Kuchnia bez szafek wiszących? To możliwe! Sprawdź, jak ją urządzić?
Kuchnia bez szafek wiszących wciąż nie jest popularnym rozwiązaniem, ponieważ niewielkie pomieszczenia utrudniają przechowywanie przedmiotów jedynie w stojących meblach. Istnieją jednak triki, które pozwolą Ci zrezygnować z górnych elementów wyposażenia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak urządzić kuchnię tylko z dolnymi szafkami, żeby zachować porządek.
O czym przeczytasz w artykule?
- Kuchnia bez szafek wiszących – jakie ma zalety?
- Kuchnia bez wiszących szafek – poznaj wady
- Półki w kuchni zamiast szafek – czy to dobre rozwiązanie?
- Kuchnia bez górnych szafek – gdzie przechowywać potrzebne przedmioty?
- Nowoczesna kuchnia bez górnych szafek – jak ozdobić ścianę nad blatem?
- Kuchnia bez szafek wiszących – jaki układ sprawdzi się najlepiej?
Kuchnia bez szafek wiszących – jakie ma zalety?
Kuchnia bez górnych szafek to świetne rozwiązanie do ciemnego pomieszczenia. Brak wiszących elementów wyposażenia sprawi, że wnętrze będzie wydawało się jaśniejsze. Aranżacja kuchni bez wiszących szafek spowoduje, że wystrój nabierze lekkości.
Kuchnia bez szafek wiszących sprawdzi się dla singla lub pary, którzy nie potrzebują tak wiele miejsca do przechowywania co wieloosobowa rodzina. Brak górnych elementów wyposażenia usprawni codzienne korzystanie z pomieszczenia. Zapomnisz o konieczności wchodzenia na stołek i szukania potrzebnych naczyń schowanych w wiszących szafkach.
Kuchnia bez szafek wiszących prezentuje się przytulniej i warto się na nią zdecydować, zwłaszcza jeśli masz salon z aneksem. Brak górnej zabudowy pozwoli Ci ciekawie zaaranżować ścianę. W tym miejscu mogą zawisnąć nietuzinkowe grafiki, ale też półki na wspornikach wypełnione ceramiką lub książkami kucharskimi.
Meble kuchenne bez górnych szafek – dlaczego warto wybrać?
- Sprawią, że pomieszczenie wyda się większe,
- Wnętrze stanie się jaśniejsze,
- Wystrój nabierze lekkości,
- Brak górnych szafek ułatwi korzystanie z pomieszczenia, ponieważ zyskasz łatwiejszy dostęp do przedmiotów,
- Brak wiszących mebli pozwoli Ci dodatkowo ozdobić ścianę nad blatem.
Kuchnia bez wiszących szafek – poznaj wady
Kuchnia bez szafek wiszących nie jest pozbawiona wad. Niestety może się okazać, że dolne elementy zabudowy nie wystarczą do przechowywania naczyń czy artykułów spożywczych. Wtedy część z produktów przeniesiesz na blat, żeby mieć do nich łatwy dostęp, a to może doprowadzić do efektu zagracenia przestrzeni. Poradzisz sobie z tym problemem, pakując makaron, kawę czy cukier do estetycznych opakowań, które pasują do aranżacji.
Problematyczna może się okazać kuchnia na jednej ścianie, która jest w dodatku wąska. Zabudowa umieszczona przy niej nie pomieści zbyt wielu przedmiotów, ponieważ musi znaleźć się miejsce na zmywarkę, piekarnik oraz lodówkę. Wyjściem z takiej sytuacji jest ustawienie części przedmiotów na półkach zawieszonych na wspornikach lub dodanie do pomieszczenia pojemnej wyspy kuchennej.
Kuchnia bez górnych szafek nie zawsze jest rozwiązaniem z wyboru. Może się zdarzyć, że w pomieszczeniu są skosy uniemożliwiające zawieszenie mebli. Wykorzystanie górnej zabudowy jest też niemożliwe, jeśli we wnętrzu znajdują się ogromne okna. Warto więc poznać sposoby, które ułatwią urządzenie kuchni bez wiszących szafek.
Kuchnia bez wiszących szafek – jakie ma wady?
- Tylko dolne szafki mogą Ci nie wystarczyć do schowania wszystkich przedmiotów,
- Wiele produktów znajdzie się siłą rzeczy na blacie, co może doprowadzić do wrażenia chaosu,
- To szczególnie niewygodne rozwiązanie, jeśli masz do dyspozycji wąską kuchnię z zabudową na jednej ścianie, a w innych częściach mieszkania nie ma możliwości przechowania akcesoriów kuchennych.
Półki w kuchni zamiast szafek – czy to dobre rozwiązanie?
Jeśli masz do dyspozycji niskie pomieszczenie, zamiast wiszących szafek wybierz półki. Taki element wyposażenia prezentuje się lekko i pozwala zaaranżować wnętrze w nietypowy sposób. Kuchnia na jednej ścianie będzie dobrze wyglądała, jeśli zamontujesz na całej długości wiszącą szafkę z przerwą jedynie na okap czy lodówkę.
Półki w kuchni zamiast szafek sprawdzą się do przechowywania niektórych przedmiotów. Ustawisz na nich przyprawy, jednak przesyp je do identycznych słoiczków, żeby prezentowały się estetycznie i nie wprowadzały wrażenia chaosu. Wiszące półki będą też idealnym miejscem do postawienia ulubionego wina lub nalewki w eleganckiej karafce. W pobliżu wyeksponuj też kieliszki lub ulubione filiżanki z porcelany.
Półki w kuchni zamiast szafek posłużą Ci do przechowywania ulubionych przetworów. Słoiki będą prezentowały się ładniej, jeśli udekorujesz je kapturkami w kolorze pasującym do aranżacji. Na półce wiszącej możesz umieścić misę z ulubionymi owocami.
Półki w kuchni zamiast szafek nie muszą pełnić funkcji miejsca do przechowywania najpotrzebniejszych przedmiotów. Jeśli masz na przyprawy, wina czy naczynia inne miejsce, na półce wyeksponuj dekoracje. Świetnie sprawdzą się książki kucharskie, których okładki będą ozdobą wnętrza, a poza tym potrzebne przepisy będziesz mieć zawsze pod ręką.
Półki w kuchni zamiast szafek – czy warto się na nie zdecydować?
- Półki prezentują się lżej niż szafki,
- Możesz zamontować jedną, długą półkę na całej ścianie, co prezentuje się ciekawie zwłaszcza przy jednorzędowym układzie zabudowy,
- Półki pozwolą Ci przechowywać przyprawy, przetwory czy napoje,
- Będą też idealnym miejscem do wyeksponowania ulubionej zastawy czy eleganckich kieliszków,
- Na półce możesz też trzymać książki kucharskie – ich okładki będą ozdobą wnętrza.
Kuchnia bez górnych szafek – gdzie przechowywać potrzebne przedmioty?
Jeśli podoba Ci się kuchnia bez wiszących szafek, a masz dużo przedmiotów, musisz wygospodarować na nie miejsce. Istnieje na to kilka sposobów. Kuchnia bez górnych szafek okaże się dobrym rozwiązaniem, jeśli planujesz wyspę kuchenną. Ogromny mebel umieszczony w centralnej części pomieszczenia będzie miejscem przygotowywania posiłków, ale też pomieści wiele przedmiotów. Zabudowę kuchenną możesz wzbogacić jedną wysoką, wąską szafką, czyli tak zwanym słupkiem.
Doskonałym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na zabudowie bez górnych szafek, będzie spiżarnia przylegająca do kuchni. Możesz umieścić ją za drzwiami z ukrytą ościeżnicą. W spiżarce znajdzie się miejsce na przetwory, ale duża liczba półek pozwoli Ci też przechować tam garnki, patelnie oraz napoje.
Kuchnia bez szafek wiszących będzie wygodniejsza, jeśli zdecydujesz się na pojemne meble stojące. Warto zdecydować się na system ułatwiający przechowywanie. Wybieraj spośród elementów wyposażenia, które za frontem kryją wysuwane, ogromne szuflady. Dzięki takiemu rozwiązaniu znalezienie dowolnego przedmiotu stanie się znacznie prostsze.
Jeśli Twoja kuchnia tylko dolne szafki ma na wyposażeniu, zdecyduj się na narożny system przechowywania. Jest on przeznaczony szczególnie do garnków i patelni. Taki system składa się z kilku półek, które można zupełnie wysunąć i dzięki temu uzyskać łatwiejszy dostęp do przechowywanych przedmiotów.
Kuchnia bez wiszących szafek – gdzie przechowywać w niej akcesoria czy artykuły spożywcze?
- Zdecyduj się na wyspę kuchenną, która zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania,
- Zabudowę kuchenną możesz też uzupełnić wąską, wysoką szafką, którą określa się jako słupek,
- Świetnie sprawdzi się spiżarka przylegająca do kuchni – możesz ukryć ją za drzwiami z niewidoczną ościeżnicą,
- Pamiętaj o wykorzystaniu systemów ułatwiających przechowywanie, na przykład garnków i patelni – umożliwią to wysuwane, narożne półki.
Nowoczesna kuchnia bez górnych szafek – jak ozdobić ścianę nad blatem?
Meble kuchenne bez górnych szafek pozwolą Ci w ciekawy sposób zagospodarować ścianę nad blatem. Nie muszą znajdować się tam wiszące półki, jeśli masz spiżarkę lub wyspę kuchenną, które zapewniają odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Nad blatem możesz zawiesić zabawne grafiki, które doskonale sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu.
Nowoczesna kuchnia bez górnych szafek może być też ozdobiona fotografiami Twoich ulubionych potraw. Lubisz gotować? Spróbuj samodzielnie wykonać zdjęcia dań i umieść je w oryginalnym kolażu nad blatem.
Meble kuchenne bez górnych szafek pozwolą Ci też wybrać ciekawą okładzinę. W kuchni sprawdzi się cegła, którą możesz wyłożyć ścianę aż do sufitu. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, czyli przy zlewie i kuchence, zabezpiecz okładzinę przy użyciu szkła lacobel. Czerwona cegła sprawdzi się idealnie, jeśli chcesz nadać wnętrzu nieco industrialny charakter.
Biała kuchnia bez górnych szafek będzie prezentowała się nietuzinkowo, jeśli zastosujesz nad blatem kafle typu metro. Lubisz podążać za trendami? Zdecyduj się na białe płytki z czarną fugą. Pozostałą część ściany pozostaw pokrytą farbą – takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się do niewielkiego wnętrza, które stanie się dzięki okładzinie optycznie większe i jaśniejsze.
Jak ozdobić ścianę nad blatem w nowoczesnej kuchni bez górnych szafek?
- Zawieś zabawne grafiki,
- Przymocuj ramki ze zdjęciami dań wykonanych przez Ciebie,
- Nowoczesnej kuchni możesz dodać nieco industrialnego stylu, decydując się na okładzinę z cegły,
- Biała kuchnia bez górnych szafek będzie ciekawsza, jeśli wykorzystasz w niej kafle typu metro, a pozostałą część ściany pozostawisz białą, żeby wnętrze wyglądało na przestronniejsze i jaśniejsze.
Kuchnia bez szafek wiszących – jaki układ sprawdzi się najlepiej?
Kuchnia bez szafek górnych może mieć każdy z układów stosowanych przy pełnej zabudowie. Najmniej komfortowa okaże się zabudowa jednorzędowa, która również w wersji z wiszącymi meblami nie daje zbyt dużej wygody. Dobrze sprawdzi się układ na planie litery L – jest szczególnie polecany do aneksów kuchennych, ponieważ wygospodarowany w nim stół optycznie oddziela od siebie dwa pomieszczenia.
Wygodę zapewni Ci także układ na planie litery U, który sprawdzi się w przestronnej kuchni otwartej na salon. Tak ułożona zabudowa pozwoli Ci rozmieścić elementy według zasad trójkąta roboczego. Jeśli Twoja kuchnia tylko dolne szafki ma na wyposażeniu, możesz wybrać układ na planie litery G. Jest on jednak polecany wyłącznie do przestronnych pomieszczeń – w małych może bowiem utrudniać poruszanie się dwóm osobom.
Kuchnia bez szafek górnych – jaki układ w niej zastosować?
- Układ jednorzędowy – najmniej wygodny,
- Układ na planie litery L – polecany do aneksów, ponieważ wygospodarowane w nim miejsce na stół pozwoli optycznie oddzielić salon od kuchni,
- Układ na planie litery U – idealny do przestronnej kuchni; umożliwia korzystanie z zasad trójkąta roboczego,
- Układ na planie litery G – odpowiedni do przestronnych wnętrz, ponieważ w małej kuchni może utrudniać poruszanie się dwóm osobom jednocześnie.
czwartek, 10 wrzesień 2020 11:12