Niepowtarzalne sposoby na to, jak urządzić pokój młodzieżowy?
Każdy, kto planuje urządzić pokój dla nastolatka, staje przed podobnym zadaniem: co zrobić, by pokój ten był nie tylko estetyczny, by podobał się samej zainteresowanej lub samemu zainteresowanemu, a także by był funkcjonalny. Taki pokój powinien też być łatwy do utrzymania w czystości. Czy sprzątanie swojego pokoju może być priorytetem dla nastoletniej, ciekawej świata i innych ludzi osoby? Dlatego też już na etapie projektowania warto pamiętać o tym, by zapewnić w pokoju nastolatki lub nastolatka wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie. Szafy, szafki i komody powinny wystarczyć, chyba że pokusimy się o garderobę. Jak urządzić pokój młodzieżowy, by spełnić wymagania i swoje, i młodego, nastoletniego człowieka? Oto pytanie warte obszernej i wyczerpującej odpowiedzi!
O czym przeczytasz w artykule?
- Jak zaprojektować pokój młodzieżowy?
- Jak urządzić pokój młodzieżowy?
- Jak umeblować pokój młodzieżowy?
- Pokój nastolatki i nastolatka
- Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?
- Pokój dla nastolatka z antresolą
- Jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu?
- Jak pomalować pokój młodzieżowy?
- Dodatki do pokoju młodzieżowego
- Pokój młodzieżowy dla rodzeństwa
Jak zaprojektować pokój młodzieżowy?
W zaprojektowaniu pokoju młodzieżowego mogą nam się przydać liczne nowoczesne narzędzia, które dostępne są w postaci programów i aplikacji. Dzięki nim przede wszystkim będziemy mieli pogląd na to, czy wszystko, co chcemy kupić, zmieści się w pokoju, a także – jak wizualnie będzie się prezentować całość aranżacji. To doskonały sposób na uniknięcie problemów związanych z zakupem zbyt dużego lub zbyt małego mebla, a także z ogólnym efektem naszej pracy.
Aplikacje do projektowania pomieszczeń pozwalają na:
- Zmianę położenia dowolnego elementu w pomieszczeniu,
- Uruchamianie dodatkowych opcji, takich jak zmniejszenie lub zwiększenie rozmiarów wybranego elementu,
- Usuwanie wybranych elementów,
- Wstawianie nowych elementów,
- Dodawanie takich elementów jak ściany, okna czy drzwi,
- Uruchomienie widoku 3D,
- Zmianę grubości ścian.
Jak urządzić pokój młodzieżowy?
Urządzając pokój młodzieżowy, warto pamiętać, by podzielić go na strefy. Powinny się w nim znaleźć: miejsce do spania i relaksu, miejsce do pracy lub nauki, a także kącik do przyjmowania gości. W ten sposób uzyskamy pomieszczenie, które zapewni użytkownikowi odpoczynek, skupienie i prywatność. Dodajmy tutaj, że duży metraż pokoju nie oznacza wcale, że jesteśmy już na wygranej pozycji. Mały pokój młodzieżowy, dobrze rozplanowany i zawierający przemyślane dodatki może być bardziej przytulny i komfortowy niż przestronne, ale chaotycznie urządzone wnętrze.
Co warto wiedzieć o urządzaniu pokojów?
- Za „ustawne” uznaje się wnętrza kwadratowe (lub o kształcie zbliżonym do kwadratu). Stosunek długości do szerokości powinien tu wynosić około 3:2.
- Do każdego okna powinno być wygodne dojście, by można je było bez trudu otworzyć i umyć.
- Duże okna dadzą nam mnóstwo światła, jednak mogą uniemożliwić odpowiednie ustawienie mebli.
- Okna o obniżonym parapecie wykluczą postawienie pod nimi wyższych mebli. Z drugiej jednak strony, przy takich oknach można zaaranżować wspaniały, wymarzony kącik do czytania i odpoczynku, z miękką wyściółką i poduszkami.
- Drzwi nie powinny się otwierać na regał czy szafę. Zwiększa to wrażenie ciasnoty i zmniejsza optycznie pokój.
- W pokoju młodzieżowym świetnie będą wyglądały modne obecnie rozwiązania takie jak ściana z czerwonej cegły, meble z palet, czy też lampy w postaci kabli z edisonowską żarówką.
Jak umeblować pokój młodzieżowy?
Jak powiedzieliśmy, w pokoju dla nastolatka lub nastolatki nie może zabraknąć mebli, w których będzie można wygodnie schować wszystkie swoje ubrania, książki, płyty, czy inne przedmioty, których w pokoju młodzieżowym nie brakuje. Warto do tego celu wykorzystać pojemne szafy i komody. Młodzi ludzie lubią jednak również nietypowe rozwiązania, które najlepiej oddają młodzieńczy klimat wnętrza.
Jakie meble sprawdzą się w pokoju nastolatka lub nastolatki?
- Białe lub szare – uwielbiane obecnie niemal przez wszystkich. Optycznie powiększają wnętrze i rozjaśniają je, a do tego są praktyczne i uniwersalne.
- Z palet. Jeśli tylko ktoś z rodziny ma duszę majsterkowicza, to wykonane własnoręcznie meble z palet z pewnością ucieszą młodego człowieka.
- Wielofunkcyjne. Łóżko z szufladami, łóżko piętrowe z szafką i biurkiem, puf z miejscem na drobiazgi – młodzież lubi takie rozwiązania!
- Z duszą. Tylko dla prawdziwych młodych koneserów mebli. Odnowione „starocie”, które mogą zyskać drugie życie, wychodząc spod ręki mistrza DIY, to nie lada gratka.
Pokój nastolatki i nastolatka
Jeśli chcemy, by pokój naszej nastolatki czy nastolatka był jej lub jego oazą, trzeba pomyśleć o czymś, co po prostu ją lub jego zachwyci. Młody człowiek na pewno doceni dostrzeżenie jego potrzeb i uszanowanie jego zainteresowań. Czasem więc niewielkim kosztem możemy zyskać naprawdę wiele!
Lista dodatkowych elementów wyposażenia pokoju dla nastolatki lub nastolatka:
- Garderoba w postaci wydzielonej przestrzeni na drążki i półki,
- Garderoba w postaci dużego wieszaka, na którym zmieszczą się ulubione bluzy, bluzki, sukienki i spodnie,
- Duże lustro,
- Toaletka,
- Minisiłownia,
- Drabinka,
- Ścianka wspinaczkowa,
- Drążek rozporowy zamontowany w drzwiach,
- Miejsce wyznaczone specjalnie do grania na konsoli.
Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?
Mały pokój młodzieżowy może być przytulny i funkcjonalny. Może też sprawiać wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Wymaga to jednak zastosowania kilku prostych zabiegów. Nie zwiększają specjalnie nakładów finansowych, a jednak przynoszą rewelacyjny skutek!
Kilka wskazówek odnośnie do urządzania małego pokoju młodzieżowego:
- Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń. We wnęce niech stanie duża szafa w zabudowie. Łóżko niech ma szuflady. Biurko niech jest wyposażone w szafki i mniejsze szufladki na drobiazgi. Postawienie piętrowego łóżka pozwoli nam uzyskać dodatkową przestrzeń (oczywiście, bierzemy tu pod uwagę możliwości pomieszczenia, które musi mieć wysokość co najmniej 2,45 cm).
- Zaaranżuj pokój w jasnych kolorach. Na szczęście obecnie bardzo modna jest biel i aranżacje total look. Biały lub jasnoszary pokój będą jak najbardziej na czasie.
- Zastosuj minimalną ilość dodatków, a jeśli już się na nie zdecydujesz, to najlepiej, by dodatkowo pełniły również funkcje praktyczne: puszysty puf ze schowkiem, pikowana narzuta, designerska lampa, efektowne krzesło przy biurku.
Pokój dla nastolatka z antresolą
Zbudowanie antresoli to doskonały sposób na powiększenie dostępnego w pokoju miejsca. Przyjmuje się, że wysokość przestrzeni nad antresolą powinna wynosić co najmniej 2 metry, natomiast pod nią – co najmniej 2,4 metra. Jeśli więc wysokość danego pomieszczenia na to pozwala, warto pokusić się o takie rozwiązanie, zwłaszcza że dzięki niemu pokój nastolatka lub nastolatki będzie wyglądał bardzo oryginalnie, co młodemu człowiekowi może przypaść do gustu.
Jak urządzić pokój młodzieżowy z antresolą?
- Na antresoli łóżko, a pod nią kącik do przyjmowania gości: miękka kanapa i stolik kawowy,
- Na antresoli łóżko, a pod nią duża szafa w zabudowie,
- Na antresoli łóżko i biurko, a pod nią (a raczej w jej podstawie) szafy, szafki i szuflady,
- Na antresoli łóżko, a pod nią półki na książki i biurko,
- Na antresoli w postaci wysokiego podestu biurko, a pod nią – wysuwane łóżko.
Jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu?
Elementy, które dla projektującego pokój mogą stanowić duże wyzwanie, a nawet problem, w pokoju młodzieżowym będą stanowiły prawdziwy atut. Wnętrze o nietypowym kształcie, skosy, niskie ścianki kolankowe, słupy konstrukcyjne znajdujące się pośrodku pomieszczenia, belki i okna połaciowe – to wszystko sprawia, że pokój młodzieżowy na poddaszu zyska w oczach użytkownika! Niepowtarzalność jest przecież zawsze w modzie.
Jak wykorzystać poddasze do urządzenia pokoju młodzieżowego?
- Biurko warto postawić pod oknem dachowym prostopadle do ściany kolankowej w taki sposób, aby siedząca przy nim osoba miała widok na pokój.
- Miejsce pod skosami najlepiej wykorzystać do ustawienia regałów i komód.
- Jeśli to możliwe, zrezygnujmy z podwieszanych sufitów i wykorzystajmy poziome belki stropowe do stworzenia antresoli lub po prostu jako element dekoracyjny.
- Całą trójkątną ścianę szczytową domu można przeznaczyć na biblioteczkę, montując na niej półki.
Jak pomalować pokój młodzieżowy?
Planując pomalowanie ścian w pokoju młodzieżowym, warto wziąć pod uwagę różne, także niestandardowe rozwiązania. Może wykorzystamy szablony do malowania? Może przykleimy do jednej ze ścian fototapetę? A może jedną ze ścian pomalujemy na zupełnie zaskakujący, a mimo to pięknie komponujący się z resztą pokoju, kolor?
Jak pomalować ściany w pokoju młodzieżowym?
- Najmodniejsze kolory ścian do pokojów (nie tylko młodzieżowych) to biel i różne odcienie szarości.
- Coraz częściej sięga się także po turkus, fiolet i miętę.
- Bardzo efektownie wygląda połączenie zieleni z fioletem.
- Jedna ściana może być pomalowana na mocny kolor: czerwony, czarny (farba tablicowa!), granatowy, zielony, pomarańczowy, żółty.
- Na ścianach pokoju dla nastolatka lub nastolatki sprawdzą się wzory geometryczne zawierające sześciokąty, kwadraty, kratkę lub zygzaki.
Dodatki do pokoju młodzieżowego
Choć obecnie bardzo modnym trendem jest styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz, w pokoju młodzieżowym prawdopodobnie się nie sprawdzi. Tutaj musi znaleźć się miejsce na dodatki, które sprawią, że wnętrze będzie przytulne. Co więcej, dzięki nim również można podkreślić indywidualny charakter pokoju.
Najlepsze dodatki do pokoju dla nastoletniej pociechy:
- Tablica korkowa lub magnetyczna nad biurkiem,
- Pele-mele (tablica z miękką wyściółką i gumkami, za które wkłada się zdjęcia, notatki czy inspiracje),
- Lampki typu cotton balls,
- Poduszki lub pufy do siedzenia na podłodze,
- Naklejki na ścianę,
- Chorągiewki,
- Pudełka lub koszyki wiklinowe,
- Poduszki dekoracyjne na łóżko (pożądane modele to tak zwane plecionki!),
- Miękki koc w formie narzuty na łóżko,
- Patchwork,
- Dywan we wzory geometryczne lub też jednokolorowy, najlepiej puszysty,
- Dekoracje DIY: organizery z ładnych słoiczków, drobne lampki zamknięte w słoiku, ramka od obrazu z linkami, na których można przywieszać klamerkami zdjęcia.
Pokój młodzieżowy dla rodzeństwa
W wielu rodzinach jest podobnie: rodzeństwo ze sobą rywalizuje i pragnie, by poświęcać im jak najwięcej uwagi (najlepiej więcej niż siostrze lub bratu). Pilnowanie, by wszystkiego dostawały po równo, często staje się obsesją (zarówno dzieci, jak i rodziców)! Wiele sióstr i braci marzy o własnym pokoju, o tym, by nie musieć dzielić go ze swoim rodzeństwem i by mieć swój własny kąt. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, jednak nawet jeśli nasze dzieci mają mieć wspólny pokój, możemy sprawić, by miały też mimo wszystko swoją własną strefę.
Jak urządzić pokój młodzieżowy dla rodzeństwa?
- Każde z rodzeństwa musi mieć swoje łóżko, biurko z krzesłem, komodę i szafę na ubrania.
- Jeśli to możliwe, dzielimy pokój tak, by każdy użytkownik miał swoją połowę. Nawet za cenę zminimalizowania ilości wolnego miejsca. Świetnie do tego celu nadają się parawany, przepierzenia i ścianki, ale także otwarte regały, dzięki którym zyskamy dodatkowe miejsce na książki czy bibeloty.
- Jeśli pokój jest niewielki, ale wysoki, można pokusić się o ustawienie w nim łóżka piętrowego lub dwóch łóżek piętrowych, pod którymi będą mogły stanąć biurka i szafki.
- Warto wziąć pod uwagę, że nasze dzieci w nastoletnim wieku mogą chodzić spać o różnych porach. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie takie ustawienie łóżek, aby stojące przy nich lampki nocne nie świeciły w oczy osobie, która już chce iść spać. Można także pokusić się o zawieszenie zasłonek oddzielających obie strefy nastoletnich użytkowników lub zamontowanie osłonki zakładanej na łóżko w kształcie przeciętego walca.
czwartek, 14 lipiec 2022 09:27