Wanna stalowa czy akrylowa – jaką wybrać?
Wybór odpowiedniej wanny może Ci sprawić nieco trudności. Musisz zdecydować o materiale wykonania, kształcie, wielkości i wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich mieszkańców domu. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jaką wannę kupić. Podpowiadamy, które cechy są szczególnie ważne, podkreślamy wady i zalety modeli ze stali i akrylu, a dodatkowo wspominamy o cenach.
O czym przeczytasz w artykule?
- Dlaczego wanna?
- Wanny stalowe – czym się charakteryzują?
- Wanny akrylowe – jakie mają wady i zalety?
- Poznaj inne materiały, z których powstają wanny!
- Narożna, przyścienna, wolnostojąca – jaką wannę kupić?
- Jaka wanna najlepsza? Z prysznicem!
Dlaczego wanna?
Nim zdecydujesz, jaką wannę kupić, zastanów się, czy to na pewno dla Ciebie lepsze rozwiązanie niż prysznic. Kabina rewelacyjnie sprawdzi się w mniejszym pomieszczeniu. Dzięki niej pozostanie miejsce na pralkę, toaletę czy szafki. Natomiast prysznic nie jest rozwiązaniem bez wad – nie pozwoli Ci na wzięcie gorącej kąpieli zimą.
Wanna pozwoli Ci się zrelaksować, ale dodatkowo spełni praktyczne funkcje. Będzie komfortowym miejscem do namoczenia dużych rzeczy przed wypraniem, na przykład koców czy pościeli. Zapewni Ci wygodę podczas kąpania dziecka, które z pewnością chętnie spędzi w wannie czas dzięki interesującym zabawkom. Umyjesz w niej również psa, co w kabinie byłoby znacznie trudniejsze.
Wanna ma także tę zaletę, że pod jej zabudową możesz schować chemię lub kosmetyki. Schowek pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce w innych strefach łazienki, dlatego nie zawsze kabina jest jedynym rozwiązaniem do małego pomieszczenia. Wiesz już, że wolisz wannę? Czas na wybór modelu!
Zalety wanny:
- Umożliwi Ci gorącą, relaksującą kąpiel,
- Namoczysz w niej rzeczy przed upraniem,
- Będzie wygodna do wykąpania dziecka,
- Z łatwością umyjesz w niej pupila,
- W zabudowanym modelu możesz zorganizować schowek.
Wanny stalowe – czym się charakteryzują?
Wanny metalowe są atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem. Znajdziesz modele z emaliowanego materiału nawet za 300 złotych, jeśli jednak stawiasz na wyższą jakość, szukaj wśród produktów od sprawdzonych marek, które wyceniają element wyposażenia na około 700 złotych. Wanny stalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie silnych środków czyszczących.
Emalia, którą pokryta jest wanna metalowa, charakteryzuje się niewrażliwością na pęknięcia czy zarysowania. To możliwe dzięki dość cienkiej powłoce, która jest bardziej elastyczna niż w dawnych modelach. Zastanawiasz się, ile waży wanna metalowa? Jej waga to około 30 kilogramów, dlatego zarówno transport, jak i montaż mogą się okazać nieco trudniejsze niż w przypadku lżejszych modeli z akrylu.
Duża waga to nie jedyna wada, jaką mają wanny metalowe. Modele stalowe są nieprzyjemnie chłodne w dotyku. Niestety gorąca woda szybko zmniejsza w nich swoją temperaturę, dlatego możesz ich nie polubić, jeśli chcesz relaksować się podczas długich, gorących kąpieli w mroźne dni. Kolejną wadą stalowych modeli jest hałas, jaki generują w trakcie nalewania wody.
Wanna metalowa – wady i zalety:
- Tania,
- Niewrażliwa na uszkodzenia mechaniczne,
- Odporna na środki czyszczące,
- Niewrażliwa na pęknięcia i zadrapania,
- Dużo waży,
- Jest chłodna w dotyku,
- Krótko utrzymuje temperaturę wody,
- Jest głośna podczas napełniania.
Wanny akrylowe – jakie mają wady i zalety?
Zastanawiając się, jaką wannę wybrać, weź pod uwagę modele akrylowe. Najtańsze znajdziesz nawet za 250 złotych. Do ich zalet należy z pewnością niewielka waga – przy wymiarach 145x95 to około 20 kilogramów, co znacznie ułatwi Ci transport oraz montaż.
Myśląc o tym, czy wanna stalowa czy akrylowa będzie lepsza, weź pod uwagę sympatię do gorących kąpieli. Model z akrylu charakteryzuje się ciepłą powierzchnią i długo utrzymuje temperaturę wody, co przekłada się na oszczędności. Nie będzie bowiem konieczne dolewanie jej podczas kąpieli.
Zaletą wanny akrylowej jest również niewrażliwość na rdzę, kamień i przebarwienia. Czyszczenie gładkiej powierzchni nie sprawi Ci trudności. Niestety może się ona dość łatwo porysować wskutek kontaktu z silnymi środkami chemicznymi. Niewielka waga wanny akrylowej sprawia, że musisz dokupić do niej stelaż, który zagwarantuje stabilność.
Model akrylowy nie jest głośny podczas napełniania wodą. Jego kolejna zaleta to możliwość wyboru spośród rozmaitych, nietypowych kształtów. Poszukując wanny z akrylu, sprawdź modele ze specjalną powłoką antybakteryjną, która zapobiega rozwojowi grzybów, pleśni oraz bakterii.
Wanna akrylowa – czym się wyróżnia?
- Tania i lekka,
- Łatwa w montażu,
- Przyjemnie ciepła w dotyku,
- Długo utrzymuje temperaturę wody,
- Odporna na przebarwienia,
- Łatwa w utrzymaniu czystości,
- Wrażliwa na zarysowania,
- Potrzebuje stelaża,
- Cicha,
- Dostępna w wielu kształtach.
Poznaj inne materiały, z których powstają wanny!
Wanna akrylowa czy stalowa, a może żeliwna? To kolejna propozycja, którą warto rozważyć, urządzając łazienkę. Do wad żeliwnych wanien należy z pewnością wysoka cena – za wolnostojący model w retro stylu zapłacisz około 7000 złotych.
Wadą żeliwnego modelu jest z pewnością duży ciężar, który utrudni Ci samodzielny montaż, a także sprawi, że transport będzie znacznie droższy. Model o wymiarach 150x70 może ważyć około 80 kilogramów. Niestety te wyjątkowo solidne wanny są zimne w dotyku. Do ich zalet należy natomiast wyjątkowa odporność na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne – przez wiele lat ich atrakcyjny wygląd nie ulegnie zmianie.
Zastanawiając się nad tym, jaką wannę kupić, weź pod uwagę planowany wystrój łazienki. Jeśli lubisz wnętrza w eleganckim stylu lub aranżacje vintage, wolnostojący model żeliwny sprawdzi się idealnie. Wanna prezentuje się masywnie, a oryginalnego charakteru dodają jej stylowe nogi.
Wanna żeliwna – jakie ma wady i zalety?
- Droga,
- Bardzo ciężka,
- Zimna w dotyku,
- Niewrażliwa na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania,
- Pozwoli Ci stworzyć nietuzinkową aranżację łazienki.
Narożna, przyścienna, wolnostojąca – jaką wannę kupić?
Wanna stalowa czy akrylowa – to nie jedyna wątpliwość, którą musisz rozwiać. Jeśli wiesz już, na jaki materiał się zdecydować, czas na decyzję odnośnie do kształtu. Do wyboru masz modele narożne, przyścienne i wolnostojące – jaka wanna najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience?
Jeśli masz łazienkę w kształcie niewielkiego prostokąta, zdecyduj się na model przyścienny, który zamontujesz naprzeciwko drzwi. Postaw na wannę, która zajmie wraz z zabudową całą długość pomieszczenia. Po prawej stronie znajdziesz miejsce na niewielką pralkę, natomiast po lewej na toaletę oraz umywalkę z szafką. Zaletą przyściennej wanny jest możliwość szybkiego przekształcenia jej w kabinę – wystarczy, że zamontujesz szklany parawan, który zapobiegnie zachlapaniu podłogi.
Twoja łazienka ma niestandardowy kształt i zastanawiasz się, jaką wannę kupić? Postaw na model narożny, który pozwoli Ci funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń. Asymetryczne wanny najczęściej mają konstrukcję z wygodnym siedziskiem – z tego powodu doskonale sprawdzą się w domu zamieszkiwanym przez starsze osoby. Modele narożne mają również miejsce idealne do odstawienia kosmetyków podczas kąpieli.
Zależy Ci nie tylko na wygodzie, lecz także efektownej aranżacji pomieszczenia? Zastanawiając się, jaka wanna będzie najlepsza do nietuzinkowego wystroju, weź pod uwagę modele wolnostojące. Sprawdzą się idealnie w przestronnej łazience, ponieważ są nie tylko praktycznym, lecz także estetycznym elementem wyposażenia i warto je wyeksponować, stawiając w środkowej części wnętrza. Taki model może sprawić Ci nieco trudności podczas czyszczenia, a dodatkowo musisz pamiętać o postawieniu blisko wanny szafki na kosmetyki do kąpieli.
Jaką wannę wybrać?
- Przyścienną – idealna do małych łazienek; można przekształcić ją na prysznic,
- Narożną – ma komfortowe siedzisko i półkę na kosmetyki,
- Wolnostojącą – prezentuje się nietypowo.
Jaka wanna najlepsza? Z prysznicem!
W Twoim domu mieszka kilku osób, a każda z nich oczekuje od łazienki czegoś innego? Część domowników chce odpocząć podczas długich kąpieli, a pozostali wolą szybki prysznic? Postaw na kompromis! Zastanawiając się, jaką wannę wybrać, weź pod uwagę możliwość stworzenia w niej kabiny prysznicowej.
W tym celu najlepsze będą modele prostokątne, do których zamontujesz szklany parawan. Z łatwością znajdziesz również wanny zaokrąglone w miejscu przepierzenia – takie rozwiązanie znacznie zwiększy komfort korzystania z kabiny. Jedyną wadą zastosowania szklanego parawanu jest konieczność czyszczenia dodatkowej przestrzeni. W tym celu wystarczy ściereczka nasączona delikatnym środkiem, a ewentualne zacieki z tafli usuniesz bez trudu.
Jeśli poszukujesz tańszego rozwiązania, zdecyduj się na zamontowanie prowadnicy oraz tkaniny. Zasłony prysznicowe są często wykonane z poliestru, który gwarantuje wytrzymałość. Zaletą rozwiązania jest nie tylko niska cena, lecz także możliwość dodatkowego ozdobienia przestrzeni. Z łatwością znajdziesz bowiem zasłony z wymarzonym motywem, na przykład geometrycznym, ale dostępne są także gładkie modele – najlepiej sprawdzą się w nowoczesnej aranżacji łazienki.
- Jeśli poszukujesz rozwiązania idealnego dla wszystkich domowników, zdecyduj się na prostokątną wannę, do której zamontujesz szklany parawan. Tańszy sposób na uzyskanie wygodnej kabiny to zastosowanie prowadnicy i zasłony prysznicowej w dowolnym kolorze.
środa, 06 lipiec 2022 10:27