Jaka wanna będzie najlepsza? Stalowa, akrylowa, żeliwna? Prostokątna czy narożna?
Wybór właściwej wanny może niekiedy przysporzyć nie lada kłopotu – prostokątna czy asymetryczna, akrylowa czy żeliwna? Rodzajów wanien jest wiele, a kiedy do tego dochodzą jeszcze ograniczenia narzucone przez metraż łazienki, sprawa dodatkowo się komplikuje. Zanim zatem kupimy wannę, zastanówmy się, jakie są nasze względem niej oczekiwania – czy mamy już upatrzony kształt, kolor i tworzywo, z jakiego będzie wykonana? Poniższy praktyczny przewodnik po typach wanien pomoże nam rozwiać nasuwające się wątpliwości i odpowiedzieć sobie na pozornie proste pytanie – jaka wanna najlepsza będzie do naszej łazienki?
O czym przeczytasz w artykule?
- Kształt: wanna prostokątna czy asymetryczna?
- Słów parę o materiałach,
- Klasyka kontra nowoczesność – jaka wanna najlepsza?
- A może wanna metalowa?
- Wanna stalowa czy akrylowa – którą wybrać?
Kształt: wanna prostokątna czy asymetryczna?
Ponadczasowa wanna prostokątna to sprawdzony i praktyczny wybór, który idealnie wypełni pustą wnękę w łazience i nie znudzi się nam za szybko. Na rynku znajdziemy wanny o różnych wymiarach, zarówno co do ich długości, jak i szerokości – pamiętajmy, że w przypadku wanny prostokątnej, nie zawsze musimy stawiać na idealnie dopasowany rozmiar. Zabudowując wannę panelem frontowym lub okładając ją płytkami, wypełnimy pustą przestrzeń pomiędzy krótszymi bokami wanny a ścianą i jednocześnie zyskamy estetyczną półeczkę na przybory kąpielowe.
Z kolei wanna asymetryczna idealnie wpasuje się w łazience o niewielkich wymiarach. Nieregularna linia wanny, np. w kształcie łzy lub gruszki jest atrakcyjna dla ludzkiego oka, co tylko dodaje uroku całej aranżacji. Wanna o takim kształcie może być zabudowana z dwóch lub trzech stron – w zależności od kształtu pomieszczenia. Decydując się na jej zakup, zwróćmy jednak uwagę na to, czy jest prawo, czy lewostronna?
Rodzaje wanien i ich wymiary:
- Wanna prostokątna – standardowe wymiary dla tego typu wanny wahają się między 70-100 cm szerokości i 120-200 cm długości,
- Wanna asymetryczna – zwykle ma między 140-180 cm długości i 75-110 cm szerokości,
- Wanna narożna symetryczna – czyli taka o bokach równej długości. Może być nieco większa, o bokach długości 125-150 cm,
- Wanna wolnostojąca – o kształcie elipsy lub prostokąta. Chociaż zwykle niewielka, do jej wymiarów należy doliczyć również wolną przestrzeń po bokach, która umożliwi swobodne z niej korzystanie. Stąd jest to dobry wybór raczej do dużych łazienek w stylu salonu kąpielowego.
Słów parę o materiałach
Kiedy określenie kształtu wanny mamy już za sobą, należy zastanowić się, z jakiego materiału będzie ona wykonana – wybór jest szeroki, a różne tworzywa mają swoje plusy i minusy. Oczywiście, nie wszystkie rodzaje wanien będą dostępne w każdym z możliwych materiałów. Z czego zatem możemy wybierać? Tutaj ostatnie słowo należeć będzie przede wszystkim do producenta wanny, warto jednak wiedzieć, jakie zalety (i wady) mają poszczególne tworzywa.
Rodzaje wanien, na jakie możemy się natknąć:
- Wanna akrylowa,
- Wanna stalowa emaliowana,
- Wanna żeliwna,
- Wanna drewniana,
- Wanna marmurowa.
Klasyka kontra nowoczesność – jaka wanna najlepsza?
Tradycyjne wanny wykonywane były z żeliwa i chociaż tworzywo to wciąż wykorzystywane jest przez producentów wanien, pałeczkę pierwszeństwa bezpowrotnie przejął akryl. Wanna akrylowa jest nie tylko o wiele lżejsze od żeliwnej, ale również pod wieloma względami o niebo bardziej elastyczna. Niecka wanny wykonanej z akrylu może przybrać dowolny kształt, a na dodatek jest wytrzymała i ciepła w dotyku. Jest to również dobry wybór ze względów higienicznych – akryl jest prosty w utrzymaniu, nie odpryskuje i niestraszne mu silne środki czyszczące.
Jednak po dziś dzień wanna żeliwna również ma wielu swoich zwolenników. Dlaczego? Żeliwo jest bardzo trwałym materiałem, a uroku dodaje mu zwykle dodatkowa powłoka z emalii porcelanowej – taka wanna doskonale nada się zarówno do nowoczesnej, designerskiej łazienki, np. w nieco surowej wersji bez emaliowanej powłoki, jak i do stylizowanego salonu kąpielowego, np. pod postacią klasycznej, emaliowanej wanny wolnostojącej. Wymieniając zalety tego typu wanien, trzeba wspomnieć również o tym, że, doskonale trzymają ciepło, co czyni je idealnym wyborem dla miłośników długich, gorących kąpieli.
Zalety i wady obu typów wanien:
- Wanna akrylowa – wybierając akryl, możemy się spodziewać lekkiej, ciepłej w dotyku i łatwej w utrzymaniu wanny, która może przybrać nawet wyjątkowo fantazyjne kształty,
- Wanna żeliwna – stawiając na żeliwo, uzyskamy wannę ciężką, lecz również ponadczasową, wytrzymałą i świetnie trzymającą ciepło. Niestety, wybór kształtów może być dość ograniczony w wypadku tego tworzywa. Wanny żeliwne są też zwykle droższe od akrylowych.
A może wanna metalowa?
Wanny ze stali emaliowanej wygląda podobnie do wanny żeliwnej, z tym że jest znacznie lżejsza. Podobnie jak w przypadku żeliwa, jej powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości, a lekka waga i niska cena dodatkowo sprawiają, że często wygrywa z tą powyższą. Minusem takiej wanny jest jednak brak możliwości zainstalowania hydromasażu i duża podatność na rdzewienie – w wypadku porysowania lub odpryśnięcia emaliowanej powłoki, narażona na kontakt z wodą stal szybko przybierze rudy kolor.
Jaka jest wanna metalowa, znana również jako stalowa lub emaliowana?
- Wyjątkowo lekka,
- Łatwa do utrzymania w czystości,
- Wykonana z cienkiej blachy nie cieszy się zbyt dobrą wytrzymałością,
- Głośna – woda odbija się od niej w trakcie nalewania,
- Zimna – emalia jest chłodna w dotyku dla gołej skóry,
- Szybko traci ciepło, stąd nie nadaje się na wannę wolno stojącą,
- Nie można w niej zamontować hydromasażu,
- Zwykle ma niższą cenę niż wanna akrylowa i zdecydowanie niższą niż żeliwna.
Wanna stalowa czy akrylowa – którą wybrać?
Skoro znamy już argumenty przemawiające za i przeciw wyborowi poszczególnych typów wanien, powstaje pytanie, która z następujących jest lepsza – wanna stalowa czy akrylowa? Niezależnie od decyzji, pamiętajmy, że wanna to zwykle inwestycja na lata, dlatego o wyborze odpowiedniego materiału powinna decydować przede wszystkim jego jakość i trwałość, ale również to, na jak długo dana wanna objęta jest gwarancją? Jeżeli zatem wybór padł na wannę akrylową, wybierzmy taką z grubego akrylu – o grubości minimum 4 mm, jeżeli natomiast stawiamy na wannę emaliowaną, upewnijmy się, że została wykonana z grubej blachy – o grubości 2 mm do 3,5 mm, a następnie pokryta wysokiej jakości emalią, a najlepiej podwójną jej warstwą.
Wanna akrylowa czy stalowa – co charakteryzuje najlepsze wanny?
- Trwałość – wanny akrylowe są zdecydowanie trwalsze,
- Jakość – dobrej jakości wanna metalowa powinna być wykonana z blachy o grubości minimum 2 mm, a następnie pokryta nieodpryskującą emalią. W przypadku wanny akrylowej, o dobrej jakości mówimy, gdy warstwa pokrywającego ją akrylu ma minimum 4 mm,
- Gwarancja – kupując wannę, dokonujemy zakupu na lata, warto więc postawić na taką o co najmniej 5-letniej gwarancji. Nie bez powodu wanny naprawdę dobrej jakości potrafią posiadać nawet 25-letnią gwarancję.
piątek, 08 lipiec 2022 09:36