Jaka ziemia do zamiokulkasa? Przesadzanie może się nie udać, jeśli wykorzystasz inne niż te - dekoportal.pl

Jaka ziemia do zamiokulkasa? Przesadzanie może się nie udać, jeśli wykorzystasz inne niż te

10 Wrz 2024 / Napisał  / Ogród Taras
podłoże do zamiokulkasa
Należy jak najszybciej przygotować idealne środowisko do pełnego rozwoju zamiokulkasa.

Zamiokulkas jest niezwykle popularny w Afryce, gdzie wykorzystuje się go w celach leczniczych. Roślina dobrze radzi sobie również w naszym klimacie, dlatego wiele osób decyduje się na zasadzenie jej w domowym ogródku. Jaka ziemia do zamiokulkasa?

O czym przeczytasz w artykule?


Jaka ziemia do przesadzania zamiokulkasa?

Zamiokulkas przesadzanie warto wykonać zaraz po zakupie. Dlaczego? Podłoże dla zamiokulkasów dostępnych w sklepach jest niezwykle twarde, o słabej przepuszczalności. Może to prowadzić do gnicia bulw i systemu korzeniowego rośliny. Nie należy zatem czekać z przygotowaniem idealnego środowiska do pełnego rozwoju zamiokulkasa.

Jaka ziemia? Zamiokulkas i przesadzanie to łatwa sztuka. Zabieg można wykonać z wykorzystaniem gleby dedykowanej kaktusom i sukulentom. Jest to specyficzna ziemia, która bardzo szybko wysycha, stwarzając tym samym podobne warunki do naturalnego środowiska zamiokulkasa uprawianego przede wszystkim w Afryce. Sukulenty i kaktusy również rozwijają się na tych terenach, dlatego ich gleba zawiera wszystko to, czego potrzebuje zamiokulkas.

zamiokulkas przesadzanie jaka ziemia
Zabieg przesadzania zamiokulkasa można wykonać z wykorzystaniem gleby dedykowanej kaktusom i sukulentom.

Jaki jest skład gleby?

Zamiokulkas lubi przesadzanie z użyciem ziemi dla kaktusów. To kompozycja torfu, perlitu, kredy, piasku, lawy i keramzytu. Dla wzmocnienia rozwoju rośliny dodaje się również odpowiedni nawóz. Co jednak zrobić, kiedy w sklepie nie ma ziemi dla o odpowiednim odczynie? Kup specjalny nawóz, który zmieni zasadowe podłoże na kwaśne.

Przeczytaj: Czy można kosić mokrą trawę? Podpowiadamy!

ziemia do zamiokulkasa
Dla wzmocnienia rozwoju zamiokulkasa dodaje się również odpowiedni nawóz.

Jak ziemia najlepsza do zamiokulkasa?

Podłoże zamiokulkasa powinno wyróżniać się świetną przepuszczalnością, żyznością i niewielkimi zasobami próchnicy. Optymalny odczyn ph to 5,5 - 6,5. Warto pamiętać, że sama ziemia do zamiokulkasa nie wystarczy. Należy dosypać do niej drobinki żwiru bądź piasku, a na dnie doniczki ulokować drenaż. Ogrodnicy zalecają ponadto zakup keramzytu, który położony pod glebą spulchni ją, chroniąc zarazem korzenie rośliny przed nadmiernym parowaniem drobinek wody.

Dlaczego drenaż jest potrzebny? Ziemia do zamiokulkasa nie gromadzi wówczas wody, która w nadmiernej ilości prowadzi do obumarcia rośliny. Efekt drenażu wspomaga dodatek keramzytu ogrodniczego. Dzięki niemu ziemia ma odpowiednią przepuszczalność, jest pulchna i zapewnia dostęp powietrza do korzeni zamiokulkasa. Keramzyt nie usuwa jednak całkowicie wilgoci, a jedynie ją zatrzymuje. Kiedy zamiokulkas potrzebuje wody, wówczas może skorzystać ze swojego magazynu. Warto dodać, że keramzyt nie wpływa na odczyn gleby. Ma porowatą strukturę, jest lekki i wytrzymały zarazem. Wspomaga rozwój zamiokulkasa, ale nie niszczy jego korzeni.

zamiokulkas podłoże
Należy dosypać do ziemi zamiokulkasa drobinki żwiru bądź piasku, a na dnie doniczki ulokować drenaż.

Czy ziemia uniwersalna nadaje się do zamiokulkasa?

Uniwersalna ziemia do zamiokulkasa nie jest dobrym wyborem. Może ona zawierać zbyt dużo wody, której zamiokulkas nie będzie potrzebował. W efekcie roślina zacznie gnić, co z biegiem czasu doprowadzi do jej całkowitego zniszczenia.

Przy wyborze ziemi do zamiokulkasa należy również zwrócić uwagę na jej odczyn. Odczyn zasadowy z pewnością nie zapewni roślinie dobrych warunków rozwojowych. Uniwersalna gleba bardzo często ma kiepską rozpuszczalność, a co za tym idzie - zatrzymuje wodę.

zamiokulkas jaka ziemia
Uniwersalna ziemia może zawierać zbyt dużo wody, której zamiokulkas nie będzie potrzebował.

Czy ziemia do kaktusów nadaje się do zamiokulkasa?

Roślina ta, tak jak kaktusy i sukulenty woli suche podłoże, zatem jak najbardziej można ją posadzić w ziemi przeznaczonej dla kaktusów.


Jak przygotować ziemię do zamiokulkasa?

Jeśli nie chcesz kupować gotowej ziemi lub nie możesz jej znaleźć w sklepie ogrodniczym, przygotuj glebę samodzielnie. Wystarczy, że zainwestujesz w keramzyt, perlit, piasek i żwir. Jako bazę wykorzystaj natomiast ziemię z zawartością torfu. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na odczyn.

Dlaczego mieszanka takich składników jest idealna dla rozwoju zamiokulkasa? Każdy z nich ma swoje określone właściwości, które połączone w jedną całość oddziałują holistycznie na roślinę. Dzięki nim osiąga ona odpowiedni wzrost, a jej system korzeniowy działa poprawnie. Co więcej, kompozycja torfu, keramzytu, perlitu i piasku chroni zamiokulkasa przed chorobami. Nie należy jednak zapominać o regularnej pielęgnacji roślinki.

Sprawdź: Kiedy i jak uszczykiwać petunie? Pielęgnacja – poradnik

zamiokulkas przesadzanie
Wystarczy, że zainwestujesz w keramzyt, perlit, piasek i żwir do zamiokulkasa.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.