Co zrobić, by lawenda kwitła ładnie i długo? To sprawi, że nie będzie usychać
Roztacza przyjemny zapach i zdobi ogród fioletowymi kwiatami – mowa o lawendzie. Chcesz, żeby stała się dekoracją Twojej posesji? Sprawdź, co zrobić, żeby ładnie kwitła, jakie ma wymagania, czego nie lubi i dlaczego czasami usycha.
O czym przeczytasz w artykule?
- Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła?
- Jakie wymagania ma lawenda?
- Czego nie lubi lawenda?
- Od czego usycha lawenda?
Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła?
Wybór odpowiedniego stanowiska jest kluczowy. Sadzonki muszą mieć dostęp do słońca co najmniej przez 6 godzin na dzień. W zacienionym miejscu roślina nie będzie obsypana wieloma drobnymi, fioletowymi kwiatami. Żeby móc je podziwiać, konieczna jest odpowiednia gleba. Powinna mieć odczyn zasadowy lub lekko zasadowy, co można uzyskać przy pomocy wapna lub dolomitu. Nawozy należy stosować bardzo rzadko i uważać, żeby nie zawierały za dużej dawki azotu. Preparat wystarczy wykorzystać na wiosnę, nim roślina zacznie intensywnie wzrastać oraz latem po pierwszym kwitnieniu, żeby wspomóc kolejne.
Do obfitego kwitnienia przyczynia się również regularne przycinanie. Należy wykonywać je wiosną i po pierwszym kwitnieniu latem. Wiosenne cięcie polega na skrócenie pędów na około jedną trzecią ich długości – w ten sposób pobudza się roślinę do tworzenia nowych. Letnie przycinanie to natomiast sposób, żeby pozbyć się przekwitłych kwiatostanów. W tym przypadku chodzi jedynie o delikatne skrócenie pędów.
Żeby lawenda ładnie kwitła, powinna być sadzona w odpowiednich odstępach. Dzięki temu wentylacja między roślinami będzie odpowiednia, a to przełoży się na zmniejszenie ryzyka chorób. Koniecznie trzeba też usuwać chwasty wokół lawendy. W innym przypadku będą one konkurować o składniki odżywcze.
Przeczytaj też: Dzięki temu pelargonia angielska będzie kwitła! Uprawa, wymagania i pielęgnacja
Jakie wymagania ma lawenda?
Lawenda potrzebuje dobrze przepuszczalnej gleby, która ma zasadowy lub lekko zasadowy odczyn. Źle radzi sobie na ciężkich i podmokłych glebach, ponieważ mogą przyczyniać się do gnicia korzeni. Idealna będzie piaszczysto-gliniasta ziemia, która dobrze przepuszcza wodę i jest bogata w wapń. Lawenda nie toleruje nadmiaru składników odżywczych w glebie, dlatego nawożenie trzeba stosować z umiarem.
Dla lawendy ważne jest odpowiednie nasłonecznienie. Dla tej rośliny sprawdzi się stanowisko, w którym pełne słońce jest przez większość dnia, co najmniej 6 godzin dziennie. Jeśli to wymaganie nie zostanie spełnione, lawenda może rosnąć słabo, a poza tym będzie na niej niewiele kwiatów. Optymalne dla wzrostu rośliny jest słoneczne stanowisko, ale z dobrą cyrkulacją powietrza.
Liczy się też odpowiednie nawodnienie. Środowisko nie może być zbyt wilgotne. Zadbaj o umiarkowane podlewanie. Świetnie, jeśli teren jest zdrenowany, ponieważ pozwoli to uniknąć zastojów wody.
Przeczytaj też: Nawóz z bananów – do jakich roślin? Możesz się zdziwić!
Czego nie lubi lawenda?
Lawenda nie lubi nadmiernej wilgoci. Jeśli stale przebywa w takich warunkach, to może pojawić się problem z gniciem korzeni. Jest częsty w uprawie lawendy. Żeby go uniknąć, należy zadbać o przepuszczalną glebę i umiarkowane podlewanie. Zbyt częste podlewanie prowadzi do osłabienia rośliny, a poza tym zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
Unikaj zbyt wielu nawozów
Lawenda nie lubi również nadmiaru nawozów, przede wszystkich tych bogatych w azot. Jeśli substancji odżywczych jest za dużo, liście mogą zacząć wzrastać nadmiernie kosztem kwiatów. Nawożenie musi być więc stosowane z umiarem. Trzeba uważać również na zbyt zacienione miejsca – roślina za nimi nie przepada. Prowadzą do słabego kwitnienia.
Od czego usycha lawenda?
Najczęściej lawenda usycha przez nadmiar wilgoci w glebie. Kiedy jest jej zbyt dużo, roślina staje się narażona na gnicie korzeni. Gdy są uszkodzone, nie mogą pobierać wody oraz składników odżywczych. To w konsekwencji prowadzi do usychania rośliny.
Uprawa lawendy a pH gleby
Kolejnym powodem bywa niewłaściwe pH gleby. Odpowiednie jest zasadowe lub lekko zasadowe. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, roślina może mieć trudności z pobieraniem składników odżywczych. To natomiast przyczyni się do osłabienia i w konsekwencji uschnięcia. Ważne, by regularnie kontrolować pH gleby i przeprowadzać ewentualne wapnowanie, żeby warunki były idealne dla lawendy. Negatywny wpływ na roślinę ma też za mała dawka słońca w ciągu dnia – jej konsekwencją może być osłabienie rośliny i usychanie.
Przeczytaj też: Niecierpek – podlewanie, wymagania i uprawa
Redakcja Dekoportal.pl