Wykonaj wtedy cięcie piwonii przed zimą, a roślina przetrwa
Piwonia ma aż kilkadziesiąt gatunków, jednak najczęściej dzieli się ją na dwie odmiany. Każda z nich wymaga nieco innych zabiegów pielęgnacyjnych. Piwonia (peonia) krzewiasta ma piękne, jaskrawe kwiaty, które swój pełny wzrost osiągają na przełomie wiosny i lata. Drugą grupę stanowią odmiany bylinowe.
O czym przeczytasz w artykule?
- Co z piwonią na zimę?
- Na jaką wysokość przycinać piwonię?
- Jak zadbać o piwonię przed zimą?
- Kiedy można przycinać piwonię?
Co z piwonią na zimę?
Choć piwonie wykazują dużą odporność na niskie temperatury, warto pomyśleć o ich ochronie. Odmiany bylinowe chowają swoje pędy w głąb gleby, dlatego skutecznym zabezpieczeniem będą zwykłe gałęzie świerkowe. Drzewiasta piwonia zimowanie rozpoczyna dokładnie w ten sam sposób i dodatkowo wymaga owinięcia całej powierzchni agrowłókniną. Jej koszt to mniej więcej 1 zł/80 cm i 50 gm2. Jeśli nie masz agrowłókniny, słomą może zostać okryta piwonia. Zima wraz z niskimi temperaturami i opadami śniegu nie zniszczy wówczas rośliny.
Kiedy zdjąć ochronną warstwę? Wyznacznikami optymalnego terminu będą warunki pogodowe. Temperatura utrzymująca się na poziomie powyżej 10 st. Celsjusza i brak opadów śniegu to idealna aura, by zakończyć sezon ochronny rośliny. Jak zabezpieczyć piwonię na zimę w inny sposób? Świetną metodą jest ściółkowanie. Torf i kompost poprawią również zasobność gleby w składniki cenne dla rozwoju rośliny.
Przeczytaj też: TOP 9 – najładniejsze krzewy zimozielone. Sprawdź, jakie rośliny pozostają zielone cały rok
Na jaką wysokość przycinać piwonię?
Tak jak w przypadku samego okresu cięcia, wysokość skracania zależy od odmiany. Piwonia bylinowa powinna wystawać lekko nad linią podłoża. W przypadku odmiany krzewiastej wykonaj przycinanie do 5 cm nad pąkiem. Powinno to być ok. ⅓ wysokości całej piwonii. Jak kierować nożyce? Specjaliści zalecają zachowanie kąta ok. 45 stopni.
Pęd z pozostałościami kwiatów możesz uciąć nad pierwszym dużym liściem. Zapewni to świetny efekt estetyczny, a ponadto umożliwi odżywianie rośliny poprzez lepszą fotosyntezę. Czasami zdarza się, że nie wszystkie pąki zdążyły się rozwinąć przez wiosnę. Je również trzeba usunąć. Możesz to zrobić w czerwcu albo lipcu. Nierozwinięte pąki usuń tuż nad liśćmi.
Przeczytaj też: Radykalne cięcie lawendy ją odmłodzi. Nie przegap tylko najlepszego terminu
Jak zadbać o piwonię przed zimą?
Ciecie piwonii to tylko jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, który możesz wykorzystać, by przygotować roślinę do okresu zimowania. Na przełomie września i października warto wykonać nawożenie, dostarczające cennych składników mineralnych. Jeśli jednak jako formę ochrony przed zimowaniem wybierzesz ściółkowanie, wówczas możesz zrezygnować ze specjalnych odżywek.
Czym tak naprawdę jest ściółkowanie?
To jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjny, polegający na zabezpieczeniu gleby przed nadmierną utratą wody. Co można wykorzystać do pokrycia ziemi? Zazwyczaj są to: kompost, słoma i kora. Dodatek nawozu organicznego nie tylko chroni piwonię, ale dodatkowo wzbogaca glebę w próchnicę i zwiększa jej wilgotność.
Kiedy można przycinać piwonię?
Czy piwonię można przycinać? Jak najbardziej. Warto robić to regularnie w celu usunięcia nadmiernych kwiatostanów. Mogą one blokować dostęp do światła słonecznego, znacząco zwiększając ryzyko zachorowania rośliny. Kolejny zabieg zależy od odmiany. Piwonię bylinową najlepiej skracać jesienią, a krzewiastą - jesienią albo zimą.
W okresie wiosennym powinieneś wykonać dwa cięcia. W pierwszej kolejności niezbędne jest usunięcie wszystkich uszkodzonych pędów. Sprawdź również, czy są takie, które pomimo ochrony, przemarzły zimą. Jeśli tak - usuń je. Dokonując cięcia pielęgnacyjnego, stworzysz piwonii idealne warunki do pełnego rozwoju kwiatów. Będą nie tylko duże, ale i wyraziste pod względem kolorystyki.
Kiedyś ścinać liście piwoni? Jak się okazuje, wielu pasjonatów piwonii zbyt wcześnie obcina liście. W okresie letnim usuń jedynie przekwitłe kwiatostany. Jeśli obetniesz również liście, osłabisz zdolność piwonii do przeprowadzania procesu fotosyntezy. Roślina stanie się słaba, a tym samym istnieje spore ryzyko, że nie przetrwa zimy. Przycinanie liście zwiększa także podatność piwonii na choroby grzybowe.
Kiedy przycinać piwonię na zimę?
Ostatnie cięcie przed zimą wykonaj zaraz po pierwszych przymrozkach. Z reguły mają one miejsce jeszcze jesienią. Proces rozpocznij wtedy, gdy liście piwonii zaczną zmieniać kolor.
Redakcja Dekoportal.pl