Mała łazienka, nowoczesna łazienka, czyli piękna łazienka
Urządzenie małej łazienki jest sztuką... kompromisów. By wnętrze mogło uchodzić za funkcjonalne i estetyczne, wymaga wielu stylistycznych zabiegów. Na nic zdadzą się próby manewrowania z wanną, gdy powierzchnia wynosi 2x2 m i raczej nie sięgniemy po płytki ceramiczne w kolorze, który może optycznie pomniejszyć i tak już nieco przytłaczającą przestrzeń. Jest jednak kilka sposobów na to, by skutecznie zapomnieć o tym, że metraż jest ograniczeniem, a aranżacja zachwycała w równym stopniu, co inspirujące propozycje ze zdjęć obszernych pokojów kąpielowych!
O czym przeczytasz w tym artykule?
- Mała łazienka vs. Nowoczesna łazienka,
- Funkcjonalne rozwiązania,
- Optyczne triki,
- Kolory do łazienki.
Mała łazienka vs. Nowoczesna łazienka
W małej łazience doskonale sprawdzą się reguły, które rządzą światem nowoczesnych aranżacji! Słynne słowa „less is more” – które wypowiedział Ludwig Mies van der Rohe – z naczelną zasadą mówiącą o ograniczeniu zbędnych przedmiotów pozwala skutecznie zagospodarować dowolną przestrzeń. Prostota kształtów i geometryczne inspiracje będą wyśmienitymi doradcami, jeśli chodzi o wybór mebli oraz dodatków. Zdecydujmy się na rozwiązania o prostokątnych, kwadratowych bryłach, a przestronność wnętrza budujmy za sprawą połyskujących powierzchni (płytek, frontów mebli) oraz dużej ilości światła.
By mała łazienka, była nowoczesna, wystarczy:
- Pomalować ją na jasne kolory lub wybrać jasne płytki,
- Ograniczyć ilość dekoracji do minimum,
- Sięgnąć po funkcjonalne rozwiązania,
- Wybrać proste kształty ceramiki, armatury i mebli,
- Zastosować designerskie lampy i oświetlenie LED.
Mała łazienka marzeń = funkcjonalność
Nowoczesna łazienka to przede wszystkim miejsce w pełni funkcjonalne, więc i tę regułę warto przenieść na ciasne i niewymiarowe cztery kąty. W tym przypadku sprawdzą się urządzenia sanitarne, które wykorzystają każdy skrawek przestrzeni, a także spełnią nie tylko swoją podstawową funkcję. Mowa chociażby o toalecie myjącej, która odegra rolę bidetu oraz miski WC. Takim rozwiązaniem dwa w jednym będzie też wanna z parawanem, która pogodzi marzenia amatora długich kąpieli z fanem orzeźwiającej kaskady wypływającej z modnej deszczownicy. Jakich połączeń jeszcze warto szukać? Praktycznymi wariantami okazują się baterie typu bidetta (także zastępujące bidet i niezajmujące wiele miejsca w strefie toalety), lustro z szafką (a na dodatek z oświetleniem LED) czy umywalka z szafką na wszelkiego rodzaju akcesoria łazienkowe. Potem pora na optyczne triki – ale o tym już przeczytacie poniżej!
Co może zwiększyć funkcjonalność w łazience?
- Toaleta myjąca – połączenie miski WC i bidetu,
- Toaleta WC kompaktowa,
- Bateria typu Bidetta,
- Wanna z parawanem lub kabina narożna,
- Umywalka z szafką na akcesoria łazienkowe,
- Lustro z szafką i lampą LED.
Szafka podumywalkowa Cersanit
Mała łazienka w bloku nie taka straszna
We wnętrzarskim rękawie znajdziemy kilka ciekawych trików, które sprawią, że małe łazienki wydawać się będą znacznie większe, niż są w rzeczywistości. Rolę takich iluzorycznych przedmiotów odgrywają lustra! Jeśli powieśmy dwa zwierciadła (najlepiej zlicowane ze ścianą, zamontowane naprzeciwko siebie), pomieszczenie nabierze głębi. Do kompletu z odbijającą światło powierzchnią warto zastosować dużą ilość przeszkleń (chociażby w postaci kabiny prysznicowej) oraz lśniących frontów mebli. Poza tym zadbajmy o poczucie przestronności za pomocą jasnej palety kolorów, a także nie dzielmy podłogi stojącą miską WC czy zbyt grubymi fugami między płytkami. Specjaliści radzą, by wyposażenie małej łazienki w bloku zawierało toaletę podwieszaną.
Łazienka w bloku wyda się większa, jeśli:
- Zastosujemy dużą ilość luster, które powiększą optycznie metraż,
- Wybierzemy chłodne, jasne barwy,
- Wybierzemy podwieszaną miskę WC,
- Płytki położymy do 2/3 wysokości ściany,
- Zamontujemy podwieszaną miskę WC, która odkryje podłogę.
Kolorowy mezalians, czyli jakie barwy w małej łazience zastosować?
Aranżacyjnym credo każdego, kto urządza małą łazienkę, jest wybór jasnych, optycznie powiększających odcieni. Ta paleta wbrew pozorom nie jest uboga, bo oprócz sztandarowej bieli, zawiera też pudrowe róże, błękity, beże, écru, łagodne brązy i mnóstwo szarości. To tonalne zróżnicowanie nie musi występować pod postacią jednolitych powierzchni, bo w niezbyt dużej przestrzeni możemy zastosować też modne motywy, zwłaszcza drewna oraz surowego betonu. Co z mozaiką i wyrazistymi barwami? Te alternatywy nie są zakazane, lecz niewskazane – zwłaszcza w dużych ilościach. Jeśli chcemy nadać pomieszczeniu charakteru, zastosujmy je na określonym fragmencie ściany (np. wydzielając strefę prysznica, zdobiąc przestrzeń nad umywalką czy tworząc poziome pasy, które poszerzą pokój).
Jakie kolory i wzory zastosować w łazience?
- Najlepiej wybrać jasne, chłodne barwy; biel, szarość, błękit,
- Unikajmy mocnych kontrastów i wyrazistych wzorów,
- Warto zastosować beton lub drewno.
- Ceramika Duravit Scola
Ceramika Duravit Scola
środa, 20 lipiec 2022 09:16