Biała łazienka z drewnianymi dodatkami – jak ją urządzić? - dekoportal.pl

Biała łazienka z drewnianymi dodatkami – jak ją urządzić?

29 Sty 2020 / Napisała  / Porady
drewniane elementy w łazience, drewno w białej łazience, drewno w łazience
Połączenie bieli z kolorem drewna stwarza wrażenie czystości i ciepła w pomieszczeniu

Wraz ze stylem skandynawskim w aranżacji wnętrz zawitała do nas moda na białą łazienkę z elementami drewna. To zestawienie, które z jednej strony zapewnia optyczne powiększenie wnętrza i wrażenie higienicznej czystości (zaleta bieli), a z drugiej pozwala na wprowadzenie ciepła (nieocenione drewno). Obecnie, dzięki dostępnym impregnatom, mamy możliwość nie tylko stosowania drewnianych dodatków w łazience, ale także wykończenia pomieszczenia, na przykład wykładając drewnem jedną ze ścian czy też kładąc drewno na podłodze. Ba! Jeśli obawiamy się, że wilgoć w naszej łazience będzie osiągała zbyt duży poziom, by można było w niej zastosować drewno, możemy pokusić się o drewnopodobne materiały, które do złudzenia imitują rysunek słojów. Jak łączyć biel z drewnem? Jak dbać o drewno w łazience i czy szara łazienka z dodatkiem drewna to równie dobry pomysł?

O czym przeczytasz w artykule?

Biała łazienka z drewnianymi dodatkami

Urządzając łazienkę na biało, można już na etapie projektowania włączyć do niej elementy z drewna. Pięknie prezentują się na przykład części ścian w drewnie lub podłoga, a także drewniana podłoga „przechodząca” w ścianę. Wyjątkowo efektownie wyglądają też ścianki pod prysznicem lub przy wannie. Można tu zastosować zarówno deski, jak i parkiet ułożony w jodełkę.

Jeśli jednak nie chcemy decydować się na drewnianą podłogę czy ścianę w łazience (choć jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie, patrz ostatni rozdział niniejszego artykułu), warto zdecydować się na inne elementy wyposażenia wykonane z drewna, które także w doskonały sposób ocieplą wnętrze i nadadzą mu indywidualnego charakteru. Mowa tu na przykład o drewnianych meblach, ramie lustra, a także blacie szafki podumywalkowej.

Niezwykły efekt można także uzyskać, łącząc drewniane elementy wykończeniowe z drewnianym wyposażeniem. Na przykład w białej łazience total look decydujemy się na drewnianą podłogę, ściankę pod prysznicem i blat szafki podumywalkowej wykonany z takiego samego drewna. W łazience w stylu rustykalnym zjawiskowo będą się prezentować drewniane drzwi z ciężkimi, metalowymi okuciami i lustro w szerokiej, drewnianej ramie. Do tego drewniane belki na suficie z takiego samego drewna.

Łazienka w drewnie i bieli:

  • Drewno w białej łazience można bez problemu stosować do wykończenia. Dostępne na rynku preparaty doskonale chronią drewno przed dostępem wilgoci.
  • Drewniana podłoga i ściany, zwłaszcza pod prysznicem lub przy wannie, prezentują się wyjątkowo efektownie.
  • Drewno ociepli wnętrze także w postaci różnych elementów wyposażenia (meble, blat szafki podumywalkowej, rama lustra, drzwi).
  • Zjawiskowy efekt przynosi łączenie elementów drewnianych z wykończeniem w drewnie (na przykład ścianka i podłoga pod prysznicem wykonane z takiego samego drewna jak blat szafki podumywalkowej i rama lustra).
łazienka z podłogą z drewna, drewniane elementy w łazience, drewno przy wannie w łazience
Drewno na podłodze przy wannie może stanowić ciekawy akcent w białej łazience

drewniane elementy w białej łazience
Biel idealnie komponuje się z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i kamień

drewniane elementy w łazience, drewno w białej łazience, drewno w łazience
WC stojące wraz z umywalką nablatową od Laufen

Biała łazienka i inne dodatki

Dlaczego urządzanie łazienki w kolorze białym jest tak popularne? I czy słusznie? Biel to kolor uniwersalny, który doskonale sprawdza się w każdej stylizacji. W aranżacji w stylu skandynawskim podkreśli czystość i przestrzeń. W aranżacji w stylu industrialnym doda chłodu, a w aranżacji w stylu rustykalnym czy prowansalskim, doda uroku, kryjąc się pod postacią kremowego odcienia.

Biel idealnie komponuje się z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i kamień. Podkreśla szlachetność marmuru i grafitu. Świetnie współgra z surowym betonem i czerwoną cegłą. Kojarzy się z czystością, porządkiem i harmonią. Na jej tle możemy wyczarować zarówno wnętrze w stylu glamour, jak i klasyczne. Łazienkę urządzoną w całości na biało możemy dekorować dodatkami w dowolnych kolorach i zawsze będą się pięknie prezentować.

Na rynku znaleźć można duży wybór płytek ceramicznych przypominających drewno, dzięki czemu nie trzeba inwestować w drewniane wykończenia, ich impregnację i konserwację. Przeznaczone są one do pomieszczeń o wysokiej wilgotności i po położeniu nie wymagają od nas żadnych starań czy zabiegów, prócz zwykłego mycia. Takie płytki można położyć zarówno na podłodze, jak i na ścianach (ścianie). Całości efektu dopełnią naturalne gąbki, kamienne dozowniki i mydelniczki, a także wiklinowe organizery czy drewniane oprawy lamp i luster.

Najpiękniejsze aranżacje białych łazienek:

  • Łazienka biała z drewnem,
  • Biała łazienka z betonem lub czerwoną cegłą,
  • Biała łazienka w połączeniu z elementami z naturalnego kamienia,
  • Biała łazienka i wykończenia z płytek imitujących naturalne drewno.
tekstura drewna w łazience, łazienka z drewnem, biel i drewno w łazience
Płytki drewnopodobne pozwalają wprowadzić teksturę drewna do łazienki bez obawy na nasiąkliwość drewna

łazienka z białymi płytkami, drewniane elementy w łazience
Urządzając łazienkę na biało, można już na etapie projektowania włączyć do niej elementy z drewna

Łazienka: drewno i biel

Jak urządzić białą łazienkę z dodatkiem drewna? Oto kilka przykładów, które stanowią dowód na to, że można z takiego połączenia stworzyć oryginalną aranżację. Dodatek czerni często stanowi „przełamanie” delikatnej bieli i uniwersalnego brązu drewna.

Wanna w prostej, białej obudowie, a nad nią ściana z szerokich, gładkich płytek ułożonych jedna nad drugą. W miejscu, gdzie nad wanną znajduje się prysznic, ściana wykończona jasnym drewnem. Przy wannie stoi czarny, metalowy wieszak na ręczniki, a tuż za nim, przy ścianie, mamy białą, długą szafkę podumywalkową. Nad nią szeroki, drewniany blat z takiego samego drewna, jak ściana nad wanną. Na blacie stoi duża, szeroka, prostokątna, biała umywalka, a nad nią ogromne lustro bez ramy, zasłaniające niemal całą ścianę.

W kolejnym projekcie mamy podłogę wyłożoną w czarno-białe płytki azulejos. Takie same płytki znajdują się też na ściance nad toaletą. Od lewej strony mamy kolejno: toaletę ze wspomnianą ścianką, a nad nią wąską, wiszącą, drewnianą szafkę. Przechodzimy do kolejnych elementów wyposażenia. Biała szafka podumywalkowa z dwiema szufladami i drewnianym blatem, na którym stoi okrągła, biała umywalka. Nad nią wisi duże, okrągłe lustro w drewnianej ramie. Za przezroczystą szybą zamontowano prysznic z półeczkami wyłożonymi drewnem.

W białej łazience wyłożonej dużymi, prostokątnymi kaflami, z białym wyposażeniem w postaci słupka i szafek, mamy trzy elementy drewniane: podłogę, obudowę wanny i otwartą, niską szafkę stojącą tuż przy wannie i będącą przedłużeniem półki z boku wanny. Na półce zielony kwiat w doniczce i wiklinowe koszyki, a w szafce białe, miękkie ręczniki.

Łazienka w drewnie i bieli:

  • Drewniana ścianka pod prysznicem i blat szafki podumywalkowej wykonany z tego samego drewna. Wszystko na białym tle kafelków i pozostałych elementów wyposażenia.
  • Drewniane półeczki pod prysznicem, drewniana szafka, drewniany blat i lustro w drewnianej ramie. Na podłodze czarno-białe płytki azulejos. Pozostałe elementy wyposażenia i wykończenie łazienki w bieli.
  • Biała łazienka i trzy elementy wykonane z drewna: podłoga, obudowa wanny i szafka.
dreniana szafka w łazience, drewniana rama lustra do łazienki, meble z drewna do łazienki
Meble z drewna lub lustro w ramie to najprostszy sposób na wprowadzenie tego materiału do wystroju łazienki

drewniane elementy w łazience, drewno w białej łazience, drewno w łazience
Umywalka nablatowa Laufen

łazienka z podłogą z drewna, drewniane elementy w łazience, drewno pod prysznicem
Na rynku znaleźć można duży wybór płytek ceramicznych przypominających drewno

Szary kolor w nowoczesnej łazience

Jak powiedzieliśmy, biel w łazience doskonale komponuje się z innymi kolorami. Na szczególną uwagę zasługuje tu jednak połączenie bieli i szarości. Szarość pozwala przełamać jednolitą, białą aranżację, a do tego, jeśli dodamy elementy drewniane, zyskamy nie tylko oryginalną, ale także przytulną aranżację. Świetnie uzupełni ją przezroczysta szyba przy prysznicu.

Szary kolor wyjątkowo efektownie wygląda w towarzystwie elementów z drewna. Łazienka w szarościach i drewnie nie będzie miała sobie równych, jeśli wprowadzimy do niej surowy beton. Dzięki takiemu zestawieniu możemy stworzyć zarówno aranżację w stylu loftowym, jak i minimalistycznym czy nowoczesnym. Drobne dodatki w kolorze czarnym, jak metalowe, kute wieszaki na ręczniki, lampy czy grzejniki, idealnie dopełnią całości. Zwróćmy uwagę, że takie zestawienie kolorów i materiałów wymaga odpowiedniego, bardzo jasnego oświetlenia. W przeciwnym wypadku końcowy efekt może się okazać przygnębiający.

Efektowne połączenia z szarym kolorem:

  • Łazienka w bieli i szarości,
  • Łazienka w kolorach białym i szarym z dodatkiem drewna,
  • Szara łazienka z betonowymi płytkami z bielą i dodatkiem drewna,
  • Szara łazienka z drewnianymi elementami.
szara łazienka z drewnem, biała łazienka z drewnem, tekstura drewna w łazience
Białą lub szarą ceramikę łazienkową można połączyć z drewnianymi elementami wystroju

biała łazienka z odpływem liniowym
Biel to kolor uniwersalny, który doskonale sprawdza się w każdej stylizacji

drewniane elementy w łazience, drewno w białej łazience, drewno w łazience
Umywalka nablatowa Roca na drewnianym blacie

Łazienka z drewnem

Wykorzystanie drewna w aranżacji łazienki ma wiele zalet. Jest ono materiałem plastycznym, dlatego z łatwością poddaje się obróbce, a co za tym idzie, można uzyskać z niego elementy o dowolnych wymiarach i kształtach. Drewno jest też miękkie i znacznie lepiej amortyzuje upadki niż na przykład płytki ceramiczne czy kamień. Drewno w łazience może też stanowić nawiązanie do elementów drewnianych znajdujących się w innych częściach domu, na przykład drzwi, klepek w salonie czy okładziny ścian w sypialni.

Jakie gatunki drewna nadają się do wykorzystania w łazience? Z polskich gatunków poleca się dąb i modrzew, natomiast z egzotycznych iroko, merbau, teak, doussie i padouk (o pięknym, wiśniowym odcieniu). Do wykończenia łazienek stosuje się także termodrewno, czyli drewno poddane działaniu wilgoci w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Proces ten sprawia, że materiał staje się odporny na działanie grzybów i mikroorganizmów, a także nie wymaga dodatkowej impregnacji. Jednocześnie jednak staje się bardziej kruche i mniej odporne na działanie czynników mechanicznych.

Drewnianą podłogę w łazience przykleja się do podłoża elastycznym klejem, odpowiednim w przypadku materiału pracującego pod wpływem wilgoci. Dobre będą tu jednoskładnikowe kleje poliuretanowe i MS polimery. Przed zakupem kleju należy sprawdzić również, czy jest on odpowiedni do wybranego przez nas gatunku drewna, zwłaszcza jeśli to drewno egzotyczne. Dlaczego? Na przykład utwardzacz dwuskładnikowego kleju może odbarwiać kwaśne drewno. Gruntujemy przeciwwilgociowo podkład podłogowy, a po wykonaniu posadzki wypełniamy dyletacje obwodowe elastycznym materiałem.

O czym trzeba pamiętać, wykorzystując drewno do wykończenia łazienki?

  • Drewno jest materiałem elastycznym i można z niego uzyskać dowolne kształty i wymiary,
  • Drewno świetnie amortyzuje ewentualne upadki,
  • Do łazienki najlepiej nadaje się drewno egzotyczne, na przykład merbau, teak czy doussie, a z rodzimych gatunków: modrzew i dąb.
  • W łazience można zastosować termodrewno,
  • Do klejenia drewna w łazience należy dobrać elastyczny klej, odpowiedni do wybranego przez nas gatunku drewna.
drewno na ścianie w łazience, łazienka z drewnianą ścianą, łazienka wykończona drewnem
Drewno można wykorzystać także jako materiał na podłogę lub okładzinę ścienną w łazience

biała łazienka, drewniane elementy w łazience
W aranżacji w stylu skandynawskim podkreśli czystość i przestrzeń

drewniane elementy w łazience, drewno w białej łazience, drewno w łazience
Asortyment Roca w aranżacji łazienki z drewnem

Jak zabezpieczyć drewno w łazience?

Gatunki drewna rodzimego pochodzenia pokrywamy impregnatem chroniącym przed grzybami, pleśnią, sinizną i wilgocią. Zabezpieczamy je z każdej strony, po bokach, z wierzchu, od spodu i na płaszczyznach cięcia. Na wierzchnią warstwę drewna możemy dać olej, który zabezpiecza materiał przed wilgocią i utrwala naturalny rysunek słojów. Nie tworzy twardej powłoki (jak lakier), za to wnika głęboko w strukturę drewna. W sklepach znajdziemy oleje bezbarwne i z pigmentami.

Olejowanie drewnianej podłogi najlepiej jest przeprowadzać na gorąco, specjalnym padem (usługę tę zwykle zleca się parkieciarzowi). Taką podłogę dobrze jest pokryć dodatkowo woskiem ochronnym. Z kolei blaty i okładzinę ścian można zabezpieczać szmatką lub pędzlem, dokładnie wcierając olej w powierzchnię drewna. Warstwę nałożonego oleju pozostawiamy na około pół godziny, a po tym czasie ścieramy ewentualny nadmiar, którego drewno nie wchłonęło. Następnie można nałożyć kolejną warstwę.

Okładzinę ścienną wykonuje się z drewna litego lub klejonego, ale także z fornirowanych elementów z płyty wiórowej odpornej na wilgoć. Jeśli planujemy położenie drewna na całej ścianie, mocujemy ją na ruszcie i pozostawiamy szczelinę dylatacyjną.

Jak zadbać o drewno w łazience?

  • Przed położeniem drewna w łazience na podłodze zabezpieczamy je z każdej strony impregnatem. Zlecamy olejowanie wierzchniej powierzchni.
  • Tak samo postępujemy w przypadku okładziny ściennej, z tym że olejowanie możemy przeprowadzić we własnym zakresie.
  • Jeśli drewniana okładzina ma zająć całą ścianę, mocujemy ją na specjalnym ruszcie.
jak zabezpieczyć drewno w łazience, jak impregnować drewno do łazienki, drewno w łazience impregnacja
Wykorzystując drewno w łazience trzeba pamiętać o zabezpieczeniu go przed wilgocią

biała łazienka
Łazienkę urządzoną w całości na biało możemy dekorować dodatkami w dowolnych kolorach


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 19 sierpień 2022 15:02
komentarz /( 1 )
  • Kate_r
    Kate_r

    środa, 29 czerwiec 2022 09:55

    łazienka z drewnem? hm.. trochę bym się bała. W takiej przestrzeni jednak wolę imitacje – zwłaszcza że teraz łatwo znaleźć dobre rozwiązania

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.