dekoracje.

Bardzo efektowne jest wykonanie parapetu z tego samego materiału, co blat kuchenny lub też stół. Doskonale sprawdzą się w tej roli drewno klejone, płyty drewnopodobne, płytki ceramiczne, okładziny kamienne, kompozyty i konglomeraty. To materiały, które są nie tylko odporne na działanie wilgoci, ale także na zarysowania i zabrudzenia.

W tym miejscu chcielibyśmy jeszcze zwrócić uwagę na okna panoramiczne (również narożne), które mogą zastąpić płytki między szafkami, tworząc niepowtarzalną aranżację. Pod oknem może się również znaleźć stół lub przedłużenie blatu, przy którym będzie można zjeść posiłek, rozkoszując się równocześnie widokiem z okna. Stół można ustawić pod oknem, jeżeli parapet jest umieszczony na wysokości co najmniej 75 cm.

W jaki sposób wykorzystać okno w kuchni?

  • Montując przy nim blat. Trzeba tu jednak pamiętać, że parapet musi się wówczas znajdować na wysokości co najmniej 85 cm. Dobrze też byłoby, gdyby mógł stanowić naturalne przedłużenie blatu, a jego szerokość powinna wynieść co najmniej 40 cm, jeśli chcemy, by wyglądał elegancko i by posłużył nam za miejsce do postawienia doniczek z kwiatami i ziołami czy też dekoracji.
  • Doskonałym pomysłem jest zamontowanie przy oknie zlewozmywaka.
  • Jeśli to możliwe, stawiamy przy oknie stół lub blat, który posłuży nam do jedzenia posiłków.
  • Na szczególną uwagę zasługują okna panoramiczne które, umiejętnie zaaranżowane, można wykorzystać zamiast płytek pomiędzy dolną a górną zabudową szafek.
mała kuchnia, mała kuchnia z oknem, kuchnia z oknem w bloku
Pod oknem w kuchni warto umieścić zlewozmywak lub blat roboczy.

Jak umeblować małą kuchnię z oknem?

Urządzając małą kuchnię z oknem, zwykle sięgniemy po jasne meble. Rozjaśnią i powiększą optycznie całe wnętrze. W kuchni w stylu klasycznym sprawdzą się szafki z drzwiczkami zawierającymi przeszklenia, natomiast w nowoczesnej kuchni sięgniemy po minimalistyczne bryły z frontami o połyskującej powierzchni i bez uchwytów.

W przypadku bardzo wąskiej kuchni warto się zdecydować na zamontowanie ciągu szafek po jednej stronie pomieszczenia. Jeśli natomiast ma ona kształt prostokąta lub kwadratu, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie mebli w kształcie litery „L”. Swobodne poruszanie się po kuchni pomiędzy meblami a ścianą zapewni nam odległość co najmniej 120 cm. Kuchnia 5 m2 i mniejsza polubi szafki z przesuwanymi drzwiczkami.

Jakie rozwiązanie jest lepsze: zapewnić sobie dużą ilość pojemnych szafek (choćby miały one sięgać do sufitu i przytłaczać nieco pomieszczenie), czy też zamontować w kuchni relingi, haki lub półki, na których poustawiamy najczęściej wykorzystywane akcesoria? Tu prawdopodobnie powstaną dwa obozy. W pierwszym z nich znajdą się osoby, które lubią, gdy w kuchni wszystko pochowane jest w szafkach. W drugim znajdą się te, które przede wszystkim cenią sobie wygodę. Dodajmy tu, że jeśli zdecydujemy się na tę drugą wersję, musimy dbać o to, by na półkach panował idealny porządek. Tylko w ten sposób znajdujące się na zewnątrz akcesoria czy pojemniki mogą stanowić pewnego rodzaju dekorację.

Zarówno dla wielbicieli otwartych półek, jak i minimalistycznych wnętrz bez widocznych na zewnątrz akcesoriów, niezwykle pomocne w utrzymaniu porządku i w wygodnym użytkowaniu będą szafki z systemami wysuwanych półek. Dzięki nim uda się wykorzystać optymalnie dosłownie każdy centymetr naszej małej kuchni. W narożniku warto zamontować z kolei obrotową półkę cargo, która doskonale sprawdza się do przechowywania nieporęcznych garnków i patelni, dając nam do nich wygodny dostęp z każdej strony.

Ustawienie mebli w małej kuchni:

  • Po jednej stronie ściany sprawdzi się w przypadku bardzo wąskiego pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że pomiędzy meblami a ścianą powinno pozostać co najmniej 120 cm wolnej przestrzeni.
  • W kwadratowej lub prostokątnej kuchni najlepsze będzie w kształcie litery „L”.
mała kuchnia, mała kuchnia z oknem, kuchnia z oknem w bloku
Nawet w wąskiej kuchni można stworzyć ciekawe aranżacje.

Aranżacja okna w małej kuchni

W nowoczesnej kuchni najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie odsłoniętego okna lub też zamontowanie w nim metalowych albo drewnianych żaluzji. Wszelkie ozdoby na oknie mogłyby zaburzyć harmonię minimalistycznego wnętrza, która stanowi jego największy atut.

W dużych i wysokich pomieszczeniach świetnie sprawdzą się rolety rzymskie wykonane z lekkiego, drapowanego materiału. Tu konieczne jest jednak wysokie nadproże okienne. W przeciwnym razie, nawet po całkowitym zwinięciu, tkanina będzie zasłaniać górną część okna.

Rolety harmonijkowe montuje się w przestrzeni ościeżnicy. Można je przesuwać od góry do dołu, i odwrotnie, a także ustawiać w tym miejscu szyby, w której jest to w danym momencie potrzebne. Takie rolety zajmują niewiele miejsca, są mobilne i łatwe w demontażu, dzięki czemu można je bez trudu zdjąć i wyprać.

Okno w kuchni można również ozdobić specjalnymi foliami samoprzylepnymi wykonanymi z transparentnej folii. Osłoni ona nas skutecznie od zewnątrz, a jednocześnie nada pomieszczeniu unikalnego charakteru. Dodajmy tu jeszcze, że takie folie świetnie sprawdzą się w formie zazdrostek, zwłaszcza w południowym oknie, przez które przez cały dzień będą wpadać promienie słoneczne.

W kuchni urządzonej w stylu rustykalnym można powiesić tradycyjne, haftowane zazdrostki z naturalnego materiału (na przykład z lnu) oraz lambrekiny nad oknem. Unikamy montowania karniszy, bez względu na to, czy będzie to metalowa rurka, czy też szyna.

Jak udekorować okno w kuchni?

  • W przypadku wnętrza urządzonego w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym dobrym pomysłem będzie pozostawienie okien bez dekoracji lub też zamontowania na nich żaluzji.
  • W wysokich, przestronnych kuchniach urządzonych w stylu klasycznym sprawdzą się rolety rzymskie.
  • Rolety harmonijkowe pasują do niemal każdej aranżacji, a do tego są bardzo wygodne w użytkowaniu i w utrzymaniu w czystości.
  • Kuchenne okno można również okleić specjalną folią samoprzylepną, która wpuszcza do środka dużo światła, a jednocześnie zapewnia prywatność, zasłaniając nas od zewnątrz.
  • W kuchni w stylu rustykalnym najlepiej będą wyglądać tradycyjne zazdrostki oraz małe lambrekiny.
mała kuchnia, mała kuchnia z oknem, kuchnia z oknem w bloku
Rolety rzymskie sprawdzą się w wysokich i dużych pomieszczeniach.

Mała kuchnia w bloku z dużym oknem

Wyjątkowo mała kuchnia 5 m2, czy też nawet mniejsza, wymaga wyjątkowych zabiegów, by stała się funkcjonalnym i estetycznym pomieszczeniem. Przedstawiamy więc kilka sposobów na urządzenie takiego wnętrza, które mogą okazać się tu bardzo pomocne.

Zlew dwukomorowy warto zamienić na mniejszy, jednokomorowy, a płytę o czterech palnikach na płytę z dwoma palnikami (wersja ta oczywiście sprawdzi się w przypadku, gdy nie mamy większej rodziny). Unikamy pozostawiania wielu przedmiotów na blatach. Kuchnię można wyposażyć w półeczki na przyprawy i relingi, które powiesimy na przykład nad kuchenką, czyli w miejscu, które inaczej pozostałoby po prostu puste.

Niezwykle efektownym, a przy tym doskonale nadającym się do małych kuchni, rozwiązaniem jest zastosowanie wiszących doniczek, które dzięki specjalnemu systemowi można montować do sufitu „do góry nogami”. Zarówno ziemię, jak i rośliny, zabezpiecza przed wypadnięciem specjalna siatka.

Jakie jeszcze rozwiązania warto rozważyć podczas urządzania małej kuchni w bloku? Na przykład zastosowanie różnej wielkości szafek. Unikniemy w ten sposób wspomnianego już efektu „przytłoczenia”. W miejscach, w których jest taka możliwość, stawiamy wysokie szafki, które mogą nam posłużyć nawet za spiżarnię. Tam, gdzie układ i wysokość kuchni na to nie pozwala, można zamontować szafki niżej. W górnej zabudowie świetnie będą wyglądać wszelkie przeszklenia, które sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne.

Dodajmy jeszcze, że w małej kuchni najlepiej sprawdzi się zabudowa wykonana na zamówienie, ponieważ pozwoli na wykorzystanie dostępnego miejsca w optymalny sposób. Co więcej, takie rozwiązanie umożliwi nam również zagospodarowanie wszelkich wnęk, jakie znajdują się w ścianach.

Mała kuchnia w bloku:

  • Będzie bardziej funkcjonalna, jeśli wybierzemy zlew jednokomorowy i kuchenkę dwupalnikową, a do tego okap podszafkowy.
  • Będzie niezwykle efektowna, jeśli u sufitu zawiesimy odwrócone zioła w doniczkach (przy użyciu specjalnej technologii).
  • Może być urządzona dzięki szafkom o różnej wielkości, dzięki czemu dobrze wykorzystamy dostępną przestrzeń, a do tego unikniemy efektu „przytłoczenia”, jaki mogą dawać zabudowy do samego sufitu.
  • To wnętrze, w którym niezastąpione będą meble wykonane na wymiar.
mała kuchnia, mała kuchnia z oknem, kuchnia z oknem w bloku
Aranżacja małej kuchni z oknem.

Jak urządzić małą kuchnię z oknem i rozwiązać przy okazji problem stołu?

Aby funkcjonalnie i stylowo urządzić małą kuchnię, często trzeba sięgać po niestandardowe, oryginalne rozwiązania. Jednym z nich jest na przykład blat ruchomy, który można rozłożyć, a następnie złożyć, jeśli będzie trzeba zwiększyć wolną przestrzeń. Dobrym sposobem na maksymalne wykorzystanie miejsca w małej kuchni z oknem jest także zastosowanie zlewu pod blatem. Jest to system ze zintegrowaną deską, którą można zakryć komorę zlewozmywaka, zwiększając tym samym powierzchnię roboczą. Wspominaliśmy już wcześniej o tym, że w małej kuchni warto rozważyć montaż szafek z przesuwnymi frontami. Rozwiązanie to można z równym powodzeniem wykorzystać w drzwiach. Oszczędność dostępnej przestrzeni zapewnią nam też szafki ze zwijanymi roletami.

W małej kuchni z oknem świetnie sprawdzą się meble modułowe, wielofunkcyjne i wyposażone w kółka, które pozwalają na szybką zmianę aranżacji zgodnie z bieżącą potrzebą. Systemy mobilne dają możliwość wysuwania i chowania wybranych części, dzięki czemu zajmują one miejsce tylko wtedy, gdy są nam potrzebne.

Powiedzmy jeszcze kilka słów na temat stołu w małej kuchni. Zwykle brakuje na niego miejsca, dlatego warto sięgnąć po takie rozwiązania jak niewielki stolik pomocniczy, ruchomy blat przytwierdzany do ściany czy też barek zamontowany na wysokości kuchennych szafek. W przypadku kuchni z oknem mamy jeszcze większe pole do popisu. Tu świetnie sprawdzi się rodzaj barowego kontuaru. A co z krzesłami? Jeśli wybierzemy składane modele, to możemy je wygodnie zawiesić na hakach na ścianie, a w razie potrzeby szybko rozłożyć i przystawić do blatu czy barku.

Jak urządzić małą kuchnię?

  • Wykorzystując nietypowe rozwiązania, takie jak ruchomy blat czy deska zintegrowana ze zlewem,
  • Montując szafki z drzwiczkami przesuwnymi albo w postaci rolet,
  • Wyposażając wnętrze w meble wielofunkcyjne, modułowe lub mobilne,
  • Wykorzystując w funkcji stołu na przykład stolik pomocniczy, ruchomy blat lub barek.
mała kuchnia, mała kuchnia z oknem, kuchnia z oknem w bloku
W małej kuchni blat może służyć jako stół.


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 lipiec 2020 08:29
komentarz /( 1 )
  • Małgorzata
    Małgorzata

    poniedziałek, 14 grudzień 2020 14:27

    No właśnie mała kuchnia a dużo pracy, odwieczna bolączka. Ale dzięki pomysłowi i materiałom, można śmiało wyczarować wnętrze z duszą i funkcjonalnością.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.