Jak zabezpieczyć blat drewniany do łazienki?
Zobacz sprawdzone pomysłyŁazienka z blatem drewnianym bez wątpienia wygląda wyjątkowo. Drewniany blat nadaje wnętrzu wspaniałego klimatu, jest ciepły w dotyku i oryginalny. Jednak jak wiadomo, drewno to materiał, który źle reaguje na wilgoć i zmiany temperatur. W wyniku działania czynników zewnętrznych drewno kurczy się i pęcznieje, a w rezultacie może pękać lub zmieniać swój kształt. Co więcej, wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które stopniowo mogą powodować rozkład drewna. Dlatego też posiadacze drewnianych blatów w łazience powinni wiedzieć, jak je zabezpieczyć i jak o nie dbać, by zapobiec takiemu rozwojowi wypadków.
O czym przeczytasz w artykule?
- Drewniany blat w łazience – rodzaje drewna
- Jak zabezpieczyć blat drewniany do łazienki?
- Olejowanie drewnianego blatu pod umywalkę
- Lakierowanie blatów łazienkowych
- Jak dbać o drewniane blaty w łazienkach?
Drewniany blat w łazience – rodzaje drewna
W trudnych warunkach, jakie panują w łazience, mogą zdać egzamin tylko niektóre gatunki drewna. Polecane są tu gatunki stabilne, o niskim współczynniku skurczu, a także nienasiąkliwe, niereagujące na wahania temperatur i wilgoci. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, by wybrane przez nas drewno na blat w łazience miało odpowiedni poziom wilgotności, od 6 do 10%. Jeśli drewno będzie dobrze wysuszone, istnieje mniejsze ryzyko zmiany kształtu i ataku grzybów.
Blat pod umywalkę z drewna egzotycznego to doskonały pomysł, gdyż ten gatunek drewna najlepiej radzi sobie w warunkach dużej wilgotności i zmiany temperatur. Mowa tu o takich odmianach jak merbau, doussie, teak, iroko, czy jatoba. Zawierają one substancje oleiste działające jak naturalny impregnat, zapewniając ochronę przed grzybami i bakteriami. Nie można jednak zapomnieć także o rodzimych gatunkach drewna. Na blat w łazience można użyć dębu lub modrzewia.
Drewniany blat w łazience może być wykonany z drewna litego lub też klejonego warstwowo. Najczęściej wybiera się jednak do tego celu drewno klejone warstwowo, gdyż zapewnia większą stabilność: materiał nie paczy się i nie pęka tak jak drewno lite. Do jakiej łazienki pasuje taki drewniany blat? Łazienka w stylu spa czy łazienka nowojorska "polubią" się z tym naturalnym akcentem. Materiał ociepli je wizualnie.
Jakie materiały najlepiej wybrać na drewniany blat w łazience?
- Wybierając drewno na blat w łazience, warto zwrócić uwagę na to, by materiał miał niski współczynnik skurczu, by był nienasiąkliwy i charakteryzował się niskim poziomem wilgotności.
- Na blat w łazience najlepiej nadają się materiały egzotyczne: teak, merbau, jatoba, iroko czy doussie. Z polskich można wybrać dąb lub modrzew.
- Drewniany blat w łazience wykonuje się z drewna litego lub klejonego warstwowo. Ten drugi rodzaj wykazuje większą odporność na zmiany temperatur i dużą wilgotność.
- Drewno w łazienkach to dobry pomysł, ale pamiętaj o jego systematycznej pielęgnacji.
Jak zabezpieczyć blat drewniany do łazienki?
Nawet najdroższe drewno na meble wymaga impregnacji. Do zabezpieczenia drewnianego blatu w łazience przed biokorozją i zawilgoceniem stosuje się środki dekoracyjno-ochronne. Zwykle gotowe blaty impregnowane są fabrycznie. Wiele osób jednak decyduje się na zakup surowych desek i samodzielne przycięcie blatu. W takim wypadku nie można zapomnieć o impregnacji. Deski zabezpiecza się z każdej strony (także na krawędziach i od spodu).
Do zabezpieczenia drewnianego blatu pod umywalkę używa się najczęściej oleju lub lakieru. Olej zapewnia naturalny efekt, wsiąka w głąb drewna i konserwuje je od środka, nie pozostawiając jednocześnie na powierzchni widocznej powłoki. Po jego nałożeniu możemy liczyć na pięknie wyeksponowane rysunki słojów i zachowanie wyczuwalnej faktury drewna. Olejowanie jednocześnie dobrze zabezpiecza przed pękaniem, zawilgoceniem i trwałymi zabrudzeniami.
Do zabezpieczenia drewnianych blatów w łazience używa się lakierów elastycznych, które produkowane są na bazie żywicy poliuretanowej, uretanowej lub też uretanowo-alkidowej. Lakier tworzy na powierzchni blatu przezroczystą, twardą powłokę chroniącą drewno przed działaniem wody i zabrudzeniami. Może mieć matowe, półmatowe, satynowe lub błyszczące wykończenie. Lakierowanie drewna w łazience niesie za sobą pewne niedogodności. Powłoka lakieru może z czasem się zarysowywać, przecierać i łuszczyć. Wszelkie takie uszkodzenia to ryzyko dostania się wilgoci do wnętrza blatu. Lakierowany blat w łazience nie może być poddawany miejscowej renowacji. Jeśli chcemy go odświeżyć, musimy zedrzeć starą powłokę i nałożyć nową.
Jak zabezpieczyć drewniany blat w łazience?
- Jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie drewnianego blatu w łazience, trzeba pamiętać o jego zabezpieczeniu.
- Drewniany blat w łazience możemy poddać olejowaniu lub lakierowaniu.
- Olejowane drewno zachowuje swój piękny kolor, rysunek słojów i fakturę.
- Lakier do drewna dobrze chroni je przed działaniem niekorzystnych warunków panujących w łazience. Każde zarysowanie czy przetarcie stanowi jednak wolną drogę dla wilgoci.
Olejowanie drewnianego blatu pod umywalkę
Do zabezpieczenia blatu w łazience najlepiej sprawdzają się naturalne preparaty na bazie oleju lnianego albo tungowego. W sklepach znajdziemy zarówno oleje bezbarwne (podkreślające rysunek słojów i delikatnie przyciemniające powierzchnię drewna), jak i środki barwiące. Większość takich preparatów nadaje się do zabezpieczania drewna egzotycznego i krajowego. Dzięki nim blat drewniany w lazience za długo zachowa swoje piękno.
Jak wykonać olejowanie drewna krok po kroku? Przede wszystkim czyścimy i szlifujemy drewniany blat, który mamy zamiar olejować. Czynności te są konieczne zarówno przed olejowaniem nowych blatów, z surowego drewna, jak i przy renowacji zniszczonych drewnianych elementów. Do tego celu najlepiej jest użyć średnio- i drobnoziarnisty papier ścierny. Zaczynamy od papieru o granulacji 80-100 (najgrubszego), by następnie przejść do 120-140 i w końcu użyć najdrobniejszego, o granulacji 180-200. Po dokładnym wyszlifowaniu powierzchni potrzebne będzie odpylenie, które możemy przeprowadzić z użyciem odkurzacza z końcówką w postaci miękkiej szczotki. Na koniec wycieramy drewno delikatnie zwilżoną szmatką i pozostawiamy je do całkowitego wyschnięcia.
Zabezpieczamy powierzchnie stykające się z blatem taśmą lub folią malarską, a następnie, przy pomocy płaskiego, szerokiego pędzla, aplikujemy olej. Nie należy obawiać się, że nałożymy go za dużo – wnika on w drewno stopniowo. Odczekujemy 20-30 minut i po tym czasie wycieramy z powierzchni jego ewentualny nadmiar. Czynność olejowania powtarzamy do momentu, gdy drewno przestanie „pić” wodę. Łatwo to sprawdzić – jeśli kropla wody utrzymuje się na blacie i nie wsiąka, oznacza to, że możemy skończyć olejowanie. Najczęściej wystarczają dwie – trzy warstwy. Uwaga! Olejowaniu poddajemy całą powierzchnię blatu, także pod spodem. Na zakończenie olejowania dokładnie polerujemy powierzchnię, by uzyskała aksamitny połysk. Do tego celu używa się najczęściej miękkich tkanin z filcu, flaneli lub bawełny. Tak zabezpieczony blat drewaniany w łazience posłuży lata.
Olejowanie drewna w łazience:
- W pierwszym kroku czyścimy powierzchnię i szlifujemy ją papierem ściernym o granulacji 80-100, następnie 120-140 i na koniec 180-200. Odkurzamy odkurzaczem ze szczotką i przecieramy delikatnie wilgotną szmatką. Pozostawiamy do wyschnięcia.
- Aplikujemy kilka warstw oleju do momentu, gdy zrzucone na powierzchnię blatu kropelki wody przestaną w nią wsiąkać.
- Po 20-30 minutach od nałożenia warstwy wycieramy ewentualny nadmiar oleju.
- W ostatnim kroku polerujemy powierzchnię drewnianego blatu miękką szmatką.
Lakierowanie blatów łazienkowych
Lakiery do drewna, w przeciwieństwie do olejów, nie są środkami uniwersalnymi. Trzeba je więc odpowiednio dopasować do rodzaju drewna, powierzchni, stopnia eksploatacji, jakiej będzie poddawany, oraz umiejscowienia. Jak przeprowadzić lakierowanie blatu w łazience krok po kroku?Po zakupieniu odpowiedniego lakieru pora na wybór pędzla. Do lakierów na bazie rozpuszczalnika najlepiej wybrać model z naturalnego włosia, końskiego lub świńskiego. Do malowania powierzchni lakierem wodnym można zastosować pędzel o sztucznym włosiu. Zabezpieczamy okolice blatu przy pomocy folii ochronnej i taśmy malarskiej.
Jak lakierować drewniany blat w łazience? Przygotowujemy podłoże: czyścimy, szlifujemy i odkurzamy powierzchnię, którą chcemy polakierować. Do szlifowania drewna przed lakierowaniem stosujemy podobną zasadę jak w przypadku olejowania. Zaczynamy od papieru ściernego o największych ziarnach (80-100), następnie przechodzimy do papieru średniego (120-140), by w końcu wybrać najdrobniejszy (180-200).
Podczas nakładania lakieru w pomieszczeniu powinna panować temperatura 15-20ºC i wilgotność powietrza na poziomie 50-65%. Lakier nanosimy cienkimi warstwami, prowadząc pędzel wzdłuż włókien. Nakładamy co najmniej dwie warstwy lakieru. Szlifujemy powierzchnię papierem ściernym o wysokiej ziarnistości poprzednią powłokę, a następnie odpylamy odkurzaczem albo lekko wilgotną ścierką. Przed nałożeniem kolejnej warstwy blat drewniany w łazience musi być całkowicie suchy. Polakierowane drewno nie wymaga regularnej konserwacji i jest łatwe w pielęgnacji.
Jak polakierować drewniany blat w łazience?
- Wybieramy lakier odpowiedni do gatunku drewna, z którego wykonany jest blat i do warunków panujących w łazience.
- Oczyszczamy, szlifujemy i odpylamy powierzchnię drewna.
- Jeśli takie są zalecenia producenta, gruntujemy drewnianą powierzchnię blatu. Pozostawiamy do wyschnięcia.
- Nakładamy lakier płaskim, szerokim pędzlem o naturalnym lub syntetycznym włosiu.
- Po wyschnięciu warstwy lakieru, jej przeszlifowaniu i odpyleniu, nakładamy jego kolejną warstwę.
- Polakierowane drewno nie wymaga specjalnej konserwacji. Tak zabezpieczony blat drewniany w łazience wystarczy przecierać wilgotną ściereczką.
Jak dbać o drewniane blaty w łazienkach?
Choć drewniane blaty w łazience wyglądają wyjątkowo efektownie, ich użytkownicy przyznają zgodnie, że jest to rozwiązanie, które nie sprawdzi się w każdym przypadku. Jeśli bowiem chcemy utrzymać taki blat w dobrej kondycji, będzie nas to kosztowało sporo wysiłku. Wydaje się jednak oczywiste, że nie można oczekiwać, by drewno zachowywało przez długi czas swój piękny wygląd i by było trwałe, jeśli nie poddamy go systematycznej pielęgnacji i zabiegom konserwacyjnym. Dotyczy to zwłaszcza blatów olejowanych. Jeśli więc marzy nam się drewniany blat w łazience, ale jednocześnie obawiamy się, czy będziemy mieli wystarczająco dużo czasu i ochoty o niego dbać, być może lepiej będzie wybrać blat wykonany z laminatu drewnopodobnego.
Drewniane, olejowane blaty, po pewnym czasie zaczynają blaknąć i szarzeć pod wpływem działania wody. Dlatego też trzeba pamiętać, by nie kłaść na nich mokrych przedmiotów (szczoteczka do zębów, mydelniczka, kubek). Rozlaną na blacie wodę należy natychmiast wytrzeć do sucha. Na co dzień czyścimy taki blat miękką, lekko wilgotną ściereczką, a na koniec przecieramy suchą szmatką. Jeżeli nadejdzie moment, w którym stwierdzimy, że blat należy odświeżyć, wystarczy powtórzyć zabieg szlifowania i olejowania. Dzięki temu blat nie tylko będzie wyglądał jak nowy, ale także zwiększy się jego trwałość i odporność na wilgoć. W pierwszym roku użytkowania drewnianego, olejowanego blatu, zaleca się powtarzanie takiego zabiegu w odstępach od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie olejowanie można przeprowadzać rzadziej, na przykład raz do roku lub też w razie potrzeby. Systematyczność to więc klucz do tego, by blat drewaniany w łazience długo wyglądał idealnie.
Drewniany blat w łazience jest znacznie mniej kłopotliwy w pielęgnacji. Warstwa lakieru chroni drewno przed dostępem wody i przed wszelkimi zabrudzeniami. Dbanie o dobrą kondycję blatu sprowadza się tu jedynie do przecierania go wilgotną ściereczką. Trzeba tylko dbać o to, by nie zarysować ani nie uszkodzić warstwy lakieru, gdyż w takim przypadku woda z łatwością dostanie się do drewna, zmniejszając jego trwałość.
Kilka wskazówek dotyczących dbania o drewniane blaty podumywalkowe w łazience:
- Na drewnianym, olejowanym blacie lepiej nie kłaść mokrych przedmiotów, gdyż pozostawią brzydkie plamy,
- Olejowanie powtarzamy w pierwszym roku użytkowania blatu co 3-6 miesięcy. Po tym czasie zabieg ten przeprowadzamy średnio co roku.
- Blat drewniany w lazience jest łatwy w pielęgnacji, bo wystarczy przecierać go wilgotną szmatką.
- Trzeba uważać, by lakier nie został zarysowany, by poprzez uszkodzenia woda nie dostała się do drewna.
wtorek, 07 czerwiec 2022 08:13