Czego nie lubi magnolia? Roślina nie jest tak kapryśna jak się wydaje - dekoportal.pl

Czego nie lubi magnolia? Roślina nie jest tak kapryśna jak się wydaje

22 Sie 2024 / Napisał  / Porady
czego nie lubi magnolia
Zasadowe podłoże to coś, czego nie lubi magnolia. 

Magnolia to roślina, która nie jest szczególnie wymagająca w uprawie. Lubi ciepłe i dobrze nasłonecznione stanowiska, a przy tym wykazuje wrażliwość na przeciągi, dlatego najlepiej czuje się pod osłoną drzew lub krzewów. Kluczową rolę odgrywa także prawidłowy odczyn gleby – od kwasowego do lekko kwasowego. Nawet najdrobniejsze błędy w uprawie mogą skutkować brakiem kwitnienia, dlatego tak ważna jest profilaktyka i wyeliminowanie czynników utrudniających wzrost roślin. Zobacz, czego nie lubi magnolia i jak przygotować się do jej uprawy.

Z tego artykułu dowiesz się:

Niewłaściwe podłoże – to coś, czego nie lubi magnolia!

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ogrodników jest przewapnowanie gleby. Korzenie rośliny zaczynają wówczas zamierać, a na liściach pojawiają się żółte przebarwienia. Rośliny nie tolerują również ziemi bardzo zwięzłych, podmokłych oraz piaszczystych. Mogą jednak rosnąć na lekkim podłożu po wcześniejszym przeprowadzeniu drobnych prac przygotowawczych (wykopania dołu i napełnienia go żyzną i przepuszczalną ziemią). Pamiętaj przy tym, że przesadzanie rośliny w miejsce z większym potencjałem kwitnienia może być fatalne w skutkach i doprowadzić do obumarcia całego krzewu!

Czym odżywić magnolię?

Podstawą jest kompost – bogaty w składniki odżywcze i idealny do stosowania na wiosnę. Ogrodnicy mogą stosować także gotowe mieszanki do roślin kwasolubnych oraz nawozy wieloskładnikowe (azot-fosfor-potas). Należy jednak unikać zbyt intensywnego nawożenia. Przykładowo, nawozy azotowe mają pozytywny wpływ na wzrost rośliny, ale zwiększają przy tym jej odporność na przemarzanie. Obfite stosowanie gotowych mieszanek może prowadzić do nadmiernego zasolenia podłoża. Sposobem na ograniczenie negatywnego wpływu nawożenia jest zwiększona częstotliwość podlewania w okresie wegetacji (2-3 razy w tygodniu).

Jak wybrać miejsce do zasadzenia magnolii?

  • Zasadowe podłoże to coś, czego nie lubi magnolia. Roślina najlepiej wzrasta na glebach o odczynie od kwaśnego do średnio kwaśnego.
  • Rośliny nie tolerują gleb przewapnowanych, czyli nadmiernie nawożonych wapnem.
  • Nawozy azotowe powinny być stosowane w rozsądnej ilości, aby uniknąć zasolenia podłoża.
czy magnolia może rosnąć przy tujach
Nawozy azotowe powinny być stosowane w rozsądnej ilości, aby uniknąć zasolenia podłoża.

Uprawa roślin – czy magnolia lubi dużo wody?

Rośliny są pod tym względem dość wymagające. Z jednej strony nie lubią nadmiaru wilgoci, a z drugiej niezbyt dobrze tolerują okresy suszy. Ważne jest, aby podłoże było przepuszczalne i dobrze wydrenowane. W okresach suszy rośliny mogą wymagać dodatkowego podlewania, niemniej zawsze należy to robić z umiarem. Młode magnolie muszą być regularne nawadnianie, aby dobrze się zakorzeniły, natomiast starsze rośliny nie potrzebują tak intensywnych zabiegów.

Przeczytaj: Jak zwiększyć ciśnienie wody w ogrodzie? W wielu przypadkach zakup pompy jest ostatecznością

Jak często podlewać magnolię?

Wszystko zależy od terminu posadzenia roślin. Magnolie jesienne nie wymagają nawadniania, natomiast wiosenne rośliny powinny być podlewane dość intensywnie – 2 lub 3 razy w tygodniu. Ogrodnik musi przy tym zadbać o utrzymanie stałej wilgotności gleby. W miesiącach letnich zalecane jest podlewanie w godzinach porannych lub po 18, kiedy słońce nie jest już tak intensywne. W żadnym wypadku nie można lać wody bezpośrednio na liście lub kwiaty.

Podlewanie magnolii – o czym powinien pamiętać początkujący ogrodnik?

  • Magnolie nie tolerują nadmiernego nawodnienia oraz długich okresów bez podlewania.
  • Młode rośliny potrzebują znacznie więcej wody niż starsze krzewy.
  • W miesiącach letnich najlepiej podlewać magnolie z samego rana.
czy magnolie można przycinać
Młode magnolie muszą być regularne nawadnianie, aby dobrze się zakorzeniły.

Czy magnolia może rosnąć przy tujach?

Wielu ogrodników zastanawia się, czy magnolia może rosnąć przy tujach. Obie rośliny mają bowiem odmienne wymagania glebowe. Magnolie najlepiej wzrastają na kwaśnych i wilgotnych stanowiskach, natomiast tuje – zasadowych i suchych. Jeżeli chcesz posadzić obie rośliny blisko siebie, pamiętaj o dodaniu torfu lub igliwia do gleby, które obniżą jej pH i stworzą dobre warunki do wzrostu tui.

Jeżeli chodzi o dostęp do światła słonecznego, obie rośliny lubią dobrze wyeksponowane stanowiska, przy czym magnolia jest pod tym względem zdecydowanie bardziej wymagająca i to ona musi być posadzona w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Decydując się na wysadzenie obu roślin, musisz zadbać o zachowanie odpowiednich proporcji. Tuja jest podatna na formowanie i może przybierać różne kształty

Czy magnolie można przycinać?

Tak, ale ten zabieg nie powinien być wykonywany w celach dekoracyjnych. Przycinanie służy przede wszystkim ochronie roślin przed chorobami i skutkami suszy. Jeżeli zdecydujesz się na uprawę dwóch roślin jednocześnie, nie możesz także zapomnieć o regularnym podlewaniu i nawożeniu – zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy rośliny mają szczególnie duże wymagania pokarmowe.

Sprawdź: Wykonaj wtedy cięcie piwonii przed zimą, a roślina przetrwa

Czy magnolia może rosnąć przy tujach? Najczęstsze błędy ogrodników:

  • Jednym z częstszych błędów jest nieprawidłowe przygotowanie gleby pod rośliny. Tuje rosną bowiem na podłożu zasadowym, zaś magnolie – kwaśnym.
  • Obie rośliny lubią nasłonecznione stanowiska, ale tuja poradzi sobie także w zacienionym miejscu.
  • Nawożenie roślin powinno odbywać się w okresie wiosenno-letnim.
czy magnolię się przycina
Obfite stosowanie gotowych mieszanek może prowadzić do nadmiernego zasolenia podłoża.

Czy magnolię można przycinać? Wskazówki ogrodnika

Niektóre rośliny nie wymagają regularnego przycinania. Możesz mieć zatem słuszną wątpliwość, czy magnolię się przycina? Tak, ale zabieg ten powinien być wykonywany w wyjątkowych okolicznościach, np. w celu spowolnienia rozwoju krzewu czy po uszkodzeniu wskutek silnych wiatrów. Warto także skracać wybujałe pędy, przycinając o połowę tuż nad rozgałęzieniem.

Kiedy ciąć magnolię? Najlepszą porą jest maj, gdy roślina nie wydaje dużej ilości soków i jest w pełni ulistniona.

Tego nie rób!

Najbardziej szkodliwą praktyką jest przycinanie zbyt dużych gałęzi, co może prowadzić do uszkodzenia drzewa i zwiększyć ryzyko rozwoju chorób m.in. plamistości bakteryjnej czy mączniaka prawdziwego. Innym błędem jest przycinanie roślin późną jesienią lub zimą, co może doprowadzić do uszkodzenia ich struktur wewnętrznych. Samo przycinanie nie może być traktowane jako zabieg korygujący kształt i wielkość roślin – jego celem jest usunięcie chorych, przesuszonych czy przemarzniętych pędów a nie podkreślenie dekoracyjnego charakteru roślin.

Najczęstsze błędy związane z pielęgnacją krzaków magnolii – niewłaściwe przycinanie:

  • Masz wątpliwości, czy magnolie można przycinać? Tak, jest to dozwolone, ale tylko wtedy gdy roślina jest zbyt wybujała lub doszło do uszkodzenia jej pędów.
  • Nie wiesz, kiedy ciąć magnolię? Najlepszy okres przypada na późną wiosnę i lipiec.
  • Niewłaściwe przycinanie krzewów może prowadzić do rozwoju chorób, takich jak plamistość bakteryjna.
czym odżywić magnolię
Magnolia to roślina, która nie jest szczególnie wymagająca w uprawie.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 22 sierpień 2024 14:16

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.