34 rośliny rosnące w cieniu! Poznaj rośliny lubiące cień i półcień - dekoportal.pl

34 rośliny rosnące w cieniu! Poznaj rośliny lubiące cień i półcień

04 Wrz 2020 / Napisane przez  / Porady
Rośliny okrywowe lubiące cień
Jeżeli szukasz pomysłu na rośliny w zacienionym ogrodzie - koniecznie przeczytaj nasz kompletny poradnik.

Zacienione miejsca w ogrodzie lub na tarasie czy balkonie mogą wydawać się problematyczne. Co w nich zasadzić, jeśli dociera tu tak niewiele słońca? Na szczęście istnieje wiele gatunków roślin lubiących cień, dzięki czemu w cienistych zakątkach naszych posiadłości możemy stworzyć doskonałe, piękne, niepowtarzalne kompozycje. Jakie rośliny do cienia wybrać, by uzyskać taki efekt? Poniżej przedstawiamy wiele propozycji, wśród których znaleźć można zarówno przykłady iglaków, jak i roślin liściastych, kwitnących kwiatów czy roślin okrywowych.

O czym przeczytasz w artykule?

O czym pamiętać, wybierając rośliny do cienia?

Wybierając rośliny do cienia, warto od razu szukać gatunków, które będą się nadawały do mało nasłonecznionych miejsc. Na takich stanowiskach na przykład unika się sadzenia roślin o dwubarwnych lub wielobarwnych liściach. Są one trudniejsze w uprawie, a ponadto potrzebują promieni słonecznych do wytwarzania barwników. Jeśli im ich nie zapewnimy, nie będą tak atrakcyjne, jak w przypadku, gdyby rosły w nasłonecznionym miejscu.

W miejscach zacienionych ziemia często wolniej się nagrzewa i jest wilgotna, a więc mamy tu do czynienia z warunkami siedliskowymi trudnymi dla wielu roślin ozdobnych. Jeśli posadzimy drzewa, krzewy, byliny i kwiaty jednoroczne do cienia, możemy się spodziewać, że zakwitną słabo lub nawet wcale. Co więcej, będą miały wyciągnięte pędy i blade liście. Wzrośnie też ich podatność na ataki szkodników i choroby.

Już na etapie planowania rozmieszczenia roślin w ogrodzie warto zadbać o odpowiednie odległości pomiędzy roślinami. W przeciwnym wypadku istnieje prawdopodobieństwo, że zbyt duże zagęszczenie spowoduje rozwój chorób grzybowych, a także wzmożoną aktywność komarów. Trzeba również pamiętać, że cienia nie lubi wiele roślin wytwarzających duże kwiaty.

O czym warto pamiętać, wybierając rośliny do cienia?

  • Rośliny o dwubarwnych lub wielobarwnych liściach nie lubią cienia.
  • Rośliny jednoroczne słabo rosną w cieniu i są bardziej podatne na choroby i działanie szkodników.
  • Dbajmy o odpowiednie odległości pomiędzy roślinami.
  • Cienia nie lubią rośliny o dużych kwiatach.
O czym pamiętać wybierając rośliny do cienia
Nie wszystkie rośliny lubią cień lecz łączą je cechy, po których łatwo je odróżnisz.

Rośliny lubiące cień

Rośliny rosnące w cieniu to przede wszystkim iglaki. Wprowadzą one na zacienione rabatki wspaniały, mocny akcent zieleni, która będzie cieszyć nasze oczy przez okrągły rok. Poleca się tu między innymi jodły (jodła balsamiczna, jodła koreańska), cyprysiki Lawsona, cyprysiki groszkowe oraz wszystkie gatunki choiny.

Rosliny do cienia to także krzewy liściaste, zapewniające nie tylko piękną barwę liści i pędów, ale również wytwarzające kwiaty i owoce. Doskonale sprawdzi się tu na przykład klon palmowy zachwycający charakterystycznymi, powcinanymi liśćmi, które mogą być zabarwione na różne kolory (w zależności od gatunku). Niemniej atrakcyjny wizualnie jest oczar wirginijski, kwitnący wczesną wiosną oraz fotergilla, rozkwitająca, zanim pojawią się na niej liście.

Jeśli w naszym zacienionym miejscu w ogrodzie znajdują się pionowe powierzchnie lub też rosną duże drzewa, warto je wykorzystać jako podpory dla pnączy cieniolubnych. Najbardziej znanym gatunkiem, który możemy tu posadzić, jest bluszcz pospolity. To roślina lubiąca cień, która w dodatku jest niewymagająca w uprawie. Po kilku latach możemy pozyskać zielony parawan, tworzący piękne ogrodzenie lub też stanowiąc doskonałe tło dla innych roślin. Warto też postawić na inne gatunki pnączy, takie jak winobluszcz pięcioklapowy i trójlistkowy, a także przywarka japońska.

Jakie rośliny lubiące cienia można jeszcze posadzić w ogrodzie? Oczywiście byliny! Mamy tu ogromny wybór zawierający kilkaset gatunków i odmian roślin porastających w naturalnym środowisku mocno zacienione dno lasu i cieniste wnęki wśród rumowisk skalnych. Wśród popularnych, niezwykle urokliwych bylin do cienia warto wymienić między innymi takie gatunki jak paproć, funkia, pluskwica groniasta, miodunka plamista, trójlist, brunera, rozwar wielokwiatowy czy żurawka.

Jakie rośliny ogrodowe lubiące cień wybrać?

  • Iglaste: jodły, cyprysiki, choiny,
  • Liściaste: klon palmowy, oczar wirginijski, fotergilla,
  • Byliny: paproć, pluskwicę groniastą, funkię, miodunkę plamistą, brunerę, żurawkę, trójlist, rozwar wielokwiatowy.
Rośliny lubiące cień
Iglaki i byliny to rośliny, które zdecydowanie preferują zaciemnione miejsca.

Rośliny kwitnące do cienia

Wspomnieliśmy już wcześniej, że rośliny wytwarzające duże kwiaty nie najlepiej nadają się do cienia. Nie oznacza to jednak, że z kwiatów trzeba całkowicie zrezygnować. Istnieje wiele gatunków roślin, które zapewnią nam piękne, kolorowe, drobne kwiaty, a przy tym dobrze będą czuły się w cieniu.

Wybierając rośliny do cienia, nie musimy się ograniczać do gatunków o dekoracyjnych liściach. Doskonałym wyborem do zacienionego miejsca będą na przykład epimedie, byliny kwitnące wczesną wiosną i cieszące oko niewielkimi, różowo-purpurowymi kwiatkami o wyjątkowo dekoracyjnych kształtach płatków.

Piękną ozdobą ogrodu będą także takie cieniolubne rośliny, takie jak bodziszek korzeniasty (różowe lub białe kwiaty) i parzydło leśne (kwitnące drobnymi, kremowymi kwiatami). Języczka pomarańczowa (o żółtych kwiatach) to kolejna bylina, która dobrze znosi zacienione miejsca, podobnie jak dąbrówka rozłogowa (o fioletowych kwiatach) czy tiarella sercolistna (o białych kwiatach).

Rośliny lubiące cienia o pięknych kwiatach:

  • Epimedie,
  • Bodziszek korzeniasty,
  • Brunera szerokolistna,
  • Parzydło leśne,
  • Języczka pomarańczowa,
  • Dąbrówka rozłogowa,
  • Tiarella sercolistna.
Rośliny kwitnące do cienia
Rośliny rosnące w cieniu mogą także pięknie kwitnąć dodając Twojemu ogrodowi jeszcze więcej piękna.

Rośliny okrywowe lubiące cień

Rośliny okrywowe (zadarniające) do cienia ograniczają parowanie wody z gleby i jej wymywanie podczas ulewnych deszczy. W zacienionych częściach ogrodu, pod drzewami, trawa słabo rośnie, dlatego też możemy tu zastosować dwa rozwiązania. Pierwsze z nich będzie polegało na silnym cięciu prześwietlającym, natomiast drugie na posadzeniu roślin okrywowych, które będą stanowiły piękną dekorację, dając jednocześnie możliwość komponowania obrzeży z drewna, otoczaków lub innych kamieni.

Sprawdzą się tu na przykład takie rośliny do cienia jak barwinek pospolity, runianka japońska, dąbrówka rozłogowa, bluszcz pospolity, brunera wielkolistna. Jak wyglądają?

Jedną z najbardziej znanych roślin uprawianych w zacienionych miejscach jest barwinek pospolity. To niewysoka, zimozielona krzewinka, tworząca dywan z drobnych, błyszczących liści i kolorowych kwiatów. Dużą zaletą barwinka pospolitego jest szybki wzrost i zapewnienie dekoracji ogrodu przez cały sezon. Odmiany Alba (o białych kwiatach), Rubra (o czerwonych kwiatach) oraz Argenteovariegata (o charakterystycznych liściach z białymi plamkami) to rośliny szczególnie lubiące cień.

Runianka japońska jest rośliną uprawianą głównie ze względu na bardzo dekoracyjne liście. Godna polecenia jest zwłaszcza odmiana Green Carpet, tworząca kobierzec z błyszczących, zielonych liści oraz Variegata, zdobiąca ogród nakrapianymi, kontrastowymi liśćmi. Runiankę japońską często wykorzystuje się jako roślinę obwódkową. Jest niewymagająca w uprawie, jednak stosunkowo ekspansywna, dlatego dobrze jest co jakiś czas ją podcinać.

Dąbrówka rozłogowa to popularna roślina zadarniająca, która świetnie sprawdza się w przypadku obsadzania miejsc pod koroną drzew i krzewów, a także na obrzeżach rabat. Tworzy piękne, gęste, zwarte kobierce. Mimo że dobrze rośnie w cieniu, ma nieco większe wymagania świetlne od runianki japońskiej i barwinka pospolitego. Warto tu zaznaczyć, że wymaga podczas upałów intensywnego podlewania, ponieważ źle znosi suszę. Polecane odmiany dąbrówki rozłogowej do posadzenia w cieniu to między innymi Alba (o białych kwiatach), Braunherz (o fioletowych kwiatach oraz czerwono-brązowych liściach), Atropurpurea (o fioletowych kwiatach oraz fioletowo-brązowych liściach) i Variegata (o niebieskich kwiatach).

O bluszczu pospolitym już wspominaliśmy, jednak warto tu jeszcze dodać, że może służyć nie tylko do obsadzania pergoli czy też pni drzew, ale również jako dobrze zadarniająca roślina okrywowa. Wykorzystuje się ją w ziołolecznictwie, chociaż trzeba wiedzieć, że cała roślina jest trująca. Dobrze rośnie na glebach lekko wilgotnych, próchniczych i wapiennych, o średniej zasobności składników pokarmowych. Osiąga zwykle maksymalną długość 20 m. Jakie odmiany poleca się do cienia? Goldheart (o ciemnozielonych liściach z żółtym środkiem), Woerner (o pięcioklapowych liściach), Glacier (o zielonych i srebrzystoszarych liściach) oraz Hibernica (o większych liściach).

Jakie rośliny do cienia wybrać, by zyskać w ogrodzie dekorację w postaci sercowatych liści i drobnych, białych lub niebieskich kwiatów przypominających niezapominajki? Odpowiedź jest prosta: brunerę wielkolistną. To bylina, która kwitnie od kwietnia do maja i którą można sadzić pod krzewami i drzewami, a także na rabatach mieszanych. Roślina ta lubi gliniaste, w miarę wilgotne, przepuszczalne gleby o dużej zawartości składników pokarmowych. Polecane odmiany to zwłaszcza Betty Bowring (o białych kwiatach), Langtress (o srebrzystych liściach) oraz Blaukuppel (o niebieskich kwiatach).

Jakie rośliny okrywowe do cienia wybrać?

  • Barwinek pospolity,
  • Runiankę japońską,
  • Dąbrówkę rozłogową,
  • Bluszcz pospolity,
  • Brunerę wielkolistną.
34 rośliny rosnące w cieniu Poznaj rośliny lubiące cień i półcień
Poszukując rośliny okrywowej do cienia wybierz jedną z powyższych propozycji.

Kwiaty lubiące cień

Wśród roślin lubiących cień znajdują się także kwiaty. Do najpopularniejszych należą tu: czosnek niedźwiedzi, zawilec gajowy, śnieżyczka, konwalia majowa, a także orliki. Jak wyglądają wymienione tu kwiaty do cienia?

Czosnek niedźwiedzi ma białe, drobne, przypominające lilie kwiatki. To roślina jadalna w całości i uważa się, że wykazuje szereg dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu. Zawilec gajowy dorasta najczęściej do 15 cm wysokości, tworząc gęste kępy z dłoniastodzielnych liści. Jego kwiaty są białe, sześciopłatkowe, a ich średnica to około 3 cm. Zamykają się wieczorem i w czasie pochmurnej pogody.

Śnieżyczka (przebiśnieg) to kwiat, który kwitnie już na przełomie zimy i wiosny. Ma piękne, białe, delikatne kwiaty o wydłużonych płatkach. Konwalii majowej zapewne nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej charakterystyczne, długie, ciemnozielone liście, stanowią ochronę dla cienkiej łodyżki z białymi kwiatkami w kształcie dzwoneczków.

Wśród orlików znajdziemy wiele odmian o różnej wielkości i o różnym ubarwieniu kwiatów. Kwiaty, które wyrastają tu na długich szypułkach, przybierają barwy białą, żółtą, niebieską, fioletową i różową. Mogą być one pełne, pojedyncze, jedno- lub dwubarwne. Liście orlików są również dekoracyjne, drobne, złożone, z meszkiem.

Jakie kwiaty lubią cień?

  • Czosnek niedźwiedzi,
  • Zawilec gajowy,
  • Śnieżyczka,
  • Konwalia majowa,
  • Orliki.
Kwiaty lubiące cień
Jeżeli chcesz zaskoczyć swoich gości pięknymi kwiatami w ogrodzie - konwalia będzie idealnym wyborem.

Rośliny do cienia i półcienia na balkon i na taras

Do tej pory zajmowaliśmy się roślinami do cienia, które można posadzić w ogrodzie. Warto też jednak dodać na koniec kilka słów na temat gatunków, które można uprawiać na balkonie lub na tarasie, które przecież również mogą być zacienione. Dotyczy to zwłaszcza tarasów i balkonów od północy.

Kwiaty do cienia, które mogą dekorować nasz balkon lub taras, to między innymi begonia bulwiasta, niecierpek waleriana, niecierpek nowogwinejski, lobelia przylądkowa, tytoń oskrzydlony, żeniszek meksykański, fuksja mieszańcowa, jak również pierwiosnki i niezapominajki. Rośliny wieloletnie polecane na balkony i tarasy od północy to przede wszystkim niektóre iglaki (w tym cisy), paprocie, bluszcz i barwinek.

Doskonałym rozwiązaniem będzie ustawienie roślin w pojemnikach tak, by tworzyły efektowną kompozycję. Warto na przykład połączyć barwinka, golterię pełzającą, runiankę japońską, pierwiosnka japońskiego oraz jasnotę plamistą wraz z różnymi odmianami funkii.

Jak uprawiać rośliny cieniolubne na balkonie i na tarasie? Tu trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że od strony północnej ziemia w doniczkach nie przesycha zbyt szybko, dlatego nie trzeba intensywnie podlewać uprawianych na nich roślin. Pamiętajmy jednak, że niektóre rośliny do cienia lubią wilgoć i częste podlewanie, a mowa tu przede wszystkim o paprociach, bluszczu i barwinku. Nie warto także stawiać na balkonie roślin o kolorowych liściach, które nie tylko nie będą się wybarwiać, ale mogą także obumierać.

Jakie rośliny do cienia i półcienia wybrać na taras lub balkon?

  • Iglaki,
  • Paprocie,
  • Bluszcz,
  • Barwinka,
  • Begonię bulwiastą,
  • Niecierpki,
  • Lobelię,
  • Tytoń oskrzydlony,
  • Niezapominajki,
  • Pierwiosnki


Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 13:05
komentarz /( 1 )
  • Justyna
    Justyna

    środa, 09 wrzesień 2020 16:59

    Ależ trafiłam, własnie zastanawiam się na odświeżeniem ogrodu, na pewno skorzystam z kilku porad :) wielkie dzięki.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.