10 pomysłów na to, jak zagospodarować mały ogródek – zobacz, jak urządzić mały ogród przy domu!
Mały ogród to duże pole do popisu. Dobry pomysł na przestrzeń sprawi, że bez trudu znajdziesz miejsce zarówno na kwiaty, jak i rabaty warzywne. Przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak zagospodarować mały ogródek przed domem. Przekonaj się, że nawet na niewielkiej posesji możesz uzyskać zachwycający efekt.
O czym przeczytasz w artykule?
- Mały ogród – o czym pamiętać przed zaprojektowaniem?
- Projekt małego ogrodu – kilka porad na start
- Mały ogród przy domu – jakie drzewa i krzewy wybrać?
- Aranżacja małego ogrodu – jakimi roślinami ją wzbogacić?
- Uprawa warzyw i ziół możliwa nawet w małym ogrodzie!
- Jak zagospodarować mały ogródek, żeby sprzyjał odpoczynkowi z rodziną?
Mały ogród – o czym pamiętać przed zaprojektowaniem?
Niewielkie ogrody są częstym rozwiązaniem przy szeregowcach. Mała przestrzeń urozmaica też mieszkania w bloku na najniższym piętrze. Niewielka działka może znajdować się przy domu jednorodzinnym – nie każdy ma przecież ponad 1000 m2 działki do dyspozycji. Niezależnie od tego, jakiej wielkości masz ogród, możesz zagospodarować go w interesujący sposób.
Aranżacja małego ogrodu jest nie lada wyzwaniem. Przed zaplanowaniem wyglądu przestrzeni zastanów się, czego oczekujesz od zielonego zakątka do odpoczynku. Czy mały ogród ma być tylko miejscem relaksu? Czy powinny znaleźć się na nim rabaty warzywne? To tylko część pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem aranżacji posesji.
Zastanów się też, ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację ogrodu. Jeśli jesteś osobą zapracowaną, lepiej sprawdzą się rabaty wysokich traw ozdobione dekoracyjnymi kamieniami. Mając więcej czasu na zajęcie się małym ogrodem, możesz zdecydować się na krzewy, kwiaty i niewielką uprawę warzyw.
Przestrzeń na świeżym powietrzu powinna sprzyjać spędzaniu czasu z rodziną. Projekt małego ogrodu musi więc uwzględniać potrzeby wszystkich domowników. Inaczej zaaranżujesz działkę dla dwojga młodych ludzi, którzy często spędzają czas z przyjaciółmi, a inne rozwiązania sprawdzą się dla rodziny z trójką dzieci.
O czym warto pamiętać przed zaprojektowaniem małego ogrodu?
- Pomyśl, jakie funkcje musi spełniać Twój ogród,
- Zaplanuj zagospodarowanie przestrzeni w taki sposób, żeby odpowiadała potrzebom wszystkich domowników,
- Weź pod uwagę, ile czasu możesz poświęcić na zajmowanie się ogrodem.
Projekt małego ogrodu – kilka porad na start
Zastanawiając się, jak urządzić mały ogród, weź pod uwagę konieczność zrezygnowania z niektórych rozwiązań. Drewniana pergola, oczko wodne, mini plac zabaw i efektowne skalniaki to połączenie, które dobrze zaprezentuje się na dużej przestrzeni, a niewielką może przytłoczyć. Zdecyduj się tylko na część popularnych rozwiązań, żeby uniknąć wrażenia chaosu.
Projekt małego ogrodu musi uwzględniać ogrodzenie. Zrezygnuj z pełnych ścianek, które wyglądają bardzo topornie i mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń. Lepiej sprawdzi się drewniany płot ażurowy – prześwitujące między deskami miejsca sprawią, że aranżacja małego ogrodu nabierze lekkości. Jeśli chcesz dokładniej osłonić się od ciekawskich spojrzeń, wybierz pnącza, które dodatkowo ozdobią przestrzeń.
- Aranżując mały ogród, uważaj na efekt zagracenia przestrzeni – może wywołać go połączenie zbyt dużej liczby ozdobnych elementów. Skoncentruj się również na dopasowaniu ogrodzenia – najlepiej sprawdzi się ażurowe, które sprawi, że wystrój małej działki nabierze lekkości.
Mały ogród przy domu – jakie drzewa i krzewy wybrać?
Myśląc o tym, jak zagospodarować mały ogródek, nie zapomnij o drzewach i krzewach. Nie powinno być ich jednak zbyt wiele – wysokie gatunki mogą przecież zacienić przestrzeń. Jeśli masz do dyspozycji mały ogród przy mieszkaniu w bloku, zrezygnuj z drzew – mogłyby po osiągnięciu dużej wysokości przeszkadzać sąsiadom.
Wybierając drzewa i krzewy, szukaj wśród zimozielonych gatunków. Dzięki temu mały ogród przy domu będzie zachwycał aranżacją również w chłodniejsze miesiące. Jeśli działka jest wystarczająco duża, ozdób ją lilakiem pospolitym. Aromatyczne drzewo osiąga niewielkie rozmiary, jest tolerancyjne oraz odporne na suszę.
Zastanawiając się, jak urządzić mały ogródek przydomowy, weź pod uwagę krzewy o kwiatach w zimnym kolorze. Chłodna barwa sprawia wrażenie, że coś znajduje się dalej, niż jest w rzeczywistości. Doskonale sprawdzi się niebieska hortensja ogrodowa, której musisz zapewnić kwaśny odczyn podłoża. Krzew nabierze pięknego odcienia ze względu na jony glinu. Hortensji zapewnij też żyzną i próchniczą glebę.
Jakie drzewa i krzewy wybrać do małego ogrodu?
- Uważaj na zbyt wysokie gatunki, które mogłyby zacienić ogród,
- Zrezygnuj z drzew, jeśli działka jest bardzo mała,
- Szukaj wśród krzewów zimozielonych, żeby ogród wyglądał efektownie również w chłodne dni,
- W niewielkim ogrodzie świetnie sprawdzi się lilak pospolity, który pięknie pachnie i jest odporny na suszę,
- Zdecyduj się na krzewy o zimnych kwiatach – chłodne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Świetnym rozwiązaniem okaże się niebieska hortensja ogrodowa, która potrzebuje kwaśnego podłoża, żeby zachwycać kolorem nieba.
Aranżacja małego ogrodu – jakimi roślinami ją wzbogacić?
Zastanawiając się, jak zagospodarować mały ogródek przed domem, zdecyduj się na rośliny w jednej tonacji kolorystycznej. Dzięki kwiatom w takim samym odcieniu unikniesz wrażenia chaosu. Roślinność możesz umieścić w podwyższonej rabacie. Najlepsze na nią miejsce będzie na obrzeżach ogrodu, tuż przy ogrodzeniu. Dzięki temu zyskasz miejsce na trawnik, który posłuży dzieciom do zabaw, psu do wybiegania się, a Tobie do odpoczynku na leżaku z książką.
Świetny pomysł na mały ogród to rabaty z obrzeżem w postaci gabionów, czyli kamieni w koszach z siatki stalowej. Takie rozwiązanie pozwoli Ci stworzyć nowoczesną przestrzeń. Mały ogród przy domu urozmaicisz też rabatami z obrzeżem z olejowanego drewna lub cegły klinkierowej.
Rabaty nie tylko wzbogacą aranżację małego ogrodu, lecz także sprawią, że poradzisz sobie z uprawą roślinności o różnych wymaganiach glebowych. Pojemniki wypełnisz dowolną ziemią. Roślinność będzie też lepiej doświetlona, a dostęp do niej prostszy – nie będzie trzeba się nisko schylać.
Zastanawiając się, jak urządzić mały ogród, weź pod uwagę konieczność zachowania umiaru w doborze kolorów roślin. Na niewielkiej przestrzeni doskonale zaprezentuje się biel. Aranżacja małego ogrodu stanie się piękniejsza dzięki ubiorkowi wiecznie zielonemu, który wyróżnia się niewielkimi kwiatami zebranymi w gęste grona. Zimozielona bylina z rodziny kapustowatych potrzebuje ziemi o zasadowym odczynie oraz słonecznego stanowiska.
Myśląc o tym, jak urządzić mały ogródek przydomowy, żeby dbanie o niego nie zajmowało wiele czasu, szukaj łatwych w uprawie roślin. Zdecyduj się na gęsiówkę kaukaską. Długowieczna bylina charakteryzuje się wczesnym terminem kwitnienia. Roślinie zapewnij umiarkowanie wilgotną glebę oraz słoneczne stanowisko.
Jakimi roślinami urozmaicić aranżację małego ogrodu?
- Wybierz rośliny w podobnych odcieniach – jednolita kolorystyka pozwoli Ci uniknąć wrażenia chaosu,
- Roślinność umieść w podwyższonej rabacie – dzięki temu uprawa będzie wygodniejsza,
- Do rabaty możesz dopasować obrzeże, na przykład z gabionów,
- Mały ogród dobrze zaprezentuje się ozdobiony białymi kwiatami,
- Możesz zdecydować się na ubiorka wiecznie zielonego lub gęsiówkę kaukaską.
Uprawa warzyw i ziół możliwa nawet w małym ogrodzie!
Zastanawiając się, jak zagospodarować mały ogródek, weź pod uwagę możliwość zaaranżowania warzywnych rabat. Nawet niewielka przestrzeń pozwoli Ci uzyskać własne, zdrowe warzywa czy zioła. Dobrze wybierz miejsce na uprawę – najlepiej sprawdzi się stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru, ale z daleko od krzewów.
Na rynku znajdziesz warzywniaki w rozmaitych rozmiarach. Są przeznaczone do samodzielnego złożenia z kompletu impregnowanych desek. Możesz zdecydować się też – podobnie jak w przypadku roślin ozdobnych – na podwyższoną rabatę. To rozwiązanie pozwoli Ci uprawiać warzywa o różnych potrzebach, do których dobierzesz typ ziemi.
Świetny pomysł na mały ogród to posadzenie kwiatów wśród warzyw. Dzięki temu rabata będzie miała dwie funkcje. Kwiaty będą przywabiały owady zapylające, co pozytywnie wpłynie na uprawę.
W warzywnej rabacie może znaleźć się facelia, która wzbogaca i spulchnia glebę, a dodatkowo zaprosi do małego ogrodu motyle i pszczoły. Dobrze sprawdzi się też aksamitka wyróżniająca się pomarańczowymi kwiatami. Jednoroczna roślina lubi światło i umiarkowane podlewanie.
- W małym ogrodzie możesz uprawiać warzywa – szczególnie dobrze sprawdzi się do tego podwyższona rabata. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce, połącz uprawę warzyw z kwiatami, na przykład wykorzystując facelię, która przyciągnie do ogrodu pszczoły i motyle.
Jak zagospodarować mały ogródek, żeby sprzyjał odpoczynkowi z rodziną?
Zastanawiając się, jak zaprojektować mały ogród, nie zapomnij o przestrzeni do relaksu. Nawet na niewielkiej działce znajdziesz miejsce na wybudowanie drewnianego tarasu, który będzie stanowił przedłużenie domu. Jeśli wielkość działki na to pozwala, zdecyduj się na zadaszenie miejsca do odpoczynku – dzięki temu nawet w deszczowy dzień zrelaksujesz się na świeżym powietrzu. Do zadaszenia tarasu możesz wykorzystać markizę.
Myśląc o tym, jak zagospodarować mały ogródek z tarasem, weź pod uwagę liczbę domowników. To od niej będzie zależała wielkość podestu. Zastanów się też, jakie meble chcesz umieścić na tarasie. Jeśli lubisz się opalać, z pewnością przydadzą Ci się leżaki. Do rozstawienia jednego potrzebujesz mniej więcej 170x70 cm miejsca.
Jeśli chcesz zapewnić rodzinie miejsce do wspólnego spożywania posiłków, ustaw na tarasie stół z czterema krzesłami. Możesz też zdecydować się na grill. Choć duże modele elektryczne oferują rozmaite funkcje oraz wygodę użytkowania, wybierz mobilny grill węglowy. Element wyposażenia będzie łatwy w przenoszeniu, a to ważne, jeśli masz do dyspozycji niewielką przestrzeń.
Zastanawiając się, jak zagospodarować mały ogródek, możesz wybrać spośród dwóch najpopularniejszych rozwiązań. Są nimi lekka konstrukcja drewniana oraz betonowe płyty. Powierzchnia z naturalnego materiału sprawdzi się doskonale, jeśli planujesz dobudować taras do gotowego budynku. Betonowa konstrukcja okaże się idealna, jeśli zależy Ci na wyłożeniu tarasu okładziną ceramiczną lub kamienną.
Myśląc o tym, jak urządzić mały ogród, nie zapomnij o udekorowaniu tarasu. Zadaszoną przestrzeń możesz ozdobić zasłonami – ta praktyczna dekoracja ochroni Cię przed słońcem, owadami i wiatrem. Pamiętaj też o zastosowaniu oświetlenia – świetnie sprawdzą się solarne lampy stojące oraz łańcuchy. Na tarasie znajdzie się też miejsce na roślinność – nowoczesną aranżację uzyskasz dzięki zielonym roślinom w wysokich, betonowych donicach.
Jak zaprojektować mały ogród z tarasem?
- Taras powinien odpowiadać wielkością potrzebom domowników,
- Możesz ustawić na nim tylko leżak do opalania lub zagospodarować miejsce na stół z krzesłami,
- Na tarasie znajdzie się też miejsce na grill – wybierz lekki, mobilny model, żeby bez trudu go przestawiać,
- Taras może mieć lekką konstrukcję drewnianą lub masywną konstrukcję z betonowych płyt,
- Pamiętaj o udekorowaniu tarasu, na przykład zasłonami, solarnym oświetleniem oraz roślinami w doniczkach.
środa, 22 czerwiec 2022 15:32