15 pomysłów – pastelowa kuchnia! Jak urządzić kuchnie w pastelach? - dekoportal.pl

15 pomysłów – pastelowa kuchnia! Jak urządzić kuchnie w pastelach?

02 Maj 2020 / Napisała  / Porady
pastelowe kolory w kuchni, kuchnia w pastelowym kolorze, pastelowy wystrój kuchni
Aranżacja kuchni pomalowanej na pastelowy kolor

Pastelowa kuchnia nieodłącznie kojarzy się z amerykańskimi filmami, w których urocze, nienaganne panie domu, serwowały aromatyczne obiady swojej rodzinie. Na filmach tych niejednokrotnie widać słodkie, delikatne, pastelowe właśnie kolory panujące w wystroju kuchni. Słodkie róże, rozwodnione błękity, rozbielone żółcie i turkusy wprowadzają do wnętrza radosną atmosferę i stanowią niezwykle ciekawą alternatywę dla tak modnych obecnie bieli i szarości. Co więcej, nawet jeśli kochamy naszą białą czy szarą kuchnię, nie musimy jej zmieniać całkowicie, szukając odmiany. Wystarczy kilka pastelowych dodatków, by pomieszczenie nabrało innego charakteru.

O czym przeczytasz w artykule?

Paleta kolorów pastelowych, czyli jak łączyć kolory w pastelowej kuchni

Zanim przejdziemy do omówienia tematu pastelowej kuchni, ustalmy, które kolory uznamy za pastelowe. Oto one: szary, piaskowy, kremowy, brąz wielbłądzi, mandarynkowy, brzoskwiniowy, złoty żółty, żółty, kanarkowy, łososiowy, róż, lila, lawendowy, turkus, błękit, jasny niebieski, gołębi, zieleń naturalna, zieleń trawy, zielony, jasny zielony. Jak łatwo się domyślić, różne źródła podają jeszcze inne odmiany pasteli, jednak już to zestawienie daje nam pewien obraz tego, jak będzie wyglądała pastelowa kuchnia.

Pastele doskonale komponują się ze sobą na tle neutralnej bazy. Najlepszym towarzystwem dla nich jest biel, szarość, a także czerń. Wnętrze może być utrzymane w jednej pastelowej kolorystyce lub też łączyć wiele różnych, pozornie odległych od siebie, odcieni. Pastele dobrze też wyglądają z drewnem.

Chociaż kolory pastelowe w kuchni najczęściej kojarzą się nam ze stylem retro, warto wiedzieć, że w nowoczesnych pomieszczeniach prezentują się równie efektownie. Delikatne pastele zestawione z surowym betonem wyglądają niezwykle uroczo i oryginalnie, a przy tym w takiej aranżacji w umiejętny sposób łączymy nowe z retro.

Urządzając pastelową kuchnię pamiętajmy, że w takich odcieniach można stosować nie tylko dodatki, ale także meble. Mała uwaga: w małej kuchni wybierzmy meble w jednym kolorze, a w dużej możemy się pokusić o meble w dwóch kolorach, na przykład dolne szafki niech będą białe, a górne turkusowe.

Kolor pastelowy w kuchni:

  • Wprowadza element retro, kojarzący się z ciepłą, domową atmosferą,
  • Najlepiej sprawdza się z neutralną bazą, na przykład bielą, szarością, czernią czy też kolorem drewna,
  • W połączeniu z betonem architektonicznym jest niezwykle efektowny, pozwalając na łączenie delikatności z surowością,
  • Doskonale prezentuje się pod postacią dodatków, ale także mebli. Pastelowy błękit na ścianach, turkusowe fronty, jasnoróżowe sprzęty AGD to tylko kilka przykładów doskonałych elementów aranżacji w pastelowej kuchni.
pastelowy niebieski w kuchni, kuchnia z pastelowym niebieskim, niebieski w kuchni
Pastelowy niebieski można wykorzystać w kuchni jako materiał obiciowy krzeseł

Pastelowa kuchnia w kilku aranżacjach

Pastelowe kuchnie to raj dla oczu. Umiejętne zestawienie faktur i kolorów pozwala na stworzenie wnętrz, w których będzie można nie tylko z przyjemnością zjeść posiłek, ale także popatrzeć na fantastyczne, kolorowe kompozycje. A oto kilka inspiracji.

Wyobraźmy sobie kuchnię, w której ściany pomalowano na biało. Białe są tu również porcelanowe naczynia równo poustawiane na drewnianych półeczkach. Na ścianie kwadratowe płytki w modnym, różowym kolorze (millennial pink) z chropowatą strukturą. Z seledynowymi meblami zestawiono tu dodatki w kolorze różowego złota.

A teraz kuchnia w stylu retro w kolorze pastelowej zieleni. Zielone, gładkie i błyszczące fronty mebli doskonale komponują się tu z białymi blatami i kremowymi ścianami. Przy wyspie kuchennej (jasnozielonej z białym blatem, pełniącej funkcję barku) stoją jasnobeżowe krzesła.

Pastelowa kuchnia w nowoczesnym wydaniu? Górne szafki w kolorze jasnoniebieskim, a dolne białe. Na ścianie pomiędzy nimi mamy czarno-białe płytki w marokańskie wzory. Przy białym stole stoją białe i jasnoniebieskie krzesła, a nad stołem mamy trzy okrągłe, asymetrycznie zawieszone lampy: czarną, złotą i białą.

Kuchnia w pastelach w trzech różnych wersjach:

  • W uroczym odcieniu różu, z białymi i drewnianymi dodatkami uzupełnionymi o elementy w kolorze różowego złota,
  • W stylu retro, z meblami w jasnozielonym kolorze i z beżowymi i kremowymi akcentami,
  • W stylu nowoczesnym, z jasnoniebieskimi meblami, z płytkami w marokańskie wzory oraz okrągłymi, asymetrycznie zawieszonymi lampami.
pastelowy róż w kuchni, różowa kuchnia, różowe dodatki w kuchni
Pastelowy różowy można wprowadzić w postaci AGD lub dekoracji

Pastelowe dodatki do kuchni

Pastelowe, na przykład żółte, różowe czy też turkusowe dodatki do kuchni wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny klimat. Co więcej, są one najczęściej stylizowane na retro, co dodatkowo wpływa na ich ogromny urok i niepowtarzalny czar.

Na szczególną uwagę zasługują pastelowe sprzęty AGD, które (można tak chyba powiedzieć bez przesady) przenoszą nas w przeszłość. Różowy blender, żółty toster, turkusowy robot kuchenny, jasnozielony dzbanek elektryczny czy też błękitna lodówka to elementy aranżacji kuchni, obok których nie można przejść obojętnie. I które zasługują na odpowiednią oprawę.

Co może stanowić taką oprawę? Oto kilka przykładów: pastelowa zastawa stołowa, różowy chlebak retro, kremowe pojemniki na cukier i sól zamykane beżową pokrywką ze stylizowanymi napisami, metalowe, pastelowe pudełka, dzbanuszki i naczynia w pastelowych kolorach udekorowane kropkami, kratką lub różyczkami. Niezwykle intrygująco wyglądają pastelowe dodatki do kuchni w stylu nowoczesnym, które ozdobione są najczęściej geometrycznymi wzorami.

Jakie wybrać pastelowe dodatki do kuchni?

  • Stylizowane sprzęty AGD, jak lodówka z zaokrąglonymi krawędziami i kantami z charakterystycznymi uchwytami,
  • Stylizowane naczynia, pojemniki i pudełka (retro lub nowoczesne).
naczynia w pasteloym kolorze, różowe naczynia, różowe miski do kuchni
Naczynia lub sprzęty kuchenne w pastelowych kolorach pozwolą niskim kosztem uatrakcyjnić wygląd kuchni

Miętowa kuchnia

Miętowy kolor wprowadza do wnętrza radość i świeżość, a dodatkowo daje ogromne możliwości w zakresie łączenia z innymi kolorami. Na przykład w zestawieniu z bielą, beżem albo kremem działa kojąco i wyciszająco, natomiast z kolorami różowym, żółtym, lawendowym, pomarańczowym, szmaragdowym i szafirowym dodaje energii i pobudza do działania.

Urządzając kuchnię, możemy się pokusić o pomalowanie ścian na kolor miętowy, a także wybrać meble, akcesoria, dekoracje i tekstylia w tym odcieniu. Dodajmy jeszcze, że obecnie istnieje wiele możliwości samodzielnej zmiany koloru mebli, wystarczy kupić odpowiednią do tego celu farbę i przemalować fronty. Dobrym pomysłem jest też dobranie tapicerowanych krzesel bądź kupienie poduszek na krzesła w kolorze miętowym.

Cały klimat tworzą oczywiście dodatki i akcesoria, dzięki którym kuchnia stanie się przytulna i nabierze niepowtarzalnego stylu. Mowa tu między innymi o kompletach naczyń wyeksponowanych na półkach, oryginalnych sprzętach kuchennych czy też stylowym oświetleniu. Miętowa kuchnia stanie się jeszcze bardziej efektowna, jeśli na oknie postawimy soczyście zielone kwiaty albo zioła.

Jak urządzić miętową kuchnię?

  • Wprowadzając do niej elementy w kolorze białym, kremowym lub beżowym (wtedy będzie działać na nas wyciszająco) bądź różowym, żółtym, pomarańczowym czy lawendowym (wtedy będzie dodawać nam energii),
  • Dobierając odpowiednie, stylizowane akcesoria i dodatki, takie jak zestawy naczyń, sprzęty AGD czy też oświetlenie.
miętowy kolor w kuchni, barwa mięty w kuchni, kuchnia miętowa
Kuchnia z miętowymi szafkami pod blatem

Miętowa kuchnia w kilku stylowych odsłonach

Wspominaliśmy już kilkakrotnie, że choć pastelowa kuchnia kojarzy się nam najbardziej z wnętrzami w stylu retro, nasze pastelowe pomieszczenie może być z powodzeniem urządzone w innym stylu.

W miętowej kuchni urządzonej w stylu skandynawskim znajdziemy proste meble wykonane z naturalnych, solidnych materiałów (wśród których króluje drewno). Do pasteli dodamy tu elementy w kolorze bieli, beżu i szarości.

Kuchnia w stylu rustykalnym wydaje się ciepła, przytulna i swojska, a wystrojem nawiązuje do prowincjonalnych posiadłości i wiejskich domostw. W miętowej kuchni w takim stylu znajdziemy proste, drewniane meble, a także dodatki z kamionki, wikliny i gliny.

Styl prowansalski kocha lekkie, pastelowe kolory i naturalne materiały. Lubuje się też w motywach kwiatowych. Aranżację miętowej kuchni w stylu prowansalskim możemy uzupełnić dodatkami w kolorze lawendowym, białym i kremowym.

W kuchni urządzonej w stylu shabby chic znajdziemy meble i akcesoria pochodzące z poprzednich epok lub też stylizowane na takie. Mogą być lekko zniszczone. W miętowej kuchni shabby chic ustawimy drewniane, miętowe meble z widocznymi przetarciami i pęknięciami farby, grube zasłony i fajansowe naczynia.

Kuchnia w kolorze mięty w kilku wersjach:

  • W stylu prowansalskim (mięta połączona z bielą, beżem i naturalnym kolorem drewna),
  • W stylu rustykalnym (proste, drewniane meble, gliniane i kamionkowe naczynia oraz wiklinowe dodatki pięknie będą się komponować z odcieniem mięty),
  • W stylu prowansalskim (z nieodłącznym kolorem lawendy, a także kremu, beżu i bieli),
  • W stylu shabby chic (miętowe meble z widocznymi przetarciami będą się doskonale prezentować z grubymi zasłonami i fajansowymi naczyniami).
miętowe meble do kuchni, kuchnia w kolorze mięty, miętowa kuchnia
Miętowe meble w kuchni pozwolą stworzyć jasne, przytulne wnętrze

Kuchnia pastelowa w kolorze wanilii

Kolor wanilii to szczególny pastelowy odcień, neutralny i uniwersalny. Meble kuchenne w kolorze wanilii doskonale sprawdzą się w kuchni urządzonej w stylu prowansalskim, rustykalnym, skandynawskim, a także klasycznym i nowoczesnym. W towarzystwie dodatków w bieli, szarości, a także bordo czy pastelach mogą stworzyć udaną, niepowtarzalną aranżację.

Ponieważ jednak kolor waniliowy w większej ilości może robić wrażenie „mdłego”, świetnym pomysłem będzie zastosowanie w kuchni mebli w dwóch kolorach. Na przykład dolne szafki niech będą waniliowe, a górne seledynowe lub niebieskie. Takie rozwiązanie daje ciekawy efekt i stwarza mnóstwo nowych możliwości aranżacyjnych. Jeśli obawiamy się, że waniliowe meble w kuchni będą zbyt monotonne, można dodać do nich niewielkie akcenty kolorystyczne, na przykład w postaci pasa dekoracyjnego pod blatem, na cokole lub na górnej zabudowie.

Ściany w waniliowej kuchni najczęściej utrzymane są w kolorze kremowym lub białym, dzięki czemu kuchnia wydaje się jaśniejsza i większa. Ciemne ściany mogłyby popsuć efekt waniliowej świeżości i delikatności.

Do waniliowej kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym wstawimy meble z gładkimi frontami na wysoki połysk. Idealnie będą do nich pasowały kamienne blaty czy też granitowy zlewozmywak.

O czym warto pamiętać, urządzając waniliową kuchnię?

  • Białe lub kremowe ściany podkreślą lekkość i świeżość aranżacji.
  • Wanilia dobrze komponuje się z kolorami pastelowymi, ale także białym, czarnym, ciemnobrązowym i bordo.
  • Waniliowe meble sprawdzą się w wielu stylizacjach: klasycznej, prowansalskiej, rustykalnej, skandynawskiej czy też nowoczesnej.
  • Meble w waniliowej kuchni można zaprojektować w dwóch kolorach, na przykład dolne szafki w kolorze wanilii, a górne w kolorze turkusowym, szarym lub jasnoniebieskim.
  • W waniliowej kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym świetne uzupełnienie będą stanowiły kamienne blaty (na przykład marmurowe) czy też granitowe zlewozmywaki.
kolor waniliowy w kuchni, waniliowa kuchnia, kuchnia w kolorze wanilii
Kolor waniliowy lub kremowy sprawdzi się w połączeniu z drewnianymi meblami

Szaro-beżowa kuchnia

Połączenie szarości i beżu w aranżacji wnętrz jest modne. Jest uniwersalne. Jest kojące. A do tego stwarza ogromne możliwości aranżacji. Na przykład w kuchni z ciemnoszarymi meblami niech będzie podłoga z brązowych kafli. Przy drewnianym stole staną jednakowe krzesła pomalowane na różne kolory: brązowy, czarny i szary. Białe lampy, białe donice i biała zastawa wyeksponowana za czarną, przeszkloną witrynką, dopełnią całości.

Trochę zbyt mało kolorów? Oto inspiracja z pastelami. Górne szafki niech będą tu wykonane z jasnego drewna i niech mają przeszklone fronty. Dolne szafki będą grafitowe. Pomiędzy nimi położymy na ścianie płytki w geometryczne wzory 3D w kolorach turkusowym, białym i szarym. Na drewnianej podłodze stanie drewniany stół, a przy nim ciemnoszare krzesła, w których oparciach jeden szczebelek będzie pomalowany na żółto.

(Wspomniane już) żółte, turkusowe, a także bladoróżowe lub niebieskie dodatki do kuchni urządzonej w kolorach beżu i szarości to najlepszy sposób na rozweselenie wnętrza i przełamanie tych dwóch barw. Trzeba tu jednak dodać, że powinny być one bardzo subtelne, drobne i w niewielkiej ilości. Niech staną się tylko „wisienką na torcie”.

Jak urządzić szaro-beżową kuchnię?

  • Wprowadzając do niej elementy bieli, błękitu, turkusu, jasnego różu lub żółci, które przełamią neutralne połączenie beżu z szarością,
  • Wykorzystując nowoczesne, oryginalne elementy aranżacyjne, takie jak płytki 3D, lampy o niezwykłych kształtach czy też metalowe witrynki eksponujące piękną zastawę.
beżowa kuchnia, beżowe szafki w kuchni, kuchnia w beżu
Kuchnia w odcieniach szarości i beżu


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 23 marzec 2022 14:28
komentarz /( 1 )
  • Leonia
    Leonia

    piątek, 24 czerwiec 2022 15:35

    z pastelowych kolorów najbardziej lubię miętowy. Znakomicie wygląda w połączeniu z szarością oraz bielą.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.