Radykalne cięcie lawendy ją odmłodzi. Nie przegap tylko najlepszego momentu
Lawenda jest ceniona za swoje pachnące kwiaty, piękny wygląd, a także za właściwości lecznicze. Żeby cieszyć się jej potencjałem, trzeba regularnie o nią dbać. Ważne jest między innymi radykalne cięcie lawendy. To zabieg pielęgnacyjny, który ma zapewnić roślinie zdrowy wzrost. Kiedy i w jaki sposób go przeprowadzać? Podpowiadamy!
O czym przeczytasz w artykule?
- Znaczenie radykalnego cięcia lawendy
- Kiedy ciąć lawendę i w jaki sposób to robić?
- Jak przycinać lawendę na wiosnę?
Znaczenie radykalnego cięcia lawendy
Z biegiem lat lawenda staje się coraz bardziej zdrewniała. To nie pozostaje bez wpływu na jej wygląd oraz zdolność do kwitnienia. Właśnie dlatego ważne jest radykalne cięcie lawendy. Powinno odbywać się co kilka lat. Częściej natomiast wykonuje się delikatne cięcie, które też ma pozytywny wpływ na kwitnienie.
Radykalne skracanie polega na usuwaniu starych, zdrewniałych pędów w celu pobudzenia rośliny do wydania nowych. Pozostawia się jedynie gałązki wystające na około 1/3 długości z ziemi. Takie cięcie lawendy po zimie wpływa na obfite kwitnienie. Zaniedbanie sprawia natomiast, że roślina prezentuje się słabiej z roku na rok.
- Radykalne cięcie lawendy pozwala zadbać o estetyczny wygląd rośliny. Wykonuje się je tylko co kilka lat.
Przeczytaj też: Co zrobić, by lawenda kwitła ładnie i długo? To sprawi, że nie będzie usychać
Kiedy ciąć lawendę i w jaki sposób to robić?
Radykalne cięcie lawendy możesz przeprowadzić na wiosnę. To właśnie wtedy jest idealny moment, żeby pozbyć się uszkodzonych zimą pędów oraz zachęcić roślinę do intensywnego wzrostu oraz obfitego kwitnienia. Obcinanie lawendy na wiosnę powinno odbywać się tuż po ustąpieniu mrozów. To też moment na delikatne skracanie rośliny, które wykonuje się częściej niż radykalne.
Wiosenne przycinanie lawendy ma pozytywny wpływ na zdrowie rośliny. Usunięcie uszkodzonych, starych pędów ograniczy ryzyko wystąpienia choroby grzybowej. Dzięki temu można uniknąć znacznego osłabienia rośliny. Przycinanie sprawi, że wewnątrz krzewu będzie lepszy przepływ powietrza. To natomiast redukuje prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z gniciem.
Czy lawendę przycina się na wiosnę?
Tak, obcinanie lawendy na wiosnę jest ważne dla jej prawidłowego rozwoju i obfitego kwitnienia. Ważne, żeby odbyło się to po ustąpieniu mrozów. W Polsce będzie to najprawdopodobniej koniec marca lub początek kwietnia, jednak trzeba śledzić prognozę pogody.
Jak obcinać lawendę latem?
Latem po zakończeniu kwitnienia można przeprowadzić delikatne cięcie. Polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu łatwiej utrzymać estetyczny wygląd rośliny i pobudzić ją do wydania nowych kwiatów. Nie może być to jednak tak radykalne jak cięcie lawendy po zimie. Chodzi o delikatne skrócenie.
Kiedy i jak ciąć lawendę?
Najlepszym czasem jest wiosna. Ważne, żeby wybrać moment po ustąpieniu mrozów i nim roślina zacznie intensywnie się rozrastać. Obcinanie lawendy na wiosnę należy rozpocząć od usunięcia wszystkich martwych, uszkodzonych lub chorych pędów. Następny krok to obcięcie tych zdrowych o około 1/3 długości. Przeprowadzone w ten sposób cięcie pobudzi roślinę do wydania nowych, silnych pędów oraz do obfitego kwitnienia.
Kiedy ciąć lawendę?
- Lawendę należy przycinać wiosną po ustąpieniu przymrozków.
- Dobry moment to koniec marca lub początek kwietnia.
- Latem można delikatnie skrócić lawendę, żeby pobudzić ją do wydania nowych kwiatów.
Przeczytaj też: Rododendron – kiedy kwitnie i jak długo?
Jak przycinać lawendę na wiosnę?
Gdy miną przymrozki, czas zająć się tą piękną rośliną, jaką jest lawenda. Cięcie wiosenne należy wykonać ostrymi i w pełni czystymi narzędziami. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli uniknąć ewentualnego przeniesienia chorób z innych roślin. Wybierz ostre nożyce do żywopłotu.
Ważne jest też, kiedy ciąć lawendę. Dzień powinien być suchy i słoneczny, co minimalizuje ryzyko infekcji. Koniecznie zapoznaj się z prognozą pogody, żeby uniknąć deszczu.
Liczy się nie tylko to, kiedy ciąć lawendę, lecz także w jaki sposób to robić. Odpowiednie narzędzia to nie wszystko! Liczy się też technika! Jak przycinać lawendę na wiosnę? Proces trzeba rozpocząć od usunięcia nieładnych pędów. Tych, które są chore czy uszkodzone.
Zastanawiając się, jak przycinać lawendę na wiosnę, pamiętaj o formowaniu rośliny w kształt kuli. Dzięki temu do każdego zakamarka będzie docierało światło i świeże powietrze. To ważne, ponieważ pozwoli zredukować ryzyko gnicia gałązek lub ich usychania. Żeby w kolejnych miesiącach pięknie prezentowała się lawenda, cięcie wykonuj od dołu ku górze.
Lawenda – cięcie: odmładzanie
Chcąc przeprowadzić radykalne cięcie lawendy, należy usunąć suche liście i przekwitłe kwiaty. Później trzeba skrócić roślinę nawet o połowę. Dzięki temu w kolejnym sezonie prawdziwą ozdobą posesji znów będzie lawenda. Cięcie-odmładzanie to zabieg, który pozwala przyciąć lawendę tak mocno, żeby zostały tylko gałązki z małymi pędami.
Pamiętaj jednak, że tak radykalne cięcie lawendy można wykonywać raz na 4 czy 5 lat. Dzięki temu będzie łatwo uniknąć pustych przestrzeni wewnątrz krzaka. Jeśli marzy Ci się bardziej zwarta i gęsta lawenda, cięcie to coś, o czym musisz pamiętać.
Jak zagęścić lawendę?
Aby zagęścić lawendę, należy ją regularnie przycinać. Ważne jest, by co kilka lat robić to w radykalny sposób. Dzięki temu można uniknąć pustych miejsc wewnątrz uformowanej rośliny. Cięcie odmładzające na początku wiosny pobudzi roślinę do wypuszczenia nowych pędów.
Co zrobić z lawendą po przekwitnięciu?
Po przekwitnięciu lawendy można przeprowadzić lekkie cięcie. Polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu roślina zachowuje estetyczny wygląd. Należy przyjrzeć się też, czy nie ma uszkodzonych i chorych pędów. Usunięcie ich to sposób, żeby poprawić zdrowie rośliny.
Lawenda – cięcie wiosenne powinno:
- Być wykonane odpowiednio ostrymi, zdezynfekowanymi narzędziami – sprawdzą się nożyce do żywopłotu.
- Odbyć się w słoneczny, suchy dzień, żeby zredukować ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
- Polegać na usunięciu brzydkich pędów i formowaniu rośliny w kształt kuli.
- Być wykonywane od dołu ku górze.
Redakcja Dekoportal.pl