Jaki Geberit do małej łazienki? Wybieramy stelaż podtynkowy! - dekoportal.pl

Jaki Geberit do małej łazienki? Wybieramy stelaż podtynkowy!

11 Wrz 2019 / Napisał  / Porady
wc na stelażu, kibel na stelażu, miska wc na stelażu
Stelaż podtynkowy do WC to idealne rozwiązanie do małej łazienki

Obecnie, dzięki nowym, fantastycznym, a jednocześnie prostym rozwiązaniom technicznym, mała łazienka może być jednocześnie wygodna, funkcjonalna i estetyczna. Jednym z takich rozwiązań jest z pewnością stelaż podtynkowy do WC, który pozwala na schowanie całej instalacji w ścianie, a przez to – maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Zastosowanie stelażu podtynkowego (zwanego potocznie Geberitem) może także znacznie ułatwić zmianę wnętrza łazienki, na przykład poprzez dobudowanie dodatkowej ścianki lub wyspy i zamontowanie stelażu w jej wnętrzu. To nie tylko praktyczne, ale także niezwykle estetyczne i oryginalne rozwiązanie. Jaki Geberit do małej łazienki będzie najlepszy? Jakie może mieć wymiary i na co zwrócić uwagę podczas wyboru stelażu podtynkowego? Tutaj znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie mogą się pojawić w trakcie poszukiwań najlepszego stelażu.

O czym przeczytasz w artykule?

Stelaż podtynkowy

Stelaże podtynkowe do WC pojawiły się na polskim rynku w latach 90. zeszłego stulecia i z początku wielu klientów podchodziło do nich ze (zrozumiałą) rezerwą. Co oczywiste, obawiali się ewentualnych usterek instalacji, do której nie ma bezpośredniego dostępu, a także oberwania się wiszącej miski. Dość szybko jednak przekonaliśmy się do tego typu rozwiązania: stelaże rzadko ulegają usterkom, a ponadto ich wytrzymałość wynosi aż 400 kg. Nie wspominając już o tym, jak bardzo są estetyczne i funkcjonalne.

Cała instalacja schowana jest w ścianie, a podwieszana miska daje wrażenie większej przestronności wnętrza. Co więcej, utrzymanie w czystości zarówno ceramiki, jak i podłogi w jej otoczeniu, jest o wiele łatwiejsze. Stelaż podtynkowy można zamontować zarówno w starym budownictwie, jak i w nowym, w mieszkaniu remontowanym i w nowo budowanym. Wystarczy wybrać odpowiedni do danej ściany stelaż.

Co warto wiedzieć o stelażach podtynkowych?

  • Stelaże podtynkowe są funkcjonalne i estetyczne, a utrzymanie w czystości miski i jej otoczenia jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych stelaży.
  • Wytrzymałość stelaży podtynkowych sięga 400 kg.
  • Stelaże podtynkowe można montować zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie.
miska wc na stelażu, podwieszane wc, wiszące wc
Toaleta podwieszana optycznie powiększa łazienkę

Sposób zabudowy stelaży podtynkowych

Najważniejszym kryterium wyboru stelaży podtynkowych jest rodzaj ściany, na której mają być one zamontowane. Wyróżniamy tu stelaże do zabudowy mokrej (ciężkiej) i stelaże do zabudowy suchej (lekkiej).

Stelaże do zabudowy mokrej wykorzystuje się w przypadku tradycyjnych, murowanych ścian. Są one fabrycznie wypełnione wewnątrz styropianem i wymagają obmurowania. Wbudowuje się je w przegrody, co wymaga od montażysty sporej wiedzy i doświadczenia – taka praca jest czaso- i pracochłonna. Same stelaże są natomiast blisko o połowę tańsze od stelaży do zabudowy suchej. Co ciekawe, stelaż do zabudowy mokrej można zastąpić stelażem do zabudowy lekkiej, jednak odwrotne rozwiązanie nie jest już możliwe.

Stelaże do zabudowy suchej są stosunkowo łatwe w montażu. Instaluje się je na ściankach działowych wykonanych z gipsokartonu lub przy ścianach murowanych. W przypadku ścian g-k powierzchnia ściany będzie zupełnie prosta, natomiast w przypadku ścian murowanych może być prosta lub też z półką (która zresztą jest w łazience niezwykle przydatna). Do obudowywania stelaży podtynkowych stosuje się płyty wodoodporne (zielone).

Wśród stelaży podtynkowych do WC wyróżniamy:

  • Stelaże do zabudowy niskiej, w których wysokość ramy nośnej to 80 lub 90 cm,
  • Stelaże do zabudowy wysokiej, w których wysokość ramy nośnej wynosi od 110 do 130 cm oraz
  • Stelaże samonośne, zawierające wzmocnioną ramę i profile o większym przekroju.

Jakie wyróżniamy rodzaje stelaży podtynkowych ze względu na sposób ich zabudowy?

  • Stelaże podtynkowe do zabudowy ciężkiej (mokrej). Wykorzystuje się je w przypadku ścian murowanych, choć można także zastosować je do ścian kartonowo-gipsowych.
  • Stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej (suchej), które montuje się w ściankach działowych g-k. Takie stelaże nie nadają się do zabudowy mokrej.
  • Wśród stelaży podtynkowych do zabudowy suchej wyróżniamy stelaże do zabudowy niskiej, wysokiej oraz samonośne.
remont łazienki, wymiana wc w łazience, wymiana kibla stojącego
Rodzaj stelażu podtynkowego WC uzależniony jest od rodzaju zabudowy

Jaki stelaż podtynkowy wybrać do małej łazienki?

Jednym ze stelaży podtynkowych, które doskonale sprawdzą się w małej łazience, jest zestaw do niskiej zabudowy (z półką lub pod okno). Jeżeli wybierzemy jeden z najniższych modeli, przycisk spłukujący będzie całkowicie zasłonięty deską sedesową, jednak takie rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w małej toalecie. Dodatkowym atutem zamontowania niskiego stelażu podtynkowego jest dostęp do przycisku i półki wygodny dla dzieci, czy też osób niepełnosprawnych.

W małej łazience można także wykorzystać stelaż Geberit slim, którego głębokość jest mniejsza niż w przypadku zestawu standardowego. Dzięki temu jego instalacja wymaga użycia znacznie mniejszej powierzchni użytkowej w toalecie. Z kolei stelaż podtynkowy WC wąski ma mniejszą szerokość, ale jest wyższy od stelażu typu slim. Nie stworzymy dzięki niemu nisko umieszczonej półki, jednak z łatwością ukryjemy go w ścianie.

Specyficzną konstrukcję stanowi stelaż podtynkowy narożny. Jak sama nazwa wskazuje, można go zamontować w narożniku, dzięki czemu wykorzystuje się maksymalnie dostępną w łazience powierzchnię. Narożny stelaż podtynkowy chętnie stosuje się także w większych łazienkach, jednak tu najczęściej ma on za zadanie zwiększenie oryginalności całej aranżacji.

Jaki Geberit do małej łazienki?

  • Stelaż Geberit do niskiej zabudowy, który pozwala na zbudowanie praktycznej półki i nisko umiejscowionego przycisku,
  • Stelaż slim, o mniejszej głębokości,
  • Stelaż podtynkowy do WC wąski,
  • Stelaż podtynkowy narożny, który w małej łazience pozwala przede wszystkim na wykorzystanie cennej przestrzeni, a w dużej – może zwiększyć oryginalność aranżacji wnętrza.
geberit slim, geberit wąski, geberit w małej łazience
W łazience o niewielkim metrażu warto rozważyć montaż WC na stelażu typu slim

Stelaże podtynkowe do małej łazienki – spłuczka i przycisk

Większość stelaży podtynkowych do WC ma spłuczki o pojemności 6 l, przy czym najczęściej mamy tu do wyboru dwie opcje – spuszczenie całej zawartości lub połowy. Niektóre modele stelaży podtynkowych dają możliwość regulacji poziomu napełnienia zbiornika. W normalnym trybie spuszczania będzie to wówczas od 6 do 9 l, a w trybie oszczędnym 3-5 l.

Wysokość wybranego przez nas stelaża będzie wpływać na fakt, czy przycisk do spłukiwania będzie widoczny przy podniesionej desce, czy też nie. Pierwszy przypadek dotyczy stelaży wysokich, natomiast drugi – najniższych stelaży. Stelaż podtynkowy niski do WC daje nam także możliwość wyboru, czy przycisk będzie się znajdował na pionowej płaszczyźnie obudowy, czy też na poziomej (półce). W wysokich stelażach nie mamy takiego wyboru – przycisk znajduje się na pionowej płaszczyźnie.

Przyciski często stanowią komplet ze stelażem podtynkowym, jednak w przypadku niektórych modeli można dokupić przycisk, który będzie odpowiadał naszym indywidualnym preferencjom. Przyciski do spłukiwania można bowiem dopasować zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie do wnętrza łazienki. Możemy też wybrać przycisk dzielony, który pozwala na stosowanie dwóch trybów spłukiwania: normalny i oszczędny. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też funkcja stop, w której powtórne wciśnięcie przycisku zatrzymuje spłukiwanie.

W przypadku spłuczki w stelażach podtynkowych do WC warto zwrócić uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze, dolna część zbiornika powinna być wydmuchiwana (nie klejona), co zapewnia całkowitą szczelność. Po drugie, spłuczka powinna mieć dodatkową ochronę styropianową.

Przyciski i spłuczka w stelażach podtynkowych Geberit do WC – co warto wiedzieć?

  • Spłuczki do stelaży podtynkowych mają najczęściej pojemność 6 lub 9 l. W oszczędnym trybie spłukiwania będziemy używać 3 lub 5 l.
  • W przypadku wysokiego stelaża podtynkowego przycisk będzie widoczny po podniesieniu deski sedesowej, natomiast przy niskim stelażu – najczęściej nie.
  • Przyciski mogą stanowić komplet do stelaży podtynkowych, jednak można je także dokupić i dobrać je pod względem kolorystycznym i stylistycznym do wystroju łazienki.
  • Najlepiej, by dolna część zbiornika spłuczki była wydmuchiwana (zapewni to pełną szczelność).
przycisk do geberitu, geberit przycisk, stelaż podtynkowy przycisk
Przyciski do spłuczek podtynkowych dostępne są w rozmaitych rodzajach wykończenia, można dobrać ich kolorystykę do wystroju łazienki

Zalety stelaży podtynkowych do WC

Stelaże podtynkowe Geberit to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne i estetyczne – co do tego nie ma wątpliwości. Przyjrzyjmy się jednak bliżej plusom ich stosowania w łazienkach. Jedną z nieocenionych zalet takiego rozwiązania jest łatwość w utrzymaniu czystości, zarówno muszli klozetowej, jak i powierzchni w jej otoczeniu. Z zewnątrz widoczna jest bowiem tylko wisząca miska WC oraz przycisk. Nie ma tu żadnych trudno dostępnych miejsc, w których gromadziłyby się zabrudzenia i które byłyby trudne do czyszczenia.

Stelaże Geberit pozwalają na maksymalne wykorzystanie miejsca w małej łazience, a jednocześnie (dzięki temu, że cała instalacja ukryta jest w ścianie) tworzą wrażenie bardziej przestronnego i uporządkowanego wnętrza. Po rozwiązania takie sięgają jednak także osoby dysponujące większą łazienką. Takie stelaże są po prostu o wiele bardziej praktyczne i funkcjonalne, a do tego pozwalają na bardziej oryginalne aranżacje (zwłaszcza z wykorzystaniem narożnego stelażu Geberit).

Jeśli szukamy rozwiązania do małej łazienki, dzięki któremu zyskamy więcej miejsca, a jednocześnie sprawimy, że jej wnętrze będzie wyglądać nowocześnie i elegancko, to najlepszym wyborem będzie stelaż podtynkowy. Wymiary, jakie oferują producenci, pozwalają na dopasowanie ich do każdego pomieszczenia. Dość powiedzieć, że wymiary najmniejszego stelażu podtynkowego to 830 x 470 x 130 mm.

Montaż stelaża podtynkowego Geberit przeprowadza się najczęściej przy okazji budowy nowej łazienki lub też w czasie kapitalnego remontu, jednak zamontowany stelaż jest łatwy w regulacji - wystarczy zdjąć sam przycisk. Co więcej, działanie stelaży podtynkowych jest praktycznie bezawaryjne. Nie wymagają też one przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych.

Plusy montażu stelaży podtynkowych do WC:

  • Stelaże podtynkowe pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku małych łazienek,
  • Utrzymanie w czystości toalety i jej otoczenia jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku innych stelaży,
  • Duży wybór rodzajów i wymiarów stelaży podtynkowych sprawia, że można je dopasować do każdej, nawet najmniejszej łazienki,
  • Stelaże podtynkowe Geberit są bezwaryjne i nie wymagają systematycznej konserwacji.
stelaż do toalety, geberit do toalety, jaki stelaż do małej łazienki
Utrzymanie czystości obszaru toalety na stelażu jest prostsze niż w przypadku miski WC stojącej

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 01 luty 2022 15:45
komentarz /( 1 )
  • Marcin
    Marcin

    wtorek, 05 lipiec 2022 09:26

    o WOW! dzięki za takie rzetelne wyjaśnienia.! a gdzie kupie Geberit tanio?

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.