Gniazdka elektryczne w kuchni – wysokość, rozmieszczenie, ilość
Prawidłowe rozmieszczenie gniazdek w kuchni ułatwi Ci korzystanie z pomieszczenia. Odpowiednia liczba źródeł prądu pozwoli zrezygnować z przedłużaczy – są dodatkowym kosztem i negatywnie wpływają na wygląd wnętrza. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile gniazdek powinno znaleźć się w kuchni i gdzie je umieścić. Podpowiadamy również, jakie modele wybrać, żeby były komfortowe w użytkowaniu, bezpieczne oraz estetyczne.
O czym przeczytasz w artykule?
- Gniazdka w kuchni – jakie wybrać?
- Rozmieszczenie gniazdek w kuchni – na co zwrócić uwagę?
- Jaka powinna być wysokość gniazdek w kuchni?
- Gniazdka w kuchni w blacie – czy to funkcjonalne rozwiązanie?
- Gniazdka elektryczne w kuchni mogą wyglądać estetycznie!
Gniazdka w kuchni – jakie wybrać?
Przed wyborem gniazdek zwróć uwagę na kwestię, jaką jest uziemienie. Wiele sprzętów kuchennych wymaga tego rodzaju zabezpieczenia. Jeśli gniazdko elektryczne w kuchni ma być przeznaczone do podłączenia lodówki czy kuchenki mikrofalowej, to uziemienie jest konieczne.
Zwróć również uwagę na bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli gniazdka w kuchni będą znajdowały się blisko zlewozmywaka. Do miejsc narażonych na zachlapanie wybierz modele hermetyczne, które mają klapkę zabezpieczającą przed wilgocią oraz kroplami wody. Gniazdka bryzgoszczelne są również bezpiecznym rozwiązaniem do domów zamieszkiwanych przez dzieci. Osłonka uniemożliwi im dotykanie niebezpiecznych elementów.
Hermetyczne gniazdka w kuchni powinny być wyposażone nie tylko w klapkę, lecz także uszczelkę. Dzięki niej w razie zalania mieszkania woda na pewno nie dostanie się do środka elementu. Gniazda hermetyczne mogą gwarantować różne stopnie ochrony – najczęściej występujące modele oznaczone są jako IP45, które gwarantuje zabezpieczenie przed strugą wody oraz ciałami stałymi o średnicy powyżej 1 milimetra.
Decydując się na hermetyczne gniazdka w kuchni, możesz wybrać spośród produktów montowanych natynkowo oraz podtynkowo. O modelu znajdującym się w ścianie musisz zadecydować na etapie budowy domu. Zaletą tego rozwiązania jest estetyka. Niektóre z gniazdek hermetycznych są podświetlane, a część z nich ma funkcję automatycznego wyłączania.
Gniazdka w kuchni – jakie sprawdzą się najlepiej?
- Postaw na modele z uziemieniem – są konieczne przy wielu urządzeniach i zapewniają sprzętom bezpieczeństwo;
- Zdecyduj się na modele hermetyczne – mają ochronną klapkę i uszczelkę, dzięki czemu woda nie dostanie się do ich wnętrza;
- Możesz wybrać spośród praktycznych modeli podświetlanych i automatycznie wyłączanych.
Rozmieszczenie gniazdek w kuchni – na co zwrócić uwagę?
Jeśli zależy Ci na komfortowej w użytkowaniu przestrzeni, odpowiednio wcześniej zaplanuj rozmieszczenie gniazdek w kuchni. Nie rezygnuj z dużej liczby tych elementów, żeby ograniczyć ich wpływ na aranżację. W kuchni najważniejsza jest bowiem wygoda, a obecnie gniazdka oraz włączniki są na tyle estetyczne, że nie zaburzą wystroju serca domu.
Odpowiednio wcześniej rozplanuj sobie miejsca, w których staną nie tylko największe urządzenia, lecz także małe AGD, na przykład kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, czajnik elektryczny. Pamiętaj także o wybraniu przestrzeni tuż nad blatem, gdzie podłączać będziesz niewielkie sprzęty – blender, mikser czy gofrownicę. Planując rozmieszczenie gniazdek w kuchni, pogrupuj je po kilka – dzięki temu instalacja będzie prostsza, a wygląd kuchni bardziej estetyczny.
Pamiętaj o konieczności zastosowania kilku obwodów elektrycznych – dzięki temu w razie awarii jednego z nich, pozostałe nie zostaną uszkodzone. Zadbaj o oddzielny obwód dla sprzętów przenośnych, czyli takich, z których korzystasz od czasu do czasu i nie są cały czas podłączone. Oddzielnego zasilania potrzebują urządzenia o dużej mocy – zmywarka, kuchenka, piekarnik.
Kolejną kwestią, nad którą musisz się zastanowić, jest rozmieszczenie gniazdek do podłączenia dużego AGD. Jeśli urządzenia są zabudowane, źródło prądu może znaleźć się na sąsiedniej szafce. Sprzęty są wolno stojące? Gniazdka elektryczne w kuchni zamontuj na wysokości 30 centymetrów nad podłogą – zarówno do lodówki, jak i zmywarki.
Czy gniazdko za lodówką to dobry pomysł? Z pewnością element ukryty za urządzeniem nie wpłynie na wygląd pomieszczenia, jednak zbyt głęboko umieszczony utrudni wyjęcie wtyczki – za każdym razem konieczne będzie odsunięcie sprzętu. Gniazdko możesz zamontować na wysokości 100 centymetrów obok lodówki. Nie będzie rzucało się w oczy, a jednocześnie umożliwi odłączenie urządzenia, na przykład podczas awarii.
Rozmieszczenie gniazdek w kuchni – o co musisz zadbać?
- Zadbaj o wygodę, decydując się na dużą liczbę gniazdek,
- Zaplanuj miejsca, w których staną urządzenia,
- Zadbaj o gniazdka przeznaczone do podłączenia małego AGD,
- Pamiętaj, że kilka obwodów elektrycznych jest konieczne dla prawidłowego działania instalacji,
- Gniazdko za lodówką nie jest dobrym pomysłem, dlatego umieść je tuż obok urządzenia na wysokości około 100 centymetrów od podłogi.
Jaka powinna być wysokość gniazdek w kuchni?
Wysokość gniazdek w kuchni zależy od sprzętu, który zamierzasz podłączyć. Jak już wiesz, w przypadku lodówki najlepiej sprawdzi się 100 centymetrów od podłogi. Co z mniejszymi sprzętami, które nie są na stałe podłączone, ale często z nich korzystasz?
Gniazdka przeznaczone do niewielkiego AGD powinny znaleźć się około 20-30 centymetrów nad blatem. Dzięki temu w komfortowy sposób skorzystasz nawet ze sprzętów z krótkim kablem. Jeśli chcesz, żeby gniazdka w kuchni były jak najmniej widoczne, zamontuj je na spodzie wiszących szafek. To znacznie zmniejszy ryzyko zalania elementu, ale niestety sprawi, że przewody będą nieestetycznie zwisały, kiedy urządzenie będzie podłączone do wtyczki.
Pod szafkami kuchennymi możesz zamontować włączniki do oświetlenia przestrzeni roboczej. Elementy przeznaczone do uruchomienia lamp sufitowych powinny znaleźć się na wysokości około 120-140 centymetrów. Najlepszym na nie miejscem będzie ściana tuż przy drzwiach – umieść je po tej stronie, po której znajduje się klamka, jeśli kuchnia jest odrębnym pomieszczeniem.
Zastanawiając się, jaka wysokość gniazdek w kuchni będzie odpowiednia, weź pod uwagę konieczność podłączenia okapu. Element przeznaczony do zasilania tego urządzania ukryj w szafce wiszącej znajdującej się obok sprzętu. Możesz także umieścić gniazdko tuż za okapem, dzięki czemu pozostanie ono niewidoczne.
Wysokość gniazdek w kuchni – jaka zapewni Ci komfort?
- Gniazdka do małego AGD zamontuj około 30 centymetrów nad blatem,
- Niewielkie sprzęty możesz także podłączyć do gniazdek umieszczonych pod wiszącymi szafkami,
- Włączniki do oświetlenia głównego zamontuj na ścianie przy wejściu do kuchni, na wysokości około 120-140 centymetrów,
- Gniazdko do okapu umieść tuż za nim lub ukryj w szafce znajdującej się obok urządzenia.
Gniazdka w kuchni w blacie – czy to funkcjonalne rozwiązanie?
Coraz większą popularnością cieszy się rozwiązanie, jakim są gniazdka w kuchni w blacie, które mogą być montowane zarówno pionowo, jak i poziomo. Kiedy nie są używane, pozostają niewidoczne, co sprawia, że decyduje się na nie wiele osób planujących nowoczesną i minimalistyczną aranżację pomieszczenia. Warto zastosować je, jeśli masz kuchenkę i piekarnik na wyspie. Dzięki temu umożliwisz sobie między innymi zblendowanie zupy na krem bez konieczności przenoszenia ciężkiego garnka.
Gniazdka w kuchni w blacie sprawdzą się również, kiedy chcesz podczas gotowania mieć blisko siebie telefon, ale musisz go naładować. Niektóre z modeli mają nawet gniazda USB. Rozwiązanie jest niezwykle estetyczne, jednak okazuje się nie być pozbawionym wad. Gniazdka w kuchni w blacie mogą ulec zalaniu, jeśli zapomnisz ukryć listwę.
- Gniazdka w kuchni w blacie prezentują się niezwykle estetycznie – są właściwie niewidoczne, dlatego uzupełnią wystrój nowoczesny oraz minimalistyczny. Ułatwią Ci korzystanie z małego AGD, ale mają jedną wadę – mogą ulec zalaniu, jeśli zapomnisz je schować.
Gniazdka elektryczne w kuchni mogą wyglądać estetycznie!
Włączniki oraz gniazdka elektryczne w kuchni nie muszą swoim wyglądem niszczyć aranżacji. Obecnie oferta tych niewielkich elementów jest na tyle szeroka, że pozwoli Ci dopasować model do wystroju. Możesz wtopić gniazdka w kuchni w tło lub postawić na kolorowe produkty, które sprawią, że aranżacja pomieszczenia stanie się ciekawsza.
Jeśli chcesz, żeby gniazdka w kuchni były tylko detalem, który nie rzuca się w oczy, dopasuj je kolorystycznie do ścian lub wyposażenia. Okładzina ścienna to szare płytki? Wybierz gniazdo w takim samym kolorze, a element nie będzie zwracał na siebie uwagi.
Zależy Ci na niebanalnym wystroju? Zdecyduj się na gniazdka kontrastujące z odcieniem okładziny ściennej. Wybierz kolorowe ramki, na przykład w miedzianym odcieniu, który doskonale sprawdzi się w aranżacji industrialnej kuchni. Gniazdka nie muszą być obecnie nieważnym detalem, ponieważ potrafią wpłynąć na wystrój, dodając mu oryginalnego charakteru.
- Gniazdka elektryczne w kuchni nie będą nieestetycznym elementem, który negatywnie wpływa na aranżację. Wystarczy, że wybierzesz modele w odpowiednim kolorze – mogą wtapiać się w tło lub wyróżniać intensywną barwą, na przykład miedzianą.
piątek, 08 lipiec 2022 09:29