14 pomysłów na pokoiki niemowlęce. Sprawdź, jak urządzić pokój dla noworodka!
Urządzanie pokoiku niemowlęcego to z jednej strony duża przyjemność (kto nie lubi wracać do swoich marzeń z dzieciństwa?), a z drugiej wyzwanie. Trzeba podjąć decyzję, jakie wybrać kolory. Trzeba wybrać odpowiednie meble i ustawić je tak, by stworzyły funkcjonalne wnętrze. Inspiracje, jakich zwykle szukamy w sieci, stanowią pewną pomoc, ale także stawiają nam bardzo wysoko poprzeczkę. Jak więc wyjść z tej sytuacji obronną ręką? Jak urządzić pokój niemowlaka, by cieszył nasze oczy i był także praktyczny? Poniżej przedstawiamy mnóstwo przydatnych informacji i pomysłów, które pomogą odpowiedzieć na te pytania.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jak urządzić pokój niemowlaka?
- Pokój noworodka w sypialni rodziców
- Łóżeczka w pokoikach niemowlęcych
- Dodatki i dekoracje w pokoikach niemowlęcych
- Pomysł na pokój dla niemowlaka
- Pokój niemowlaka – inspiracje kolorystyczne
Jak urządzić pokój niemowlaka?
Powiedzmy sobie wprost: urządzając pokój niemowlaka, często realizujemy swoje niespełnione w dzieciństwie marzenia. O pokoju pełnym zabawek, z kącikiem do zabawy, kolorowym, po prostu pięknym i sprzyjającym rozwojowi niczym nieskrępowanej wyobraźni. I oczywiście nie ma w tym nic złego, o ile... zachowamy tu pewien umiar. Zwłaszcza w odniesieniu do zabawek, których będzie przybywać z tygodnia na tydzień, wraz z odwiedzinami cioć, wujków i dziadków. Dlatego też zaczynamy od tego, co najważniejsze w pokoju niemowlęcym: od mebli.
Jakie meble powinny się znaleźć w pokoju nowo narodzonego dziecka? Oczywiście łóżeczko z przewijakiem (o łóżeczkach powiemy jeszcze nieco więcej za chwilę). Ponadto: komoda, w której będzie można schować ubranka dziecka, ale także pieluchy i kosmetyki czy też inne drobiazgi potrzebne przy pielęgnacji niemowlęcia. W pokoikach niemowlęcych nie może też zabraknąć miejsca na zabawki. Może to być na przykład regał z wysuwanymi półkami w postaci skrzynek lub tacek. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi sprzątanie. Dobrym pomysłem jest ustawienie obok łóżeczka fotela, na którym będzie można wygodnie karmić dziecko. Dodajmy też, że pokój niemowlęcy nie może się obyć bez dużej szafy. Zanim trafią do niej ubranka na wieszakach, można będzie ją wykorzystać do schowania dodatkowych kocyków czy też pościeli.
Meble do pokoików niemowlęcych powinny spełniać szczególne wymagania, zwłaszcza w odniesieniu do bezpieczeństwa. Zwracamy uwagę, czy kanty i krawędzie są w nich zaokrąglone. Szuflady i drzwiczki muszą być wyposażone w systemy spowalniające domykanie, dzięki czemu uchronimy małe paluszki przed przytrzaśnięciem. Wyższe meble, jak szafy i regały, należy mocować do ściany przy użyciu załączonych zestawów (sprawdzamy więc, czy takie są w komplecie). Dobrze jest też sprawdzić, czy lakiery i farby zastosowane do wykończenia wybranych mebli są hipoalergiczne.
Jakie meble są niezbędne w pokoikach niemowlęcych?
- Łóżeczko z przewijakiem,
- Komoda z szufladami na ubranka i artykuły do pielęgnacji,
- Szafa, która początkowo może służyć do przechowywania pościeli,
- Regał z wysuwanymi pojemnikami na zabawki,
- Fotel do karmienia.
Pokój noworodka w sypialni rodziców
Nie zawsze mamy możliwość urządzenia osobnego pokoju dla noworodka. Niekiedy też rodzice obawiają się, że dziecko będzie zbyt od nich oddalone. W każdej z sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, by pokój dla noworodka urządzić w sypialni rodziców. Czy jest jakiś sposób na to, by taka aranżacja była spójna i estetyczna? Oczywiście!
Jeśli chcemy, by sypialnia, w której zamieszka również nasza nowo narodzona pociecha, nie straciła swojego stylu, musimy poświęcić nieco czasu na to, by odpowiednio dobrać do niej meble niemowlęce. Warto wiedzieć, że klasyczne, drewniane lub białe łóżeczko będzie pasowało do każdej aranżacji. Jeśli jednak ktoś chce się pokusić o bardziej oryginalne rozwiązania, to poniżej przedstawiamy kilka propozycji.
W sypialni urządzonej w stylu romantycznym doskonałe uzupełnienie będzie stanowiło łóżeczko wiklinowe, najlepiej z baldachimem. W nowoczesnej sypialni sprawdzi się łóżeczko na stelażu na kółkach, którego minimalistyczna i na wskroś praktyczna konstrukcja będą idealnie współgrać z prostotą wnętrza. Pomieszczenie o rustykalnym charakterze to idealne miejsce na kołyskę lub tak zwany „kosz Mojżesza”.
Sypialnia rodziców połączona z pokojem noworodka to wnętrze, w którym prawdopodobnie warto będzie zastosować kilka sposobów na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Tu doskonałym rozwiązaniem będzie na przykład sięgnięcie po łóżeczko z komodą i przewijakiem lub też samą komodę z załączonym przewijakiem. Dodajmy tu jeszcze, że sam przewijak najczęściej można zdemontować w późniejszym czasie, zyskując zwykłe łóżeczko lub komodę.
Jak urządzić pokój noworodka w sypialni rodziców?
- Dostosowując meble dziecka do stylu, w jakim urządzona jest sypialnia,
- Decydując się na rozwiązania pozwalające wykorzystać dostępną przestrzeń (jak łóżeczko lub komoda z przewijakiem).
Łóżeczka w pokoikach niemowlęcych
Nie ulega wątpliwości, że łóżeczko w pokoju dla niemowlaka to najważniejszy mebel. Przez pierwsze tygodnie życia dziecko spędza w nim większość czasu, najpierw śpiąc, a później także bawiąc się w nim. Dlatego też musimy mu poświęcić tutaj nieco więcej uwagi.
Najpopularniejsze to oczywiście łóżeczko tradycyjne, ze szczebelkami, wykonane z drewna. Ma ono wiele zalet: jak już wspomnieliśmy, pasuje do każdej aranżacji. Co więcej, jest bezpieczne i wytrzymałe, a do tego posłuży naszemu dziecku przez kilka pierwszych lat. Modele takie pozwalają na ustawianie wysokości materacyka, dzięki czemu mamy łatwy dostęp do noworodka (materacyk ustawiony wysoko), a w późniejszym czasie, gdy dziecko zacznie już samo się przekręcać, będzie można obniżyć materacyk na bezpieczną wysokość. Wyjmowane szczebelki pozwalają na samodzielne wychodzenie naszej pociechy z łóżeczka.
Bardzo ciekawym wariantem klasycznego łóżeczka jest łóżeczko z komodą i przewijakiem. W przypadku klasycznego łóżeczka dokupujemy zwykle przewijak, który można wygodnie i bezpiecznie ustawić z boku, na ramie. Łóżeczka z dodatkowym wyposażeniem mają z boku rodzaj komody z szufladkami, na której blacie znajduje się przewijak. Dodatkowe szuflady znajdują się tu także pod łóżeczkiem, dzięki czemu wykorzystuje się maksymalnie dostępną przestrzeń. To świetne rozwiązanie zwłaszcza do małych pokoików.
Nowoczesne łóżeczka mają najczęściej formę kołyski na stelażu z kółkami. To wygodne, bezpieczne, a przy tym mobilne mebelki, które dodatkowo zajmują mało miejsca. Ich minusem może być jednak fakt, iż posłużą naszemu dziecku krócej ze względu na wielkość i konstrukcję. Na szczególną uwagę zasługują łóżeczka przystawiane do łóżka rodziców, które rozwiązują odwieczny problem, czy maluch powinien spać sam, czy też w łóżku z rodzicami. Takie łóżeczko przystawia się i mocuje do dużego łóżka, a uchylony bok kołyski sprawia, że dziecko czuje bliskość rodziców, choć jednocześnie znajduje się w swoim łóżeczku.
W sklepach znaleźć można również łóżeczka wiklinowe, zarówno większe, na nóżkach, jak i mniejsze, tak zwane „kosze Mojżesza”. Są one niezwykle dekoracyjne i wbrew pozorom trwałe, jednak posłużą dzieciom krócej niż klasyczne łóżeczka. Dodajmy jeszcze na koniec, że łóżeczka turystyczne, niezwykle wygodne podczas wszelkich podróży i wyjazdów, według specjalistów nie nadają się do codziennego stosowania w domu. Ich budowa nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi układu kostnego dziecka.
Jakie wybrać łóżeczko do pokoju niemowlęcego?
- Klasyczne, drewniane,
- Z przewijakiem i komodą,
- Nowoczesne, z kołyską na stelażu wyposażonym w kółka (tu na szczególną uwagę zasługują łóżeczka przystawiane do łóżka rodziców),
- Wiklinowe, stojące lub w formie gondoli na kółkach albo na stelażu („kosze Mojżesza”).
Dodatki i dekoracje w pokoikach niemowlęcych
W ostatnim czasie w aranżacji wnętrz dominuje minimalizm. Unikamy zbędnych bibelotów, drobiazgów i dodatków, które w nadmiernej ilości wprowadzają chaos do wnętrza, a do tego wymagają dużego nakładu pracy podczas sprzątania. Nie inaczej ma się sprawa z pokoikami niemowlęcymi. W takich pomieszczeniach zwykle i tak musi się znaleźć miejsce na wiele potrzebnych i praktycznych drobiazgów, dlatego nie ma sensu dodawać tu zbyt wielu dekoracji. Trudno jednak zrezygnować z nich całkowicie!
Bardzo modne są obecnie wszelkiego rodzaju dekoracje, które jednocześnie są przydatne na co dzień. Należą do nich między innymi: wiszące półki w kształcie domków, wąskie półeczki na książki stawiane okładką do przodu, baldachimy, skrzynie na zabawki, namioty tipi do zabawy czy sznury lampek. Do ożywienia pokoików niemowlęcych chętnie używa się też (najczęściej pastelowych, tiulowych) pomponów, chorągiewek, napisów na ścianie lub obrazków w ramkach.
W tym miejscu chcielibyśmy jeszcze zwrócić uwagę na jedną sprawę. Obecnie w sklepach mamy ogromny wybór tkanin, dywanów i pościeli. W większości same w sobie stanowią one doskonałą dekorację, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wysokiej jakości materiałami. Bawełniana pościel w delikatne wzorki, poduszki z motywami zwierząt, miękki, gruby dywan w pastelowych kolorach czy zwiewne, delikatne zasłonki upięte w fantazyjny sposób na oknie to dodatki, dzięki którym uda nam się stworzyć w pokoju niemowlaka niepowtarzalną atmosferę.
Jakie dodatki i dekoracje warto zastosować w pokoikach niemowlęcych?
- Półeczki w kształcie domków,
- Półki na książki eksponujące okładki,
- Baldachimy,
- Skrzynie na zabawki,
- Namioty tipi,
- Sznury lampek,
- Tiulowe pompony,
- Sznury chorągiewek,
- Obrazki i napisy w ramkach,
- Dekoracyjne tkaniny i dywany.
Pomysł na pokój dla niemowlaka
Choć wielu z nas odchodzi już od tradycyjnego podziału „niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki”, nie da się ukryć, że często jeszcze takie aranżacje spotykają się z dużą popularnością. Jak w takim razie urządzić pokoik dla dziewczynki lub chłopca? Oto kilka propozycji.
Pokój dla dziewczynki niestroniący od różu nie musi osaczać słodyczą. Niezwykle urokliwe, a przy tym podkreślające dziewczęcą delikatność są odcienie pudrowe, przyćmione, przydymione, a także ciemne. W połączeniu z bielą i ciemnym brązem będą stanowić niebanalne zestawienie! Jeśli jednak chcemy, by pokój naszej małej dziewczynki przypominał pokój księżniczki, oczywiście stawiamy na pastelowy, rozbielony róż, który możemy połączyć z bielą, ale (uwaga!) również z subtelnymi akcentami czerni.
Pokój dla chłopca niemowlaka, tradycyjnie kojarzący się z kolorem niebieskim, warto urządzić w stylu marynistycznym. Doskonale będą się tu komponować ze sobą barwy niebieska, czerwona i biała. Jeśli dodamy do tego drewniane meble z ciemnego drewna, zyskamy niezwykle efektowną stylizację. Dobrym rozwiązaniem będzie też wykorzystanie do aranżacji pokoiku dla chłopca elementów w kolorze przydymionego błękitu, który stworzy świetne połączenie z bielą, brązem czy szarością.
Jak godzić tradycję z nowoczesnością w pokoikach niemowlęcych?
- Urządzając pokoik dla dziewczynki w kolorze różowym o odcieniach przydymionych, pudrowych, w połączeniu z ciemnym brązem i bielą,
- Łącząc w pokoju dziewczynki delikatny, pastelowy róż z bielą i minimalnym dodatkiem czerni,
- Tworząc w pokoju dla chłopca aranżację w stylu marynistycznym,
- Wykorzystując do urządzenia pokoiku dla chłopca niemowlaka elementów w kolorze przydymionego błękitu i łącząc go z bielą, szarością i naturalnym brązem.
Pokój niemowlaka – inspiracje kolorystyczne
Pokoiki niemowlęce nie muszą oczywiście nawiązywać w sposób tradycyjny do płci dziecka, zwłaszcza że nie zawsze jest ona znana wcześniej. Dlatego też wielu rodziców decyduje się obecnie na urządzanie ich w sposób neutralny, wykorzystując do tego celu przepiękne, najczęściej delikatne i rozbielone barwy.
Jednym z najlepszych pomysłów jest aranżacja pokoiku niemowlęcego w kolorze szarym. Delikatne, zarówno cieplejsze, jak i chłodniejsze odcienie tej barwy, świetnie współgrają z bielą i czernią. Co więcej, taki zestaw kolorów stanowi świetne tło dla żywych barw (których, wraz z przypływem zabawek, z pewnością w takim pokoiku nie zabraknie). Możemy też jednak ożywić taką aranżację własnym nakładem, wprowadzając do niej dodatki w jaskrawym, żółtym kolorze, w błękicie, różu czy turkusie.
Niezwykle urokliwe, ciepłe i przytulne stylizacje można stworzyć, wykorzystując kolor kremowy lub beżowy. Zarówno z jedną, jak i z drugą barwą, idealnie harmonizuje biel, która wprowadzi do wnętrza wrażenie czystości i świeżości. Pokoik niemowlęcy urządzony w bieli i beżu lub bieli i kremie będzie bardzo jasny i delikatny. Jeśli chcemy do niego dodać mocniejszy kolorystyczny akcent, niech to będzie brąz, błękit lub szarość.
Prezentując pomysły na pokoiki dziecięce, nie możemy tu pominąć aranżacji w bieli. To obecnie prawdziwy hit i trudno się temu dziwić. Biel wprowadza do wnętrza świeżość, czystość i światło. Pasują do niej wszystkie kolory, choć najpiękniej komponują się z nią szarości, brązy, pastele, a także czerń. Biały pokoik dla niemowlaka będzie stanowił także idealne tło dla kolorowych zabawek i książeczek.
Neutralne zestawienia kolorów w pokoikach niemowlęcych:
- Szary z bielą, beżem, brązem i czernią ożywiony jaskrawą żółcią, pastelami lub turkusem,
- Kremowy, beżowy i biały z dodatkiem brązu, szarości lub błękitu,
- Biel w przepięknym połączeniu z szarością, beżem, turkusem i pastelami.
czwartek, 23 czerwiec 2022 08:40