Łazienka z wanną i prysznicem – sprawdzone sposoby na funkcjonalne wnętrze - dekoportal.pl

Łazienka z wanną i prysznicem – sprawdzone sposoby na funkcjonalne wnętrze

14 Lut 2019 / Napisała  / Porady
wanna z drzwiami, duravit otwierana wanna, duravit wanna w prysznicem
Wanna i prysznic w jednym Duravit Shower&Bath

W każdym domu znajdą się zwolennicy prysznica i sympatycy wanien, a dyskusje o tym, które rozwiązanie ma zostać wybrane, to problem wielu rodzin. Okazuje się, że te dwa elementy wyposażenia mogą znaleźć się w jednym pomieszczeniu, nawet jeśli łazienka nie jest przestronna. Jeśli Ty także borykasz się z problemem: wanna czy prysznic, sprawdź nasze rady i ciesz się funkcjonalnym wnętrzem, którego aranżacja zadowoli każdego domownika.

O czym przeczytasz w artykule?

Łazienka z wanną i prysznicem – poznaj jej zalety!

Wyposażenie łazienki wanną i kabiną da Ci wiele korzyści. Prysznic pozwoli na wzięcie szybkiej kąpieli latem, dodanie sobie energii po przebudzeniu i odświeżenie się w kilka minut po treningu. Model typu walk-in będzie wygodny w domach zamieszkiwanych przez starsze osoby, które mogą mieć problem z wejściem do brodzika. Niezaprzeczalną zaletą kabiny jest oszczędność wody – zużywa się jej zdecydowanie mniej niż podczas kąpieli.

Wanna ma również wielu zwolenników, którzy podkreślają możliwość zrelaksowania się w niej. Ten element wyposażenia łazienki sprawdzi się dla rodziców – w wygodnych warunkach wykąpią pociechę, a przy tym dadzą dziecku szansę na wspaniale spędzony czas z zabawkami do kąpieli. Zarówno wanna, jak i prysznic mają wiele zalet, a to, co wybierzesz, zależy od potrzeb Twojej rodziny oraz metrażu łazienki. Pamiętaj jednak, że jest kilka sposobów, dzięki którym skorzystasz z obu elementów wyposażenia oraz korzyści, które płyną z ich używania.

Zalety prysznica:

  • Oszczędność wody,
  • Możliwość szybkiego odświeżenia się przed wyjściem z domu,
  • Model bez brodzika idealny dla starszych osób.

Zalety wanny:

  • Możliwość wzięcia gorącej, relaksującej kąpieli,
  • Wygodna dla rodziców małych dzieci.

Łazienka z kabiną i wanną – jakie ma wady?

Decydując się na łazienkę z kabiną i wanną, musisz pamiętać o wadach tego rozwiązania. Jedną z nich jest konieczność wygospodarowania większej ilości czasu na czyszczenie wyposażenia. Wanna ma gładką powierzchnię, z której szybko usuniesz zabrudzenia, jednak kabina prysznicowa jest pełna zakamarków – pozbycie się z nich nieczystości sprawi Ci nieco więcej trudu.

Jeśli Twoja łazienka nie jest zbyt przestronna, uważaj na jej optyczne zmniejszenie. Wyposażenie pomieszczenia zarówno kabiną, jak i wanną może doprowadzić do ograniczenia powierzchni manewrowej. Sprawi to, że korzystanie z łazienki będzie o wiele trudniejsze, a samo pomieszczenie stanie się mniej funkcjonalne.

  • Jeśli zdecydujesz się zarówno na wannę, jak i prysznic prace porządkowe w łazience zajmą Ci więcej czasu. Zwróć też uwagę na wielkość wnętrza – zbyt mała ilość miejsca może utrudnić korzystanie z wyposażenia.

Kabina z brodzikiem czy prysznic typu walk-in?

Wiesz już, że w łazience znajdziesz miejsce na wannę i brodzik? Musisz zdecydować, jaką kabinę wybrać: tradycyjną czy model typu walk-in? Prysznic z niecką będzie dla Ciebie idealny, jeśli masz psa i często go kąpiesz, a nie chcesz zużywać zbyt dużo wody. Pamiętaj jednak, że brodzik optycznie pomniejszy pomieszczenie.

Łazienka z prysznicem typu walk-in oraz wanną sprawdzi się w mniejszych wnętrzach. Szklana konstrukcja nie zaburzy przestrzeni i wtopi się w tło, zwłaszcza jeśli w kabinie zastosujesz taki sam kolor płytek jak na pozostałych ścianach. Natrysk bez brodzika jest łatwiejszy do wykorzystania we wnęce, ponieważ możesz samodzielnie zdecydować o jego wielkości. Zaletą prysznica walk-in jest także styl, który wkomponujesz w dowolną aranżację.

  • Aranżując łazienkę z prysznicem, musisz zdecydować o typie kabiny. Model bez brodzika zapewni Ci stylową aranżację, a wariant z niecką będzie wygodniejszy, jeśli masz pupila, którego często kąpiesz.

Łazienka z kabiną i wanną – jak wyróżnić optycznie strefy?

Jeśli łazienka z wanną i prysznicem bez brodzika jest przestronna, zastosuj dwa rodzaje okładziny. Ściany wyłóż płytkami w ulubionym odcieniu, na przykład beżowym. W prysznicu wykorzystaj wzorzyste kafle – pamiętaj, żeby jeden z kolorów pojawiających się w motywie pasował do głównej okładziny ściennej, jeśli chcesz zyskać spójną aranżację.

  • W przestronnej łazience zastosuj dwa typy okładzin ściennych. Główne kafle muszą być stonowane, a płytki w kabinie powinny wyróżniać się ciekawym motywem.

Łazienka z wanną i prysznicem w małym mieszkaniu – czy to możliwe?

Wciąż prowadzisz z rodziną dyskusje dotyczące wyposażenia łazienki, a żadna ze stron nie chce ustąpić? Uważasz, że podjęcie decyzji jest konieczne, bo w niewielkiej łazience nie zmieści się wanna i kabina? Jeśli pomieszczenie ma przynajmniej 5 m², uda Ci się wygospodarować przestrzeń na obydwa elementy, co usatysfakcjonuje każdego domownika.

W niewielkiej łazience sprawdzi się natrysk bez brodzika – umieścisz go w dowolnym miejscu, na przykład we wnęce. Jeśli pomieszczenie ma kształt prostokąta, po jednej stronie zastosuj kwadratową kabinę, a w kącie po przeciwnej stronie zamontuj narożną wannę. Dzięki temu zostanie Ci jeszcze przestrzeń na umywalkę z szafką.

  • Jeśli łazienka ma przynajmniej 5 m², znajdziesz w niej miejsce na wannę i prysznic. Świetnie sprawdzi się zastosowanie tych elementów wyposażenia w przeciwległych rogach.

Łazienka z prysznicem w wannie – praktyczne rozwiązanie 2w1

Twoja łazienka jest niewielka, a mimo to marzysz o korzystaniu z zalet wanny i prysznica? Zdecyduj się na zasłonę, którą zawiesisz na specjalnym drążku. Postaw na model wykonany z poliestru – będzie łatwiejszy w utrzymaniu czystości i świetnie spełni swoje funkcje, chroniąc podłogę przed zachlapaniem.

Zaletą tego rozwiązania jest łatwość montażu – materiał przymocujesz do drążka samodzielnie. Różnorodność dostępnych zasłon pozwoli Ci dobrać je do wystroju i ożywić spokojną dotąd aranżację przy pomocy intensywnego koloru. Jeśli kotara Ci się znudzi, wymienisz ją i zyskasz odnowiony wygląd łazienki.

  • Połącz wannę z prysznicem przy pomocy kotary, jeśli łazienka jest niewielka. Materiał pomoże Ci odnowić wystrój wnętrza, a jednocześnie zapewni ochronę przed zalaniem pomieszczenia.

Parawan nawannowy – wytrzymała i estetyczna osłona

W niewielkim pomieszczeniu sprawdzi się szklany parawan, które montuje się przy tej części wanny, gdzie znajduje się deszczownica. Jego zaletą jest wytrzymałość – osłona posłuży Ci o wiele dłużej niż materiał na drążku. Parawan ze szkła wyróżnia się nowoczesnym wyglądem i pozytywnie wpłynie na wystrój wnętrza.

  • Doskonałym wyborem do małej łazienki jest szklany parawan nawannowy. Zdecyduj się na niego, jeśli zależy Ci na trwałej osłonie oraz nowoczesnej aranżacji.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 23 luty 2019 12:09
komentarz /( 1 )
  • Witek 44
    Witek 44

    środa, 20 lipiec 2022 09:08

    mam taką łazienkę w domu i to było chyba najlepsze rozwiązanie. Oczywiście trzeba mieć sporo miejsca żeby pomieścić i wannę i prysznic

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.