Jak i do kiedy siać pietruszkę? Namocz ją przed siewem, a plon będzie duży
Pietruszka wyróżnia się niezwykłym aromatem, dzięki czemu wzbogaca smak wielu potraw. Jeśli chcesz, żeby samodzielna uprawa dała zadowalające plony, musisz dowiedzieć się, obok czego ją siać, do kiedy siać pietruszkę, czy warto moczyć nasiona oraz jaką glebę zapewnić tej roślinie. Przeczytaj, co musisz zrobić, by siew pietruszki korzeniowej się udał.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jak siać pietruszkę żeby była duża?
- Kiedy siać pietruszkę?
- Czy moczenie nasion pietruszki przed siewem pomoże?
- Obok czego siać pietruszkę?
Jak siać pietruszkę żeby była duża?
Żeby uzyskać zdrowe, duże korzenie pietruszki, trzeba w odpowiedni sposób przygotować glebę. Nie bez znaczenia jest również właściwa technika siewu. Ziemia powinna być głęboko przekopana i dobrze rozdrobiona. Dzięki temu korzenie będą miały optymalne warunki do wzrostu. Najlepsze rezultaty osiągniesz na glebie lekkiej, przepuszczalnej, bogatej w próchnicę, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.
Zanim rozpoczniesz sianie pietruszki, warto zastosować kompost lub przekompostowany obornik. Dzięki temu można dostarczyć roślinom niezbędne składniki odżywcze.
Żeby pietruszka była duża, musi mieć miejsce do wzrastania. Właśnie dlatego ważne jest równomierne rozmieszczenie nasion. Dzięki temu można zapobiec nadmiernemu zagęszczeniu roślin. To sprawi, że każda pietruszka będzie miała wystarczająco miejsca na rozwój. Po wysiewie warto lekko ugnieść glebę, żeby poprawić kontakt nasion z podłożem. W ten sposób można wspomóc kiełkowanie.
Kiedy siać pietruszkę?
Odpowiedni czas na siew pietruszki to wczesna wiosna. Ziemia musi być już dostatecznie ogrzana, co dzieje się najczęściej na początku kwietnia. Nasiona należy wysiewać w rzędy oddalone od siebie o 20–30 cm. Głębokość siewu powinna wynosić 1–2 cm.
Siew pietruszki na zimę
W ogrodniczej terminologii istnieje też ozimy siew pietruszki. Dokładne daty takiej uprawy trzeba planować, w zależności od pogody, jeśli np. jesień jest łagodna, a miesiące takie jak listopad czy grudzień należą do ciepłych, może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie siew pietruszki w styczniu. Najczęściej jednak ozimy siew rozpoczyna się w listopadzie lub grudniu.
Uprawę należy doglądać, bo choć pietruszka jest rośliną zimolubną i wytrzymuje niskie temperatury (nawet do -9C!), to nie lubi kałuż i zamarzniętej wody. Zastana woda będzie prowadzić do obumierania korzeni.
Przeczytaj też: Kiedy siać ogórki? Kalendarz wysiewu ogórków
Czy moczenie nasion pietruszki przed siewem pomoże?
Moczenie nasion pietruszki przed siewem może wspomóc kiełkowanie. Warto pamiętać, że nasiona wyróżniają się twardą okrywą. To natomiast przyczynia się do utrudnionej absorpcji wody. Przez to czas kiełkowania ulega wydłużeniu. Żeby tego uniknąć, wystarczy moczyć nasiona przez 24–48 godzin w letniej wodzie. Dzięki temu dojdzie do zmiękczenia okrywy nasion. Zaczną one szybciej pobierać wodę, a proces kiełkowania rozpocznie się błyskawicznie.
Po namoczeniu nasion należy je natychmiast wysiać. Ważne, żeby gleba była również silnie nawodniona. Moczenie nasion może przyczynić się do skrócenia czasu kiełkowania nawet o połowę. Ważne jest, że ten nieskomplikowany zabieg poprawia zdolność do kiełkowania. To natomiast sprawia, że można cieszyć się większymi plonami. Zdarza się, że nawet wśród nasion od sprawdzonych producentów są takie, które nie wykiełkują. Wcześniejsze namoczenie ogranicza to ryzyko.
Przeczytaj też: Kiedy trawa pampasowa odbije po zimie?
Obok czego siać pietruszkę?
Wybór odpowiednich roślin do zasadzenia obok pietruszki jest bardzo ważny dla jej prawidłowego wzrostu i zdrowia. Dobrze radzi sobie ona w towarzystwie roślin strączkowych takich jak fasola i groch, które wzbogacają glebę w azot. To ma pozytywny wpływ na rozwój pietruszki. Można też zasiać ją w pobliżu pora i cebuli. Ich systemy korzeniowe nie będą ze sobą konkurować.
Trzeba natomiast planować ogród warzywny w taki sposób, żeby pietruszka nie znajdowała się obok kalafiora, brokuła czy kapusty. Mogą one bowiem przyciągać szkodniki i choroby, które również dla pietruszki są niebezpieczne. Należy też unikać sąsiedztwa selera. On i pietruszka mają podobne wymagania pokarmowe. Jeśli będą blisko siebie, mogą walczyć o zasoby gleby.
Istotne jest również, żeby co sezon zmieniać miejsce uprawy nie tylko pietruszki, lecz także innych roślin. To ważne, ponieważ zapobiegnie wyczerpywaniu się składników odżywczych w glebie. Poza tym ograniczy ryzyko szybkiego pojawiania się chorób i szkodników.
Pamiętaj o poplonie
Odpowiedni dobór sąsiedztwa dla pietruszki pozwoli jej rosnąć zdrowo i obficie. Warto stosować również tak zwany poplon po zakończeniu sezonu. Pamiętaj również, żeby sąsiadem pietruszki nie były chwasty. Będą konkurować z nią o składniki odżywcze i wodę, niepotrzebnie zabierając to co cenne. Regularne odchwaszczanie jest więc niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju korzenia, który po zerwaniu stanie się aromatycznym dodatkiem do dań.
Przeczytaj też: Jak sadzić seler, żeby był duży?
Redakcja Dekoportal.pl